PDA

Arată versiune întreagă : scoala de soferi

bugga
03.10.2006, 16:02
Salutare la toata lumea.de ceva timp am aterizat si eu in Ohio,mai exact in Cleveland.As vrea ca sa imi iau carnetul,dar am inteles ca nu se mai da examenul si in limba romana si ca se da numai in engleza.Nu stapanesc bine limba engleza.Totusi ptr cei care au sosit acum de curand si care au dat examenul,l-au dat pana la urma in engleza?sau au avut un translator langa ei?am inteles ca este foarte usor aici fata de romania,dar cum as putea face daca nu stiu engleza?ce ma sfatuiti?este cineva in cleveland care a dat acum de curand fara a stii engleza?sau stiti pe undeva unde mi se va aduce si translator?...mai am ceva: cate intrebari sunt la examen si la cate trebuie sa raspunzi corect?...banuiesc ca se da stil grila:daca da,doar un raspuns la fiecare intrebare va fi bun,sau pot sa fie si 2?..va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul vostru!

sorin
03.10.2006, 16:23
Uite aici un exemplu de test pentru carnet de conducere in Ohio:
http://www.bmv.ohio.gov/driver_license/samp_dl_test.htm

Aici ai brosura pe care trebuie s-o citesti pentru examen, in format PDF:
http://www.bmv.ohio.gov/pdf_forms/HSY-7607.pdf (http://www.bmv.ohio.gov/pdf_forms/HSY-7607.pdf)

Va trebui sa ti-o traduca cineva daca nu stii engleza. Aici vei gasi si informatii despre actele care-ti trebuie, etc.

In functie de adresa la care locuiesti, vei gasi si cel mai apropiat birou unde te poti prezenta pentru examen, aici:
http://bmv.ohio.gov/county/dx_locs.htm

Mai sunt si alte detalii pe care trebuie sa le studiezi pe acest site:
http://bmv.ohio.gov/bmv.asp

Dupa informatiile gasite pe site, examenul se poate da in 17 limbi si e posibil sa fie si in limba romana, pentru
ca sunt multi romani in Ohio. Trebuie sa mergi la un birou si sa intrebi.

Tom1975
03.10.2006, 16:36
Salut , eu sunt langa Cleveland in Parma Heights , am luat carnetul in August , dar eu aveam carnet si aptitudini din Romania smileys/smiley36.gif,si ma descurc si cu engleza .Deci ceea ce iti poate fi util din ceea ce stiu eu este ca sunt 40 de intrebari , la fiecare sunt4 raspunsuri A,B,C si D;iar tu ai voie sa gresesti doar 10 ,daca ai gresit 11 ai picat, in momentul in care ai raspuns corect la 30 de intrebari ai luat examenul si testul se incheie farasa iti mai puna restul intrebarilor care mai erau , poti sa sari intrebari pe care nu esti sigur si o sa ti le dea la sfarsit pe cele care le-ai sarit in afara de cazul in care faci cele 30 de intrebari inainte sa ajungi la cele pe care le-ai sarit .Testul se da pe un computer si poti avea si casti ca sa si auzi intrebarile si raspunsurile care sunt scrise pe ecran .A, si nu uit ,la inceput te intreaba care e rezultatul la adunarea 2+2 , evident raspunsul corect e 4 smileys/smiley2.gif.

aici http://www.bmv.ohio.gov/driver_license/samp_dl_test.htm este un link unde poti face online un exemplu de test care are doar 10 intrebari .

Oricum poti face un drum pana la B.M.V. ,unde o sa dai testul ,si sa intrebi daca au si in alta limba sau daca poti avea translator , dar cred ca nu au decat eventual spaniola , dar e bine sa intrebi poate ai noroc.

Daca ai permis din Romania , care nu e expirat , nu trebuie decat sa dai testul si apoi platesti doar ca iti face permisul , cred ca 23 $ a fost.Bineinteles sa ai la tine permisul din Ro. ca sa il vada .

Daca mai ai ceva de intrebat ,cu placere.

Bafta !

Tom1975
03.10.2006, 16:38
Am postat in acelasi timp cu Sorin , el ti-a dat mai multe link-uri care o sa iti poata fi utile .

bugga
03.10.2006, 17:29
Va multumesc.Am vazut ca sunt cate 4 raspunsuri la intrebare.Doar un raspuns din alea 4 este valabil?sau pot fi si 2 valabile.

In exemplul de intrebari am vazut ca sunt doar 10...le aveti cumva si pe celelalte...sau mai aveti vreo 20 ca sa imi fac o idee si mai mare?

bugga
03.10.2006, 17:41
Pot traduce undeva aici in Cleveland acel document pe care mi l-a dat Sorin?adica sunt si case de traduceri din engleza in romana asa cum si in rom sunt case care traduc din romana in engleza?..

sorin
03.10.2006, 17:47
un singur raspuns e valabil. gaseste un amic roman sa-ti traduca, pt ca e scump sa mergi la traducator.

bugga
04.10.2006, 05:33
Aceste 10 intrebari este posibil ca sa fie si la examen?nu mai aveti macar vreo 10?la intrebarile despre semnele de circulatie iti arata semnul si te intreaba ce inseamna?sau nu iti arata nici un semn

bugga
04.10.2006, 17:24
Nu imi puteti face rost de acea brosura pe care trebuie sa o citesc ptr examenul la scoala de soferi pe care a postat-o Sorin mai sus,dar in limba romana?....ca sa o traduc din engleza in romana ma costa foarte mult....daca m-ati putea ajuta...va rog din inima!

