PDA

Arată versiune întreagă : LUPTA CU KILOGRAMELE ...RETETE

Brasov34
28.01.2005, 18:14
NU stiu daca s-a deschis un asemenea subiect insa o fac in necunostinta de cauza.

DECE? PEntru ca ma ingrijoreaza situatia pe care o vad zilnic aici in STATE: obezitatea la americani.

Majoritatea romanilor care au "castigat" kilograme odata ajunsi aici , nu au "scapat" de ele..

VA INTREB daca aveti o reteta de cum putem slabi si mai ales cum ne putem mentine, aici unde este mai greu ca oriunde din cauza alimentelor bogate in chimicale de tot felul, hormoni...smileys/smiley19.gifAcumulat cu stresul cotidian...fac pereche potrivita!

DACA AVETI RETETE CARE AU REUSIT SA FACA MINUNI- postati-le aici. Avem medici printre forumisti?Stiu ca retetele ar trebui sa fie personale, insa cred ca macar cei ce sunteti la greutatea ideala ne puteti scrie ce mancati zilnic, asa in general...

Eu inca nu am gasit un tratament eficace asa ca astept parerile voastre.

MERGEM LA NUTRITIONIST SAU NE HRANIM "dupa ureche"?

Este trist dar adevarat, mai repede ne ingrasam aici decat putem slabi...din pacate!

ASTEPT CAZURI REALE daca aveti.

Eu ma gandesc asa la vreo 10kg smileys/smiley2.gif, insa puteti scrie si cei ce ati reusit sa slabiti mai mult...

NU VA FIE JENA SA TRATATI ACEST SUBIECT pentru ca este vorba de SANATATE, care e mai IMPORTANTA DECAT TOATE!smileys/smiley2.gif

sauzimdebine
28.01.2005, 21:00
Exista o reteta simpla cu valabilitate generala. Orice se va spune despre factori colaterali, cum ar fi stresul, ajungem la greutati mai mari decat cea necesara prin procesul de alimentatie. Pe scurt, mancam prea mult.
Reducerea cantitatilor de mancare la nivelul energiei consumate este cheia mentinerii greutatii corporale in limitele ideale. Daca dorim eliminarea surplusului de kilograme, fara alte retete miraculoase, care oricum nu exista, trebuie sa mancam mai putin. Putem manca orice, lipsirea organismului de un echilibru alimentar normal fiind o greseala, atat timp cat mancam cat trebuie. Impartirea cantitatii de mancare in mai multe mese zilnice este de dorit pentru a reusi eliminarea treptata a senzatiei de foame, data de lipsa volumului cu care ne-am obijnuit stomacul si nu de necesarul de energie, cum gresit se crede. Senzatia de satul apare cam la 15 - 20 de minute in urma mancarii, de aceea atunci cand noi zicem ca suntem satui si nu ne mai trebuie este mai tarziu decat momentul cand ar trebui sa ne oprim din mancat. Se poate inbunatati si acest aspect daca bem 2-3 pahare cu apa cu 20 de minute inainte de a manca, apa necesara si pe care majoritatea dintre noi o bem dupa mancare, atunci cand raul supraalimentatiei a fost produs deja. De asemenea, trebuie sa avem grija a nu manca pe fuga, acordand organismului timpul necesar pentru a prelucra informatia ca a fost hranit. A lasa furculita din mana dupa fiecare imbucatura, un exemplu, va duce la echilibrarea decalajului de timp intre ajungerea la senzatia de satul si timpul necesar pentru a manca cantitatea de mancare care da ceasta senzatie.
In sfarsit, dar nu in ultimul rand, exercitiul fizic, cel mai simplu si benefic fiind mersul pe jos, nu trebuie neglijat, mai ales de cei cu activitati sedentare, sau de cei care doresc modificarea modului in care organismul lor arata. A fi sanatos nu inseamna numai a avea o greutate ideala. Este nevoie de marirea capacitatii functiilor vitale ale organismului pentru a fi sanatosi. Si asta nu se poate obtine fara exercitiu fizic. Orice activitate fizica este buna, miscare sa fie.

