PDA

Arată versiune întreagă : Viza Turist Canada pentru Student

Zs.a
30.10.2006, 11:40
Intrebarea este legata de completarea formularului IMM5257B "Application fora Temporary Resident Visa"

La sectia "Funds Available for my Stay in Canada" ce trebuie completat daca aplicantul este student?

Poate fi lasata sectia libera? Si daca nu, ce documentatie este necesara pentru a dovedi ca aplicantul dispune de fondurile mentionate acolo? Din experientele voastre, cer cei de la ambasada dovada ca dispui de banii care ii declari?

Multumesc pentru timpul acordat si pentru raspunsurile la intrebarea anterioara.

Toate cele bune.

fifi
30.10.2006, 23:07
La sectiunea de care vorbesti, studentul tau poate sa puna o suma fictiva(pe care sa specifice ca odetine de la parinti), simbolicasau sa nu puna nimic, oricum asta nu influenteaza decizia lor si, NU, nu i se va cere facuta dovada lor pentru ca in cazul aplicarii pentru viza de turist cel care face invitatia se obliga la toate cheltuielile pe perioada sederii vizitatorului in Canada. Aplicantul trebuie sa prezinte la ambasada, odata cu invitatia si dovada venitului gazdei care dovedeste ca acesta este capabil sa suporte aceste cheltuieli.

Ca o recomadare a mea personala este ca atunci cand este intrebat cat timp intentioneaza sa stea in Canada sa spuna o perioada de timp cat mai scurta(gen o luna, doua), invocand motive serioase pentru care trebuie sa se intoarca in tara dupa acel timp, pentru ca ei oricumemit viza pe cel putin 6 luni...

Daca obtine viza, la intrare in Canada i se cere sa declare banii pe care ii are asupra sa si asta...cred ca pentru record smileys/smiley1.gif

cipri_luca
25.01.2007, 00:52
... adica cum pentru "record" - inregistrare?

si cam cat sa am la mine minim ? oricum mai mult de 3 sapt nu stau,si cat rebuie sa am in cont ?.

mersi mult

fifi
25.01.2007, 01:27
sa ai la tine exact cat vrei tu sa cheltui in cele 3 sapt, oricum nu esti obligat la nici o suma de bani din moment ce persoana care te-a invitat isi asuma responsabilitatea pentru cheltuielile tale.

daca vrei sa vii pe cont propriu, ceea ce e si mai greu de obtinut viza, trebuie sa ai cat mai multi bani...muuulti.

Timpan
25.01.2007, 06:42
Hej!

kan du prata lite med migsmileys/smiley1.gif

fifi
26.01.2007, 13:21
smileys/smiley75.gif