PDA

Arată versiune întreagă : Noi, generatii de romani

christianT
28.01.2005, 12:51
<B style="mso-bidi-font-weight: normal">Noi, generatii de romani[/B]

sorin
28.01.2005, 13:09
Excelent Christian! smileys/smiley32.gifsmileys/smiley20.gif

28.01.2005, 13:49
foarte profund si frumossmileys/smiley32.gif

Brasov34
28.01.2005, 17:09
FELICITARI, frumoasa poezie! Cine ascrsi-o?

Tu, Christian?

Pot avea si eu autorul?

Mersi mult.

M-a emotionat profund! Intr-adevar, orice am cladi aici o viata gandul si dorul catre meleagurile natale mereu ne va face sa simtim un gol adanc in suflete... asta e tragedia emigrarii!smileys/smiley19.gif

christianT
28.01.2005, 23:37
Draga Brasov, eu am scris-o..asa cum m-am priceput. Mi-a placut mult cum ai terminat postarea, asa este, asta e tragedia noastra a emigrantilor si am incercat sa pun asta intr-un vers.

Brasov34
29.01.2005, 20:51
FELICITARI inca odata!

DA-mi voie ca poezia aceasta s-o "ofer" si altor romani aici poate cu ocazia unor intalniri culturale, si cu siguranta recitata de copilul meu.

Eu insa am sa schimb putin versurile in ideea :

VOI generatii de romani....pentru a putea fi transmis mesajul de cel ce o recita - copilul meu.

DEci voi schimba "Noi", cu "Voi", sau "Ne-am lasat" cu "V-ati lasat" si tot asa, imi dai voie?

In orice caz deja sa stii poezia am trimis-o multor prieteni romani in forma originala. Am sa iti scriu doar ca o concluzie a receptivitatii oamenilor o frantura dintr-un raspuns a unei persoane:

"Corina,mi-ai topit inima cu poezia asta!

Stiu ca vom purta dorul de tara si de cei dragi,pina la sfirsit.

Un fapt de care sunt covinsa,este caNU putem fi fericiti,decit in "spatiul" in care ne-am nascut. Ma refer la fericirea sufleteasca.

Eu mai am o speranta,ca sa ma intorc,atunci cind copiii nu v-or mai avea nevoie de mine.Pentru voi,drumul este mai lung,copiii fiind mici.

Eu va doresc numai reusite si bucurii."

E, vezi acum care este reactia oamenilor? Si vreau sa iti spun ca doamna este pensionara, dupa o viata de America astfel gandeste...si sunt multi romani asa...ce sa facem, incercam si noi sa ne consolam si sa "uitam" cat putem despartirea de tara...de persoane si locuri dragi.De aceea ne aflam multi dintre noi si aici pe site, sau altele...tot dintr-o "insuficienta" de comunicare intre "ai tai"...

Pot avea si eu numele tau, asa ca autor? Daca vrei trimite-mi in "private" in caz ca nu vrei sa afle toata lumea.

Mersi mult.

ps.Poti sa ne spui cati ani de Canada ai? Si ce te-a facut sa scri aceasta poezie? Cum simti emigrarea acum, ca pe un esec sau nu? Iti pare rau ca ai plecat? Orice lucru care te-a facut sa scri aceste versuri mi-ar place sa le asterni in doar cateva cuvinte! DACA poti si vrei...

Raven
23.05.2008, 12:52
A fost editata postarea de baza, prima, a lui Christian</span>.

E OK, nu schimba cu nimic ce-o sa zic mai jos RE: generatii de romani.

Generatia asta de romani, a elitelor (Tutea, Noica, Steinhardt, Gyr) de pe vremea cand exista poporu' roman, e o generatie infranta, distrusa, anihilata, o generatie al carei suflet e in continuare bataia de joc a cazinoului care e Romania de azi.

Unde-i sufletu' Romaniei de azi? Pe tejghea la aprozare, pe galantare in piete, in sacosele de supermarket, pe mesele de de la cazinou' RO, cazinou care e de-acuma cultura, brand, marca inregistrata.

Generatia spiritului s-a dus, e vremea domniei cantitatii si-a generatiilor cool cu doua suduri si fara niciun nord.

O lume noua plina de oameni noi.

23.05.2008, 15:40
Dar unde e poezia? Ca nu vad decat titlul si vreau si eu sa o citesc...