29.01.2005, 06:10
Eu nu cred in retete siregimuri (sau pipule)care iti si dauneaza si te deregleaza de tot .Tot ce dai jos depuii dublu dupa ce te lasi de regim smileys/smiley36.gifOrice pierdere brusca in greutata nu este buna, si tot ce ai pierdut pui la loc in timp si mai smileys/smiley19.gif

Trebuie pe termen lung sa te feresti de dulciuri ,pepsi sucuri racoritoare dulci si mincatul dupa 6 seara.Daca reusesti sa iti schimbi modul de viata si sa nu faci excese esti pe drumul cel bun.

Bea apa multa si maninca salate multe si no food after 6 pm smileys/smiley2.gif

si mai ales mult sport ,cel mai important.

bafta

florin_bejerea
29.01.2005, 06:51
Un alt mod de a slabi- un pic mai 'ridicol' e sa tzii un fel de jurnal zilnic a ceea ce mananci intr-o zi. Nu e foarte greu. La sfarsh*tul fiecarei zi incerci sa te gandeshti la ce ai mancat shi faci o lista. Pe spatele fiecarui produs vezi cantitatea de calorii, zaharuri, grasime, etc.a ceea ce ai mancat(in functzie de cat ai mancat). Iar daca te uitzi un pic mai jos ai sa vezi cantitatea recomandata(sanatoasa) pe care nu ar trebui sa o depasheshti- 2000 de calorii e pentru o femeie normala, iar 2500 e pentru un barbat normal(nici gras(a) nici slab(a)-sanatos). Iar sub aceasta se dau shi cantitatzile de grasime, zaharuri shi carbohidratzi recomandate. Daca depui o muca fizica se mai adauga aproximativ 500 de calorii.

Potzi sa incerci aceasta metoda pentru o zi doar ca sa vezi de ce te ingrashi sau nu...adica sa vezi cat ai mancat...

In general e bine sa ne ferim de 'fat' shi 'sugars'. Adica cand cuparam mancarea sa incercam sa alegem 'low fat' sau 'sugar free' daca nu ne putem abtzine de la cantitatzi... :) Dar acestea din urma sunt mai putzin gustoase shi nu e ushor...

florin_bejerea
29.01.2005, 07:01
Aici e u link referitor la caloriile care le ardem in timpul exercitziilor in timp de o ora(daca ai 130 lbs,150lbs sau 190 lbs iar intre ele nu e greu de aproximat...),in timpulmishcarii. Shi sunt enumerate foarte multe...

http://www.nutristrategy.com/activitylist4.htm

Brasov34
29.01.2005, 16:07
Da, va multumesc pentru sfaturi.

Curiozitatea mea era sa aflu ce alimente mancati? Eu gatesc ca tot romanul, insa din pacate aici e cam grav din cauza "calitatii" produselor alimentare...

In orice caz cu miscarea am rezolvat- din februarie mi-am facut abonament pentru 1 an de zile la o sala de giomnastica.Sper sa ma si tin de easmileys/smiley2.gif

Acum cu treaba mancatului. Eu nu mananc prea mult, insa adevarat ca mereu pe fuga. Si cumulat cu stresul cotidian totul se simte...

In orice caz eu nu am rabdare sa slabesc in 3 ani cat as putea slabi in cateva luni...asta iar este o greseala de-a mea dar nu ma pot schimba. VREAU REPEDE SI DE DURATA!smileys/smiley2.gif

VA DORESC SA FOTI SANATOSI SI FRUMOSI!smileys/smiley2.gifFELICITARI CELOR CE REUSESC SA ISI MENTINA GREUTATEA CU CARE AU VENIT DIN ROMANIA!

Acolo nu puneam asa pe noi, de, BRASOVUL cu atatea drumetii, pe cand aici mereu cu masina pentru cateva ore de aer curat undeva....aici e PROBLEMA- prea mult sedentarism cred eu.

Si eram o persoana f. activa in tara. Aici si sa vreau in afara de sala de sport ( pe care o urasc) nu ai unde merge de placere. Nu ma refer la mersul aiurea pe trotoarele "aglomerate" ale oraselor...unde nu ma vad alergandsmileys/smiley19.gifURASC fuga asta aiurea...imi este dor de drumetiile de acasa, de tot aerul acela curat care ma facea sa simt ca TRAIESC cu adevarat....

