PDA

Arată versiune întreagă : reintregire de familie

crystalina
02.10.2006, 02:54
buna,

ati putea sa.mi spuneti cam cat timp dureaza o reintregire de familie?

in cazul in care casatoria a avut loc in urma primirii vizei de emigrare in canada a unui aplicant,cat timp dureazacadependentul acestuia sa.l poata urma in canada pe aplicanul principal?

multumesc

ovex
02.10.2006, 18:52
Pai daca aplicantul care are viza mai este inca in Romania,trebuie sa ia legatura cu Ambasada si sa anunte schimbarea statutului.Daca este in Canada si vrea sa urmeze procedura de parenare,atunci trebuie sa trimita un dosar spre procesarela Mississauga.Ghidul de parenare ptr. Quebec il gasesti intr-unul din topicele noastre anterioare.Acolo ai sa gasesti tot ce-ti trebuie.

crystalina
10.10.2006, 06:19
din cate am citit pe un alt site romanesc, cred, se parea ca daca aplicantul principal ar fi primit viza inainte sa apuce sa informeze autoritatile canadiene de schimbarea statutului atunci dependentul acestuia nu ar fi putut sa-l insoteasca in canada decat dupa o perioada buna de timp, timp in care aplicantul principal trebiua sa fie in canada pe toata perioda procesarii actelor dependentului.

se pare ca nu.i chiar asa, asa.i?

ma intereseaza mult sa stiu cel putin aproximativ cam cat dureaaza pana ce dependentul ar obtine si el viza?

multumesc

ovex
10.10.2006, 18:08
Din cazurile cunoscute de mine,cel mai putin a durat 3 luni iar cel mai mult,10 luni.