PDA

Arată versiune întreagă : offff

Gogule
10.10.2006, 14:48
cred ca ma mut in LA! sfaturi, chestii si pentru mine? cum e viata pe acolo?

mihaicioclei
13.10.2006, 06:43
1. e mai cald decat in Chicago....smileys/smiley36.gif

2.chiria depinde in ce zona stai....in jur de 1000 usd 1000+ daca vrei o zona mai buna ..in pretul asta ai deobicei piscina ,jacuzzi,eventual teren de tenis de camp sau baschet....si mai trebuie sa platesti tu cheltuielile...

3. iti trebuie neaparat masina.....ca nu ai alceva de mers...

4 si sunt multi din prietenii nostri de la Sud....smileys/smiley4.gif

ce anume mai concret vrei sa stii?....

Gogule
13.10.2006, 09:41
- cu sudanezii imi dau seama ca e full .. dar si in chicago sunt destul de multi .. si sunt oameni la locul lor
- cu south central la e chiar asa cum se aude? ca sa stiu daca sa imi iau trancan cu mine
- stii cumva pretul masinilor de acolo in comparatie cu chicago? ma gandesc sa vad masina aici si sa cumpar alta acolo ca sa nu o car dupa mine, fiindca vin cu un prieten si are si el carutza!
- stii cumva cum e cu joburile in IT pe acolo?

mihaicioclei
13.10.2006, 10:22
ideea cu masinile este ca aici au multe mile sunt distantele mari si lumea circula

uite ca sa iti faci o idee intra pe

www.craigslist.com (http://www.craigslist.com)

si poti sa compari cu Chicago....sa vezi daca merita sa o cumperi din LA

referitor la joburi in it ...intra pe monster baga si tu zip codul de LA si o raza sa zic de 100 mile si vezi ce gasesti....

din cate stiu eu sunt destule joburi...problema e ca majoritatea sunt prin agentii de recrutare...e plin de ele aici....dar eu zic de inceput sa nu le refuzi....iti pui si cv la ei in baza lor de date.....si gasesc ele..

depinde ce vrei slujba permanenta sau contract ....cu diferentele de rigoare..

bye

Pisoi
13.10.2006, 10:35
...ce-ti venii gogule?smileys/smiley36.gif...chiar vrei sa te aranjezi p-aici?smileys/smiley2.gif

...la-s ca o mana de ajutor se mai gaseste. te/va asteptamsmileys/smiley32.gif

la inceput vi la cineva anume? sau vrei sa inchiriezi apt?

Gogule
13.10.2006, 11:23
da pisoi .. ma reprofilez in LA .. si nu cred ca o sa ma mai mut dupa aia iarasi .. pai nu prea stiu pe nimeni in LA la care sa vin .. dar cred ca o sa caut un apartament pe Craigslist si ma duc direct acolo .. e bine ca e mai cald oricum .. ca aici e belea .. gerul de pe lume

cu munca sper sa gasesc destul de repede ca sa nu stau pe langa

Pisoi
13.10.2006, 11:43
...area LA-ului este destul de mare, si daca iei in consideratie si OC, Ventura, SB si Riverside counties area este si mai mare. ...tre sa sti d-inainte cam pe unde vrei sa staiiar apoi job-ul pe care-l gasesti sa nu fie prea departe de locuinta.

...te sfatuiesc sa studiezi harta si sa-ti alegi oarecum locatia/le. ...ignora partea de pe langa LAX si east LA unde sunt cei care ai amintit. ...daca te-ai hotarat la un city anume da-mi de stire si iti spun cum este.

...pe de alta parte cred ca ar fi bine, asa cum a spus si mihai, sa cauti ceva agentii de plasare si sa-i contactezi sa vezi ce sanse de job-uri ai...

...de masina nu-ti face probleme ca si aici sunt destule deal-uri.

mai vorbim

mihaicioclei
13.10.2006, 12:36
pai deja stii 2 persoane cel putin virtual...asta daca vreismileys/smiley4.gif...pe mine si pe pisoi.smileys/smiley4.gif..vezi ca ti-am lasat un pm....

Anais
14.10.2006, 01:54
Si eu merg in LA din ianuarie.

Postez de acum, aici, ptr un share appartment cu cineva caruia, posibil sa i se faca dor ,incepand cu luna respectiva,sa imparta chiria si utilitatile cu altcineva. smileys/smiley36.gif

divo
14.10.2006, 18:52
Anais,smileys/smiley2.gif

e cam devreme sa cauti chirie!smileys/smiley2.gifO sa ai nevoie cel putin la inceput de cineva care sa te ajute !Crede-ma!smileys/smiley36.gif

Mai ai si tu un pic de rabdare......smileys/smiley4.gif

divo
14.10.2006, 18:56
Gogule, si noi suntem de cateva zile in LA!Asa ca...ne tot adunam!