Isabella
29.01.2005, 19:17
Din pacate eu sunt aici in Romania si m-am ingrasat foarte mult in ultima vreme din cauza unor medicamente si a sedentarismului. Trebuie sa tin regim sa nu mananc dulciuri, paine multa si mancare grasa,intrucat nivelul colesterolului e cam crescut. Am perioade cand reu7sesc sa mananc putin si mai slab si pot spune ca atunci chair se cuoaste cand dau jos. Insa nu am vointa. Foarte recomandat este mersul pe jos pe care nu il practic.De cand am inceput serviciul m-am ingrasat tot mancand covirigi si tot felul de produse de patiserie. Apropos, ce credeti despre fast fooduri?Eu una zic ca nu sunt sanatoase. Am avut o perioada de trei ani de zile cand nu ma mancat carne si am slabit vizibil.Brasov ,mai multe s o intrebi pe Angela,intrucat ea a reusit sa slabeasca. Mi-ar placea sa merg In S.U.A, intrucat pe acolo as parea slaba.. Mult noroc.

Brasov34
29.01.2005, 20:23
Angela, i-auzi! Ne dai tu un sfat pretios?

Tu cum ai reusit? Pe langa vointa , ce?

CE ai mancat propriu-zis?

Ne poti descrie o zi de cura?

sauzimdebine
30.01.2005, 01:59
Revin asupra ideii de cura miraculoasa. Nu exista. Simplu, tot ceea ce trebuie sa faci este sa tii cont, dupa cum spune si Florin, de echilibrul alimentar. Consuma tot ceea ce organizmul tau are nevoie fara a dezechilibra balanta energetica.

Vrei sa slabesti rapid. Simplu, nimic mai simplu. Nu manca si fa miscare, cat mai multa miscare. Nu manca nimic pentru o saptamana. Bea apa si numai apa, poti stoarce o lamaie, exclus zaharul, dar nu manca. Nimic timp de o saptamana. Vezi rezultatele la care ai ajuns. Daca mai poti si mai doresti, poti continua inca o saptamana. La orice moment la care simti un dezechilibru alarmant in organizm, cum ar fi prima ameteala sau senzatie de lipsa de putere, nu se va lua in considerare senzatia de lesin de foame, aceasta trebuie invinsa, trebuie sa te opresti. Dupa aceea va trebui sa stai cu ochii pe ceea ce mananci. Nu reveni la vechile obiceiuri. Mananca 1500 - 2000 de calorii pe zi, din alimente cat mai variate, imparte cantitatea in cinci sase mese zilnice si, mai ales fa miscare, orice miscare, chiar daca nu-ti place.
Metodele de slabire rapida nu se recomanda si pe considerentul ca pielea corpului se intinde o data cu ingrasarea dar, din pacate, nu se restrange in timpul procesului de slabire.

pepper
30.01.2005, 07:56
Cheia succesului in eliminarea tesutului adipos este echilibrarea sau mentinerea in limite inferioare a aportului proteic Va recomand sa consumati doar 150-200g de carne in fiecare zi dar nu din aceea cu hormoni. Spune Isabella ca nu a mincat carne 3 ani si a slabit vizibil, si are multa dreptate, pentru ca a diminuat aportul proteic. E o falsa idee ca pastele fainoase si zaharurile ingrasa. Va recomand sa dati o mare importanta masticatiei. O masticatie completa da posibilitatea bolului alimentar de a se omogeniza side a avea o consistenta moale datorita alfa amilazei(saliva), pentru ca stomacul nu are "dinti".

Va recomand sa faceti o cura alimentara de 2-3 zile sabeti doar ceaiuri din plante medicinale insa mare atentie la perioada pe care o alegeti luind in seama bioritmul.E nerecomandata cura in perioada bioritmului fizic la minus. Asta duce la eliminarea toxinelor din organism si a apei din tesutuladipos. Aveti grija ca flora microbiana din stomac se distruge iar o cura prelungita da posibilitatea pepsinei si acidului clorhidric sa distruga in timp mucoasa stomacala si apar alte complicatii.Dupa cura consumati cartofi copti si produse lactate pentru refacerea florei microbiene.

Mult succes si satisfactii nebanuite

angela
30.01.2005, 10:17
O zi de cura??? Eu sunt la aceea dieta care este cu numar limitat de carbohidrati, am mai tinut-o si inainte si am reusit sa slabesc 10lbs in 2 saptamani!! Dieta asta trebuie sa iit devin un mod de viata, ar trebui sa stai cu ea cam cel putin 3 luni de zile deoarece ai ti nevoie sa te obisnuiesti ce sa mananci.

