PDA

Arată versiune întreagă : ULTIMUL MESAJ a lui rossa !

angeline
01.11.2006, 19:27
angeline
Senior Member
http://www.thetechzone.com/forums/images/avatars/LIR2.jpg

Senior Member
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_images/4_star_rating.gif
http://www.ebsqart.com/Art/2157/55921/PORTRAITBRADPITT_100_48.jpg

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_images/report_icon.gif (http://www.romanian-portal.com/forum/report_post.asp?PID=67586&FID=10&TID=7031&TPN=3) http://www.romanian-portal.com/forum/forum_images/quote_icon.gif (http://www.romanian-portal.com/forum/edit_post.asp?M=Q&PID=67586&TPN=5) Firea olteanului se vede cel mai bine în cîntecele populare. E drept, în ultimii ani lucrurile s-au schimbat, oamenii s-au înrăit si s-au stricat, cu manele si-altele, nu mai e ca pe timpuri, satele-s goale sau umplute de diferite etnii, dar să te duci într-unul din satele unde se mai păstrează traditiile, sate din Mehedinti sau Gorj, si-ai să vezi cum e cu oltenii si cu cîntecele lor. Că olteanul are cîte un cîntec pentru orice situație, asta e cunoscut. Majoritatea “situatiilor”, însă, sînt de cateva feluri, abia. Ba sînt alea de jale, de dor, si atunci auzi olteanul fluierînd agale-o doină, ba sînt alea de veselie, de pahar, si-atunci vezi olteanul prinzîndu-se în vreo sîrbă-ndrăcită si frămîntînd pămîntul cu picioarele pînă-i sar pingelele. Da` chiar si la cîntece se văd diferentele cu alte neamuri. Unde ardelenii joacă numa` cîte doi, cu nevestele, la olteni vezi sîrbe si hore cît ține bătătura, ba uneori mai scot si gardul dintr-o parte a curtii, să facă loc. Acu`, nu c-as fi eu fr-un oltean habotnic, da` să v-o spui p-a dreaptă.. mă dau in vînt dupe muzici oltenesti mai ceva ca fetele după măritis. Îmi plac dom`le, freamătă sîngele-n mine cînd aud una zisă din inimă. În muzică olteanul a pus toată firea lui, năpraznică si domoală, iute si lăudăroasă, ospitalieră, mîndră si visătoare. ''

" Dom`le, si io`s oltean. Oltean din tată-n fiu, . Ce mai la deal la vale, neam mare, împrastiat în cîteva sate bune. Tot oltean sînt, si-oi fi făcut eu facultăti si studii, da` stiu să tin si sapa ori hîrletu-n mîini , sa trudesc si la munca campului da si sa trag cate-un chef cu zaibar de sa-i sara fulgii nevestei daca nu-i gata la timp ratoiul ala cracanat pe carbuni ."

marian42
01.11.2006, 22:31
Bre, angeline, asta io n-o mai pricep ! Ce vrusashi talica cu topicelu
asta ?!!! Cum adica "ultimul mesaj" ??? Doar placerea unui copy-paste,
s-a suparat rossa sh-a taiat-o-n alte zari senine, nu mai posteaza, i
s-a-ntamplat ceva - Doamne fereste ! - , ce-ai vrut
sa ne transmiti cu asta ?

02.11.2006, 02:03
Angy,suna macabru mesajul asta..ultimul mesaj...sau te referai la o anumita tema?auzi,eu stau pe langa tg jiu nu departe si cunosc multi olteni,oameni de viata dar si cand se apuca sa se laude,nimeni nu mai este ca sie eismileys/smiley36.giforicum am si prin familie unu ratacit(sotul mamei mele)aparte ca vb f repede...si niciodata nu l inteleg,are un suflet extraordinar,nu stiu daca e caracteristica olteanului,dar....sa mai bem un paharel....

sorin
02.11.2006, 02:10
Angeline, crezi ca poti fi mai explicita? Ne-ai bagat pe toti in ceata.

angeline
02.11.2006, 18:49
el nu va mai scrie niciodata...

miercuri 1 noiembrie a fost inmormantat cel care trebuia sa implineasca 36 de ani in decembrie

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace !

azi un inger cu ochii reci,
mi-a spus...zadarnic astepti !...
iar eu, ca o colpila ma zbateam
sperand...in nebunia mea...,

mi-a dat un crin desavarsit
si mi-a soptit...
e alb, si e aici, si parfumat,
dar eu ca un copil ciudat...
vroiam un trandafir catifelat...
indepartat...de neatins
si dureros de rosu !

http://i18.photobucket.com/albums/b112/angeline_pap/indepartat.jpg doar eu....

