PDA

Arată versiune întreagă : interviu pe 15 noiembrie

teomaka
09.10.2006, 08:02
Salutare!

Pe 15 noiembrie suntem programati la interviu. Rog pe cei care sunt programatiin aceasta perioada sa-mi dea un semn daca stiu cu cine tin interviul! Va cer acest lucru pentru ca eu nu am primit scrisoarea din care reiese ( cu semnul de identificare ) aceasta. Precizez ca informatiile despre interviu si despre documentele necesare la interviu le-am obtinut prin mail pe ultima suta de metri.

Mai am sanse sa primesc scrisoarea cu semnul respectiv din care sa-mi fac idee despre ofiterul de interviu?

teomaka
09.10.2006, 08:04
E adevarat ca sunt ofiteri de interviu care isi desfasoara activitatea pe o anumita perioada?, ma refer la o perioada de 2-3 saptamani??

ovex
10.10.2006, 18:47
E adevarat ca sunt ofiteri de interviu care isi desfasoara activitatea pe o anumita perioada?, ma refer la o perioada de 2-3 saptamani??

Da,perioadaeste de maxim 4 saptamani.

teomaka
11.10.2006, 03:40
Multumesc !

Despre prima parte ce zici??

Mai am sanse sa primesc scrisoarea cu semnul respectiv din care sa-mi fac idee despre ofiterul de interviu?

ovex
11.10.2006, 12:55
In cateva zile,este evident lucrul acesta,vei primi invitatia oficiala la interviu in posta.Pe aceasta,deasupra locului unde este mentionata locatia si ora interviului,vei gasi un semn distinctiv caruia ii corespunde un anume consilier in emigrare cu care tu vei sustine interviul.

Din partea mea,bafta maxima si stapanire de sine!

teomaka
12.10.2006, 04:46
Multumesc mult!

Sa dea Dumnezeu sa fie

tzuca
06.11.2006, 05:15
BAFTA!!!

Teomaka abia astept sa ne povestesti de bine, si un interviu cat mai lejer sa ai;

cipi604
18.11.2006, 02:15
Din cate stiu, l-a luat.

teomaka
21.11.2006, 21:42
Multumesc tuturor celor care scriu pe acest forum si in special lui Ovex!
despre interviu:
In franceza-
- mi-a cerut pasapoartele
- actele de nastere
- diplomele ( de bac. si de licenta ) pe care le-a studiat cu foarte mare atentie.
- foile matricole
Am fost intrebat cati ani de studii am avut la liceu si cati ani de studii am facut primar plus secundar.
- adeverintele de la locul de munca
- ce lucrez
- de ce vreau sa emigrez
- ce cred ca as putea munci acolo
- ce stiu despre Q
- daca cunosc in cadrul economic al Q. cateva industrii moderne
- unde am invatat limba franceza, cat timp si unde o folosesc
- daca avem pe cineva acolo ( am spus ca da , dar pentru faptul ca nu avem scrisoare din partea acestora acest lucru nu s-a punctat )
Acelasi lucru a fost intrebat si A.S.
In engleza-
- unde am invatat limba engleza, cat timp si unde o folosesc
Pentru A.S. nu au fost intrebari in engleza
La intrebarea de ce vreau sa emigrez , am raspuns : pentru ca vreau sa asigur copilului meu un viitor mai bun. A fost foarte revoltata de acest raspuns, si mi-a raspuns ca, copiii traiesc bine oriunde. Cred ca anumite raspunsuri pe care le primeste au devenit ceva clasic pentru ea si e satula de ele, pentru ca toata lumea ii spune acelasi lucru.
A fost revoltata si de raspunsul ca Q are influente europene si mi-a raspuns ca Q nu are nimic comun cu acestea. Quebec-osii mananca, traiesc si gandesc ca americanii!! Deci atentie la acest aspect!!!
Mi s-a refacut punctajul, am fost anuntat ca e datoria ei sa ne informeze despre realitate din Q, ca ne va fi greu la inceput si ca nu vrea sa ne descurajeze prin cele spuse.
Pana la urma am ajuns la concluzia ( si nu neaparat ca am fost acceptat ) ca este o doamna extraordinara care nu vrea sa pice pe nimeni si care insista ca cei care doresc sa emigreze sa inteleaga realitatea vietii din Q.

Bafta multa celor care urmeaza, si nu numai, sa sustina interviul!

teomaka
21.11.2006, 21:43
Imi cer scuze pentru intarziere!

teomaka
21.11.2006, 21:45
Ofiterul de interviu a fost Lucile Horner

cipi604
22.11.2006, 12:33
si dosaru 2?

teomaka
22.11.2006, 22:04
e in curs. tu ce ai facut??

cipi604
23.11.2006, 20:12
l-am depus deja pe 22... cine mai avea atata rabdare?!

teomaka
24.11.2006, 07:17
multa bafta!

ovex
25.11.2006, 15:24
Mult noroc si rabdarein continuare!

cipi604
25.11.2006, 15:47
amen