PDA

Arată versiune întreagă : unul din pacate

allys
11.11.2006, 10:51
De ce este sexul considerat pacat,chiar daca implica 2 persoane care se iubesc?De ce este gresit?

angeline
11.11.2006, 22:23
practic tu allys ai pus intrebareain urma uneiconcluzii...din punctul tau de vedere catalogandu-l drept pacat, nu vad de ce te mai framanta problema... smileys/smiley75.gif sau, cauti circumstante atenuante ? smileys/smiley92.gif

eu
12.11.2006, 10:53
Angeline, eu cred ca aceste frustari interioare pe care unele persoane le au sunt creatia unor aspecte ce tin de religie , societate , cultura .
Suma unor asfel de "idei" care sunt crescute in psihicul omului duc la o nesiguranta care se afla in interiorul Eu-lui (alter ego).
In lumea de azi, societatile se ciocnesc mai des decat acum 200 de ani, o lume in care religiile se "intalnesc" intre ele si "dusmaniile" privind care D-zeu este mai puternic duc intr-un final la imbolnavirea omului.
Omul ca fiinta umana cerne si incearca sa deduca ceea ce el crede ca este corect prin prisma puterii lui de intelegere . Cand o persoana ajunge sa isi puna asfel de intrebari in "sufletul" lui sunt niste lupte intre ceea ce a invatat si lumea inconjuratoare..
In ziua de azi in care sexul nu mai este un subiect tabu (unde lucrurile mai imp. sunt casa ,securitatea si hrana) oameni incep sa puna o asfel de problema pe un plan secundar.
Ceea ce am 200-300 de ani era de neconceput azi este doar un lucru banal. . Daca ne uitam si studiem, paradoxal acolo unde societatea este inapoiata , gradul de dezvoltare este redus si intelegerea oamenilor este la un nivel in care nu pot cerne unele lucruri pe care o societate dezvoltata le considera
O societate care are probleme tinde sa creada mai mult in D-zeu . Este si logic. Cand nu intelegi unele lucruri cand puterea ta intelegere speranta de viata este redusa incepi sa arunci din ceea ce tu nu poti intelge si pui in seama D-zeului.
Cand nu iti explici ceva trebuie sa gaesesti un raspuns . Nu il gasesti atunci totul este de la D-zeu
Intr-o societate moderna unde medicina este avansata unde gradul de dezvoltare este ridicat atunci incepi sa te crezi propiu tau D-zeu
Cam atat pentru acum . Debitez si alta data :)
ps : am pierdut jumate din text :)

Vlad
12.11.2006, 15:36
De ce este sexul considerat pacat,chiar daca implica 2 persoane care se iubesc?De ce este gresit?

Cine zice ca sexul este un pacat?

eu
12.11.2006, 22:23
inainte de casatorie este considerat pacat
sexul inte persoane de acelasi sex este considerat pacat
sexul cu rude este pacat
sexul cu animale este pacat
Acea persoana nu a specificat si atunci am presupus

allys
13.11.2006, 06:36
da clau_22 ma refeream la actul de dinaintea casatoriei;din cate stiu biblia il interzice..de aceea incerc sa aflu de ce trebuie sa fie un pacat,de ce nu poate sa fie pur si simplu iubirea a 2 oameni; si,da,de sex diferit!

Vlad
13.11.2006, 07:45
Biblia zice sa nici nu minti.....deci daca nu ai mintit niciodata,atunci asteapta cu sexul pana dupa casatorie.....

Vlad
13.11.2006, 07:49
Plus una dintre porunci este "Sa nu preacurvesti"....deci esti OK cu 1-2-3 baieti la activsmileys/smiley2.gif.

allys
13.11.2006, 08:49
jfsn

Vlad
13.11.2006, 10:42
jfsn

...de acord cu tine !!!

13.11.2006, 10:48
allys vroia sa spuna 4 (j+f+s+n)smileys/smiley1.gif

13.11.2006, 11:24
Problema este mai complicata decat s-ar parea. In primul rand Biblia vorbeste despre doua pacate diferite care in Romaneste suna vulgar; eu prefer traducere engleza NIV: 1.curvie=sexual immorality si 2.precurvie=adultery. Prima se refera relatiile sexuale dintre persoanele necasatorite si a doua la indiscretiile celor casatoriti.
Porunca a saptea la care se referea Vlad spune:
Exodus 20:14</span></span></font></font>"You shall not commit adultery"</span></font>
</font>
</span></font>

Romani 13:13</span>Să trăim frumos, ca

13.11.2006, 11:34
Biblia zice sa nici nu minti.....deci daca nu ai mintit niciodata,atunci asteapta cu sexul pana dupa casatorie.....

Vlad de fapt ce spui tu este porunca a 9a si se refera actiunea intentionata de a face rau cuiva printr-o marturisire mincinoasa.
Cand spui o minciuna ca sa nu ranesti sentimentele cuiva sau sa te scuzi de la o petrecere sau sedinta, nu cred ca este un pacat....prea maresmileys/smiley2.gif

De cate ori intreba sotia daca ii sta bine cu o rochie sau daca sa ingrasat si noi barbatii mintim???? smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Exods 20:6</span></span>Să nu mărturiseşti str

eu
13.11.2006, 13:08
in porunca spune sa nu minti si atat
noi oameni am dat grade acestui cuvant pentru al face mai puternic sau mai slab.ASta doar pentru a ne scuza unele minciuni si a le face mai "blande"

AndaF
09.06.2007, 00:32
Problema este mai complicata decat s-ar parea. In primul rand Biblia vorbeste despre doua pacate diferite care in Romaneste suna vulgar; eu prefer traducere engleza NIV: 1.curvie=sexual immorality si 2.precurvie=adultery. Prima se refera relatiile sexuale dintre persoanele necasatorite si a doua la indiscretiile celor casatoriti.
Porunca a saptea la care se referea Vlad spune:
Exodus 20:14"You shall not commit adultery"

(...)
In cazul in care cuplul este casatorit legal, dar nu la biserica...unde se incadreaza?

anticristul
17.04.2008, 10:08
Ce conteaza unde sint oameni casatoriti?Biserica nu a fost de la inceput dar oameni se casatoreau de cind sint oameni ,oameni.Oarecind in vechime nu eracasatorie de stat ca singura autoritate era Biserica.Cind au intervenit autoritatile de stat si biserica si-a mai pierdut din autoritate,statul si-a asumat rolul de protejarea familiei.De aceea si divortul se acorda doar de organele de justitie si nu de biserica.Casatoria religioasa este deci mai mult o ceremonie, decit un act legislativ.