PDA

Arată versiune întreagă : documente emigrare Canada

16.08.2004, 20:47
Buna, am si eu o intrebare la voi.

Sotul meu si cu mine dorim sa emigram in Canada. Dorim sa depunem cat mai repede documentele, dar nu stim unde sa incepem. Am umblat prin multe siteuri, dar nimic concret.

Este cineva dintre voi care a parcurs nu de mult acest drum. De unde scoatem formularele ce trebuie completate, ce fel de documente avem nevoie, etc. Inceputul ne-ar interesa.

Mersi mult pentru ajutor.

sorin
25.01.2005, 14:09
Am sintetizat tot ce este legat de emigrarea in Quebec intr-untopic care va fi in continuu actualizat si este explicat totul pas cu pas. Fa click pe linkul de mai jos:

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1117&PN=1) 7&PN=1

Vom adauga in curand informatii si pentru emigrarea pe partea engleza smileys/smiley2.gif

Roxa
27.01.2005, 15:55
Doamna/Domnule

Ca sa depuneti actele de emigrare trebuie sa vedeti intii daca intocmiti numarul de puncte necesare emigrarii, si care este programul care va avantajeaza cel mai mult.
Pentru o evaluare gratuita a sanselor dvs, si pentru o opinie profesionala, va rog sa ma contactati la
roxana@carointernationalimmigration.ca
sau sa completati fisa de free assessment de pe site-ul www.carointernationalimmigration.ca.
Imi puteti trimite chiar CV-urile dvs in format word la roxana@carointernationalimmigration.ca

Mult succes

ovex
28.02.2005, 02:09
Ai sa gasesti totul la:www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=111 7&PN=1.Administratorii siteului s-au ocupat f. bine de asta.Nuaveti nevoie de nici o firma de consultanta pe probleme de emigrare ptr. a trimite ceea ce dvs.trebuie sa trimiteti la Viena.AUTORITATILE CANADIENE MENTIONEAZA CA (NURECOMANDA) NU ESTE NEVOIE DE INTERMEDIARI.

Imi pare rau daca supar pe cineva,dar fiind mai nou pe acest site nici nu as vrea sa imi exprim parerea despre firmele de emigrare.Doar daca voi fi obligat...

Numai bine

Magdalena
01.07.2009, 06:23
Salut la toata lumea!
Am o mica-mare problema. Am un frate care a plecat in Canada cu viza de student din Republica Moldova. Eu, sora lui, care ma aflu in prezent pe teritoriul Germaniei deja de aproape 8 ani, de cand sejurnez aici, am absolvit inca o facultate aici recent. De la niste cunoscuti moldoveni, care au emigrat si, am aflat ca diploma germana in Canada nu valoreaza mai nimic. Nu stiu ce sa fac: sa emigraz in Canada sau sa ramana aici in Germania... Taica-meu si fratele meu fac presiune pe mine sa vin, caci sunt singura aici si nu am pe nimeni... si e timpul sa reintegram familia, deoarece mama-mea (Dumnezeu s-o odihneasca in pace a decedat anul trecut, ca victima a regimului sov. inca exstent din tara noastra). Ce sa fac? Dati-mi un sfat? Pe data de 7 iulie am interview la Vienna

Magdalena
01.07.2009, 06:28
Mai am o intrebare. Daca da Dumnezeu sa sustin bine intervew-ul, asi vrea sa ma stabilesc cu locul de trai in Montreal sau regiunile sale, sau inca mai bine in Sherbrooke. Poate cineva sa-mi dea un link, unde asi putea sa gasesc un loc de munca si un spatiu locativ in Sherbrooke/Quebec?
Multumesc mult anticipat.
Scuzati-mi disperarea!

shogunelu
01.07.2009, 11:14
Salut la toata lumea!
Am o mica-mare problema. Am un frate care a plecat in Canada cu viza de student din Republica Moldova. Eu, sora lui, care ma aflu in prezent pe teritoriul Germaniei deja de aproape 8 ani, de cand sejurnez aici, am absolvit inca o facultate aici recent. De la niste cunoscuti moldoveni, care au emigrat si, am aflat ca diploma germana in Canada nu valoreaza mai nimic. Nu stiu ce sa fac: sa emigraz in Canada sau sa ramana aici in Germania... Taica-meu si fratele meu fac presiune pe mine sa vin, caci sunt singura aici si nu am pe nimeni... si e timpul sa reintegram familia, deoarece mama-mea (Dumnezeu s-o odihneasca in pace a decedat anul trecut, ca victima a regimului sov. inca exstent din tara noastra). Ce sa fac? Dati-mi un sfat? Pe data de 7 iulie am interview la Vienna

Daca ai deja 8 ani in Germania inseamna ca ti-ai gasit un loc, cat de cat.
Eu unul am rezerve in a crede ca-ti va place in Canada venind din Germania. Pt mine care am locuit atat in Germania cat si in SUA, comparatia este net in favoarea Germaniei.

Magdalena
01.07.2009, 11:29
nu ai putea sa-mi spui care sunt avantajele dintre Germania si America de Nord?

Magdalena
01.07.2009, 11:31
Eu am venit aici ca au-pai si apoi ca sa raman aici a trebuit sa mai fac inca o facultate. Alta cale de iesire pentru a ramane aici nu am gasit

kiddy
04.08.2009, 16:21
Pe data de 7 iulie am interview la Vienna

Cum a fost la interviu Magdalena? Da-ne vesti bune.

Un site unde sa-ti gasesti un loc de munca, e mai greu. Incearca pe jobboom.com (http://jobboom.com) eventual, ca sa-ti faci o idee.
Spatii locative sunt la greu, depinde ce ai vrea sa inchiriezi.

Magdalena
23.03.2010, 13:31
Intre timp am primit de la ambasada canadiana Certificat de Selection du Québec. Viza mea de student se epuizeaza in urmatoarele zile. Un contract de munca nu am inca. Sunt nevoita sa depun demande de visa, pentru a-mi mai prelungi un pic viza, desi imi doresc din toata inima sa raman aici in Germania, deoarece am o prietene la Heidelberg care munceste la o companie multinational ca IT-Kunden-Betreuerin, (a fost mai desteapta ca mine), s-a descurcat aici. Stia bine ce trebuie sa studieze venind aici in 1999 ca au-pair. Eu i-am urmat calea, si am facut limbi straine, romana, franceza, italiana si iarasi germana´, vorba aia "Zwei Mal hält besser" si tare sunt disperata, ca va trebui san parasesc aceasta tara la care tin, probabil din cauza istoriei.

Magdalena
23.03.2010, 13:50
Un mic ajutor asi cere! Poate cineva sa-mi expedieze vreun link prin intamplare unde se caut translatori de limba germana in franceza si vice-versa, sau germana-italiana. Mersi, anticipat

Cosmin82
21.04.2010, 01:41
iti pot da numele si adresa unu amic de-al meu care e evocat in Quebec si se ocupa cu emigrare. scrie-mi un e-mail.