Daca chiar o sa vrei eu iti dau o zi de meniu, dar trebuie sa faci si sport pe langa asta si trebuie sa ai rabdare sa stai si iti cantaresti totul si sa calculezi carbs.

Astept un semn de viata de la tine

31.01.2005, 01:29
DECE? PEntru ca ma ingrijoreaza situatia pe care o vad zilnic aici in STATE: obezitatea la americani.

Brasov34. de ce te ingrijorezi tu de obezitatea americanilor?Sper ca nu ai uitat vorba strabuna, "cainelemoare de drum lung si romanul de grija altuia!"smileys/smiley2.gif

Isabella
31.01.2005, 03:15
Apropos, am tinut eu o cura de slabire acum vreo patru ani si am slabit 13 kilograme in doua luni si am ajuns intr-o stare incat vreo saptamana nu puteam sa beau si sa mananc nimic.Din pacate doctorul nu imi mai permite sa fac o cura drastica, doar sa renunt la grasimi , la paine si la dulciuri. Nu e adevarat ca sunt o persoana posaca, am simtul umorului.

31.01.2005, 03:22
De ce nu cumparam produse naturale, fara hormoni? Nu neaparat pentru ca nu ne permitem, sintem economi. Daca am cumpara mai multe produse naturale poate ar scadea pretul lor.

Boierul Bibescu
31.01.2005, 04:50
Peppers, te rog sa ma ierti, dar nu am nici o idee despre ce vorbesti. Nu este nici o filozofie cum sa-ti pastrezi greuatatea sau sa slabesti. Organismul are nevoie de energie, care se masoara in kilocalorie (kcal), pentru a mentine functiile de baza, Basal Metabolic Rate (BMR). In plus, pentru fiecare efort fizic se cheltuieste mai multa energie. In general, barbatii cheltuiesc 1800 Kcal iar femeile 1200 kcal pentru BMR. Daca alergamo ora, cheltuim in plus in jur de 500 cal, daca stam la PC si trimetem mesaje la diaspora, numai 50 cal/ora. In US in general prin alimentatie avem un intake de 2500-3000 kcal pe zi.

Pentru a mentine greutatea intake-ul de kcal trebuie sa fie egal sau mai scazut decat kcal cheltuite. Atunci cand intake-ul este mai mare decat output-ul organismul transforma caloriile in fat si le depoziteaza stimnoi unde....smileys/smiley2.gif

Cine vrea sa sa slabesca un pound de fat are nevoie de un deficit de 500 kcal/zi. Asa ca trebuie introducem mai putine alimente in organism si sa cheltuim mai multa energie. Un gram de grasime (sunca, salam, untura) se transforma in 9 kcal, un gram de alcohol in 7 kcal, un gram de proteina animala (carne) in 4 kcal, si asmd. O ora de shopping cheltuieste 150 cal, iar una de sex 270 cal. Nimeni nu are nevoie safaca cliesme cu ceaiuri, sa flamanzeasca, sau sa cumperealimente fara hormoni, doar sa macam mai putin si sa facem exercitiu mai mult.

sauzimdebine
31.01.2005, 16:32
de vizitat: http://www.ediets.com/

Isabella
01.02.2005, 05:00
Sa va spun cum am slabit eu candva:totul a inceput de la un proces psihic de recapatare a increderii in sine, de a ma cunoaste mai bine . Cand am inceput sa ma simt mai bine in pielea mea am slabit fara efort. E adevarat ca am slabit mult in timp prea scurt si nici nu aveam servciu. Inainte ma ingrasam si pe fond de stress.

Billy
01.02.2005, 07:15
De aia nu ma ingras eu ... multumesc Isabella, nici nu mi-am dat seama care era cauza.

angela
01.02.2005, 07:18
Cateodata imi este dor sa fiu stresata deoarece slabesc enorm, dar asa trebuie sa ma tin de dieta neaparatsmileys/smiley9.gif

04.02.2005, 05:15
test

dancing_fire
04.02.2005, 05:16
test pt ce Melina?!

