PDA

Arată versiune întreagă : I-134 sau I-864 ?????

geani_23
24.01.2005, 21:09
Am si eu o nedumerire in legatura cu viza K1.
Care formular de Aff of support trebuie prezentat la ambasada SUA din Bucuresti? I-134 sau I-864? Intreb asta pt ca la USCIS, logodnicului meu i s-a spus ca I-864 este pt fiancee visa si eu am auzit ca I-134.
Cine ma poate dumiri cu un raspuns?
Mersi!

sorin
25.01.2005, 02:47
Citeste mesajele si de pe urmatoarele topice legat de K1 si K3:
http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=806 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=806&KW=k1&TPN=1) &KW=k1&TPN=1

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=298 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=298&KW=I%2D134) &KW=I%2D134

Angela s-ar putea sa-ti dea mai multe informatii in legatura cu aceste tipuri de vize.smileys/smiley1.gif

angela
25.01.2005, 07:12
Eu zic ca cel mai bine te poate dumiri insasi ambasada. De fiecare data cand am uitat ceva am pus frumusel mane pe telefon si am sunat, iti preiei o voce dulce si intrebi, asta ca sa fii tu mai sigura. In cazul in care te duci acolo cu ceaa " ce crezi tu " ca e mai bine, s-ar putea sa iti zambeasca dragastos si sa te invite pentru " next time".

Eu am venit cu K3, deci nu stiu ce formular iti trebuie la K1. Poate cineva care deja are experienta in domeniu te-ar putea ajutasmileys/smiley2.gif

Monique
26.01.2005, 07:08
Pentru viza K1 ai nevoie de I-134.In mod sigur!!!Iar I-864 este pentru cei casatoriti deja (K3).Stiu pe cineva care a mers la interviu K1 cu I-864 si a fost amanata pana prezinta I-134.Daca mai alte nelamuri...iti pot raspunde cu multa placere!

geani_23
28.01.2005, 20:57
Mersi mult! Si tie Monique! Despre formularul de Aff of Support, am vorbit la ambasada si a spus ca si acel
I-864 e ok , e mai complet dar nu e problema!
Oricum, vroia sa te intreb Monique: cum decurge interviul pentru K1? E adevarat ca are loc stand in fata unui ghiseu? Ce poti sa-mi mai spui despre asta? Ma intereseaza cat mai multe detalii despre "faimoasele" dovezi care se cer! Mersi mult inca o data!

Monique
30.01.2005, 00:05
Da,interviul are loc exact asa cum ai auzit tu,in fata unui ghiseu.Intrebarile sint simple:"unde v-ati cunoscut?","cand v-ati vazut prima data si unde?"de cate ori v-ati vazut?","unde lucreaza?"...nu ai de ce sa te stresezi...,un sfat mic..zambeste tot timpul!Si acum despre dovezi...1.Fotografii facute impreuna 2.Facturi detaliate ale telefoanelor din care sa reiasa ca ati tinut in permanenta legatura,e bine chiar sa subliniezi numarul lui de telefon 3.E-mailuri 4.Scrisori 5.Copii xerox ale biletelor de avion spre RO (copii xerox a pasaportului cu intrarile lui in RO) ,printeaza eventual cateva discutii ale voastre pe chat,care ti se par tie relevante (planuri de viitor,bucuria revederi,..stii tu,sa reiasa ca nutriti sentimente adevarate unul pt celalalt) 6.Si eventual copie dupa chitanta cumpararii inelului de logodna.Cam asta ar fi!Si..in afara de AOS,trebuie sa mai ai cu tine si income tax return pe ultimi 3 ani(asta in cazul in care nu a depus la dosar viitorul tau sot)

Eu iti doresc mult succes si astept vesti bune de la tine!smileys/smiley20.gif

Daca mai ai si alte intrebari...oricand,si cu multa placere!

Monica

geani_23
30.01.2005, 20:39
Mersi mult mult Monique!!! Esti o draguta intradevar! Chiar am postat un alt mesaj mai devreme(Interviu K1) si tot despre asta era vorba, dovezile! Luni am interviul si chiar ma intrebam daca e suficient ce am in momentul de fata! Dar citind mesajul tau, m-am linistit! Te tin la curent!
PS: E ok daca platesc taxa cu cateva zile inainte sau cum se procedeaza?
Pupici! smileys/smiley2.gif

Monique
30.01.2005, 22:33
Vei plati taxa la ambasada,luni.Accepta si lei ,dar e de preferat sa ai $.Iti doresc succes maxim,stiu ca vor fi emotii,dar ai sa vezi cat de simplu e!

Bafta multa!

Monica

P.S.Voi la care din cele 4 centre ati avut dosarul?

geani_23
31.01.2005, 02:56
Mersi mult mult pentru informatii!
Auzisem ceva de Banca Transilvania...Demersul asta cu plata direct la ambasada este, sa inteleg, pentru vizele de imigranti?
Ahhh si dosarul nostrua fost procesat in Vermont!

Numai bine si sa ne auzim cu bine! smileys/smiley1.gif

Monique
31.01.2005, 05:57
Poti plati si la Banca Transilvania,dar este mult mai simplu sa platesti direct acolo,si pe mine ma sfatuit cineva si mi-a prins bine...

Mult,mult succes!smileys/smiley1.gif

geani_23
02.02.2005, 06:15
Mersi mult Monica! Vreau sa te mai intreb ceva: ce acte trebuie sa am grija sa pastrez cum ies din ambasada? Exista ceva ce le arat lor apoi trebuie sa recuperez? smileys/smiley92.gif Asta ca sa evit neplacerile! Si ce stii tu despre acte in general.

