PDA

Arată versiune întreagă : ajutor..pt interviu H2B

gabix
13.10.2006, 23:29
va rog sa`mi spuneti si mie ce intrebari pun, cam cum stau lucrurile, pentru ca la cate am auzit am capul varza, chiar depinde de cum s`au ``trezit``. va rog....

pascumarius
17.10.2006, 06:43
Din cate am inteles si e totul depinde de noroc....daca s-au trezit in dimineata respectiva cu chef de a da vize sau nu.

Stiu ca te intreaba de ce vrei sa pleci in state, cum poti sa le dovedesti ca te intorci in tara( ce legaturi ai cu tara), despre contract, despre experienta, daca ai lucrat pe un post similar.....dar te poate intreba orice....cunosc o persoana pe care a intrebat-o....cum iti petreci vacantele, sau ce ai facut azi pana sa ajungi la ambasada.

Tu ce ai auzit in legatura cu intreviul pt viza?

Mie mi s-a mai spus ca daca esti prea tanar si nu ai mai iesit niciodata din tara, iti scad sansele de a obtine viza.

Si eu ar trebui sa merg saptamana viitoare la ambasada...si sper sa fie bine

gabix
20.10.2006, 11:05
pai succes atunci....u unde pleci prin cine?! cat despre treaba ..k daa esti tanar si nu ai iesiri...nu prea cred...dar am nteles k tre sa fii f relaxat si sa crezi si u ceea ce spui...chiar daca incerci sa minti``frumos``am auzit ba k este usor...ba k este dificil si iti pun nushtiu cate ntrebari..si ce am vzt pe forum..cand ii intreaba ``cum dovedesti k te intorci in tara?`` toti spun k au familia, prietenii, un cont de vreo 5mii in banksi o eventuala mostenire de la bunici ceea ce cred ca sunt cam rasuflate...daca ma va intreba ...proprietati nu am pt k sunt ink tanar si nu am avut posibilitatea sa fac ceva cu banii castigatiu aici si tocmai d`asta incercam sa plecam pt a strange nishte bani pt a putea face ceva aici``fiecare are un plan``...asta tre gasit o modalitate mai ``cosmetizata``.ink o data succes la ambasada si te rog sa mma tii la curent:cum a fost? bye

anda_14
24.10.2006, 20:23
Eu sunt de parere sa va linistiti nu este chiar asa daca s-au trezit cu fata la cearsaf dau daca nu nu dau.Eu am fost si va spun eu cum este.Este un singur consul si cu o chinezoiaca care nu prea dau vize aia nu vor sa vb.decat in engleza stiu romana dar nu vor ceilati de la celellalte giseuri te intreab cum vrei sa tii interviul in engleza sau in romana daca ei insista ca vor in engleza pai asa ramanae,daca ei vor in romana nu trebuie tu sa le arati lor ca stii engleza ca imediat iti spun si te intreaba Ce nu esti Roman?Va spun ca eu am auzot acest caz cand eram in ambasada ptr.interviu.E simplu e banal trebuie sa va incarcati cu rabdare calmitate si totul o sa fie bine.Sa nu aveti emotii sa nu va balbaiti.Prima data va cheama la amprente apoi va asezati din nou pe scaun unde asteptati depinde dupa noroc si o ora si 2 chiar sau poate chiar 10 minute.Nu trebuie sa va uitati in timpul interviulii la ceilalti care dau interviu ca vine gardianul si daca nu asculti te da afara din sala.Cam asta este e simplu si e banal,iar dupa ce veti trece de asta tot asa veti zice si voi.u sunt chiar asa cum se spune sunt foarte veseli si foarte draguti cei de la ambasada chiar daca vor sa para rai si duri dar nu e asa o sa va convingeti.

pascumarius
24.10.2006, 22:42
Anda_14 , zi-ne si noua cam cum a decurs interviul...ce intrebari ti-au pus, cam ce ai raspuns tu, cat a durat interviul?

