PDA

Arată versiune întreagă : Numai pentru bani?

mihaelaNV
29.01.2005, 06:34
Cunosc multi romani care au venit in State numai din lipsa banilor, in Romania? Este adevarat? Oare daca in Romania am aveam bani, am ramane acolo? De ce venim in State...pe bune? Eu una stiu de ce...dar mai intai sunt foarte curioasa ce credeti voi.

Tot ce vrem aici este oare sa lucram oriunde putem , si sa facem cat mai multi bani? Venim din Romania, si gasim de lucru, nu conteaza daca nu putem vorbi bine engleza, macar suntem platiti bine?

Se merita sa fim in America pemtru ca aici avem macar 3 masini, nu una sau nici una, pentru ca apartamentulptr. care platim chirie are 3 camere nu una, pentru ca e multa mancare si poti sa o cumperi, pentru ca am "big screen TV", daca-l am?

Asta este tot ce vrem noi de la America?

Daca asta este tot sincer ma supar!

florin_bejerea
29.01.2005, 07:09
Intradevar e o interesant. Spre ex. am un prieten care a plecat inapoi in Romania definitiv dupa aproximativ un ande stat in USA(era ilegal). Shi cred ca a facut alegerea potrivita lui: i s-a facut dor de familie, prieteni...iar in plus aici lucra ca 'dish washer' iar in Romania era director la Germanos in Bucureshti...

Totushi, cred ca inafara banilor mai sunt cateva lucruri care ne 'ispitesc' sa ramanem. Dar fiecare le cam are pe ale lui/ei...

Vlad
29.01.2005, 07:10
Cum sa fie asta tot?

Venim aici si pentru ca nu ne place relieful Romaniei.....nu ne mai place sa ne intalnim cu vechii prieteni.....vrem sa locuim cat mai departe de familia noastra.....ne-am saturat sa tot vedem locurile unde am crescut....suntem inebuniti de placere ca in America trebuie sa lucram cate 15 ore pe zii......etc...etc...

Raspunsul meu la intrebareata este DA....pentru bani am venit in America,pentru ca banii ne ajuta sa avem o viata mai buna POATE....ramane de vazut....

mihaelaNV
29.01.2005, 08:47
Ok. intrebare daca ai avea bani acasa....ce-ai face? Cum au rezolva banii toate problemele tale? Ai mai face o scoala? ce ai face ?

Ne tot plangem ca americanii sunt cu capul pe sus......vreau sa va spun un lucru ce ma deranjeaza extrem de mult... romanii in general (nu toti) se complac cu cat stiu, insa nu se multumesc cu cat au. Vad americani...sunt unii care nu fac scoala, dar altzii care si fac ceva cu viatza lor. Oameni care dupa ce termina facultatea in business sa zicem, nu se multumesc cu atat, vor si un degree in real estate, si apoi si in graphic design, si apoi si in travel, si uite asa tzi-e mai si dragul de ei, nup ptr. banii pe care-i fac, ci ptr. modul lor de a gandi, dorintza lor de a schimba ceva in lumea asta...si adevarul este.....modul de gandire al multora e gresit decand viseaza la America. Multzi vin in State, cu acte(norocosii), si ce fac cu ele? Nimic. Dar asteapta sa aiba bani multi intr-un an de zile.

Vor bani,vor familia sa le fie aici, vor sa si petreaca timp cu ei, vor copii.......intotdeauna trebuie sa renuntzi la ceva ca sa-tzi atngi un scop....nu potzi sa le ai pe toate.

Mi-e imi creste inima cand vad "putzini" romani care vor ceva de la viatza asta...nu vor sa profite de America cate putzin ci indraznesc mai mult......sunt mandra cu romanii care isi traiesc in asa fel viatza, cu istetzime si intzelepciune, ca ii fac pe americani sa se intrebe mai ce minte au astia....cica sunt din Romania....si ii fac sa se uite pe harta unde e Romania...........

Sunt cazuri care vin si ii intzeleg , cum cu totzii stim e greu la inceput, uneori experientze mai neplacute ne descurajeaza......si renuntzam la visurile noastre....ceea ce vreau eu sa spun este.....profitati de tot in jurul vostru, da....unii incep cu "dish-washer", e ok, si aia e o slujba , dar incercati sa mergeti mai departe....faceti un degree ceva......orice atestat in engleza e valabil aici, nu e ca si in Romania...si nu stiu catzi stiu dar scoala aici e super usoara.