Monique
02.02.2005, 19:05
Pai iti vor da ei(la ambasada)un plic,pe care il vei preda pe aeroport cand ajungi in USA,deci e bine sa-l ai in bagajul de mana.Dovezile ti se vor restitui.In rest nu ai de ce sa-ti faci probleme.Acum timpul e deja cam scurt si trebuie sa-ti verifici dosarul sa ai toate actele si formularele care ti le-au cerut.Daca totul e in regula si nu lipseste nimic poti sa spui deja ca ai viza in buzunar.smileys/smiley1.gifPresupun ca ai facut deja vizita medicala...asa ca...luni iti voi tine pumnii!

Mult,mult succes!!!

P.S.Stai linistita,originalele iti vor fi restituite.

geani_23
04.02.2005, 05:20
Da, am facut vizita miercuri si restul....tot e la locul lui in dosar, dovezile si actele!
Iti multumesc de fiecare data pt ca imi esti de foarte mare ajutor!
Revin cu vesti! smileys/smiley2.gif

sauzimdebine
04.02.2005, 19:21
Mult noroc!

geani_23
07.02.2005, 03:54
Am fost azi la interviu, totul a fost ok exceptie un lucru: cazierul judiciar. Nu ca as fi vreo infractoare smileys/smiley36.gif insa eu am cerut la politie exact ce scria in aplicatie, si nu un simplu si comun cazier judiciar!
Dar nu sunt deloc pesimista! Toate dovezile au fost ok! A zis ca aduc respectiva foaie si am visa! Cu Dzeu inainte! Iti multumesc sauzimdebine pt urarile tale! Saptamana viitoare chiar ca nu mai e nici o amanare! Intru pe website aici si scriu cu litere mari si rosii ca am terminat cu alergatura.....in Romania! smileys/smiley36.gif
Ca si numele prietenului nostru.....Sa auzim de bine! Paaaaa

Monique
07.02.2005, 06:04
Imi pare rau ca pentru o chestie atat de simpla te-au amanat cateva zile!Astept vesti bune de la tine!

Monica

geani_23
07.02.2005, 08:07
Mersi Monica pt gandurile bune! Dar sunt optimista in continuare! Ce a fost mai "greu" a trecut! Dureaza sa iau cazierul cam 4 zile in regim de urgenta deci merg din nou saptamana viitoare! Sunt increzatoare! Am vazut ca e destul de simplu interviul, pe ei ii intereseaza sa ai actele ok! O stiu acum pe piele proprie smileys/smiley36.gif Eu....nu am avut deloc emotii!
Pupici si revin cu vesti!

sauzimdebine
07.02.2005, 15:14
smileys/smiley20.gif smileys/smiley20.gif smileys/smiley20.gif Lasa ca o sa vezi tu alergatura dupa ce ajungi pe pamantul fagaduintei. smileys/smiley36.gif Ce ai vazut pana acum o sa-ti para o plimbare prin parc. Indiferent de ..., se merita efortul.

geani_23
07.02.2005, 17:27
Chiar m-am amuzat cand am citit ce mi-ai scris "sauzimdebine". Si sunt sigura ca ai dreptate! NU esti singura persoana pe care am auzit-o vorbind despre asta! Ehhh, de aici reies si avantajele celor ce lucreaza la stat (nu prea se obosesc ei caci oricum sunt platiti din banii contribuabililor smileys/smiley36.gif ) La urma urmei tot s-au scos!
Numai bine!

geani_23
14.02.2005, 03:56
OK, am revenit! De data asta cu vesti bune! Am terminat cu alergatura pentru visa, am luat-o chiar azi de Valentine's Day smileys/smiley17.gif
Va pup si mersi pentru toate sfaturile!!!
Happy Valentine's Day!!! smileys/smiley27.gif

sauzimdebine
14.02.2005, 04:05
Felicitari smileys/smiley20.gif
Acum, dupa o mica pauza, incepe pregatirile pentru alergari, reale de aceasta data. smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif

Monique
14.02.2005, 19:14
Felicitari!!!!smileys/smiley32.gif

Acum iti doresc calatorie placuta si....casa de piatra!!!!

te asteptam cu vesti de acolosmileys/smiley1.gif

Cu drag,Monica

geani_23
15.02.2005, 20:02
Mersi mult pentru urari Monica! Te pup si sa ne auzim cu bine!
Mersi tuturor care mi-au scris...mi-a fost de ajutor!

BeHappy
15.03.2005, 22:18
Gani sau cine a mai fost la interviu. Cum trebuie sa fie cazierul? Sunt mai multe feluri de caziere???? Nu inteleg nimic . Ca fel de cazier trebuie sa cer? Eu stiu de unul in format mic care e tip. Nu am vazut niciodata alt fel de cazier. Ce fel de cazier cer la politie????

Va multumesc anticipat!!!

BeHappy
15.03.2005, 22:19
Geani sau cine a mai fost la interviu. Cum trebuie sa fie cazierul? Sunt mai multe feluri de caziere???? Nu inteleg nimic . Ca fel de cazier trebuie sa cer? Eu stiu de unul in format mic care e tip. Nu am vazut niciodata alt fel de cazier. Ce fel de cazier cer la politie????

Va multumesc anticipat!!!

motanel
16.03.2005, 00:54
Cazierul ti-l elibereaza politia, iar formatul este unul singur si il vei primi acolo. Chiar nu trebuie sa-ti faci absolut nici o problema.