PDA

Arată versiune întreagă : Viza h2b

camy19dk
29.09.2006, 02:56
Pe 15 octombrie voi avea interviul de viza h2b. Problema e ca eu nu prea am muncit in tara. Am muncit doi ani in Danemarca, doi ani pe vas de croaziera si un an in Marea Britanie. Am terminat contractul cu englezii in luna iunie iar acum sunt putin ingrijorata din cauza interviului de viza. Se poate sa nu primesc viza daca am muncit in strainatate prea mult si nu am carte de munca in tara?

repman
29.09.2006, 03:44
Buna,pleci cumva in Marco Island?

camy19dk
29.09.2006, 06:29
da, de ce?

repman
29.09.2006, 06:49
daca avem noroc, poate ne vedem acolosmileys/smiley32.gif

camy19dk
29.09.2006, 07:15
sa speram, insa eu nu prea cred ca am sa iau viza.Tu ce zici?

fccetatea13
29.09.2006, 13:29
si eu tot in marco island ar trebui sa ajung dak iau viza...prin ce firma mergeti si unde munciti?

camy19dk
29.09.2006, 20:12
prin firma work abroad, la Marriott

fccetatea13
30.09.2006, 00:46
eu sunt la yacht club...unde am inteles k suntem numa 3 romani in total

repman
06.10.2006, 04:07
pe ce datasunteti voi programati la ambasada, ca io ma duc pe 19 oct dimineata

camy19dk
06.10.2006, 21:53
Si noi suntem tot pe 19 oct, la 8.30 dimineata. Asta e, sper ca sa avem noroc............

repman
19.10.2006, 00:35
lasa ca am avut noroc si am luat vizasmileys/smiley36.gif,dupa parerea mea totul depinde de norocul pe care il ai si la ce ghiseu nimeresti,aviz amatorilor,duceti va la ghiseul nr.2 daca puteti,acolo e o paine de mancatsmileys/smiley4.gif

rosi
19.10.2006, 01:15
si ati luat toti vizele?

19.10.2006, 03:15
Da tot de ghiseul 2 am auzit si eu ,ai dreptate repman!

Cardhu1
19.10.2006, 06:44
Va salut cu respect pe toti romani care au reusit sa ajunga in SUA.Am lucrat pe vas de croaziera 5 ani dupa care destinul sa schimbat total.Mai pe scurt ma-m insurat cu o fata minunata din SUA,in prezenr locuim in Allentown,PA dar in cateva sap.ne vom muta in Cleveland.Am o intrebare pt cei care au fost in aceiasi situatie ca mine ,intrebarea este daca poti calatori in SUAatata timp cat nu ai inca permis de munca.smileys/smiley32.gif

sorin
19.10.2006, 07:05
N-are nici o treaba permisul de munca si calatoriile. Crezi ca turistii care viziteaza America au permis de munca? smileys/smiley1.gif

20.10.2006, 03:49
Chiar nu stie nimeni nimic de firma Student Travel?? eu m-am inscris la ei pe 18 oct si inainte sa fac si celelalte demersuri as vrea sa stiu daca se merita...stiti, nu vreau sa dau niste bani si dupa aceea sa raman cu buza umflata cum au patit altii.smileys/smiley5.gif

Cand am fost la ei mi-au spus ca plecarile vor fi in noiembrie.Credeti ca este posibil ca totul sa mearga atat derepede tinand cont de faptul ca inca nici nu am sustinut interviul cu angajatorul american+ca si petitiile vin mai greu , programarea la viza la fel...ce credeti?

Orice raspuns este binevenit.

repman
20.10.2006, 06:51
nu stu pe nimeni sa fi plecat cu student travel,daca nu ai incredere in eidar daca ai ceva mai multi bani si vrei sa lucrezi in industria hoteliera,iti recomand firma workabroad,cu ei am reusit sa obtin un contract si in cele din urma viza h2b.u pe ce post vrei sa pleci?

raccoon
21.10.2006, 09:58
Felicitari pentru cei care au luat viza... Dar, va rog mult, spunet-mi ce intrebari v-au adresat ? Si cine e la ghiseul nr 2 ? Barbat sau femeie ?

repman
21.10.2006, 14:32
Ms de felicitari,mie nu mi a pus decat 3 intrebari si anume,de ce vreau sa merg in us,daca am rude inacolo si unde lucrez in ro,sincer mie mi s a parut mai mult o formalitate decat un interviu,nu prea era atent la ce vb eu,s a uitat mai mult pe un monitor, petitie si formulare ds-156,157,parea plictisit.La ghiseu nr.2 era unbrunet cu ochelari(caruia i urez sanatate maximasmileys/smiley4.gif),avea pana in 35 anisi laghiseu nr.3 eraoblonda spalacita care nu prea dadea vize din ce am auzit.Dupa parerea meaconteaza prima impresie pe care si o formeaza despre tine,da ti raspunsuri scurte si la obiect,nu o lungiti,zambiti,vbnumai engleza daca e posibil dar toate astea sunt relative, daca nu aveti si un pic de noroc, dupacum am mai spus.Bafta la toata lumea care urmeaza sa mearga in curand la viza.

raccoon
22.10.2006, 03:15
Mama, ce fericit esti... smileys/smiley79.gifsmileys/smiley77.gif

Multa bafta si acolo.