Vreau sa fim mandri unii de alti aici, si mai ales sa-i punem pe americani putin pe ganduri.....

Nu e numai de bani, vreau renume, vreau sa facem ceva ptr. Romania-America, sa incercam sa-i aducem pe Anericani in Romania, ptr. ca au mare respect ptr. noi,si munca noastra,ptr. ca le place, nu sa vada "cat de saraci si necajitzi suntem noi".......cate alte calitati avem ......aia este averea noastra cea mai mare.....si nimeni nu o poate nega.

Ca nu ne accepta multzi aca nu stim engleza bine, sau ca avem accent si se uita la noi casi minoritati, e ok......macar noi incercam sa invatzam, macar noi stim sa vorbim o alta limba....si stim sa si curatzam case, si sa punem gresii, si sa spalam geamuri si vase, si sa servim, stim toate astea pentru ca STIM.....si intr-o zi o sa profitam de toata stiintza asta, si vom vrea sa stim si mai mult. Noi nu avem nevoie de ei sa ne accepte, noi trebuie sa ne acceptam....

Multi dintre noi trimitem bani acasa, ar fia sa de frumos(cei care au si posibilitatea), sa ne aducem familiile aici, in vizita, sau sa ducem cu noi prieteni americani acasa. Peste tot este saracie si necaz.... de multe ori insa este f. bine camuflata.

Brasov34
29.01.2005, 16:23
Daca am fi avut acasa BANI nu am fi plecat.(asta e parerea familiei mele) Si oricand sunt dispusa sa ma reintorc, chiar si "ieri"...smileys/smiley36.gifdar nu vrea sotul meu... Acum ma iau si dupa el sa vad de ce se mai merita sa traiesti aici in State!Poate o fi ceva ce inca n-am aflat!

CU siguranta nu te poti simti fericit pe deplin pe un taram strain , insa il accepti ca a doua ta sansa pentru o viata mai decenta. Aceasta tara ne-a "adoptat" si trebuie sa-i fim fideli...asa ca fara cuvinte grele...AMERICA E FRUMOASA !smileys/smiley2.gif

Sufleteste insa vei ramane cu un gol pe viata, si mereu vei privi in urma cu nostalgie...

DECI PENTRU BANI VIN TOTI! ( sau altii pentru "perechea potrivitasmileys/smiley36.gif)

Nu pot crede ca exista oameni care stau inAMERICA doar pentru frumusetea "arhitecturii" sau a mediului inconjurator , fara sa se gandeasca in priomul rand la bani!

Oricat de frumoasa ar fi America nu ai timp sa o vezi din pacate. Tot in raza ta te limitezi si muncesti ca un zapacit, tot asa o viata...

Si nici macar prieteni nu reusesti sa strangi prea multi, asta e necazul meu...suntem goliti sufleteste si traim o viata destul de mediocra din acest punct de vedere. ( ma refer la prieteni romani)

DAR IMI PLACE SA CHELTUI BANII MUNCITI AICI, in tara!

Timp sa avem si pentru vizite acasa! ...Asa ca SORIN!smileys/smiley2.gif(care se afla in Brasov si de la care speram sa primim niste poze "proaspete" !smileys/smiley36.gif)

sorin
29.01.2005, 17:47
Hmm, pentru a se evita confuziile....eu nu sunt in Ro acum ci la.....Chicago smileys/smiley36.gif

Brasov34
29.01.2005, 20:33
Bine ai revenit printre noi!

Ai ceva impresii culese de acasa? Cum ti se pare Brasovul? CE lucruri bune ai regasit acasa?

Ai ceva poze sa ne "oferi" si noua? Asa stii tu, de "suflet", sa revedem si noi orasul asa cum l-ai regasit si tu...

DACA DA, te rugam sa ne trimiti si noua macar o poza mai relevanta.DAca nu vrei sa te cunoastemsmileys/smiley1.gif, trimite macar o poza facuta de tine poate, gen "vedere"...

CE SPUI? FAci tu asta pentru noi?smileys/smiley36.gif

Multumim mult!smileys/smiley2.gif

sauzimdebine
30.01.2005, 01:35
Mihaela, banii nu aduc fericirea, doar numarul lor. Cu cat mai multi cu atat mai bine. Oricine afirma contrariul minte cu nerusinare. Daca nu este asa, atunci, sa-mi dea mie banii, oricum nu-i aduc fericirea.

