PDA

Arată versiune întreagă : Help,pierdut pasaport romanesc.

Eulampia
27.09.2006, 08:52
Salutare people.

Citesc de mult sfaturile date pe acest site si le vad de foarte mare ajutor. Acum am 2 probleme care sunt sigura ca le voi rezolva cu ajutorul vostru.Sa va descriu putin situatia:am venit in februarie 2006 in Miami impreuna cu sotul meu ,cetatean american.Ne casatorisem in Romania in Noiembrie 2005 .

Prima problema este ca am pierdut pasaportul romanesc cu viza K1 care expirase,dar nu conteaza fiindca am ssn si green card.Am observat asta in aeroport in Romania cand am fost pentru 2 sapt in august 2006.Cand am dat pasaportul la checking ca sa ma intorc in state , mi s-a atras atentia ca viza expirase si ca ,daca am green card totul e ok. Acum ca sa calatoresc inafara Statelor Unite imi trebuie pasaport si NU STIU unde sa l anulez pe cel pierdut si cum sa mi fac altul nou,deoarece sunt doar rezident aici asa ca trebuie sa-mi fac iar un pasaport romanesc, nu american. Am uitat sa adaug ca pe anul 2006 nu mai am voie sa ies din state deoarece am epuizat cele 30 de zile pe care le pot petrece inafara Statelor, atata timp cat eu sunt rezident american.

Am sa va scriu o a doua problema in urmatorul topic ca sa fie totul clar ,fiindca sunt 2 subiecte total diferite.

Multumesc mult tuturor celor care ma pot ajuta cu un sfat.

Pisoi
27.09.2006, 10:27
...eu cred ca in problema ta ai 2 optiuni:

1- din moment ce pasaportul este pierdut nu vad de ce ar trebui sa-l mai anulezi, asa ca este indicat sa te duci la cel mai apropiat consulat roman sa declari pirderea pasaportului si aplici pt unul nou. sunt convins ca va trebui sa aduci ceva acte de identitate (cu siguranta cert nastere si casatorie, deci este bine sa-i contactezi inainte.

2- am inteles din alte cazuri ca procesarea pt nou pasaport romanesc dureaza cateva luni, asa ca daca intentionezi sa calatoresti curand, a doua optine ar fi sa aplici la INS pt Reentry Permit (Travel Document) Form I-131, care tine loc de pasaport si care nu necesita identificarea cu GC. apoi daca te afli in RO ai putea aplica acolo pt alt pasaport romanesc.

...in ambele cazuri eliberarea documentului respectiv dureaza cateva luni.

succes

Nadine
27.09.2006, 10:52
Salut Eulampia,

Incerc sa te ajut cu ce sfaturi pot si eu. Si eu tot rezident permanent sunt, sotul meu este de asemenea cetatean american si incerc sa stau informata in legatura cu mici amanunte cum ar fi problema prezentata de tine si anume, calatorirea in afara statelor unite.

Din ce am citit eu si iti sugerez sa te duci pe site-ul uscis.gov si sa citesti Welcome to the United States: A Guide for New Immigrants (il gasesti in coloana din dreapta a paginii ), rezidentii permanenti au voie sa calatoreasca in afara statelor mai mult de 30 de zile pe an, dar nu mai mult de un an. Pentru asta exista Reentry Permit mentionat de Pisoi.

Deci am rezolvat iesirea din tara, acum sa ne intoarcem la problema initiala, adica pierderea pasaportului. Un prieten de-al meu a pierdut pasaportul, aflandu-se intr-o alta tara decat Statele Unite, dar cred ca formalitatile sunt la fel peste tot. El s-a dus la cel mai apropiat Consulat Romanesc si i s-a eliberat o foaie de calatorie temporara cu care a intrat in Romania. Mai departe a trebuit sa se duca la Directia Pasapoarte sa-l declare pierdut, de unde a fost trimis la Monitorul Oficial. A durat vreo 2 luni si ceva pana a avut pasaport nou, dar a fost nevoie. Acum daca vrei sa calatoresti inapoi in Romania, am mentionat mai sus ca se poate, acum ramane problema sumei de bani pe care vrei sa o cheltui. Daca nu vrei sa calatoresti, sunt convinsa ca se poate aplica pentru pasaport romanesc si de aici din Florida, numai sanu dureze mai multe luni, si nu stiu cat de repede iti trebuie documentul. Pentru orice eventualitate poti cauta pe web adresa Consulatelor Romanesti din SUA si acolo probabil exista o sectiune pentru pasapoarte pierdute.

Mult noroc!

sorin
27.09.2006, 10:55
Lista consulatelor romanesti din SUA o gasesti aici:

http://www.romanian-portal.com/us/ro/comunitate.asp?id=33

Nadine
27.09.2006, 11:03
Salut din nou,

Nu te supara pe mine dar am o intrebare care nu-mi da pace, si care este off-topic. Ai zis ca te-ai casatorit in Romania ( ca si mine, de altfel ). Ai mentionat viza K-1, care este viza de logodnica, iar eu nu am aplicat pentru asa ceva. De ce ai avut nevoie de viza asta? Ati fost conditionati cumva la ambasada? Sau poate ai sarit un pas din povestea idilei. Scuze, curiozitatea.

Eulampia
27.09.2006, 14:13
Multumesc mult pentru ajutor. Nadine nu inteleg cum de ce am avut nevoie de viza asta?

Nadine
27.09.2006, 15:00
Nu-i nimic, iarta-mi intrebarea. Era curiozitatea de vina. Si eu m-am casatorit in Romania, dar nu am avut nevoie de K-1 care este o viza non-imigrare. Odatace ne-am casatorit am putut obtine direct viza de imigrare valabila 6 luni, pe baza careia am obtinut green card cand am ajuns aici.

Era o piesa lipsa in povestea ta... Sau poate nu ai avut K-1...

Eulampia
28.09.2006, 11:41
Off, asa este .A fost CR1 .Am uitat de cand cu green cardul , nici nu m-am mai gandit la viza din pasaport.

Rebela
28.09.2006, 11:57
OFF TOPIC! Stiu, dar nu ma pot abtine sa nu trimit un mesaj pentru Nadine!!:)

Efoarte dragalasafetitza vostra, Julie!! smileys/smiley1.gif

Nadine
29.09.2006, 04:17
Multumesc mult, Sonia329,http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley113.gif ce sa spun... proud to be mom of this http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley52.gif