04.02.2005, 05:41
smileys/smiley36.gifincercam sa vad daca primeste mesajul meu mai lung cu Edit ,ca normal nu mergesmileys/smiley18.gif

mai astept pina rezolva webmasterul..smileys/smiley2.gif

05.02.2005, 10:21
http://www.getfit.ro/buton1.gif De ce vreau sa slabesc?

Cea mai mare parte dintre cei ce incearca sa slabeasca o fac datorita aspectului exterior, fara a se gandi nici o secunda asupra impactului pe care o are obezitatea asupra sanatatii. Sau poate este mult mai important cum stau pantalonii pe tine, decat sanatatea ta? http://www.getfit.ro/aa.gif

Toata aceasta vina o poarta mass media. Care mai de care se intrec in regimuri fanteziste, programe de alimentatie din ce in ce mai penibile si nu in ultimul rand sfaturi de genul "Slabeste fara nici un efort".

Toata lumea isi doreste o slabire rapida si eficienta. Nu vei reusi nimic daca iti schimbi regimul pentru 4 saptamani. Pentru a reusi trebuie sa-ti schimbi stilul de viata, sa dai mai multa atentie alimentatiei si nu in ultimul rand sa-ti misti fundul de pe canapea. Sportul si alimentatia adecvata sunt singurele modalitati de a slabi. Intr-adevar este foarte dur, dar nu este imposibil.

Multi isi spun: sunt putin gras, nicidecum obez; totusi lucrurile pot scapa de sub control in orice moment, iar supraponderalitatea nu va intarzia sa-si faca aparitia. E mult mai usor sa prevenim decat sa vindecam...

Daca nu ai vointa necesara pentru a incepe o noua viata, da fuga la McDonald's si mai cumpara-ti 2 Big Mac-uri!

http://www.getfit.ro/buton1.gif Mituri despre slabire

Regimuri si metode de slabire rapida si eventual fara efort.
Sunt pur si simplu niste inselatorii. Orice slabire rapida are parte de o reactie negativa din partea organismului. In general cine slabeste rapid, va pune la loc ce a dat jos si inca ceva peste. Din pacate(dau din fericire pentru tine si sanatatea ta) trebuie sa adopti un nou stil de viata in care dieta "curata" si exercitiile sa fie prezente permanent. In general aceste regimuri pe termen scurt de bazeaza pe deshidratarea organismului, pierzi deci apa, nicidecum grasime.

Daca transpiri sau daca folosesti ceaiuri diuretice slabesti.
Prin transpiratie se elimina apa din corp, odata cu ceva minerale si vitamine. Int-adevar pierzi din greutae, dar este APA, nu grasime, grasimea se consuma doar prin transformarea ei in lucru mecanic(miscare) si caldura sau prin participarea ei la alte procese metabolice. In cazul extrem grasimea se elimina cu un aspirator special in timpul operatiilor de lipoabsorbtie...

Vitaminele ingrasa.
Vitaminele in sine au valoare energetica aproape nula. Ele in sine nu ingrasa. Sedentarismul si alimentatia incorecta sunt de fapt vinovatele.

Facand exercitii pentru o anumita grupa musculara se reduce grasimea din acea zona.
Grasimea se reduce in mod proportional de pe toata suprafata corpului, nu din anumite zone cu precadere. Aviz doamneleor care lucreaza ore in sir la aparatele pt. adductori si abductori sau celor care fac sute de abdomene. Cand ati vazut ultima data un om cu un abdomen reliefat si cu grasime pe restul corpului?

Produsele "fara colesterol". Nici un produs vegetal nu contine colesterol. Etichetarea uleiurilor vegetale ca fiind "fara colesterol" este un truc al producatorilor.

http://www.getfit.ro/buton1.gif Cateva date...

Persoanele care sufera cel mai mult de boli cronice, cum ar fi astmul, diabetul, probleme cardiace, si de asemenea cancerul, sunt persoanele obeze.

In USA, 61 % din populatie este supraponderala, cauzand 300.000 de decese in fiecare an ... asa ca nu va lasati pacaliti de filmele unde apar numai corpuri perfecte<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

pepper
05.02.2005, 15:36
Fiecare organism are nevoie de aport proteic, energetic, vitaminic, saruri minerale, micro si macroelemente s.a.m.d. Toate concura la mentinereafunctiilor vitale prin acel mecanism numit METABOLISM.