Sa faci bani multi este posibil oriunde in lume, pentru unii dintre noi mai conteaza si cum faci acei bani. Pentru toti cei de pe acest forum, ajunsi in USA, probabilitatea de a ajunge milionari era mult mai mare in Romania. Cu toate acestea ne regasim aici. De ce? Fiecare cu raspunsul lui. In esenta se va putea trage o concluzie general valabila. Toti am venit datorita sistemului american. Nu vorbesc de "visul american" pe care-l tot trancanesc politicienii. Vorbesc de sistemul socio-politic existent in USA, vorbesc de normalitatea acestui sistem, care, ca nicaieri in lume, da posibilitatea oricui sa se exprime, sa-si amplifice si sa-si puna in valoare capacitatile, normal. Cat se poate de normal.

Fiecare roman ajuns in US este o poveste in sine si o problema se analizat ca atare. Nu toti suntem la fel si de aceea fiecare-si alege si merge pe drumul sau. Faptul ca suntem diferiti si ca mergem pe cai diferite nu este relevant, chiar deloc. Mult mai important este daca reusim sa ajungem acolo unde ne-am propus, fiecare, dupa vise, aspiratii, dar mai ales dupa posibilitati.

Mihaela, in mesajele tale se constata o usoara urma de superioritate pe care tu crezi ca o ai asupra celorlalti. Tot ce este posibil, dar, mai mult ca sigur, improbabil. Asteapta sa cunosti oamenii din spatele ecranului. Dupa aceea judeca-i.

mihaelaNV
30.01.2005, 06:05
Nu e superioritate de fel...am fost insa dezamagita de foarte multi romani, care au avut niste tzeluri la inceput, acum mai nimica.

florin_bejerea
30.01.2005, 18:36
Sincer sa fiu nu am venit aici numai pentru bani...Dar legat de asta ceea ce nu mi-a placut in Romania este nedreptatea pe care e greu sa o invingi(sa nu itzi primeshti salariul pentru mai multe luni)...puterea prea mare pe care o are banul shi 'shpaga' care oricat de necesara pare tot un viciu ramane. Manipularea, de asemenea abunda in tzara noastra draga- shi e foarte mascata. Sunt prea nou venit aici ca sa spun ca toate astea lipsesc aici in 'tzara tuturor posibilitatzilor', dar sunt convins ca legile se aplica mai mult...Oamenii tot oameni raman shicred ca exista coruptzie peste tot, iar aici o fi mai putzina(sper). Ash putea spune ca moralul(ca etica)americanului e un pic mai ridicat- poate fiindca legile sunt aspre...Apoi mai e shi pozitivismul americanului care e placut. Poate shi romanii ar fi mai veseli daca nu ar trebui sa-shi faca grija despre 'cheltuieli' shi mancare- daca nivelul de trai ar fi mai decent(am intalnit insa shi romani saraci cu multa viatza in ei!). Despre poluare, mizerie shi prea mult zgomot(la mashini, mai ales) nu cred ca mai are rost sa amintesc...

La toate astea vreau sa adaug ca nu am nici o intentzie sa judec pe nimeni. Incerc sa aduc aici cateva observatzii, opinii...Shi shtiu de asemenea ca anumite situatzii neplacute ishi au explicatziile shi motivele lor.

mihaelaNV
30.01.2005, 18:43
Sunt de aceeasi parere Florin, inca o data repet nu ca imi dau aere, dar din punctul meu de vedere, aici este mult mai usor sa reusesti, decat in Romania.....ai toate uneltele + sistemul care te sprijina...esti bun reusesti, nu esti bun duci cam acelasi stil de viatza ca de acasa(care nu era optzional), traind de pe o zi pe alta.

31.01.2005, 01:21
Daca asta este tot sincer ma supar!

