PDA

Arată versiune întreagă : este cineva in jacksonville ?

xadax
09.11.2006, 21:03
trebuie sa plec in curand in jacksonville , Florida si as dori sa stiu daca mai sunt romani acolo, cum sunt conditiile de trai, cum sunt chiriile etc...

adu1982
14.11.2006, 19:57
sunt din jacksonville, din martie 1999.

Nu e rau da nici super bine. Sunt ceva romani, au fost si magazine/restaurante si disco-uri romanesti...momentan insa nu mai sunt. Biserica Ortodoxa Exista....si logic, acolo se gasesc cei mai multi romani, veniti si multi recent din tara.

Chiriile variaza de la 400 pana pe la vreo 700 pentru un dormitor (baie, living etc...) depinde bineinteles de zone. De lucru se gaseste, insa ilegal (la negru mai greu) si deobicei doar in constructi, de genu asta...

In rest e un oras sudist, cu putina viata agitata, masina e un lucru necesar deoarece mijloacele de transport in comun sunt foarte slab dezvoltate. Taxi-uri sunt scumpe iar autobuzele orasului circula mai rar si statiile nu sunt dese (metrou si tramvai nu exista, doar un tramvai la nivel ridicat in downtown pe o zona mica).

Masini se gasesc ieftin, si cele care sunt din florida merg, chiar daca sunt mai vechi, datorita faptului ca vremea in florida ajuta mult. Traiul e ok, depinde de ce standarde ai (distractia e mai greu de gasit, sunt ceva romani, dar nu chiar ca in nordul americii....iar americani au alt stil de viata nu ca cel european).

...mai multe detaliii....mai pune intrebari cred?

xadax
16.11.2006, 19:22
Multumesc pt. raspuns.smileys/smiley9.gif Cred ca am sa vin in Jacksonville la inceputul lui decembrie daca iau viza. La un hotel Hyatt Regency, cu viza H2B. Din cate mi-au spus o sa am cazare, dar asta nu e sigur. Eu imi doream de fapt in S Floridei, prietenii mei acolo stau in Naples, si ma cam ingrozeste ideea de a sta singura intr-un oras maresmileys/smiley19.gif, si nici salariul nu este cine stie ce. Evident, nu voi avea masina, nu stiu cum ma voi descurca. As mai avea o intrebare, exita locuri unde pot alerga, sau inota ? Eu fac f, mult sport acasa, si nu as vrea sa renunt

adu1982
19.11.2006, 04:00
exista , insa masina...e problema.

PLaja e la maxim 20 de minute cu masina de centrul jacksonville-ului, de jacksonville apartinand ca suburbii si jax beach, neptune beach, si atlantic beach. Pentru alergat sunt si parcuri, multa lumea alerga si in cartiere (fie ele complezele de apartamente sau compleze de case).....depinde si de ce hotel si de ce conditii au pt angajati, toate hotelurile de aici (si cele foarte ieftine) au piscina si cate o sala mai mica sau mai mare de sport.

Icemask
26.11.2006, 04:52
Hyatt Regency este unul chiar downtown in Jacksonville, deci sunt ceva posibilitatipentru transportul in comun,dar intr-adevarai avea nevoie de masina numai daca vrei sa mergi afara din oras sau la beach. Acuma totul depinde de cat vei sta in Jacksonville, caci multi care vin asa cu viza H2B o au pe o perioada mai lunga de 6luni-1an si totusi pentru acea perioda de timp iti cumpara masina caci e greu sa stai fara pe asa perioada sau poate sa depinda de altii sau altceva. Stiu mai multi care au venit cu programe de lucru H2Bsi au lucrat in Florida si s-au descurcat bine si unii chiar au revenit dupa ce si-au prelungit iar viza acasa cu programul.Daca vrei mai multe informatii contacteaza-ma.

xadax
26.11.2006, 17:19
Contractul meu este de 8 luni. Nu stiu cum ma voi descurca fara masina, am inteles ca permisul din Rom. nu e valabil, si cred ca va trebui sa-mi fac acolo, dar asta nu se va intampla imediat. Inca nu stiu nici unde voi locui.

Singura solutie care imi ramane este bicicleta, daca se poate circula cu ea.

Si as mai avea o intrebare: unde locuiesc cei care vin sa lucreze, unde se gases chirii ?

xadax
26.11.2006, 17:22
si cu mancarea cum este ? exista posibilitatea de a manca ceva mai natural ?

0101
27.11.2006, 01:21
Carnetul de conducere din Romania e valabil numai o perioada scurta de timp dupa care nu il mai poti folosi si atuncea va trebuii sa iti iei carnet de conducere de FL. In orice caz daca iti iei masina iti trebuie carnet de FL ca asigurarea la masina e mai ieftina daca permisul nu e international. Nu costa mult si nu e greu de luat. Daca stai 8 luni de zile e important sa ai masina ca e o perioada destul de lunga si daca nu stii daca veifi cazata la hotel unde spui ca vei lucra (daca ai spus ca iti dau cazare s-ar putea sa te cazeze acolo ca asa se face la unele hoteluri) atuncea ai nevoie de mijloc de transport.

0101
27.11.2006, 01:39
NativeSun Natural Foods in Jacksonville: www.nativesunjax.com (http://www.nativesunjax.com)

Weisse Natural Food Shoppe in Jacksonville: http://naturallyweise.com/

Daca asta e ceea ce te interesa, pot sa iti mai dau cateva adrese. Toate sunt in Jacksonville.

Daca mai ai si alte intrebari poti sa imi scrii la rr1172@yahoo.com

gabi&serban
14.12.2006, 04:31
salut,

vii bine venit in minunatul Hyatt bla bla bla....noi muncesc in acest 'hotel' de 4 luni, mai sunt inca 20 romani, daca vrei sa pleci in S Floridei bine faci, ca aici in oras nu ai ce face, salarii mici, transp in comun e varza, nu avem masina, chiria e destul de mare, cam pe sapt mancare de 100$, vino si ai sa vezi!!! apropo nu iti da nimeni cazare, trebuie sa iti cauti singur.

daca vrei sa ramai in state te risti si pleci ilegal.

te asteptam

adelina23
13.02.2007, 14:59
wow...buna,buna am citit ce au scris toti aici si ma intreb oare de ce suntem noi asa de reci unu cu altul si nu stim sa dam o mana de ajutor fratelui nostru,vreau sa zic,suntem romani si nici noi intre noi nu ne intelegem....asta zic asa in mod general...oricum...xadax...daca vei citi mesajul meu scrie-mi

adelina23halmajan@yahoo.com

As putea sa te ajut macar cu un sfat si cu o prietenie adevarata,asta daca esti fata de treaba:)

Numai bine la toti:)

Si tie GABI & SERBAN.......pa pa