PDA

Arată versiune întreagă : J1 sau H2B sau...?

rosi
06.10.2006, 23:32
salutare tuturor

as vrea sa va intreb si eu care ar fi cea mai buna viza la care ar trebui sa aplic?

tocmai am terminat facultatea de management marketing in afaceri economice in august si nu m-am mai inscris la masterat

astept acum programare la ambasada pt h2b dar ma intrebam daca am facut alegerea corecta

tot citind forumul am aflat si de alte vize cum ar fi H1B-dar e cam greu de gasit sponsor; j1 dar nu stiu daca j1 intership e totuna cu j1 trainee ca nu vreau sa mi se puna pe pasaport interdictia aia de 2ani (sunt la fel trainee cu intership?)

iar acum cu h2b este munca necalificata si ma gandeam ca pot sa aplic la anul pt ea

pentru ca nu vreau sa raman in state decat atat cat muncesc fara extensii sau schimbari de statut

iar anul trecut am fost in state cu j1 work and travel ca eram la facultate si m-i sa dat usor (tin sa precizez ca nu sunt subiect section 212(E)) si nici nu vreau pe viitor

asta va intreb care e ceam mai buna viza de aplicat in momentul asta?

apropos ce inseamna DHS?

va multumesc fff mult

astept raspunsurile voastre

VicolA
07.10.2006, 05:09
Pentru inceput este o alegere buna H-2B,desi prin viza J1 trainee in domeniul tauptzi gasi mai usor un viitor angajator sponsor pentru H-1B.

De viza J1 pentru trainee sau internship nu trebuie sa-tzi fie teama din cauza acelei conditzii pentru 2 ani residentza in Romania "212 e condition" deoarece poate fi indepartata daca aplici pentru Waiver inca din timpul vizei.

DHS = Department of Homeland Security depinde in ce context ai gasit prescutarea respectiva.

Bafta!

rosi
07.10.2006, 07:31
mersi frumos

dar ce aste acest waiver ca am mai dat de el pe forum si nu prea am inteles ce e?si cum pot aplica pt el?

DHS este scris pe SSN-ul meu adica valid for work only with DHS autorization, ce inseamna toate astea?

inca o data mersi frumos

VicolA
10.10.2006, 02:00
Rosi, daca ai viza J1 si nu esti "subject to 212 e" nici nu trebuie sa aplici pentru Waiver, aceasta procedura implica mai multzi pasi si se finalizeaza cu o scrisoare din partea USCIS prin care conditzia celor 2 ani residentza in Romania este ridicata si astfel persoanapoate aplica mai departe pentru o viza de munca temporara sau adjustment of status in urma casatoriei.

"valid for work only with DHS authorization" inseamna ca vei putea folosi acest card SSN numai daca obtzii o viza de munca temporara si numai la angajatorul pentru care DHS a emis viza respectiva.

Bafta!

rosi
10.10.2006, 05:58
deocamdata nu am acea chestiune212e,dar ma gandeam ca daca ar fi sa plec cu j1 trainee mi se pune acea interdictie si doream sa nu o am ca sa aplic pe mai departe pt alta viza

dar spui ca deocamdata h2b e buna?

ca sa stiu sa mai platesc programul sau nu ca pe 24oct acu am si inteviul la ambasada

iti multumesc foarte mult

rosi
02.11.2006, 16:19
dar pe viza J1 poti sa iei dependent?

pascumarius
07.11.2006, 00:33
Rossi, ce ai facut la viza? Eu pot sa bag mana in foc ca ai obtnut viza si ca o sa pleci in state.

Cum a fost? ce te-au intrebat?

Restul care au fost cu tine la ambasada ce au facut?

Asteptam raspunsul tau.

mamica
07.11.2006, 00:50
Hello Rosi

Chiar spunene urgent ce ai facut la ambasada. Apropo cu ce firma mergi acum? Te rugam ajutane cu cateva raspunsuri.

O zi buna. Pasmileys/smiley43.gif