Tom1975
05.10.2006, 12:07
Salut , daca nu stiiengleza nu stiu cu ce te-ar putea ajuta ? , pentru ca testul o sa fie in engleza.Ai fost sa intrebi acolo unde o sa dai testul daca e posibil sa il dai in alta limba decat engleza ? daca da spune-mi si mie daca si in ce alte limbi se mai poate da ;daca nu ai fost poate te duci si ai noroc sa aiba si limba romana .De tradus imi pare rau dar nu te pot ajuta eu abia am avut timp sa o citesc odata inainte sa dau examenul.Te rog sa imi scrii daca aflii in ce alte limbi se mai poate da testul , asta pentru cultura mea generala , multumesc anticipat.

CameliaXX
15.10.2006, 09:58
Hi Tom,

SI varul meu locuieste in Parma Heights. Am fost de citeva ori acolo si mai recent de 4th of july. Chiar mi-a placut, am venit acasa la new york plingind. E mai frumos in Cleveland si chiar daca nu vezi splendoarea new yorkului, macar acolo casele sint asa de ieftine si parca mi se pare viata mai frumoasa.

bugga
24.10.2006, 08:24
Hy...ma pregatesc si eu ptr examenul de soferi...cum sunt intrebarile?..sunt la fel ca la examenul din Romania?...adica sunt unele intrebari cu poze unde iti arata tot felul de intersectii si masini si trebuie sa bifezi care ar fi varianta corecta?...ptr ca am vazut ca aici sunt mult mai putine semne ca cele din romania...sau sunt unele intrebari in care iti arata semnul si trebuie sa spui ce reprezinta...eu sunt in cleveland si credeti-ma ca nu stiu ce voi face cu carnetul de conducere,daca il voi lua sau nu,ptr ca nu stiu bine engleza si imi va fi foarte greu...sunt si intrebari capcana?...adica cum sunt prin romania...ca nu stii de unde sa le apuci?...cei care ati trecut prin asa ceva in ohio poate ma puteti ajuta cu ceva raspunsuri.

Si inca ceva..mai am un var care locuieste la 120 mile distanta de cleveland intr-un orasel foarte mic...ca sa dea examenul trebuie sa vina pana in cleveland sau se poate da si prin apropriere oraselului lui?

sorin
24.10.2006, 08:50
Examenele scrise nu pot fi mai grele ca in Ro zic eu, asa ca nu trebuie sa-si faca nimeni griji. Nu stiu in alte state cum e, dar in <st1:State w:st="&#111;n">Indiana</st1:State> si <st1:State w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Illinois</st1:place></st1:State> se bifeaza raspunsul bun (unul singur) si sunt si intrebari normale si de alea cu poze cum spui tu. Poti da examenul si de mai multe ori pe zi daca vrei

livia
24.10.2006, 09:06
Anul trecut am avut si eu aceeasi problema. Aveam de ales intre a cere (angaja) un translator sau a ma prezenta cu engleza mea (slabuta) la examen. Pe mine nu m-a presat timpul ( nu venise inca SSN) si am tot citit la cartulia aia, in limba engleza, pana s-a lipit ceva de mine.

Examenul e mult mai simplu ca in Romania (parerea mea), nu capcane, nu intrebari ambigue.

Am luat scrisul a doua oara, insa nu-i problema ca poti sa-l dai de cate ori vrei.

Incearca sa vezi singur ce poti face si daca chiar nu reusesti angajeaza un translator, au o lista acolo cu translatori agreati de ei. Poate ai chiar noroc sa gasesti un centru unde au si formulare in limba romana, unde am dat eu aveau in 14 limbi dar din pacate romana nu era printre ele.

Bafta!!!!

bugga
24.10.2006, 11:18
Hello...este cumva vreo problema daca nu iei sala din prima,poate chiar nici din a doua sau a 3 oara?...pana la urma o sa il iau,dar cine stie cand...pot sa iti faca probleme daca cumva dai sala de mai multe ori pana o iei?...i-as ruga pe cei care au luat carnetul de conducere in statul ohio sa imi spuna si mie mai explicit cum decurge acest examen...de cand intrii in sala si pana iesi afara...daca mai sunt si alte intrebari suplimentare de la ei,etc...va multumesc!...daca sunt si intrebari suplimentare,de cultura generala..etc

CameliaXX
16.11.2006, 02:29
Eu am condus vreo 4 ani fara permis in New York si apoi cind draga DOamne mi-au venit actele, m-am dus sa imi iau examenul scris...si vreau sa zic ca nu am citit cartea de nici un fel...

Ce credeti ca s-a intimplat? Am cazut desigur examenul- aveam doar 13 intrebari corecte si imi mai trebuia doar una...In seara aia am citit cartea si am trecut a doua zi...

Cred ca te poti duce de mai multe ori sa dai examenul...

Sint intrebari numai referitoare la circulatia rutiera