PDA

Arată versiune întreagă : Din Ontario in Quebec - sfaturi

Dan1
03.11.2006, 06:08
Salut. Locuiesc de 8 ani in Ontario si as dori sa stiu daca este cineva pe forum care s-a mutat din Ontario in Quebec si care ar putea impartasi din aceasta experienta. Am pus acest topic la categoria imigrare caci zic eu ca in Quebec este foarte diferit de restul Canadei. De asemenea informatiile postate in categoria imigrare nu prea se aplica in cazul meu.

Ma intereseaza daca atunci cind vin in Montreal pot sa-mi inscriu copilul de 1 an si jumatate la cresa imediat ce am locuinta sau imi trebuie in prealabil acte de Quebec (permis de conducere, carte de sanatate pt. copil si cum se obtine, probabil trebuie sa dovedesc cu o factura de utilitati?) si alte sfaturi asemanatoare precum schimbarea permisului de conducere, a numerelor de la masina, gasirea unui medic de familie, etc.

Daca stiti din experienta proprie sau ati auzit de la prieteni daca pentru unul ca mine exista vreo facilitate oferita de guvern cu privire la cursuri de limba franceza, oriasistentza pentruintegrare/relocare, desi nu mai sint un "nou imigrant", sint cetatean canadian din 2001.

Citar fialocatia pentru copii (in afara de cea federala), unul de 18 luni si al doilea de 5 ani la un venit ipotetic de 40.000$/familie si cit de repede se acorda? Orice alte sfaturi la care va puteti gindi sint utile, sau linkuri pe net, stiu si franceza si engleza. Ginditi-va ca v-ati muta din QC in ON si ce probleme v-ati pune. Puteti sa-mi raspundeti si pe privat sau pe email dan2234@postinbox.com. Multumesc.