PDA

Arată versiune întreagă : Notar care stie romaneste??

Sophya
01.11.2006, 05:43
Stie cineva prin Cleveland vre-un notar care stie romaneste? M-ar ajuta teribil de mult daca mi-ati spune.

Multumesc mult.

Sophya
02.11.2006, 03:03
Bai, nu stie nimeni nimiiiiic????smileys/smiley19.gif

Tre' sa trimit o imputernicire pentru avocatul meu din Romania si nu pot sa o trimit in Engleza....

Ma "mut" la topicul de Chicago ca aia le stiu pe toate!!!!smileys/smiley32.gif(pentru Chicago).....

Sophya
07.11.2006, 06:13
Hai ca raspund tot eu, nu de alta, dar vad ca intra lumea sa se uite pe aici si poate ajut pe cineva.

Ei bine, care are de notarizat acte scrise in romaneste (imputerniciri pentru avocati sau cine mai stie ce), sa le ia frumusel si sa mearga cu ele la o banca, eventual acolo unde are cont. Si acolo i le notarizeaza GRATIS, MAMA SOACRA (aviz notarilor din Romania care nu se mai satura sa taxeze cu sunt IMEEEEENNNNSEEE smileys/smiley7.gif)

La notar aici nu trebuie sa ai actul tradus, doar sa ai ID-ul si trebuie sa semnezi in fata lui (sa nu te duci cu actul semnat de-a gata) si apoi te pune sa juri ca tot ce ai spus acolo este adevarat. si GATA

te duci , ca mine, in pauza de masa si rezolvi repede si mai ai timp si de-o cafea. smileys/smiley17.gif

Happy End (ca doar suntem in America, nu???)smileys/smiley36.gifsmileys/smiley32.gif

sorin
07.11.2006, 06:21
Sophya, asta cu notarii de la banci o stiam si noi, dar tu ai cerut notar roman si probabil de aceea nu ti s-a raspuns. smileys/smiley2.gif

darie
07.11.2006, 14:54
La notar aici nu trebuie sa ai actul tradus, doar sa ai ID-ul si trebuie sa semnezi in fata lui (sa nu te duci cu actul semnat de-a gata) si apoi te pune sa juri ca tot ce ai spus acolo este adevarat. si GATA

Si daca actul e semnat,doar sa ai ID-ul si omu' (notarul) sa o faca mai simplu ,iti da un petec de hartie sa mai semnezi odata in fata lui,si daca corespund semnaturile,BINGO,......you good to go :).......Though,la o chestie trebuie sa fi atenta,am intalnit unii (currency exchange) care nu au vrut sa legalizeze hartii pe care erau corecturi cu "liquid paper",their policy smileys/smiley32.gif

Sorin are dreptate,ai intrebat de notar care sa parleasca romaneste,in Cleveland smileys/smiley17.gif

Sophya
08.11.2006, 02:17
Mea culpa... smileys/smiley9.gif

Da' important e ca am rezolvat problemutasmileys/smiley1.gif

Cestiunea e ca am vorbit intai cu o tanti notar (americanca) si mi-a spus ca nu notarizeaza daca nu intelege, asa ca .... poti fi tratat si cu refuz de uniismileys/smiley18.gif

Noroc ca am mai fost si la altii.

Luana
19.10.2007, 11:28
Sophya,
Daca vii in Hawaii in vacanta,pot sa te ajut eu ca sunt notar.
Atita pot sa fac.

Stie cineva prin Cleveland vreun notar care stie romaneste? M-ar ajuta teribil de mult daca mi-ati spune.

Multumesc mult.