PDA

Arată versiune întreagă : Ultimul "pas"..viza h2b Sfat pls

Jorj
09.10.2006, 18:09
In cazul in care contractul de munca a inceput pe data de 1 oct 06, iar o parte din noi tot in tara suntem, deoarece firma care a intermediat job-ul "amana programarea la ambasada", am putea sa facem programarea pe cont propriu? Ar fi indicat?? ca de oprit nu cred ca ne opreste nimeni, de "sfatuit" da dar de oprit nu credsmileys/smiley5.gif
Care este procedura (programare ambasada)dupa ce obtii codul, in urma achitarii taxei de 111 $ la B Transilvania? Suni si mai departe......? Iti trebuie ceva anume?
Ce este asa complicat?
Care este motivul pentru care firmele ce intermediaza job-ul, nu te lasa sa faci tu programarea?smileys/smiley5.gif dar in acelasi timp "amana programarea"smileys/smiley7.gif
Tipul de viza la care ma refer este H2B!

Poate ne ajuta cineva cu un raspunssmileys/smiley5.gif.

Multumesc

gabix
22.10.2006, 19:23
din cate am auzit si eu...dupa ce achiti taxa de $111, ei urmeaza sa faca programarea....aceasta se face de catre intermediar k presupun k se merge in grup, cu toti aplicantii kre merg cu tine, acum am inteles k nu depinde in totalitate de intermediar, ci si de ambasada...cum fac programarile...eu deabeea sunt la nivelul de semnare a contractului...dar daca ai sa`mi dai ceva sugestii dupa ce mergi la ambasada....?! succes!

Jorj
24.10.2006, 06:00
Lasa programarile la ambasada.. pana acolo mai este vestitul raspuns.. "nu am primit petitiile"smileys/smiley36.gif

Contractul l-am semnat pe 29 sept si inca astept...smileys/smiley2.gif de fapt cred asteptam ca suntem mai multi din pacate.

Mult succes iti doresc, si dupa ce vin de la ambasada,, cand va fi asta nu stiu, scriu cum a fost,....sa stii cam la ce sa te astepti:).

anda_14
24.10.2006, 20:46
Nu puteti sa va programati singuri la ambasada ptr.ca aveti un contract incheiat cu o firma care va intermediaza joburile acolo in State.Trebuie sa ai rabdare sa astepti pana se face programarea la ambasada de catre acea firma.Ambasada nu va ia in considerare ptr.ca voi trebuie sa mergeti n grup ceea ce ei stiu altfel daca va da refuz la viza a 2 oara s-ar putea sa nu il luati.Cunosc cazuri reale care le-am avut in grup au avut interviu cu cei din State anul trecut in Noiembrie si au avut interviu anul asta cu noi in Mai tocmai si platisera absolut totul ptr.plecare.Deci nu aveti cum sa va programati singuri sub nici o forma.Mai bine asteapta pana ce firma zice ca a facut prigramarile si daca nu s-au facut programarile nu este nici o problema.Indiferent de cat este contractul pe cat timp asta e.Noi am avut contract pe 10 luni din care nu am prins decat 4 luni de munca dar angajatotul din State va poate prelungi viza acolo pe inca alte 10 luni asta in cazul in care aveti viza H2B care se poate prelungi pana la 3 ani.Dupa care reveniti in tara si stati 3 luni si puteti pleca din nou cu alta viza H2Bsau ptr.cei care ramana acolo pot cauta un alt angajator care ii poate schimba tipul de viza in J1 de student cu care poate veni la un an sau 2 in atra in concediu timp de 2 saptamani.Va spun ca am fost acolo si stiu cum merg lucrurile.Dar angajatorii din State au tot interesul sa a prelungeasac viza ptr.ca stie ca noi suntem muncitori si chiar ne plac.Sper ca v-am ajutat cu ceva.

gabix
24.10.2006, 20:57
mersi anda_14....eu intentionez sa mai raman pe acolo...zi`mi shi mie mai multe despre cum mi`as putea prelungi sederea...am pe cineva acolo `` un angajator``, in alt stat...se poate schimba viza cu usurinta in j1, asta insemnand k tre sa fac shi ceva scoala pe acolo, eu intentionez sa stau la primul angajator pana imi ies toate hartiile necesare, dupa....spune`mi te rog care este cursul...daca stii mai multe.

mersi, mai vb...

anda_14
26.10.2006, 05:02
ce pot sa iti zic,poti sa ramai iti poti schimba viza intradevar trebuie sa faci scoala care este 2500-3000 de usd pe an nu foarte mult si banii se dau in rate,poti sa ramai dar problema este ca daca pleci cu un contract facut de o firma din Ro semnata cu angajatorul din State e cam naspa sa pleci de la ei.Noi am avut cazuri care au plecat dupa ce le-a iesit social security apropo de asta asteptati sa va vina socila security sa nu plecati pana nu va vine asta la adresa care o dati voi la angajatorul din State.Iar in cazul in care plecati cei din State anunta la emigrari cu nr.vostru de social ca ati plecat de la ei iar indiferent unde va prinde si bate nr.va trimit in tara cel mai bine este sa va faceti driver licence cum ajungeti este foarte usor de obtinut si banl si nu costa mult si artati driver licence sau Id odata cu driver licence va da si un Id ca un fel de buletin la ei nu mai luati pasaportul la voi si nici social.Cam asta este cursul dar incearca sa ramai acolo sa stii ca avansezi foarte repede la ei cu un salariu mai bun pe ora decat cel pe care ai incheiat contractul,iti spun asta ptr.ca colegii mei care au ramas acolo de la 1 noiembrie se muta la alt departament unde vor lucra mult mai bine cu un salariu mult mai bun si sunt foarte bucurosi.Si sa stii ca acolo vei fi ocrotit ptr.ei esti un Star,veti face traning dupa care orientation dupa care veti incepe sa munciti dupa cam 9 zile in timpul asta esti platit la fel mananci gratis cu niste bonuri de la ei vei vizita tot ce se poate si va fi frumos dupa care incepi munca cam asta este tot ce pot sa iti zic daca mai si alte intrebari asteot ca sa iti pot raspunde.