PDA

Arată versiune întreagă : Job in New York

mihai77
29.10.2006, 03:15
Salutare!!Sunt in new yotk cu o viza de turist pana la sfarsitul lui aprilie si asi dori sa-mi gasesc ceva de lucru.Ma poate ajuta cineva cu un sfat sau unde trebuie sa ma duc sa caut.Multumesc.

mihai77
01.11.2006, 03:53
Macar ziarele romanesti stie cineva de unde se cumpara?

bittersweet
01.11.2006, 06:08
eu iti spun ce am citit aici pe forum, nu mai stiu cand si la ce sectiune, era cineva care a pus aceeasi intrebare ca si tine.si raspunsul era ceva de genul: sa caute anunturi in ziare, in special cele unde se mentioneaza "plata cash" .sper sa te ajute la ceva, eu asa tin minte ca am vazut , si de fapt are si sens chestia asta.daca e cash, nu e pay-c., deci nici hartii completate.

mihai77
02.11.2006, 08:37
Multumesc mult!O sa caut in ziare atunci.

03.11.2006, 02:06
Ziare romanesti gasesti in cartierul Sunnyside, acolo sunt magazinele romanesti ( ex. Nita Bakery, Macys) sau mai gasesti in Ridgewood, depinde unde locuiesti.

CameliaXX
04.11.2006, 02:29
ziarele romanesti nu te prea ajuta, (doar daca vrei sa lucrezi in constructii si vrei sa-si bata joc cineva de tine- adica sa te plateasca cit mai prost posibil si sa muncesti multi).

Iti dau numarul lui Lucia- are o agentie de employment, (angajeaza la restaurante- poti fi un bussboy- daca nu stii engleza prea multa). Oricum, ca sa iei jobul de la ea si de la ceilalti, trebuie sa-i dai cred ca vreo $300- $400 (nu stiu acum cit e, poate si mai mult).

Ea e in Manhattan, downtown, nu mai stiu exact adresa ei. Am fost si eu demult pe la ea, 6 ani in urma, sa zic, dar are joburi si acum si te ajuta (pe bani).

Lucia & Gianni (212) 406 5711

Queens Plaza Employment Agency (718) 392 3253

M &W Employment Agency (718) 457- 1249

ABC Employment Agency (212) 206- 7730

La toate trebuie sa platesti, dar in caz ca nu te primeste la jobul oferit,sau te da afara intr-o luna), iti primesti banii inapoi.

mihai77
04.11.2006, 03:00
Multumesc mult!

gabiy
08.11.2006, 16:38
Din pacate nu ma pot abtine sa nu raspund unei asemenea tampenii. Fratilor, Cameliaxx ai luat-o razna sa-i dai asemenea sfaturi lui Mihai? Ia zi, cat din profitul ala de $400 luati spaga iti revine tie? Fii sincera ca prea ai detalii...

Mihai, nu fi fraier, te poti angaja fara sa dai spaga...cauta in ziare si nu te lua dupa toti birjarii. Eu sincer chiar am avut probleme la inceput sa gasesc o slujba care sa ma angajezeCU acte, desi aveam totul okpt ca aici angajatorii au multe cerinte de oameni care sa lucre la negru. Ia incerca mai intai si dupaia cere ajutorul. Ce faci tu acum nu arata decat cat de slab esti. Pe aici te mananca astia de viu(americani sau romani)daca esti asa dependent!

PS Daca te prind astia de la imigraricu minciuna si ca ai muncit la negru, poti sa-ti iei adio de la a mai veni vre-o data pe aici. Asa ca judeca inainte sa sari in fantana pt cativa dolarei pt care vei sclavi din greu.

08.11.2006, 17:12
Gabiyta..Mihai a cerut unsfat ,Camelia i-a raspuns si euma indoiesc ca a facut-o cu intentia sa faca vreo 100$ dupa pielea lui,ci doar a oferit ceva extra informatie ca sa stie cum sta treaba .

sauzimdebine
08.11.2006, 23:03
gabiy, nu ai dreptate. CameliaXX are pacatele ei, este adevarat, de data asta insa a furnizat informatii adevarate. Multi o cunosc pe Lucia si multi au rezolvat cu ajutorul ei problema gasirii unui loc de munca in restaurantele din NY, contracost, este adevarat, fiind o agentie de plasare, dar nu contra spaga. Lasa prostiile si nu arunca cu pietre doar de dragul de a arata ca stii tu cum sta treaba pe aici, ca nu stii. Daca ai fi stiut nu ai fi aruncat gogomania ca legal fiind nu ai gasit de lucru ... ori nu stii sa faci ceea ce angajatorii aveau nevoie, ori atitudinea ta nu a fost corespunzatoare, ori ai cautat numai la cei care nu au de oferit decat pozitii pentru care mult nu se cere dar nici nu se ofera. Mai reflecteaza si poate la final vei ajunge sa spui ca ai gresit, poate, ...