Dar unde pleci, mai precis ? Am auzit si eu de tipul ala ca e de treaba... si de tipa aceea ca e cam rea putin...
P.S. : care e cel mai bun raspuns la intrebarea
" De ce vrei sa pleci in SUA ?"

repman
22.10.2006, 03:35
Tinand cont de situatia in care ma gaseam eu, bineinteles ca sunt fericit,am scris mai sus unde merg,nu exista cel mai bun raspuns,depinde de la caz la caz....

fccetatea13
22.10.2006, 06:07
felicitari rapman si camy si sper sa ne vedem in marco island. si eu am luat viza pe 17 iara pe 31 oct decolez... despre interviu ce sa spun ... am picat la blonda aia spalacita de care ziceai tu si intr-un minut a luat cartonasul cu nr si la impartit in doua...:)) tin sa va spun k am ajunsmai tarziuca trenu a avut o intaziere de 2 ore si un sfert dar se pare k a fost bine... mi-a pus 2-3 intrebari ca si la tine... dc vreau sa muncesc in america, ce-o sa fac acolo si ce fac in tara... am raspuns simplu si la obiect nu m-am intins si nu am pomenit nimik ca ma intorc si ca fac si ca dreg... am asteptat sa ma intrebe ea... dar cum nu a facut-o ne vedem in state oameni buni... si ptr cei care merg la interviu fiti voi , fara emotii , fara sa o lungiti la vorba... si nu pomeniti nimik k va intoarceti pina nu va intreaba ei... bafta

danadecupa
22.10.2006, 08:39
Felicitari, oameni buni!Sunteti tari...
Am auzit ca s-au dat vize de munca multe in toamna asta.
Asa sa fie....?
Voi merge si eu pana la sfarsitul lunii la viza si sper sa am norocul vostru.
Numai bine!

raccoon
22.10.2006, 09:54
Numai oameni fericiti... Cred ca sunteti in kefuri acum... smileys/smiley79.gif

pascumarius
22.10.2006, 10:56
DE brunetul ala cu ochelari s-a zis ca e de treaba, de blonda aia spalacita ca e cam naspa...ar restul cum sunt?

Si cam asta va intreaba? De ce vrei sa mergi in state, ce lucrezi acolo si daca lucrezi in tara?

S-au uitat peste documentele pe care le aveati la voi? Recomandari de la locul de munca,mosteniri...???

Cand v-au intrebat de ce plecati in state ce a-ti raspuns...SCURT SI LA OBIECT????

Iar la intrebarea de ce te intorci in tara, daca le spun because here is my finance and we want to get married, because I gonna return to my former workplace and because I have 5200$ in bank..este bine..sau vorbesc prea mult si trebuie sa fie mai scurt?

Va rog sa-mi raspundeti pt ca si eu am sa merg cat de curand la ambasada( am platit cei 111$ acum 3 saptamani iar contractul mi-a inceput din 1 oct).

Astept un raspuns.

pascumarius
22.10.2006, 12:16
Repman..tu ai mai fost plecat din tara?ca am inteles ca daca nu ai mai iesit niciodata din tara..nu prea ai cum sa iei viza...ASA E?

Si am mai inteles ca daca esti mai tanar, la fel,,ai sanse mai mici sa obtii viza...eu am 20 de ani

fccetatea13
22.10.2006, 21:55
stai linitit eu am 22 de ani si nu am mai fost plecat si chiar nu s-a legat de chestia asta...

star
22.10.2006, 23:10
buna la toata lumea

am si eu o intrebare ce e cu petitia aia ,de unde vine de la american ,ambasada?

contractul meu incepe pe 1 noiemb dar inca nu neau chemat la viza si am inceput sa disper un pik iar cei de la firma nu zic nimik.

pascumarius
24.10.2006, 01:44
AM intels ca o parte din voi trebuie sa mergeti azi, 24 oct, la ambasada. Sa ne spune-ti si noua ce ati facut si cum a decurs interviul..VA RUGAM!!!
Se pare ca saptamana viitoare o sa merg si eu la ambasada..si sper sa fie binesmileys/smiley86.gif

pascumarius
24.10.2006, 22:55
Cei care a-ti fost ieri la ambasada..CUM A FOST????A-ti luat toti vizle?Cum a decurs interviul?

Raspundeti-nesi noua....va rugamsmileys/smiley86.gif

mamica
26.10.2006, 00:06
Salutare!

Am si eu o intrebare. Daca nu am fost niciodata isesita din tara , am 33 de ani o familie si un copil am ceva sanse la vizasmileys/smiley25.gif

Ma numesc Adriana am aplicat si eu dar la Palmer Consult (daca a auzit cineva despre firma asta!) si astept programarea la viza.

Astept un raspuns de la voi. Felicitari pentru cei care au luat viza, si bafta pentru cei care merg la viza.smileys/smiley32.gif

26.10.2006, 06:04
Cei care au fost pe 24 la ambasada, n ne spune-ti si noua cum a fost? Ce intrebari, ce raspunsuri a-ti dat, cati a-ti luat viza..........

iubi
26.10.2006, 12:33
servus???? sunt narcis am fost pe vas 2 ani si acum sant in us pe uscat la o firma numita martins croswins din greenbelt md dar e naspa de tot acum plec de la ang. la fel ca multi altiiiiiiiii 18-5 =??? astia mai raman acolo restu au plecat si nu sa intamplat nimic si muncesc bine mersii la amb. su nu conteaza giseul ci conteaza sa fi stapan pe tine si sa nu spui ca ai de gand ca vrei sa ramai nu ramai ma intorc acasa sa ma insor la familie etc l eu sant bine mersi si la fel iti doresc si voua si sa aveti grija cu cine statirom sant curvee feritiva de nigerieniiii ce se intampla tu esti singurul ce stie nimeni altul ca se foloseste de informatie daca totul merge bine ne auzimmmm ok.

rosi
26.10.2006, 23:57
auzi iubi cum a fost pe vas? ai castigat bine?

28.10.2006, 07:34
Dar chiar nu vreti sa ne ajutati si pe noi..cei care o sa mergem cat de curand la ambasada?

Cum a fost pe 24?