PDA

Arată versiune întreagă : Viza H2b

tiberiui
17.10.2006, 01:38
<H1>Salutare tuturor</H1>

Am si eu o problema daca ma poate ajuta cineva.Am venit in America cu viza H2B.Am viza de constructii si am venit sa lucrez la o ferma de pui.Asa m-au trimis cei din Romania.Dupa 2 saptamani de lucru mi-am schimbat angajatorul pt ca la prima firma nu castigam asa de bine.Dupa un timp am aflat ca de fapt eu am venit in America ilegal(viza de constr si contract la o ferma de pui).Viza actuala imi expira in 30 noiembrie 2006.Am tot incercat pe la avocati sa imi prelungesc viza dar nimeni nu a vrut sa ma ajute.Acuma am gasit un alt avocat care incearca sa ma ajute dar nu promite nimic si ma costa si o gramada de bani..

Daca poate cineva sa imi spuna cum sa fac ca sa imi prelungesc viza sau sa aplic pt alta viza?As dori sa imi aduc si nevasta si copilul pe perioada sederii mele aici.Ce sa fac?Cum sa fac?

Va rog daca stie cineva sa ma ajute

Va multumesc

nkog
18.10.2006, 13:21
tiberiui,

Nu exista viza de constructii. In cazul tau, nu ai venit ilegal in SUA, atita timp cit tu ai intrat cu o viza in pasaport. Viza cu care ai venit este H2b. Contractul care l-ai obtinut si care a fost prezentat ca mai pe urma tu sa obtii aceasta viza H2b, poate ca initial a fost facut cu intentia ca tu sa lucrezi in constructii, sau poate doar asa ai inteles tu. Odata venit, la un angajator, nu poti asa aiurea sa schimbi angajatorul si sa violezi contractul. Adica poti, doar asta ai facut...atita doar ca iti complici situatia. Editat: Revin, am gresit cind am citit cit mai ai pina viza actuala iti expira. Momentan, angajatorul la care te afli, ti-a facut recertificare si a obtinut Labor Certification,sau lucrezi la el ilegal ?

Cit despre avocati, ai grija cui si cum dai banii mai ales in situatia in care te afli...

Numai bine !

divo
18.10.2006, 15:22
Daca ti-ai schimbat angajatorul,fara sa iti faci un alt H2b..esti ilegal!Sorry...:( Tu puteai sa lucrezi doar la firma care o aveai pe viza!

Ca sa devii legal,cred ca singura solutie este sa te casatoresti cu un/o cetatean american!

Bafta multa!

rosi
18.10.2006, 20:02
divo.....

n-auzi ma ca omu e insurat si are si copil?smileys/smiley36.gif

cum il sfatuiesti tu ca"singura" solutie asta e???smileys/smiley5.gif

citeste mai bine ce a scris omusmileys/smiley17.gif

rosi
18.10.2006, 20:07
auzi tiberiui eu iti spun doar ce am inteles dupa site-ul acesta; cu viza h2b nu poti lucra la alt angajator decat daca si acela iti face acte si iti procura o alta h2b ca sa fie totul legal, am inteles ca viza h2b se poate prelungi pana la 3ani

chiar eu tre s ma prezint pt h2b sapt viit la viza

iar despre avocati nu stiu c sa zic...ai grija, incearca sa nu dai toti banii odata si vezi cu ce idei vine si cum te ajuta avocatul respectiv

nu ai spus si tu unde te afli poate era vreun avocat de incredere cunoscut de cei de pe forum si te indrumau ei

bafta, ne mai tii la curent

tiberiui
19.10.2006, 08:11
va multumesc pt sfaturi si sugestii

Eu sunt in Phoenix Arizona.Nu stiu daca am Labor Certification dar cand am venit aici patronul actual mi-a facut contract de munca si platesc toate taxele la stat.Acuma am inceput procedurile pt prelungirea vizei.Sper sa reusesc.Cu avocatii stiu si eu cum sta treaba.Cu cati am discutat fiecare imi spunea altceva si imi cerea alta suma.

Daca stie cineva ce acte trebuie pt viza H4.Daca se poate sa aplic eu pt vize H4 de aici din America pt sotia si copilul meu sau trebuie ei neaparat sa se prezinte la viza la Bucuresti?

Bafta multa tuturor celor care incearca sa ajunga in America.Le doresc tuturor sa reuseasca.

Numai bine !

divo
19.10.2006, 08:55
Ioi..Rosi..ai dreptate!smileys/smiley9.gifVroiam sa il insor pe om!!Ufff..!!!smileys/smiley9.gif

tiberiu, pentru H4 ai nevoie de ultimul check de la firma angajatoare,si de dovezi ale faptului ca sunteti o familie.Dovezi, adika certificat de casatorie,certificat de nastere pentru copil..etc.

Eu zic sa astepti prima data sa vezi care este statutul tau..!Sotul meu este cu H4..si a fost destul de usor la interviu!Doar ca eu sunt cu H1B ..si ca noi am mers impreuna dupa vize!

Oricum..multa bafta...!