Metabolismul prin cele doua componente ale sale ANABOLISMUL si CATABOLISMUL are un rol extrem de important in transformarea alimentelor consumate. Cind una din cele 2 componente lucreaza in detrimentul celeilaltepoti sa faci miscare si sex dupa unii pina ce iti dai duhul ca nu ai sa slabesti. Si asta coroborat cu factorii endogeni cum ar fi insuficienta tiroidiana(lipsa sau secretia insuficienta de hormoni tiroidieni) te face un obez si ajungi ca femeia aceea care ia fost recomandata lui Fat Bastard.

Cele mai bune retete sint raspunsul mecanismului metabolic a ficarui organism in parte.

Personal dau o atentie semnificativa aportului vitaminic pentru ca inhiba dezvoltarea anarhica a celulei si implicit la aparitia cancerului.

Se spune ca la barbati putina burtica e PRESTANTA iar fara ELEGANTA. Eu prefer prestanta.

Caiurile naturale nu dau efecte secundare iar cine are nevoie de clisme sa foloseascaintr-un litru de apa 2 linguri de sare si apoi sa o consume toata in timp scurt.

rossa
06.02.2005, 19:16
Aici eu am o experienta vasta . Stiu anumite trucuri , stiu cateva metode si modalitati de slabire si asta pentru faptul ca am facut sport de performanta si eram obligat sa ajung la o anumita categorie intr-o perioada scurtade timp . Asa mi-am cam deformat organismul . Deci :

-- cea mai buna metoda este- operatiunea - unkg pe saptamana .Asta presupune urmatoarele - un suc care iti taie drastic pofta de mancare - un meniu foarte simplu .

-sucul - se iau 2 portocale, 2 grefe, 2 fructekiwi , 2 mere, o banana . se baga fructele in congelator (cu exceptia bananei) . Dupa ce fructele au inghetat, se dau pe o razatoare foarte fina cu coaja cu tot , se paseaza banana , se pune compozitia intr-un vas mare si se lasa pana se dezgheata . Concomitent se pun 5 (cinci) litri de apa la foc si se fierb pana la primul clocot , dupa aceea se pune zaharina dupa gust iar in final se amesteca fructele cu apa dupa ce in prealabil apa s-a racit putin . Se lasa asa o ora , dupa aceea se poate strecura sau nu , dupa gust. Dupa aceea se baga la frigider .

- Meniul este unul usor adica : nu mancati carne de porc (sub nici o forma) , zaharul, sucurile,DULCIURILE , grasimile si alcoolul interzise . Se pot manca carbohidrati , carne - adica aproape orice ,fara alimentele mentionate mai sus .Trebuie neaparat sa mancati paine (2-3 felii pe zi ) graham, secara . Nu mancati dupa ora 19 .

- Asta-i tot si eu va garantez ca slabiti cel putin un kg /saptamana . Este cea mai buna cura , v-o spun din experienta , nu flamanziti niciodata , de fapt dupa o perioada o sa vedeti ca o sa va intre in reflex si nu o sa mai fiti tentati sa va atingeti de grasimi.

-ACEASTA CURA ESTE FOARTE BUNA SI PENTRU VITAMINIZAREA SI DEZINTOXICAREA ORGANISMULUI . AR TREBUI SA VA IAU BANI PENTRU ASTA

angela
07.02.2005, 05:40
In speranta ca acest mesaj nu va fii necesar considerat o aberatie,
precum se pare ca au fost multe mesaje pana acum, probabil si cele de
la retete care mi-au luat o gramada de timp, dar asta e unii vor fii
incontinuu nemultumiti sau vor gasi tot timpul ceva de comentat

Ceea ce a scris Rossa mai sus e perfect adevarat, slabit destul de
repede, frumos si fara urme urate. Nu se lasa pielea in special daca
mai faceti si ceva miscare. Oricum nu exista regim miraculos de slabit.
Daca slabesti mult dintr-o data, ai sa pui acele kg inapoi destul de
curand. Cel mai bine ar fii sa va creati un mod de viata sanatos, sa
fiti intr-un regim continuu...fara junk food si alte porcarii....smileys/smiley36.gifuite
cine vorbeste, moi care m-am facut cat casa poporului aici, dar acum
mi-am invatat lectia si incerc sa slabesc cam in acelasi fel in care a
spus Rossa, am pierdut deja 2.5kg in 2 saptamani.