CameliaXX
10.11.2006, 03:33
Idea e ca la agentie trebuie sa platesti. Cind am venit in US (1997), ma duceam cu drag la Lucia si ii dadeam bani - $300 pe vremea aia pt un job in restaurant, si vreau sa zic ca jobul era bun. Nu aveam acte, era pe cash si faceam de la 100 pe seara si mai mult...In sezonul sarbatorilor, era foarte bine.

Ca sa stii de Lucia, ori trebuie sa te intivirti in cercuri de romani, ori trebuie sa mai astepti vreo citiva ani (pina ce iti sopteste cineva). Si atunci te gindesti- Doamne - cum de nu am stiut de ea...

In comparatie cu joburile de la Lucia, am lucrat si in bakery si prin case la oameni pe bani f putini (luam $250 pe saptamina, nici nu mai stiu cite ore pe zi- vreo 10, 12 si ce greu era) si deabia asteptam iarna sa imi fac banii (la restaurant).

Lucia vrea in totdeauna banii jos inainte (si ii cumparam si flori si tigari si sampanie de fiecare data cind ma duceam la ea). E foarte de treaba!

CameliaXX
10.11.2006, 03:37
si deci eu nu i-au nimic (spaga) de la Lucia sau altcineva (ea e probabil LLC, sau Inc.,) si nu am vazut-o de ani...stai fara grija...

Nu sint eu cu spagile....

10.11.2006, 04:06
Lucia vrea in totdeauna banii jos inainte (si ii cumparam si flori si tigari si sampanie de fiecare data cind ma duceam la ea). E foarte de treaba!

da niste Kent sau sapun Rexona nu vrea???? smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Eu nu stiu cum merge traba in NY, dar nu am auzit pana acum sa platesti pt un loc de munca. Toate agentiile de recruitment pe care le stiu isi iau bani de la companie nu de la muncitorsmileys/smiley5.gif Da de, poate in NY este altfel smileys/smiley2.gif

CameliaXX
10.11.2006, 05:11
Nu neaparat Mugatu. Sint cazuri cind compania (job employment) -cum am spus mai sus, toate pe care le-am afisat cu nr de telefon, vor bani de la employee (e pe cash, etc.). Vorbind de agentiile de staffing _ Robert& Half, C&Bridges, Accountemps, Ajilon, Execusearch (am 10 mii de exemple), daca te angajeaza TEMPORAR (project de 3, 6, 9 luni), va face invoice pt compania la care lucrezi tu saptaminal pe nr de ore lucrate- in cazul meu $60/hrX35 (lunch time nu e platit) si mie imi da salar $40X35 (deci $20 au ei pe perioada cit lucrez cu contractul acela - assignment). Nu e o porcarie? Se de aia I quit jobul ala de la banca (vezi celalta rubrica- sex la servici). Nu imi placea si nici cum ma plateau- si mai avea ala si tupeu .....

CameliaXX
10.11.2006, 05:14
si lui Lucia chiar ii place Kent rosu

10.11.2006, 05:58
Cand citesc mesajele tale despre Lucia ta si despre altele un singur gand vine in minte:
Poti sa scoti Romanul din tara, dar greu sa scoti tara din Roman!smileys/smiley2.gif
Eu nu am lucrat niciodata prin agentii asa ca nu stiu despre ce vorbesti...
La ultima institutie de la care am plecat recent am lucrat 14, si am fost promovat pana cand nu am mai avut unde sa promovez si am plecat sa lucrez pt mine. In toate locurile unde am lucrat am lasat in urma o impresie excelenta si daca cineva s-ar duce acum acolo si ar spune ca este Roman, sunt sigur ca ar fi favorizat. Sunt curios daca in urma ta, prin multele locuri prin care ai lucrat, ce ar spune sefi sau colegi despre tine? Mai ales persoana caraia tu iai spus sa nu se bage in chiorba ta, ca daca vrei faci si sex in lunch.... That's real class!smileys/smiley32.gif

11.11.2006, 00:22
Poti sa scoti Romanul din tara, dar greu sa scoti tara din Roman!
Am vizitat recent (cvazi-incognito) o comunitate unde traiesc f. multi romani. Exceptii fericite am vazut cateva, dar despre majoritatea m-am intrebat de ce oare au plecat din Ro. ptr. ca imi parea ca traiesc, se comporta si arata exact la fel ca acolo. Pentru mine a fost destul de socant si deprimant, eu traind numai in zone predominant de "anglos" de ani buni (de aceea am postat si ce am postat pe forumul de discutii generale).
Este sfatul pe care il dau tuturor noi-venitilor si anume ca tara asta are atatea lucruri bune de oferit incat este pacat sa strangi firimiturile.