Ce problema ai tu curomani care au emigrat sa scape de saracie? Este adevart, banii nu aduc fericirea, dar credma, in Romania nu am facut parte din clasa privilegiata, si au fost timpuri cand nu am avut bani sa platesc intretinerea. Acum traiesc o viata foartecomfortabila sifara indoiala, prosperitatea estede preferat. Asa ca nu te mai supara pe minesmileys/smiley2.gif

31.01.2005, 06:00
Eu am venit in State pentru o viata mai buna dar fara bani nu cred ca poti avea o viata mai buna nu crezi ? deci?!la scoala mergi tot ca sa fi capabil sa faci mai multi bani ( si pina si scoala in majoritatea cazurulor trebuei sa ti-o platesti).

totul este legat de banismileys/smiley9.gif

angela
31.01.2005, 06:05
Chiar daca vrei sa studiezi in State, sa aspiri la mai mult e ok, dra hai sa nu uitam cat de mult cost un colegiu aicismileys/smiley9.gif. Cum o dai si cum o intorci tot legat de bani iese, nu ai cum sa faci altcumva. In tara probabil am facut majoritatea o facultate si multi s-au trezit cand au venit aici ca nu da nimeni nici 2 lei pe diplomele lor, deci alti bani , alta distractie. Totul e ca aici daca cghiar vrei sa mergi la scoala, iti iei vreo doua joburi,mai ceri si vreun ajutor de la guvern si te-ai scos, se poate studia in liniste si pace....dar ca sa ajungi pana la colegiu ghici ce iti trebuie : BANIsmileys/smiley2.gif

kiddy
31.01.2005, 07:20
Mihaela, vorbind despre teluri, e foarte usor. Toti avem, toti venim cu teluri, mai greu e sa le atingi.

Odata ce intri in sistem, incepi sa muncesti pe rupte si ai grija
facturilor, de unele teluri incepi sa mai uiti. Principalul tel, cred
eu, e de-a avea o viatza mai buna. Majoritatea care vin incoace, zic eu
ca-l ating. Unii dintre noi venim si pentru copii, pentru a le oferi
ceva mai bun, un sistem mai bun. Cand am plecat din Romania m-am gandit
si la viitor, nu mai vedeam nimic acolo. Asta toamna la Montreal, pe
cand graseiatul distins ministru al culturii incerca sa acopere
huiduielile "cretinilor si lumpenilor" (a propos, ai citit articolul
respectiv, sa vezi cu cata inversunare infiera pe cei au fost prezenti
in piatza? asta-i atitudine de ministru? plus ca se mai vrea un
erudit?) cineva purta o pancarta pe care scria: "Iliescu, noi suntem
aici pentru ca tu esti acolo". Sugestiv, nu?

Crezi tu ca americanii nu mai pot de noi? Ca s-ar ingramadi repede la
harta sa vada unde-i Romania? Hai sa fim seriosi, la cate natii traiesc
pe-acolo... N-au ei timp sa se uite sa-si vada statele lor pe harta sau
pe unde mai propavaduieste Bush libertatea si democratie in lume. Nimic
de zis, e bine cand excelezi, te afla baietii si le spui ca esti roman.
Dupa care, invariabil, te intreaba da' in romania ce limba se
vorbeste?, da' acolo este iarna?, etc. Pe mine m-au intrebat cateva
persoane pe aici: cum se face ca majoritatea romanilor pe care-i cunosc
sunt ingineri? Ce puteam sa-i raspund? Ca uite asa suntem noi mai
destepti ca voi? Oare ce-si inchipuie astia? Ca-n Romania dupa ce
termini ciclul primar iti inmaneaza o diploma de inginer?! Am incercat
sa le explic ca asa e sistemul de selectie in Romania pt. a putea
ajunge in Canada. Ca-ti cer ei o diploma cu care nu prea ai ce face
odata ajuns aici.

Cati mai au puterea sa faca alta scoala odata ajunsi aici? Daca mai au si copii?

Tu Mihaela, ai putea sa ne spui despre telurile tale? Ti le-ai atins?

mihaelaNV
31.01.2005, 14:12
Idea principala era : ca veni cu totii cu teluri si idei de viitor, ca vom face si vom drege, si multi nu le mai duc pana la bun sfarsit. Normal ca banii nu aduc fericirea, dar nici fara ei nu putem trai.....intotdeauna linia de mijloc....eu am venit pentru un mai bun viitor, unul diferit si mai special decat cel din Romania, cum spunea Florin coruptzia e de speriat, nu vreau sa-mi cresc copiii intr-o astfel de viatza. Banii vorbesc in Romania. Am terminat liceul, am lucrat, am intrat la facultate, am avut burse tot timpul, ai mei ne-au crescut spunandu-ne tot timpul, ca daca esti bun in ceea ce faci vei izbuti ...dar din pacate nu a fost de ajuns, banii inca tot mai vorbesc acsa, pilele, etc. Am venit pentru ca stiu dac aesti bun aici, vei reusi...sa faci bani multi, sa construiesti ceva, sa ajuti pe mai multi, si inca o data nu e totul despre bani.