Va urez si voua multa bafta!!!

pepper
07.02.2005, 06:08
Tu o consideri cea mai buna metoda si maivrei si bani pentru asta??!!Mai sa fie? Dar tu cu minuta ta ai scris :"Asta mi-a cam deformat organismul" Se pare ca metoda ta da efecte secundare dupa cum singur recunosti si nu se potriveste la efort sustinut.

rossa
07.02.2005, 18:25
Pepper , n-ai citit cu atentie . Eu m-am cam deformat mai demult, atunci cand faceam sport si eram nevoit sa slabesc 8 kg in doua saptamani . Cu sportul am terminat-o de vreo 10 ani . Sper ca acum ai inteles pana si tu .

Reteta pe care am postat-o mai sus nu are nici un efect secundar. Sucul vitaminizeaza organismul si taie pofta de mancare , iar meniul dezintoxica organismul si iti regleaza metabolismul . Chiar daca prin absurd dupa ce vei tine aceasta cura nu vei slabi nici un kg , tot vei fi foarte castigata pentru ca te vei simti excelent.

In ceea ce priveste banii pot sa-ti spun ca 50 centi ar fi suficient.

Isabella
07.02.2005, 18:32
In ultima vreme cand am vreo problema, mananc dulciuri si astfel am ajuns cat o balena.

Brasov34
07.02.2005, 20:38
De ce spui asa Isabella? Tu stii cate kg are o balena?smileys/smiley2.gif

Hai nu fi atat d epesimista!

Doar gandind realitatea te vei simti mai bine!

Totusi, stresul stiu ca ajuta la acumularea de "tone" in plus!

Si Americanii nu duc lipsa de asta! De aceea se chinuie o gramada la salile de GYM sa scape de ce pun pe ei in cursul zilei!smileys/smiley19.gifSi pe langa ei ne numaram si noi, ca de, doar ne-am integrat in sistem si traim si mancam ca ei, tot din aceleasi magazine!

Daca avem predispozitie la ingrasat nu scapam de "crima" asta, lupta cu kilogramele!

Totusi, Isabella, parca tu traiesti in Romania, acomo nu am vazut nici o "BALENA" d evarsta ta! Asa ca sunt sigura ca exagerezi un pic.smileys/smiley2.gif

Totusi, daca gasesti leac de slabire EFICIENTA sa ni-l destainui si noua celor ce viziteaza acest "TOPIC"!

Brasov34
07.02.2005, 20:46
ROSSA, interesanta reteta ta!

Chiar tentanta!

Aproape ca m-ai hotarat sa o incerc! smileys/smiley2.gifCum sa iti trimit "centii"?smileys/smiley1.gifDaca incep ce ai scris tu acolo si chiar reusesc sa slabesc iti trimit chiar si dolari , sau mai bine EURO ca tot e mai valoros acasa!smileys/smiley2.gif

Mersi de sfaturi!

rossa
07.02.2005, 23:15
Eu unul as dori doar sa incercati reteta asta, ca dupa aia nu stiu daca o sa-mi trimiteti bani dar stiu sigur c-o sa-mi multumiti .

Va mai vand un pont tot legat de reteta mea : mancati cat mai des cu conditia ca volumul mesei sa nu depaseasca cauoul unui pumn (un sfert din volumul stomacului ) . Cu aceasta metoda mananci atunci cand ti-e foame. Este adevarat ca nu te saturi sa pleznesti dar te simti excelent.

PS . Sa nu ma+ntrebati cei ala cauo- ca nu va spun

sauzimdebine
08.02.2005, 00:13
rossa - linistete-te, au baut si altii apa din caus, la fantana sus pe deal. Constat ca nu-ti merg pariurile de incerci sa faci bani din orice altceva. smileys/smiley36.gif
Si daca veni vorba de facut bani de pe urma dorintei celor supraponderali de a pierde kilogramele in plus, afla ca este nevoie de mult mai mult decat de o reteta miraculoasa, care, oricum, nu exista.
Si ca sa te convingi ca asa este, arunca o privire
aici (http://thesportsclub.com) si compara ofertele.

rossa
08.02.2005, 00:26
Eu ma-ncapatanez sa cred ca reteta este foarte buna pentru faptul ca am incercat-o pe pielea mea si a dat rezultate extraordinare. Spun asta pentru ca eu sunt un gurmand si cu toate astea a avut rezultate foarte bune . N-am folosit cuvantul extraordinar inreteta pantru ca n-am vrut sa sune exagerata si totodata am vrut sa fie o surpriza pentru cine-o incearca .