CameliaXX
11.11.2006, 02:14
Cand citesc mesajele tale despre Lucia ta si despre altele un singur gand vine in minte:
Poti sa scoti Romanul din tara, dar greu sa scoti tara din Roman!smileys/smiley2.gif
Eu nu am lucrat niciodata prin agentii asa ca nu stiu despre ce vorbesti...
La ultima institutie de la care am plecat recent am lucrat 14, si am fost promovat pana cand nu am mai avut unde sa promovez si am plecat sa lucrez pt mine. In toate locurile unde am lucrat am lasat in urma o impresie excelenta si daca cineva s-ar duce acum acolo si ar spune ca este Roman, sunt sigur ca ar fi favorizat. Sunt curios daca in urma ta, prin multele locuri prin care ai lucrat, ce ar spune sefi sau colegi despre tine? Mai ales persoana caraia tu iai spus sa nu se bage in chiorba ta, ca daca vrei faci si sex in lunch.... That's real class!smileys/smiley32.gif

Mugatu, deci i-am spus bossului meu in termeni eleganti ceea ce am avut de spune. Despre parerea pe care am lasat-o in urma mea, iti voi da citeva exemple:

-primul meu profesor de engleza -eng 099 - m-am intilnit cu el dupa 4 ani la o cafea, si de citeva ori mai tirziu (e ca un mentor)

- bossul meu CFO (unde am lucrat acum citiva ani)- inca ne trimitem e-mails cu tot ce s-a mai intimplat si deci e o referinta de a mea oricind

deci las impresii bune pe oriunde ma duc

gabiy
14.11.2006, 16:59
CameliaXX, mai tii minte vorba aia a noastra din popor...cine se scuza, se acuza?

CameliaXX
15.11.2006, 14:04
gabiy, nu mai stiu vorba aia (si nici nu ma scuz, sau ma acuz ca nu am de ce!)

Mad_Druid
19.03.2007, 09:58
smileys/smiley32.gifCite sfaturi...

hmm... interesant, baiatul si-a mai gasit vre-un loc de munca?!

Alexandru22
29.08.2007, 13:32
da era acum numai este. am fost si eu la ei si mau trimis la harmony 2 unde am lucrat o saptamana si am plecat ca numi comvenea la bani. le-am dat si o suta. apoi m-au trimis la cipriani in manhattan unde am completat toate documentele. cipriani e bun restaurant faci bani buni dar ce am vazut acolo ce nebunie am lasat balta si lucia si cipriani. in ziare e cel mai bine. la classifieds si unde scrie helpwanted acolo vezi ce joburi sunt. in ziua aia eu am cautat prin manhattan si am dat de un doorman, albanez de origine, si am intrebat daca are de lucru sau daca angajeaza. si l-am intrebat de unde este? el mi-a spus albania eu i-am spus romania. si el a spus romaniaaaaaaaaa !!!!!!!!! go to next door and u ll find a romanian over there. si a doua zi nu am mai stat pe ganduri am mers direct acolo. am vb cu el, direct in romaneste l-am luat. apoi i-am dus resume, urmatoarea saptamana la interviu si apoi am inceput lucru. tre sa umbli in toate partile ca nu sti de unde sare iepurile vorba aia.

nick73
04.09.2007, 08:55
Salutare tuturor(ro)!

Treaba cu agentia-Lucia & Gianni-e reala ,( 100$,inainte si dupa 2 saptamani alta 100,)numai ca acum sa mutat pe Fulton street #64 room #304-tel-12124065711, New York,apelati cu incredere ,e al doilea an in care am avut satisfacti financiare de pe urma lor( ai nu ai acte iti da de lucru ) treaba e ca trebui sa sti cea ce vrei si ce sti sa faci.

john_ny
08.01.2008, 15:54
ba frailor Lucia e jetmaneala pe fata, am auzit ca ia scump. yo am apelat la Parma 100$ in 5 min aveam job-ul . acuma depinde shi de noroc..bafta