02.11.2006, 19:17
cine ?ce inseamna asta ?e vorba de rossa?

02.11.2006, 19:33
Angeline ce glume de prost gust

Loniia
02.11.2006, 20:15
...veste trista...tragedia mortii...un sentiment de pierdere irecuperabila,i-mi vin in gand urmatoarele versuri :

"Imi pare asa cudat,ca avem atata vreme pentru ura,

Cand viata nu e decat o picatura ,de la un taram la celalalt,

Si e neanchipuit de trist,ca nu privim la cer mai des,

Ca nu culegem flori ,ca nu iubim,

Noi care asa putin traim...."

....o lumanare aprinsa pentru sufletul celui plecat ...

02.11.2006, 20:35
Ati inebunit ,..rossa cred ca te pocesti de ras acumsmileys/smiley1.gif

Anais
02.11.2006, 20:44
Daca e gluma...chiar nu merge sa glumesti cu asa ceva...mai e si vineri dimineata la prima ora.....pe bune de n-am simtit cum mi se face stomacul ghem... Angeline, daca vrei sa lamuresti chestia asta??

reginaroxana
02.11.2006, 22:41
chiar nu mai inteleg nimic..... daca stiti cineva ceva de rossa spunetim si mie

sorin
03.11.2006, 00:33
Nu cred ca ar face cineva astfel de glume. Se poate observa si faptul ca intr-adevar Rossa nu a mai postat de ceva timp. Sunt pur si simplu socat de o astfel de veste si nici nu stiu cum sa reactionez.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace! Propun ca fiecare forumist care citeste acest mesaj sa pastreze un minut de reculegere pentru prietenul nostru virtual, care acum ne priveste de undeva de sus.

eu
03.11.2006, 01:13
Nu este gluma ...
D-zeu sa il odihneasca in pace
claudiunj &gt; sa crezi despre cineva ca ar face asfel de glume ... este de prost gust</span>

sorin
03.11.2006, 01:46
Este cea mai trista zi a acestui forum. Astazi am inmormantat virtual primul nostru forumist. Nici nu stiu daca cineva ar vrea detalii despre ce si cum s-a intamplat. Ramane la latitudinea celor care cunosc aceste detalii sa ne spuna sau nu si sa transmita condoleante familiei din partea noastra.

Anais
03.11.2006, 01:58
Sorin, cu tot respectul, as vrea sa fie si primul si ultimul.

Condoleante familiei si celor care l-au cunoscut.

03.11.2006, 02:20
sunt fffff trist. Mi-au dat lacrimi si credeti-ma plang extrem de rar.

As vrea sa fie o gluma proasta aceasta veste. Era un om vesel si plin de viata. E una dintre cele mai triste zile din viata mea.

Vlad
03.11.2006, 02:59
PACAT....la numai 36 de ani....era baiat bun politicianul nostru....

Condoleante familiei

03.11.2006, 03:47
sincere condoleante familiei si un omagiu adus lui Rossa

Fibra ta

Tu cel ce-ai prins viltoarea vietii
Decoperind lumina cetii

Iar risul tau senin
L-ai tranformat in vin.
La masa noastra tu ai stat
Cind cinii au latrat

Dar tu le-ai aruncat un os
Si au cintat frumos.
Acuma masa-i goala
Si ingerii o spala

Acolo unde-ai stat
O floare ai lasat.
Cind soarele rasare
Un porumbel apare

Prezent vei fi mereu
Oriunde-ai fi tu zeu.

http://img.photobucket.com/albums/v231/curcubeu/SILVERFIBER.jpg

cosmina_ghita
03.11.2006, 05:16
Nu pot sa cred!!!
Angeline esti sigura?

