PDA

Arată versiune întreagă : garantii pt viza

29.09.2006, 10:18
Vreau sa obtin un permis de munca pt USA, dar am vazut pe site ca ai nevoie de garantii pt ai convinge ca nu vrei sa ramai acolo.Nu pot obtine decat recomandari de la locul de mc, dar nu am depozite bc, propietati sau ap propiu. Am terminat o facult. si un master dar asta nu cred ca conteaza.Poate sa-mi spuna cineva daca as avea totusi sanse sa trec de interviu?

sorin
29.09.2006, 10:49
Daca aplici pentru H1B nu-ti trebuie astfel de garantii. Sper ca "greii" in materie de imigrare in SUAde pe acest forum sa confirme ce am spus.

29.09.2006, 12:16
Vreau sa obtin un permis de munca pt USA..

Nu poti cere la consulat asa ceva ptr. ca nu vor intelege ce vrei de la ei. Mai intai
lamureste-te din postarile anterioare ptr. ce te califici: una din
vizele de munca (H-1B, H-2B, J-1, etc..) sponsorizate de un angajator
sau, in conditii deosebite, ptr. green card/resed. permanenta.

01.10.2006, 12:09
Multumesc mult pentru raspunsuri.Stiu ca nu am fost prea clara. As vrea sa gasesc un job temporar in USA; nu vreau sa ma stabilesc acolo. Initial m-am interesat de ocupatiile de specialitate. Am terminat fac de manag.si am 5 ani de practica in contabilitate.Problema e ca nu mai vreau contabilitate.Asa ca ramaneau ocupatiile pentru sezonieri,viza H-2B...Se pare ca daca nu fac rost de "ceva "garantii, nu o sa pot trece de interviu...