Da aici in State, am mers la Colegiu 3 ani, eu singura am muncit si mi-am platit scoala....dar satisfactia care am avut-o nu a fost doar ca am reit sa platesc fiecare ban,fara sa am datorii sau loanuri, satisfactzia a fost ca toate cursurile erau in engleza, pentru 1 data in viatza mea nimeni nu vorbea romana, si sincer eram atat de fericita....vreau sa stiu ca intr-o zi, eu, romanca voi lucra numai cu americani, si voi fii printre cei mai buni...aceea va fi satisfactia mea. Cunosc atatea persoane acasa, in Romania, care sunt convinse ca nu au cum sa reuseasca in America doar ptr. ca "e vorba de America ...iar noi suntem din Romania"......frica i-a tzinut pe atatzia in loc....si nu e corect.....cand am venit , am venit cu un anumit sentiment de inferioritate...si nu e corect.....acum gandesc si simt altfel. Nu se poate sa nu reusesti......esti bun, si harnic, ambitios si incapatzanat sa-tzi indeplinesti visele, nu ai cum sa nu reusesti.

Da, multi au copii, si stiu cum este sa ai copii, dar tot nu este imposibil sa ne indeplinim visele... .....mama mea a trait viatza ei pentru noi, nu pentru ea, a renuntzat la tot ce-si dorea de la viatza....singurul lucru ce a mai ramas important ptr. ea a fost sa fie cea mai buna mama(si estesmileys/smiley9.gif..)..daca ar fi fost la fel in tot ce si-ar fi dorit, credetzi-ma ar fi fost cea mai cea mai.......smileys/smiley2.gif

De aceea nu vreau sa renuntz.....nu e doar pentru bani....e sentimentul acela in suflet ca sunt sus.....respectata, si cunoscuta, pentru calitatile mele. Asa vreau ptr. copii mei, nu cantitate ci mai multa calitate.

Inca o data nu ma intelegetzi gresit....nu judec pe nimeni, stiu cat de mult trebuie sa sacrificam sa avem macar 1/2 din ceea ce au unii americani(cetatzenie)....dar pentru asta sa nu uitam niciodata ptr. ce am venit aici.

Multa bafta la toti romanii, ca sincer imi sunteti dragi.smileys/smiley2.gif

sauzimdebine
31.01.2005, 14:53
...eu am venit pentru un mai bun viitor, unul diferit si mai special decat cel din Romania,

Mihaela, cata vreme scrii despre tine, reusitele, implinirile si realizarile tale, totul este cat se poate de bine. Atunci cand vorbesti de altii, mai ales de neimplinirile lor, chiar daca o faci la modul general, mesajul tau devine suparator.

De altfel, din cate ai spus pana acum nu ai prea avut de a face cu romani, aici in USA, deci, stau si incerc sa inteleg pe ce-ti bazezi tu afirmatiile legate de neimpliniri si esecuri, de renuntari si vise desarte, de care ar fi plina comunitatea romanilor americani. Ori nu ai cunoscut suficienti romani in america, ori nu ai cunoscut pe nici unul dintre cei invingatori. Pentru ca ei exista, chiar si aici pe forum, numai ca nu se bat cu pumnul in piept.

In incheiere am sa-ti spun ceva care sper sa nu te supere, ar trebui, de fapt, sa-ti dea de gandit.
Mihaela, modul tau de exprimare in romaneste, chiar daca nu amesteci si cuvinte englezesti, este foarte greu de urmarit.

mihaelaNV
01.02.2005, 08:22
Invatza sa citesti, in ambele limbi nu doar sa vorbesti...si am intalnit 200 de romani...comunitatea romaneasca, si marea majoritate lasa de dorit....

Despre cei ce au reusit in viatza...daca ai stii sa citesti, ai vedea ca am spus toata stimasi respectul.........

succes la romana si engleza

:))))))))) cam imi pierd vremea cu voi. pa si.....la revedere

sauzimdebine
01.02.2005, 12:15
Mihaela, pentru ca eu nu corespund inaltelor standarde ce-ti modeleaza viata, o sa facem in felul urmator: Eu invat romana si engleza aici pe forum, citit, scris si tot tacamul, dupa aceea o sa merg la scoala, probabil ca o sa incep cu clasa I-a. Iar tu, intre timp, fata isteata si simpatica ce te afli, mergi la plaja. Poate cine stie ... apare si Monica cu gasca.

