PDA

Arată versiune întreagă : un sfat urgent va rog

hatyhay
31.10.2006, 08:29
am si eu mare nevoie de un sfat ceva. sunt in usa si as vrea sa vin in ro ca aici nu prea mai merge treaba. de fapt aici as da la un colegiu dar nush ce dreq sa fac , sa aplic la colegiu sau sa vin in ro.
voi ce ati face sincer in locul meu ?
eu as veni in ro pt niste treaba dar ma gandesc ca daca nu merge treaba aia ce fac si sanse in usa sa vin inapoi nush daca oi mai avea.
voi ce ati face ma fratilor ? dati un sfat la fratele vostru ca sunt in mare dilema

foxyroxy
16.01.2007, 16:10
salutare,

pai sincer, eu ti-as zice sa ramai si sa faci ce poti sa dai la colegiu, pt ca merita!!! dupa ce termini colegiul, iti gasesti ceva job(sau iti gasesc ei ceva job)si apoi o sa vezi ca treaba merge bine!! iti spun asta, pt ca si eu trec prin aproximativ acelasi lucru: sun aici de vreo 8 luni de zile, sunt casatorita cu un american, nu am terminat facultatea in romania(am doar 3 ani) si vreau sa o termin aici. sfatul meu este, daca te hotarasti sa mergi la colegiu, mergi mai intai la un student counselor si sfatuieste-te cu el/ea. then, go for it!!! trust me, it's much better that what expects for you home.

CameliaXX
20.01.2007, 02:49
hatyhay, da, fa un college (trebuie sa iti alegi major-ul foarte atent, pt ca multe nu sint cautate si marketul e f prost - de ex- business management, business orice- vei lucra ca secretara pe $10/ hr- dupa ce termini 4 ani).

Iti recomand- accounting (ce fac eu), finance,IT, nursing, Human Resources, psihologie, (paralegal- e aiurea- prost platit), social worker (cam aiurea).

In Romania ce faci? Daca nu o sa iti placa sa zicem in 6 ani dupa ce termini collegeul, te poti in toarce in Romania, dar cu o diploma in mina.

Si atunci altfel vei fi marketabil in Romania, si alt salar ti se va oferi. Valabil pt orice tara din lume (du-te in Londra, sau Sidney cu o diploma de college din USA) si vei vedea ca esti platit bine. Adica, nu e munca din constructii, plumbing, etc.