PDA

Arată versiune întreagă : doresc pareri

nameless
04.10.2006, 08:32
Salut....sunt venit in state cu viza j2 acum 3 ani....de 2 luni am primit h4 nevasta mea primind h1....eu am avut un job pe care lam inceput inainte de schimbarea de status...si il continui si in prezent.....

Stiu ca nu am drept de munca dar eu lucrez pe SS..am niste datorii de achitat....in fine .....cu ce ma poate afecta acest lucru ?.....daca vreau sa imi prelungesc viza sau sa obtin green cardul deoarece nevasta mea cu ajutorul serviciului a si inceput aplicarea pt GC...

Deci astept pareri....ce sa fac sa ma las de tot de lucru...a mai fost cineva in situatzi asta si totul e bine sau au avut probleme

observator
06.10.2006, 07:21
Buna ziua!

Este recomandabil sa nu mai lucratzi avind in vedere ca avetzio aplicatzie de Green Card in procesare, in formularul biographic pe care il vetzi depune si dv. la un moment dat, trebuie sa spunetzi adevarul pentru ca datele declarate (inclusiv cele despre munca) sunt verificate,chiar si mai tirziu pentru Cetatzenie, in plus se vede la taxe ca atzi lucrat, mai ales ca va folositzi SSN-ul si este pacat sa nu obtzinetzi GC din cauza unor astfel de probleme.

Numai bine!

gabix
13.10.2006, 23:18
Buna ZIua

Ma chinui sa aflu si eu nishte nformatii. daca ma puteti ajuta, urmeaza sa aplic pt un contract de munna cu viza H2B, ce posibilitati am sa raman in US?va rog...

VicolA
14.10.2006, 06:37
Variante pentru prelungirea sederii in US:

- prelungire viza H-2B

- aplicatzie ptr viza H-1B

-aplicatzie pentru viza de student F1

-aplicatzie pentru viza de turist B2

Pentru obtzinerea GC-ului numai prin employment sau casatorie cu cetatzean american.

Fiecare tip de cerere de schimbare de statut are specificul ei trebuie sa va interesatzi din timp si sa demaratzi intocmirea dosarului cu mult timp inaintea expirarii vizei curente.

Aici putetzi gasi mai multe informatzii despre vize: www.USImmigrationForAll.com/tutorialro.html (http://www.USImmigrationForAll.com/tutorialro.html)

Bafta!