PDA

Arată versiune întreagă : sfat urgent

robert 77
19.10.2006, 23:02
Salut!Cum pot sa aduc niste prajituri in state?Trebuie sa le declar la vama?Astept niste sfaturi va rog!

Pisoi
20.10.2006, 07:56
...din pacate nu poti sa aduci nici un fel de aliment in USsmileys/smiley19.gif...decat poate daca este preambalat, dar si atunci risti sa nu fie admis in vama, si sa fi luat la purificatsmileys/smiley18.gif

...prin vamase plimbaniste tipi cu niste catelusi foarte draguti care miros cam toate bagajele dar nu numai pt mancaresmileys/smiley2.gif

darie
20.10.2006, 08:21
Le aduci in stomac si nu mai declari nika la vama smileys/smiley36.gif

livia
20.10.2006, 09:02
Cel mai bine, iei retetele si le faci aicismileys/smiley2.gif. Altfel risti o amenda sau in cel mai fericit caz doar confiscarea.

Pe sotul meu l-a costat o bucata de salam de Sibiu, 150$. Catelusii aia se pare ca s-au gudurat cam mult pe langa valiza lui.

Tipa l-a intrebat de 2 ori daca a declarat corect, el a zis ca dasmileys/smiley1.gif( salamul nu-l declarase). Cand a vazut cat il costa a intrebat: "care este minimul de amenda?", la care tipa i-a zis "asta e minimul, de ce? vrei sa platesti mai mult?" smileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gifsmileys/smiley36.gif

Stiu si cazuri in care au trecut cu fel de fel de alimente, branza , carnati.... dar e la risc. Daca crezi ca merita ....

O, sa nu mai spun de timpul pierdut acolo...cu formalitatile si puricatul.Prietenul care-l astepta afara , in aeroport, mai avea putin si golea rezervorul dand turesmileys/smiley1.gif.

21.10.2006, 12:36
Se pot aduce branzeturi de toate tipurile si cascavaluri atata timp cat sunt preambalate.

Nu se aduc: fructe, legume proaspete, semintze, mezeluri etc.

Alex

21.10.2006, 12:39
Mai e o treaba, daca vrei sa risti si sa aduci mezeluri, le te declari OK si daca te iau la puricat si te intreaba daca ai declarat tot, faci un pic pe prostu' si le zici de salamuri. N-o sa te amendeze nimeni, da o sa-ti ia marfa.

Da asta implica riscuri, depimde de toi!

Alex

mihai77
23.10.2006, 01:19
Ce se poate intampla in cel mai rau caz?In afara de amenda?

raccoon
23.10.2006, 11:03
Probabil o bila neagra...

darie
23.10.2006, 17:23
Ce se poate intampla in cel mai rau caz?In afara de amenda?

LOL mihai,tu tii cu tot dinadinsul sa complici topicul propriu,.....sau poate sabagi cateva persoane in spital pentru o perioada pentru "food poisoning" :).................dar oricum,daca nu o sa-ti taie nimeni capul cand o sa te prinda incearca si vei afla pe pielea ta ce o sa fie "in cel mai rau caz" :)

mihai77
23.10.2006, 23:38
Motivul pentru care intrebam este ca mama dorea sa duca ceva alimente in state.Si ea este cam sperioasa!

danadecupa
28.10.2006, 07:34
dar de tigari ce stiti?

moldoveanudelac
28.10.2006, 11:49
incearca daca nu merge nu mergi la http://cbp.gov dute la questions si find and answer

repman
08.11.2006, 06:39
Salut,stie cineva daca pot sa duc in us niste visinata si tuica si in ce cantitati,ma refer pentru uz personal sau mi se vor opride catre vamesi,multumesc.

nergal
15.11.2006, 21:47
Din propria experienta, am trecut din vama cu control vamal 2 cartuse de tigari si prietena mea mi-a adus (tot cu control vamal la intrarea in state) un pachet de drojdie (prietenii stiu de ce :) ). am inteles ca atat timp cat este ambalat si are eticheta se cam poate aduce, dar se pare ca sunt si exceptii.

prozac
06.01.2007, 15:59
Salut,stie cineva daca pot sa duc in us niste visinata si tuica si in ce cantitati,ma refer pentru uz personal sau mi se vor opride catre vamesi,multumesc.

Eu am adus ultima oara ( in 2004) 16 litrii de alcool din romania smileys/smiley3.gif. nu stiu cat e legal insa. Dar visinata aia a fost atat de buna incat a meritat tot riscul. Mai aveam si cateva gutui in geanta + ceva borcane cu gem smileys/smiley1.gif....

Norocul meu? Cel care ar fi trebuit sa ma controleze m-a intrebat de unde sunt. Cand i-am zis ca sunt din Constanta, a zambit, mi-a dat pasaportul inapoi si mi-a zis " Nice girls, great times". Cica ar fi fost in port cu vaporul de cateva ori ...