Vlad
01.02.2005, 14:35
Invatza sa citesti, in ambele limbi nu doar sa vorbesti...si am intalnit 200 de romani...comunitatea romaneasca, si marea majoritate lasa de dorit....

Explica-mi si mie ce fac romanii aia de "lasa de dorit"???

florin_bejerea
01.02.2005, 15:45
Mihaela, topicele tale sunt interesante...shi multzi sunt interesatzi de ele. Asta e bine. Dar mi se pare ca faci cateva confuzii. Printre care shi aceea de a lua unele replici personal, poate prea personal. Sunt sigur ca e vorba de 'autoaparare'...Acum spre sfarsh*t nuprea ai avut de ales; dar ma referinainte, cand a inceputcearta asta pe forum smileys/smiley18.gif...

Crede-ma ca fac aceeashi gresheala...shi incerc sa o indrept prin a accepta alte opinii, care firesc cavor fi diferite de a mea...Fiecare traieshte viatza diferit de ceilatzi- unic, de unde se nasc shi valori diferite. O alta gresheala de-a mea e subestimarea unora. Shi imi cer scuze fatza de ei! Dar viatza merge inainte shi invatzam din gresheli! smileys/smiley2.gif

mihaelaNV
01.02.2005, 18:48
Macar vorbim aceeasi limba Florinsmileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

Mersic mic..... si sa stii nu ma deranjeaza alte opinii, din partea mea poti fii 180 de grade diferit.....ce ma intereseaza este ca daca ai ceva de spus legat de subiect spune, daca nu nu vorbi. E exact ca si cum te-ai duce la un magazin, si vanzatoarea te intreaba "cu ce te poate ajuta", daca iti trebuie ceva ii ceri daca nu ii spui nimic multumesc, nu o intrebi in cate limbi poate sa vorbeasca sau nu......sincer ma asteptam sa nu fie chiar asa taraboi mare legat de mixarea limbilor....ma asteptam sa fie in regula.

Dar in fine......nu mai spun nimic...ca nu prea am cu cine....ce mi-as fi dorit era mai multi care raspundeau la intrebari...ca tine.....SA RASPUNDA.....de acum am sa stiu ce mesaje sa le citesc si care sa le SKIPPPPPPPPP!smileys/smiley36.gifsmileys/smiley2.gif...APROPO SUBIECTUL CA MANCAREA AMERICANA...M-A FACUT SA RAD...IMI AMINTESC CE GREU MI-A FOST IN PRIMELE LUNI SA COMBIN CARNEA CU SOSURILE DULCI, SI SA GUST MACAR BURETELE LOR GEN PAINE:)

Tu de catzi ani esti in State si in ce stat?

Numai bine si multa bafta.

ps: mersismileys/smiley4.gif

mihaelaNV
01.02.2005, 19:12
Numai pentru bani?......

Nu e doar pentru bani.....modul in care unii au riscat sa vina aici....cum au trait cu frica in san si inca mai traiesc......nu cred ca estenumai ptr. bani......puteam sta acasa (Rom) bine mersi, cum au stat toti cei de acasa......nici bogati, dar nici saraci, pe linia de plutire.....uneori am impresia ca ei au mai mult timp, si dispozitie de mai multa distractie, iesit la o iarba verde, etc.......eu nu am avut o vacantza de 4 ani, nici macar cand m-am casatorit, (nu tu free week-end , nimic) seara am mers la lucru........oare stau aici numai pentru bani? Oare poti sta aici numai ptr. bani cand stii ca mamam ta e in spital cu cancer, si tatal tau cu atac la inima? Despre asta vorbesc......da .....nu e doar pentru bani....este sila de coruptie, sila de mincinosi si hotzi, sila de nepasatori si abuzuri, sila de cei carora nu le pasa decat de propriul interes, care cat pot te calca in picioare.....sila sa nu poti sa-tzi ridici capul si sa stai drept.......

.....ce om ar putea sta aici numai ptr. bani, oare restul acasa e numai lipsa banului? Societatea se duce in jos......era o data o vreme cand stiam ce e constiintza, ce sunt valorile, etica, morala......unde sunt toate? Banii nu le vor rascumpara.....simtzeam cum acasa imi inveninam sufletul...singurul lucru bun era dragostea din partea familiei.

