PDA

Arată versiune întreagă : Extindere viza J-1

mihaid
04.10.2006, 02:46
Salut,

Sunt in situatia de a-mi extinde viza J-1 care expira la 31 octombrie anul acesta. Problema este ca cei de la ambasada US din Romania au facut o incurcatura si acum trebuie sa ma reprogrameze dupa data de 16 octombrie cand eu am avionul de intoarcere.

Intrebarea mea este ce se intampla daca nu ma mai duc pentru reinnoire si revin in US pe viza cea veche care inca nu a expirat dar va expira la sfarsitul lunii.Cu alte cuvinte, se poate sta in US cu acte in regula emise de angajator dar cu o viza expirata in pasaport?Imi mai emit o alta viza cei de la ambasada dacavoi mai face un drum anul viitor?

Multam mult pentru raspunsuri. Sper ca macar cineva sa fii fost in situatia mea.

observator
06.10.2006, 07:22
Buna ziua!

In primul rand este riscant sa plecatzi pe 16 oct cu o viza ce expira pe 31 oct, in mod sigur vetziavea probleme la Port of Entry in US, cel mai bine este sa va reprogramatzi plecarea (biletul de avion) dupa obtzinerea vizei de la Ambasada.

In US se poate sta legal cu o viza expirata in pasaport numai daca avetzi formularul USCIS de aprobare a prelungirii statutului, noul DS-2019 si implicit noul card I-94(insa extensia dv. pare sa fie pe procedura consulara, ceea ce e putzin diferit), iar in cazul unei calatorii in Romania va trebui sa mergetzi la Ambasada cu toate documentele din US pentru stampilarea pasaportului conform noii date de valabilitate a vizei obtzinute de la USCIS. Deci va recomand insistent sa amanatzi plecarea din RO si sa mergetzi sa va luatzi viza in pasaport acum cand e momentul cel mai potrivit, lucru care v-ar fi de mare folos in viitor in ceea ce priveste iesirea si intrarea in US.

Numai bine!