Apropo' , m-ai pus sa ma uit la demisolul casei tale ?! Nu-i frumos din partea ta sa-i faci pe altii invidiosi . Asa piscina as vrea si eu .

08.02.2005, 01:13
Ce sport ai facut Rossa???

sauzimdebine
08.02.2005, 01:26
rossa - bine spus, a dat rezultate extraordinare aplicata pe pielea(corpul) ta(tau). Nu tot ce este valabil pentru tine se poate aplica cu aceleasi rezultate pentru altii.

Cat despre piscina aceea, afla ca este locata undeva la etaj, cam la nivelul patru al unui bloc din Romania. Si nu este a mea, nu in totalitate, deocamdata, asa ca nu mai fi invidios. Mai asteapta ... smileys/smiley36.gif

Isabella
08.02.2005, 01:52
Eu zic ca exista balene de 29 de ani.Comparativ cu cei din state nu sunt chiar de o tona ,insa aici marea majoritate a oamenilor sunt supli,insa la 77 de kg si 160,ce sa mai zic. Oricum,mersi de incurajari, Brasov , se vede ca esti o persoana sufletista.

08.02.2005, 05:52
http://img.photobucket.com/albums/v231/curcubeu/catswish.jpg

dancing_fire
08.02.2005, 06:51
You look so good Melina!!! smileys/smiley17.gifVezi daca ai urmat toate retetele de slabire de aici?!smileys/smiley2.gif

De unde iei toate aceste avatare simpatice?!

08.02.2005, 06:57
smileys/smiley36.gifnu vezi ca sint tot timpul in miscare ,nua re timp sa se aseze mincareasmileys/smiley2.gif

si tu ai avartar sexysmileys/smiley4.gif

De obicei adun imagini de la diversi artisti si daca imi place ceva decupez,animez modific...

asta insa nu l-am animat eu ,l-am primit LOL

Johann
08.02.2005, 08:00
[b]Berea si

Johann
08.02.2005, 08:04
[b]Mesele lichide

pepper
08.02.2005, 14:30
Rossa In primul rind retetaasta ti-a fost impusa de doctorii si antrenorul tau atit timp cit au avut nevoie de tine, si nu este nici pe departe o descoperire a ta. In al 2 lea rind nu am spus ca sucurile naturale dau efect secundar ( pentru ca le stiu valoarea) ci efortul tau sustinut combinat cu infailibila_ti reteta pe perioada scurta ti-au deformat corpul

Si daca esti asa bunghiu (dezghetat la minte) explica-mi mecanismul fiziologic de metabolizare a vitaminelor.

Multa bafta

rossa
08.02.2005, 19:15
Mama Melina, ce te rupi in figuri ?!!!!!!!!! smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

rossa
08.02.2005, 19:25
Pepper eu nu te-nteleg . Daca vrei tii regimul , daca nu , nu . Oare crezi ca ma afecteaza pe mine foarte tare . Eu am postat o reteta . Cine vrea o incearca , cine nu vrea , nu vrea si gata . Paguba-n ciuperci . Referitor la mine pot sa-ti spun ca eu faceam slabiri rapide cu altfel de retete care erau impuse de antrenori . Aceasta reteta nu are nici o legatura cu slabirea rapida . Din acest motiv eu am numit-o simbolic ''operatiunea 1 kg / saptamana ''.

Sauzimdebine zicea ca poate aceasta reteta sa fi avut succes numai in cazul meu. Este perfect adevarat , dar daca totusi cineva vrea s-o incerce nu vad cu ce i-ar dauna.

Despre chestia cu plata - a fost o simpla gluma ( nu cred ca 50 centi ar fi vre-o valoare) .

09.02.2005, 02:41
Mama Melina, ce te rupi in figuri ?!!!!!!!!! smileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley32.gif

Eu ma rup ca figurile le faceti voi!smileys/smiley2.gif