PDA

Arată versiune întreagă : intrebari ambasada

05.10.2006, 04:08
Cu cine am mai vorbit in legatura de interviul pentru viza, mi s-a zis ca daca le spus celor de la ambasada ca vreau sa plec dincolo pt scimb de experienta, ca sa vad lumea, sa cunosc alti oameni de diferite nationalitati, s-ar putea sa nu-mi dea viza, deoarece astea sunt chestii afumate.

Daca le spun ca am pe cineva bolnav in familie, sau ca vreau sa strang bani pt ca la anulvreau sa ma marit....sunt chestii lacrimogene.....deci ce am putea sa spunem la viza, ca sa putem sa obtinem amarata aia de viza?

nkog
05.10.2006, 09:03
Daca te referi la viza de turist, fie ca motivul este din categoria de "afumate" sau "lacrimogene", exista la un context care la urma urmei trebuie sa se potriveasca de la cap la coada cazului tau. Nu esti nici primul nici ultimul care vine in America ca si turist.

Deci, daca vrei sa vii ca turist, cu viza B2, trebuie sa demonstrezi, cu acte nu cu vorbe, ca, ai fonduri suficiente cu care sa-ti acoperi excursia, si mai mult ca orice, ca la urma "excursiei" esti gata sa te intorci inapoi in Romania. Adica ai legaturi trainice/temeinice cu tara muma. Ai o slujba serioasa, ai familie, ai proprietate, etc.,care nu pot "merge" fara tine. Cu cit mai bine demonstrezi aceste lucruri, cu atit sansele de a obtine viza, cresc si ele.

Bafta !

05.10.2006, 09:34
Ma refer la viza H2B. pt ca am contract de munca in florida, si mi-a inceput contractul din 1 octombrie.

Ce poti sa ma sfatuiesti?

nkog
05.10.2006, 13:54
sorinc,

Cu acest tip de viza, nu ai ce sa te gindesti lamotive de genul celor descrise in primul tau post. Ai un contract de munca temporar, mergi la munca, esti platit legal. Asta e motivul pentru care pleci pe o viza H2B. Daca ai sot/sotie si copii ei te pot urma ca dependenti. Ofiterul consular stie ca motivul pentru care mergi este sa muncesti, asa ca tu nu ai de ce sa te ingrijorezi si sa te gindesti la nu stiu ce scenarii.

Numai bine !

05.10.2006, 21:18
Dar eu stiu multe persoane care nu am luat viza h2b, chiar daca au avut motiv destul de bune pt a pleca si pt a se intoarce acas( aveau familie) si tot nu au luat viza.

Asa ca eu ce sanse as avea?

gabix
22.10.2006, 19:37
sorinc, de ce nu ai avea sanse...eu ink nu am ajunns la ambasada dar sper cat de curand am contractul dar n`am petitia...mai astept...crezi k persoanele alea de la ambasada sunt de azi de maine shi sunt oricine,sunt psihologi...ei te simt, si daca ei ne intreaba ``de ce vreti sa mereti in us si ce va asteapta in tara adik...va intoarceti?``. multi incep sa vb k ...am familie o bunik bolnava, mostenire etc, ei nu cre k sunt prosti...e evident k mergem pt bani pt k aici in ntara nu prea ai ce face momentan,am vrea sa mergem de vreo 2 ori, sa strangemniste bani k sa ne putem face un rost....asta`i scopul. si daca ``minti``tre sa fie cev asubtil shi nu vb prea mult...asta`i parerea mea.succes....si tine`ne la curent

anda_14
29.10.2006, 19:01
Nu sunt chestii afumate crede-ma,am fos cu ceva timp in urma la ambasada m-am si intros din State acum o luna si ceva am avut un contract de 4 luni ca atat am apucat din el din 10 luni cat era el,si nu sunt chestii afumate.Sa nu spui ca mergi sa strangi bani ca vrei sa iti ajuti familia.Spune ceea ce trebuie ce auzi ca spun ceilalti crede-ma ca va fi bine,Bafta.

mamica
29.10.2006, 23:41
Draga Anda

Sunt si eu una dintre cei care au aplicat la programul H2B.

Despre ambasada: pai normal ca mergem pentru bani, daca am castiga mai bine aici am ramane in tara, nu putem sa spunem altfel, si vin inapoi la familie (eu am si un copil) e adevarat. Nici nu mai stiu ce sa zic cate am vazut pe forum. Spune-ne te rog cam ce intrebari ti s-au adresat

HELPPPPPPPPPPPsmileys/smiley104.gif

anda_14
30.10.2006, 04:32
Intrebarile sunt la fel,nu trebuie sa va stresati,si nici de faptul ce se scrie pe forum.Sunt oameni carora le place sa dea vesti eronate sau le place asta.Normal ca mergeti ptr.bani,dar nu trebuie sa le spuneti lor ca mergeti ptr.bani.Mergeti acolo ca sa va deschideti o afacere aici cand veniti sa nu pronuntati cuvantul bani.Si sunt aceleasi intrebari.De ce plecati,unde plecati,ce faceti cu banii castiogati la ei,daca aveti casa si cam asta este.Trebuie sa spuneti ca mergeti acolo sa va inbunatatiti Cv,Limba engleza.Bafta,daca mai ai intrebari si te mai pot ajuta cu ceva astept.

secagold
31.10.2006, 05:51
Nu va mai agitati. Azi 31.10.2006 am fost refuzat la viza h2b fara sa am drept la macar o replica.nu este exces de zel si nu vreau sa sperii pe nimeni.Ideea este ca 99 % este noroc.Sunt casatorit am loc de munca stabil in tara.

Se pareca mai nou doar formularul ds-156 este suficient pentru a le furniza informatiile de care au nevoie.Nu stiu daca veti avea unii dintre voi macar posibilitatea sa va argumentati intoarcerea in tara.

Feritiva de ghiseul 2 caci acolo e un fatoi care da vize dupa cum ii vin basinile si nu dupa verificarea corecta a aplicantului care nu are drept sa spuna nimic.

mamica
31.10.2006, 17:48
Salutare

Anda oare am vreo sansa la viza sunt casatorita am 33 de ani am un copil de 6 ani, normali toate proprietati masini sunt pe numele sotului eu n-am nimic pe numele meu, am vreo sansa?

Te pup astept raspuns.