PDA

Arată versiune întreagă : acte pt dosar

crystalina
02.10.2006, 04:27
buna,

doresc sa emigrez in canada, pe partea franceza, evident, caci toti spun ca procesul de emigrare dureaza mai putin.

problema e ca nu prea am experienta de lucru cam in nici un domeniu.

am lucrat ca au pair in anglia timp de 2 ani.

se consideraaceasta experienta de lucru? (eu una nu prea cred).

am ramas peste viza, si cu toate calucrez (nu ca au pair acum), din pacate nu am sa pot demonstra lucrul acesta cu nici o adeverinta sau contract de munca la dosarul de emigrare pt canada.

eu ma gandeam sa procur de acasa niste adeverinte cum ca am lucrat prin romania una- alta, caci alta sansa nu am, nu.i asa?

voi ce credeti?

luminati.ma, va rog!

multumesc

ovex
02.10.2006, 19:56
Durata minima de vechime in munca acceptata de autoritatile canadiene,ptr. a emigra,este de 6 luni. Perioada de vechime in munca trebuie dovedita printr-o carte de munca sau contracte individuale de munca.Alte adeverinte nu au nicio valoare.

crystalina
10.10.2006, 07:09
buna,

multumesc pt. raspuns, insa am sa insist pe intrebarea la care nu mi.ati raspuns: sa inteleg ca faptul ca am lucrat ca si au-pair timp de 2 ani(am pastrat acel contract de au pair)nu se va lua in considerare la rubrica" experienta de lucru"?

inca ceva, mi.am adus aminte abia dupa ce am trimis mesajul anterior ca am lucrat totusi ca si "bucatar" in strainatate(irl), 1 an.

este f. important pt. cei care imi verfica dosarul si iaudeciziica un aplicant sa fii lucrat intr-un domeniu mai serios, nu doar un simplu bucatar?

deci as avea sansesa-mi fie aprobat dosaruldaca am totusi experienta in acel domeniu?

inca o intrebare: o sa am probleme daca am terminat un anumit profil in colegiu dar am lucrat cu totul altceva dupa absolvire? poate ati mai fost intrebati si ati puta sa-mi dati mai multe amanunute.

va multumesc

ovex
10.10.2006, 19:02
Toti anii lucrati(vechimea in munca),trebuie dovediti cu acele contracte.Nu are importantadaca profilul unitatii de invatamant pe care ai terminat-o,nu corespunde cu profilul activitatii in care ai experienta.Important este ca punctajul safie suficient.&n bsp;&n bsp;&n bsp;