Pisoi
03.11.2006, 05:27
...sunt socat...si nu-mi gasesc cuvinte....

http://i32.photobucket.com/albums/d9/pisoi/ForumEdit/graphic1.jpg

angela
03.11.2006, 05:34
Deja nu mai am cuvinte, un baiat atat de tanar, cu familie , copil, s.a.m.d
Condoleante familiei....... sincer nu gasesc cuvintele pentru a imi exprima durerea

lebada
03.11.2006, 05:59
NU POT SACRED. PENTRU DUMNEZEU!!! NU-MI GASESC CUVINTELE!!!

DOAMNE TINE-L LA DREAPTA TA!!! aI AI GRIJA DE FAMILIA LUI. M

Celibec
03.11.2006, 06:01
La cunoscut cineva personal? Angeline de unde ai aflat vestea? Esti sigura ca era rossa....si nu este doar o confuzie de nume? (la mine in familie s-a intimplat o astfel de confuzie)

nu este un inceput bun de zi....condoleante familiei, dar tare as dori sa fie doar o confuzie....

marian42
03.11.2006, 06:11
DUMNEZEU SA-L ODIHNEASCA !

Nici nu stiu ce-ar mai fi de spus.....

Pisoi
03.11.2006, 06:11
"Duminică, pe raza judeţului Mehedinţi, la interval de câteva ore, s-au înregistrat două accidente mortale. Primul a avut loc în jurul prânzului, pe DN 56 A, pe raza localităţii Hinova. Potrivit comisarului-şef Marian Dobre, de la Poliţia Rutieră Mehedinţi, Claudiu Lucian Trandafir (36 ani), inspector la finanţe, se afla la volanul unei Dacii, avându-l în dreapta pe fiul său de nouă ani. La un moment dat, maşina a intrat în coliziune cu o remorcă ARO desprinsă din autoturismul condus de Dorin Firu, din Unirea - Dolj. În urma impactului, conducătorul Daciei a decedat, iar fiul său a fost transportat la spital, acum aflându-se în afara oricărui pericol. “În cauză s-a întocmit dosar penal pentru ucidere din culpă. Expertiza tehnică va stabili cine se face vinovat de desprinderea remorcii de autoturismul ARO”, ne-a precizat comisarul-şef Marian Dobre. (I. G.)"

lara_iulia
03.11.2006, 06:31
Dumnezeu sa-l odihneasca in pace...

...si multa tarie sufleteasca familei indoliate...

03.11.2006, 06:40
Imi pare rau ca am crezut ca poate e o gluma.

Dumnezeu sa-l odihneasca.

hazel
03.11.2006, 06:57
Incredibil. Sunt socata.

Dragul nostru Rossa. Intotdeauna mi-a placut de el, mi-era unul dintre cele mai dragi nickuri.

Si eu credeam ca suntem vesnici....Incredibil.

Dumnezeu sa-l odihneasca.

aconi
03.11.2006, 07:58
Incredibil dar, crud de adevarat!Adio rossa partenerul meu de discutii si schimburi de pareri pe forum cu placute si cavalerseti sageti.Sit tibi terra levis prietene LUCIAN.Familiei sincere condoleante si putere spre a depasi acest tragic eveniment.Iarta-ma rossa ca uneori am pus la indoilala buna ta credinta.Dumnezeu sa-l ierte si sa asigure odihna vesnica sufletului taucurat si nobil.

03.11.2006, 08:29
In memoria prietenului meu Rossa!

http://youtube.com/watch?v=Eq_xupQdlh4

http://youtube.com/watch?v=U_KtvgYr6TE

Anais
03.11.2006, 08:38
Mugatu...multumim.

03.11.2006, 08:49
Doamne da-iun coltisor din Raiul tau prietenului Rossa!

sileriki
03.11.2006, 09:08
Sincere condoleante ,

Ne pare foarte rau , nu am cuvinte

cosmina_ghita
03.11.2006, 09:09
Dumnezeu sa-l odihnesca.

