PDA

Arată versiune întreagă : USA vs Canada

dana_nec
11.10.2006, 09:04
am citit toate postarile dar n-am putut sa-mi fac o idee (poate nu ma ajuta softul)smileys/smiley19.gif

in comparatie cu Canada , unde exista(mai mult sau mai putin) un sistem de informare si asistenta pt emigranti , se poate vb dde ceva asemanator in USA pt cei veniti prin Loteria vizelor?

care-i primul pas dupa ce ai coborat din avion?la un motel si apoi?

sorin
11.10.2006, 09:09
Depinde unde aterizezi? Unde sunt comunitati mari de romani e mai usor sa iti gasesti un loc pentru inceput, in loc sa mergi la motel. Dupa aceea, iti cauti de lucru sau te pui pe afaceri.smileys/smiley1.gif

11.10.2006, 09:58
Daca intrebi pe unii din Canada vor spune ca in Canada e raiul pe pamant. Daca intrebi pe unii din USA vor spune ca USA e raiul... si tot asa.

Dar ideea e ca daca te bazezi pe ajutor social atunci nici una nici alta nu e buna.

dana_nec
12.10.2006, 08:03
multumesc de raspunsuri

Cand am zis sistem de informare si asistenta nu m-am gandit la ajutor social (nici in tara nu mi-a venit nimic mura-n gura) .Sunt putini cei care emigreaza pt ajutorul social fie el din Canada sau USA.

Stiu ca atunci cand aterizezi in Canada la aeroport iti da neste brosurele cu diferiti pasi care trebuie urmati SIN, cont bancar si alte alea.Eram curioasa daca asa se intampla si in State

sorin
12.10.2006, 08:22
N-ai nevoie oricum. Gasesti tot ce vrei aici pe forum. smileys/smiley1.gif