PDA

Arată versiune întreagă : Help # 2.

Eulampia
27.09.2006, 09:42
Salutare people ,again.

Dupa cum am spus in topicul anterior "Help'pierdut pasaprt romanesc" as mai avea o pb. foarte serioasa.

Eu si sotul meu ,cetatean american dupa ce ne am casatorit in Romania si am venit in Miami, am stat o vreme impreuna dupa care el a plecat intr- o tara sud americana si m-a cam lasat balta, cu scuza ca America e prea stresanta pentru el.Eu mi-am facut un prieten cu care sunt de ceva vreme si care m-a cerut in casatorie..Eu si actualul sotvrem sa divortam.

Ce trebuie sa fac in acest caz: dupa ce divortez ca sa ma recasatoresc aici cu prietenul meu?Cum o sa mi afecteze acest divort si recasatoria aprobarea cetateniei americane.? Ca sa miiau cetatenia ce trebuie sa fac,eu fiind rezident? Ce anume te intreabasi ce acte iti trebuiesccand te duci sa aplici pentru cetatenie?

Sunt total in ceatza si multumesc tuturor celor care ma vor ajuta cu raspunsuri.

Sanatate!

Pisoi
27.09.2006, 11:06
...a doua ta problema este intr-adevar foarte serioasasmileys/smiley18.gif...si poate fi mult mai complicata decat crezi, comparativ cu prima. ...nu stiu de unde te-ai informat dar se pare ca esti cam confuza in situatia ta, si asa cum spui "in ceatza".

...in primul rand, am inteles din prima postare a ta ca ati facut casatoria in RO in Nov. 2005, deci tu nu esti resident permanent. GC-ul tau este conditionat pe 2 ani, iar SSN este valabil cu aceeasi conditie, deci nici vorba sa poti aplica pt. catatenia americana.

...in al doilea rand, faptul ca sotul te-a"cam lasat balta" ingreuneaza si mai mult situatia ta. ...un eventual divort intentat de tine cred eu ca ar trezi suspiciuni majore la INS dat fiind faptul ca: a) sotul te-a parasit b) sau ca este disparut, asta in cazul ca nu vi cu dovezi concrete si plauzibile. ...in ambele cazuri sunt convins ca se vor face investigatii care pot dura mult timp, si care iti pot anula residenta conditionata. ...in eventualitatea ca mariajul vostru va depasi cei 2 ani de conditionare tot sotul tau va trebui sa depuna cerere de anulare a conditionarii.

...spui ca "eu si actualul" tau sot vreti sa divortati... cum? el acolo si tu aici? ...tind sa cred ca e ceva ciudat in expunerea situatiei tale.

...trebuie sa fi constienta ca daca dupa divortul cu actualul sotdaca te vei re-casatori tot cu un cetatean american, tot resident conditionat ai sa fi pt alti 2 ani iar pt cetatenie vei putea aplica dupa 3 ani.

bafta si ...sanatate si tiesmileys/smiley1.gif

Nadine
27.09.2006, 13:28
Hmmmm,

Intr-adevar foarte dificila situatie...

Tind sa cred ca unicul tau scop in viata este sa obtii cetatenia americana... "Eu mi-am facut un prieten cu care sunt de ceva vreme si care m-a cerut in casatorie." - spui tu. Daca ai venit aici in februarie si l-ai cunoscut imediat, da, as putea spune ca sunteti de ceva relativa vreme impreuna. Vreti sa va casatoriti si el te va sprijini in tot timpul acesta, pentru ca ai nevoie de ajutor.

Deci divortul este sigur? Tot ce ai construit pana acum se va spulbera. Vei pierde statutul de rezident permanent ( conditionat pe 2 anicum a spus Pisoi, se pare ca ea a trecut prin asta deja ). Deci de asta iti trebuie pasaportul, pentru ca vei calatori inapoi in Romania si o vei lua de la capat, vizite la ambasada, acte, interviu, etc.

Sa scoatem din discutie toate datele problemei si sa vorbim de obtinerea cetateniei americane. Odata ce ai obtinut green card, prezenta ta fizica inSUA trebuiesa fie de 3 ani, excluzand toate micile calatorii in afara statului, (fie chiar si pana in Mexico), daratentie, aceste calatorii trebuie sa nu fie mai mari de1 an, pentru cava trebui sa o iei iar de la capatcu numaratoareaanilor. Se exclude atunci cand sotul este incadrat in armata si lucreaza in afara statelor perioade lungi de timp, sau daca este diplomat. Daca vrei mai multe informatii despre acest subiect, intra pe uscis.gov si in coloana din dreapta da click pe Naturalization, apoi intra in "A guide to naturalization" si citeste manualul respectiv, acolo vei afla ce trebuie sa faci pentru a aplica pentru cetatenie. Vei afla ca trebuie sa ai rezidenta de minim 3 luni intr-un stat inainte de a aplica, vei afla ca se da un test din istoria si constitutia SUA si un test de limba engleza, apoi are loc o ceremonie unde se depune juramantul. Este un proces complex, dar daca tii totul sub control, vei ajunge si acolo intr-o buna zi.

Sper ca ti-am fost de folos, multa sanatate si nervi ca o sa ai nevoie de ei...

Nadine
27.09.2006, 15:22
Ok, tot eu, Nadine, te deranjez din nou

Am vorbit cu sotul meu despre situatia ta si iata ce mi-a spus el: daca poti dovedi ca sotul te-a parasit si nu te-a mai intretinut tot timpul acesta, este dreptul tau sa alertezi State Department si atunci vei avea numai de castigat in cazul in care se va pronunta un divort in state sau in Romania. Ai putea chiar sa ai dreptul sa pastrezi statutul de rezidentpermanent. Daca esti o sotie abuzata, cu atat mai bine, ai putea chiar obtine cetatenia. Sper sa nu fie cazul tau, urasc violenta.

Nu prea ai dat detaliidespre relatia dintre tine si sotul tau, dar asta te priveste numai pe tine. In orice caz, daca te regasesti in cazul de mai sus, mult succes smileys/smiley20.gif

Eulampia
28.09.2006, 11:47
Sotul meu doar a plecat si mai vorbim la telefon ,foarte rar.Avem vieti separate acum.