anda_14
26.10.2006, 04:45
Interviul in sine nici nu va dati seama cand trece.Si la sfarsit va intrebati daca ati dat interviul sau trebuie sa mai dati si altceva.e vb.de 5 minute niste intrebari banale care sunt aceleasi in fiecare zi ce faci in state ce vrei sa muncesti acolo,ce muncesti in tara trebuie sa spui ca ai servici aici si ca acolo pleci ptr.un schimb de experienta doar atat si cu banii castigati ce vei face asta raspunzi tu ce vrei,daca ai proprietate personala chiar daca nu ai zici da ca nu au cum sa te controleze asta va spun sigur,daca ai neamuri sau prieteni in state zici nu categoric nu si foarte sigur pe tine te uiti in ochii tipei sau a tipului care dai prima data te cheama la amprnte de fapt inainte de asta intri intrun hol mare unde auzi in boxe ca se striga trebuie sa fii atent ca iti stalcesc numele de numai numai,apoi dupa ce te auzi strigat intri in sala unde se tin interviurile la un ghiseu ca la puscarie si foarte dubios,intri pe o usa securizata unde sunt gardieni nu ai voie sa intorci capul sa asculti intreviuil pe care il au ceilalti cu consulul auzi si fara sa introci capul in cazul in care te atentioneaza de mai multe ori te da afara din sala si nu e bine,apoi te cheama la aprente la un ghiseu te invata ei cum sa faci iti vb.in romana juma si juma in engleza,apoi stai din nou pe scaun si astepti sa te cheme la interviu dupa care urmeaza interviul foarte repede banal si simplu tu alegi cum vrei sa vb.daca vrei in romana zici ca vrei in romana ca te intreaba cum vrei iar daca ei insista sa vb.in engleza nu ai ce face asta e.Daca vezi ca ia de pe masa un cartonas galben inseamna ca ai luat viza daca vezi ca a pus mana pe pasaport si ti-l da inapoi prin geam ai picat,cand iti da cartonasul cu un nr.iti spune sa vii la ora 3 ptr.viza.cam asta este tot.Bafta tuturor si fara griji ca nu sunt chiar asa de rai si e simplu dupa ce veti lua veti vedea cat de simplu e sa iei viza ptr.state cu putin tupeu si fara stres se rezolva totul.Lasati stresul afara.

cosmindinu80
28.10.2006, 21:50
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="&#111;n">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">Am si eu o intrebare.Cam cate ghisee are ambasada unde se tin interviurile?</TD></TR>
<TR hb_tag="1" UNABLE="&#111;n">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

bittersweet
28.10.2006, 23:12
anda "14" , ai scris informatii folositoare pt multi , dar incearca sa pui puncte si virgule, ca risc sa ametesc si sa pic de pe scaun descifrand postarile tale. nu te supara ca iti zic asta, dar nu degeaba au fost inventate semnele de punctuatie. vezi ca toata lumea le foloseste aici pe forum. este mult mai greu sa citesti un text fara asa ceva.nu poti sa faci o fraza cat un paragraf!

29.10.2006, 05:18
Am si eu o intrebare.Cam cate ghisee are ambasada unde se tin interviurile?

sunt 5, unde se prezinta aplicantii pt interviu

anda_14
29.10.2006, 18:50
Da sunt 5 ghisee,la unul se ia amprentele si la celelalte se tin interviurile,iar despre virgule ce pot sa iti zic sa stii ca stiu foarte bine sa scriu dar nu am timp,incearca sa decifrezi exact cum it scriu eu si zi merci ca va ajut si ca va dau informatii,informatii care mie nu mi le-a dat nimeni inainte sa plec,crede-ma ca nu am timp am 2 copii sunt casatorita si nu am timp,va scriu la repezeala intr-e pauze,imi cer scuze,daca nu iti convine.Cine vrea sa vb.cu mine o poate face pe privat.