Pisoi, zi-mi si mie niste agentii de plasare!In zona South Pasadena!Multam fain!smileys/smiley2.gif

Anais
14.10.2006, 22:23
Divo smileys/smiley1.gif, nu se stie cui i se face dor prin ianuarie sa imparta cheltuielile cu mine, in sensu` ca poate cineva si-a programat dorul asta de care vorbeam mai sus, pentru luna ianuarie smileys/smiley4.gif

Mai bine sa stie lumea ca exista ( inca) un doritor.

Pisoi
15.10.2006, 05:44
...stiam o agentie in Pasadena mai de mult, o sa interesez sa vad daca mai sunt p-acolo.

...pana atunci poti sa incerci p-asta si vezi daca au sediu mai aproape de tine:

WorkSource California, 20500 Northhoff St. Chatsworth, 91311

phone 818-701-9800

Gogule
05.11.2006, 15:03
cred ca pe 18 luna asta plec spre los angeles .. cred ca o sa ma opresc cateva zile in aspen colorado .. asa putina vacanta .. si apoi l.a. here i comesmileys/smiley9.gif

se gaseste pe undeva cazare provizorie (in afara de hotel)? ca sa nu fiu nevoit sa semnez contract? vreau sa vad intai sa vad de un job si apoi sa ma stabilesc undeva cat mai aproape de locul ala!

Laura
06.11.2006, 13:03
Si cu scoala ce faci daca-mi permiti sa intreb?smileys/smiley2.gif

Gogule
12.11.2006, 11:25
acuma sunt in LA .. inca ma uit de cazare .. daca stie cineva un apart 1 bedroom bun .. sa imi dea de stire .. preferabil month to month lease

sorin
12.11.2006, 12:31

Daca invata prea mult, atunci cand mai castiga? smileys/smiley36.gif

Gogule
12.11.2006, 15:14

cu scoala m-am mutat aici .. smileys/smiley2.gif .. acesta este scopul principal al vizitei

divo
12.11.2006, 15:21
Gogule...spune si tu zona in care este scoala ta..ca e mai simplu asa de cautat un apartament!

Ca sa nu ai de mers mult pana la scoala..ca..altfel faci cateva ore bune in masina!smileys/smiley2.gif

Gogule
12.11.2006, 15:29
nu am treaba cu scoala .. scoala e pe wilshire blvd in los angeles .. dar eu vreau cazare undeva putin mai in nord .. poate hollywood sau ceva prin zona .. cat mai aproape de fwy .. 5, 101 ceva de genu asta .. daca nu .. si in sud .. long beach ar fi bun .. ideea e ca imi trebuie ceva urgent si nu gasesc nimic .. nu imi place sa stau prin prieteni

Laura
12.11.2006, 15:44
Long Beach eu zic ca e cam departe si nu prea cred ca naveta pe 405 ar fi prea indicata. Eu stau in Culver City si e ok. N-as sti insa sa-ti recomand un complex anume de apartamente unde sa intrebi.
Bafta la scoala!

mihaicioclei
13.11.2006, 04:42
asta e in Santa Monica,langa 405 si 10 freeway Overland Ave.

tel 310 836 4244

manager de apart e nevasta unui coleg de munca.

suna si vezi ce oferte au

Mihai

Gogule
13.11.2006, 05:42
acuma sunt in faza de dat telefoane .. am sa sun si acolo sa intreb ..

mersi de info

calin48
12.12.2006, 18:29
Asi dori sa stiu daca in Los Angeles se organizeaza un revelion ca sa fim cu ocazia asta cit mai multi impreuna.
George

Gogule
14.12.2006, 16:50
eu nu am auzit nimic pana acuma ..

divo
14.12.2006, 17:05
Calin(George?)smileys/smiley5.gif..vezi ca am postat eu aici o informatie :

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=773 9&PN=1 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=7739&PN=1)

smileys/smiley2.gif

AndreT
16.12.2006, 15:17
Eu inchiriez 2+1 $ 1400.00 cu new hardwood floor si ceramic tile aproape de freeway 5 and 101 sunt forte multi romani pe pri apropiere .

tanya_lm
17.12.2006, 05:43
stiu ca se organizeaza ceva sigur de revelion dar nu stiu cum si unde. am vazut la ultimul mixer ca circulau niste flyers despre asta. undeva intr-un club.

o sa incerc sa aflu