Rebela
03.11.2006, 09:17
Nu exista cuvinte care sa exprime ceea ce fiecare dintre noi simtim in clipa asta. Cit de mici si de neputinciosi sintem de fapt si cit de fragila e viata noastra!

Sincere condoleante familiei si prietenilor lui apropiati!

pumitza
03.11.2006, 09:33
...shi cerul plinge...., avind in vedere ca in Romania ploua de citeva zile,iar noi nu shtiam de ce. prietenul nostru virtual "ROSSA" , ne-a parist shi a plecat intr-o calatorie lunga. NOI ce de pe acest FORM o sa ne aducem meru aminte de el citind shi recitind rindurile sale. cu bine prieteneshi vegheaza asupra noastra, a celor care te-am cunoscut, chiar shi numai virtual. Bunul Dumnezeu sa te aibe in paza SAsmileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gif.

condoleantze familiei shi tuturor celor apropiatzi.

Camelia46
03.11.2006, 09:34
Drum lin spre Rai, Rossa , acolo unde nu e suferinta, intristare si suspin, ci viata fara de sfirsit !

Dumnezeu sa-l odihneasca !

CameliaXX
03.11.2006, 10:38
imi pare foarte rau de Rossa. Scria frumos ...Doamne, ce i s-a intimplat!

Dumnezeu sa il odihneasca si sa-i apere familia!

03.11.2006, 12:32
Asemeni celorlalti forumisti, am ramas muta la citirea vestii...

Sincere condoleante familiei.

Claudiu, Dumnezeu sa te odihneasca in pace.

03.11.2006, 14:37
Dumnezeu sa-l aiba in paza acolo sus, sincere condoleante familiei. In asemenea situatii nu prea suntmulte cuvinte de spus, realizam cat de scurta este viata si ca ar trebui sa ne bucuram de ea cat putem de mult.Din pacatetot mai multi oameni nevinovatimor pe strazile Romaniei din cauza inconstientei altora, oare cand o sa termine cu toate tragediile astea.

fifi
03.11.2006, 15:53
sper ca tu rossa sa fi impacat cu ceea ce s-a intamplat, sper sa fi impacat cu Dumnezeu, eu inca ma cert cu el, mi-a fost teama un timp sa fiu suparata pe El, am zis ca poate din cauza mea se va supara pe mine si daca exista cumvanu va mai avea grija de tine acolo unde esti.

eu tot tie ma adresez, rossa, pentru ca nu am putut crede de la bun inceput ca asa ceva poate fi adevarat, nu stiu cum sa-ti spun dar eu te tot astept, nu voi putea accepta nicioadata ca trezindu-ma cu cafeaua si tigara in nas nu voi vedea un alt post al tau...

ar cam trebui sa postezi iar si sa ne fi mintit noi pe toti pentru ca moartea ta nu ar avea nici un sens, nu ar folosi nimanui nici chiar daca Dumnezeu ala de sus ar avea vreun plan pentru toate...m-am gandit eu bine, ce rost ar avea, ce rost?? nu ai murit gresind ceva, nu ai baut, nu ai avut viteza si copilul...copilul tau, pe care il iubesti atat de mult... de ce a trebuit sa vada toate astea si cum va putea merge el mai departe in viata stiind ca tatal lui, care il iubea atat a murit dintr-o intamplare stupida? cum va putea distinge el, micutul binele de rau?

El, Claudiu-Lucian Trandafir, a avut o viata scurta darfrumoasa, implinita, asa cum multi din noi nici nu am visat, poate, si totusi a fost "ales" sa plece, ce sa mai intelegem noi cei care ramanem? Ca daca ai un strop de bucurie e suficient? Pe cine ia si pe cine lasa? Cred ca ne lasa pe noi, cei care nu meritam, vorba angelinei, e mai usor sa mori decat sa traiesti...

Daca Dumnezeu ar fi fost pentru o clipa unul din noi, ne-ar impartasi mai intai secretul vietii ca, mai apoi, sa-l intelegem pe cel al mortii.

Pentru ce traim, Doamne ca sa planga altii dupa noi? este oare plansul nostru bucuria Ta? daca asa este, bucura-te eu, Doamne,euplang dupa Lucian si dupa Razvan si dupa............