De ce spun toate astea ptr. ca mie una imi pasa...si credeam ca exista oameni carora le pasa...si care nu ma iau la rost.....pentru modul de a combina 2 limbi...nu pot concepe asta...

Credeam ca avem ceva in comun...nu am vrut sa va iau la rost..."ca nu va ducetzi la bun sfarsit telurile".....sunt prea tanara, si inca imi lipseste multa experientza...ca sa va judec,ceea ce vroiam era o opinie....vroiam sa va incurajez...si adevarul este sa ma incurajez si pe mine........se spune ca esti de 2 ori mai intelept daca invetzi nu numai din propriile greseli, dar si din ale altuia...cam asta vroiam eu , si ma asteptam, la propriile voastre experientze......la inceput chiar mi-a placut cum ati fost deschisi....apoi mi-a sarit "mustarul" la faza cu limbajul......uneori mi se mai intampla, dar imi trece repede, numai in cazul in care unii nu o lasa balta....

Nici nu vreau sa-mi raspundeti la mesaje.....whatever.....merg pe plaja...ca poate vine Monica cu gasca.....whatever that means....smileys/smiley5.gif

florin_bejerea
02.02.2005, 04:01
Prima oara am venit aici in 2003- doar pentru o vizita scurta de aproximativ doua luni, ca turist.Apoi m-am intors aici definitiv in 14 decembrie, anul trecut. Deci sunt nou venit. Locuiesc in Illinois- aproximativ 50 de minute de Chicago shi planuiesc sa ma mut in Chicago...Dar am prieteni(mai mult cunoshtintze- un fel de 'te ajut shi ma ajutzi') americani din 2001. Iar fratele meu mai mare e aici din 2002.

E ciudat cand pe forum se vorbeshte despre cu totul altceva decat spune topicul, pentru ca atunci cand alegi topiculcel mai ispititor(pe moment)te ashteptzisa gaseshti eu shtiu ce raspunsuri(solutzii) formidabile caresa te lumineze...(vorbesc in general, chiar daca folosesc pers a doua...). Incepsa ma obishnuiesc cu a nu ashtepta nimic, iar in sensul asta e o lectzieinvatzata de pe acest forum: adica sa nupretind nimic de la inceput :)

mihaelaNV
02.02.2005, 06:05
smileys/smiley2.gif Eu cred ca ar trebui 2 forumuri, cei care raspund la subiect si cei care nu:))))))))))))))))

Fain Chicago, zapada mare, imi doresc Vegasul sa aiba zapada....:(

oRIUNDE AI SCRIE MESAJE ASTEPTZI CAT DE CAT UN RASPUNS INAPOI PE ACEEASI TEMA...CREDEAM CA ESTE "COMMON SENSE" .

Dar inteleg ce vrei sa spui......insa facand asa ceva inseamna ca izti lasi stafeta jos.......:(((((

Vlad
02.02.2005, 06:43
Voi doi trebuie sa va luati o camera la hotel....

garfield
02.02.2005, 06:49
Stai ca lipseshte a treia persona. smileys/smiley2.gifSau merge 3some si cu doi cand unul are multi bani si celalalt doua personalitati? smileys/smiley36.gif

sorin
02.02.2005, 07:18
Ma baieti ma, nu fiti si voi rautaciosi. Credeti ca voua v-ar conveni sa faca altii mishto de voi? smileys/smiley92.gif

garfield
02.02.2005, 07:20
smileys/smiley9.gif

florin_bejerea
02.02.2005, 08:56
Pentru Vladutz: shti tu !!!

mihaelaNV
02.02.2005, 16:44
Dedicatie pentru unii: are you guys INVIDIOSI? dA POATE AR TREBUI SA NE LUAM O CAMERA unde sa-i inchidem pe multi:))))))))

Si apoi macar am ce vorbi cu cineva care nu se pierde in nimicuri....stii cum e... cand nu ai ce face sau ce zice, te legi de altzii....

Unii au limite si stiu sale respecte asa ca nu trec peste ele...dar altii mai putzin.

In caz ca nu intelegi se am scris luatzi-va o camera si un translator....smileys/smiley2.gif

Pe bune ca sunteti plictisitori....asa ca ciocul mic si joc de glezne copii.smileys/smiley1.gif

Vlad dragul de el nu prea are loc de a 2-a persoana, ca e mic spatziul in baie........smileys/smiley2.gif........si tot mai bine e de unul singur...asa-i Vlade?:)