03.11.2006, 16:03
Dumnezeu sa-l odihneasca......

sauzimdebine
03.11.2006, 16:15
Sa-i fie tarana usoara!

reginaroxana
03.11.2006, 18:37
as dori ca totul sa fie o gluma.... dar totusi el nu mai este. el a fost un prieten bun. plang si suspin dupa bunul nostru tovaras.

Dumnezeu sa-l odihneasca....... Nu te vom uita niciodata....

luckylord
03.11.2006, 20:18
Odihneasca-se in pace.Condoleante familiei....

mario37
04.11.2006, 01:59
Dumnezeu sa-l ierte si sa-l ia in paza Lui.

Condoleante
familiei.

04.11.2006, 02:48
In memoria prietenului meu Rossa!http://youtube.com/watch?v=Eq_xupQdlh4<O:P></O:P>

http://youtube.com/watch?v=U_KtvgYr6TE
si al meu .........imi iau ramas bun prietene drag iti spun Adio...nu inainte de ati multumi prezenta ta in viata mea...mai schimbat,cand mi-a fost greu ai fost alaturi de mine chiar si acum 2 saptamani, mi-ai dat sfaturi ,ai vrut binele meu,nu uit niciodata cand am venit la acest forum si mai sprijinit prin pm,eu te-am parasit si ma-m intors din nou si acum mai parasit tu,ce ma fac eu fara tine prietene bun ai fost Daybook-ul meu care imi raspundea...sa sti ca te-am iubit prietene bun ....afland de moartea ta am urlat din suflet la dumnezeu spunand ca al urasc!!!!!!si tot datorita ti-e prietene bun am ajuns prima data in viata mea sa ma ingenunchiezi in fata lui bunul Dumnezeu ruganduma pt.tine si pierderea ta si ca ingerii sa fie cu tine sa fie alaturi de tine,ruganduma pt.familia ta ramas in urma ....Adio Merilyn

melodia preferata a lui Lucian .....http://www.intermed.it/hobbyefantasia/immagini/perline/fiori/rosa-rossa.jpg
http://video.google.com/videoplay?docid=-7432248209245983953 &amp;q=vama+veche (http://video.google.com/videoplay?docid=-7432248209245983953&amp;q=vama+veche)

Condoleante familiei.............................

05.11.2006, 00:43
va multumesc pt. pm....Multumesc.

Pisoi
05.11.2006, 15:49
...cu parere de rau si regrete in suflet pt tot ce s-a intamplat, nu putem posta detalii personale despre rossa...ceea ce am postat eu sunt date publice, publicate pe net, ...cu intentia de a confirma tragicul eveniment, si de nu a da curs comentariilor contradictorii fara sens

...daca aveti de transmis mesaje de simpatie familiei indoliate va rog sa o faceti aici, si cu siguranta ca vor ajunge prin noila ei

Gogule
05.11.2006, 16:00
odihneasca-se in pace! condoleante familiei!

06.11.2006, 11:11
Sa-ti fie zborul catre cer luminat de raze Dumnezeiesti,pasii sa te poarte spre POARTA DE LUMINA,iar sufletul sa-ti odihneasca n pace!Nu am sa ti scriu ca si cand nu mai existi,tu vei traii mereu in sufletul celor de aici ,eu personal nu am avut ocazia sa schimb multe cuvinte cu tine dar esti unul de al nostru si vei ramane mereu,cuvintele- ti vor ramane scrise aici,si amintirea -ti vie in ale noastre suflete!daca ar fi posibil as lua in palme o picatura din izvorul vietii si as venii spre tine zburand sa ti o presar pe buze...nu ne ramane decat sa ne consolam cu gandul ca poate Dumnezeu a avut mai mare nevoie de tine acolo sus decat am fi avut noi aici...ramai cu bine prietene drag!Transmit condoleante familiei si fie ca Dumnezeu sa l primeasca-n ale sale brate!!!

http://www.romfelicitari.com/img/feli/large/c&#111;nd_2_lg.jpg

Ana Tofan
06.11.2006, 19:07
Condoleante si din partea mea.

agora
06.11.2006, 22:31
Ce ciudata e viata uneori. Din pacate nu am stiut mai nimic despre omul Lucian darma intristeaza si imipare rau pentru ghinionul celui ce a fost forumistul Rossa.

Se spune caplecarea celor tineri e mult mai trista pentru ca odata cu ei pleaca si potentialul pe care credem ca ar fi putut sa-l implineasca in viata lor. Cred ca Rossa ar mai fi avut multe de infaptuit si oferit iar celor ce i-ai fost apropiati le va trebui multa putere sa umple golul ramas in urma lui.Dumnezeu sa ii dea odihnacelui plecat si multa putere celor ramasi.

Dumnezeu sa-l ierte si odihneasca

Condoleante familiei

RaluT
07.11.2006, 01:47
Dumnezeu sa-l odihneasca in Pace! Condoleante Familiei si Dumnezeu sa-i aibe in paza, ca de altfel pe noi toti!smileys/smiley117.gifsmileys/smiley19.gif

nicoletamihaela
07.11.2006, 13:27
Sa isi gaseasca pacea eterna,si sa aibe drumul lin catre ingeri...Condoleante familiei..

10.11.2006, 02:48
Deabea acum mi-am mai revenit si pot vorbii despre el .Asta este ultimul mesaj al lui Lcian catre mine :<O:P></O:P>

Anda2006
12.11.2006, 11:21
Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

rosi
13.11.2006, 05:17
Domnul sa il odiheasca in pace

condoleante familiei.

chiar dc nu l-am cunoscut "personal"-virtual sincer imi pare rau sa aud asa ceva. trebuie sa ne gandim ca nimic nu este vesnic, azi esti maine nu se stie, nimic nu luam cu noi pe lumea cealalta si tot ce ne ramane este o amintire despre ceea ce acel om a fost.

take a minute to think about it!

ssimona
13.11.2006, 10:52
Dumnezeu sa-l odihneasca! Multa putere si incredere familiei, pt a putea trece prin aceste momente grele! Imi pare nespus de rau ca trebuie sa treceti prin asa ceva!

liush
14.11.2006, 12:07
Intru rar pe forum, dar stiam de "rossa". Cand am citit titlul thread-ului am crezut ca s-o fi suparat el si s-a hotarat sa nu mai scrie aici. Imi pare atat de rau pt ce s-a intamplat... Dumnezeu sa il odihneasca pace si condoleante familiei.

16.11.2006, 05:22
Odihneste-te

Nicksson
17.11.2006, 23:49
"Ca olteanul are c

reginaroxana
23.11.2006, 04:02
imi este dor de tine....

DeeaCatalina
23.11.2006, 08:39
ce pierdere ...nu am mai intrat demult pe forum si nici nu m-am gandit cand am vazut topicul ca ar putea sa contina o veste atat de trista.n-am cuvinte...Condoleante familiei...rossa tu continui sa traiesti printre noi prin amintiri...

beticared21
27.11.2006, 08:51
Nu am cuvinte, pot spune ca sunt socata.

Dumnezeu sa te odihneasca in pace, si sper ca acolo sus ti-ai regasit fericirea!

Oamenii se definesc dupa felul cum se pierd." Constantin Noica

reginaroxana
29.11.2006, 00:20
de ce ne-ai parasit? imi este dor de tine

lery
03.12.2006, 06:09
Ca nou formulis ma asociez si eu cu o condoleanta de voi fratilor..."rossa odihnestete in pace si dumnezeu sa fie alaturi de tine"....caci pina la urma asta este viata unii vin alti se duc.

mayday
03.12.2006, 14:03
Astazi am aflat vestea asta atit de trista...............

Citesc postarile voastre de "ramas bun",imi simt sufletul greu si cu lacrimi in ochi traiesc o stare de adinc regret.

Dumnezeu sa te odihneasca in pace,Rossa!Dumnezeu sa-i aiba in grija lui pe cei pe care i-ai iubit atit de mult,pe cei carora plecarea ta le-a lasat un spatiu infinit de gol in inima!In astfel de momente,singura compensare la care ma gindesc,este aceea ca poate odata,undeva,cindva toti ne intilnim.