PDA

Arată versiune întreagă : viza de turist -> viza de munca

monk
24.09.2006, 19:49
Oameni buni, sunt deja in state cu o viza de turist. Stie careva cum o pot schimba cu o viza de munca si care ar fi procesul(in cazul in care e posibila schimbarea)?

sorin
25.09.2006, 01:20
Documenteaza-te in materie de vize H1B, sau H2B, etc. si fii foarte atent la detalii, cum ar fi de exemplu forumul pe care postezi (ai postat la "oferte locuri de munca"), pentru a gasi raspunsurile cele mai bune.

P.S. Ti-am mutat eu mesajul

monk
25.09.2006, 07:05
Multumesc, Sorinesmileys/smiley9.gif

dienuta_dienuta
02.10.2006, 04:22
am si eu o nelamurire..........m-am inregistrat si eu pe forum si nu stiu cum sa fac sa-mi apara mesajele sa le vada toata lumea,.....sunt dienuta_dienuta......merci

dienuta_dienuta
02.10.2006, 04:25
problema mea e urmatoarea...........sunt in state din aprilie si am viza pana pe 31 decembrie(h2b).vreau sa stiu si eu cu cat timp inainte sa-mi expire viza trebuie sa aplic pt viza de turist si de ce acte am nevoie.....multumesc anticipat tuturor celor care-mi vor da un raspuns

VicolA
02.10.2006, 20:33
Dienuta, trebuie sa aplici pentru schimbarea vizei cu cel putzin 45 de zile inainte de expirarea valabilitazii vizei, in practica cu cit mai repede cu atit mai bine.Pentru schimbarea statutului in cel de turist este indicat sa ai un sponsor care sa semneze un Affidavit of Support in favoarea ta, sa ai un cont de economii si chiar o rezervare de bilet de avion pentru finalul perioadei pentru care ceretzi viza de turist.

Bafta!

Gabriela22
26.04.2007, 07:35
Dienuta, eu am aplicat pt viza de turisti avand o pereche americana care sa ma sponsorizeze, insa sfatul meu e ca daca vrei sa ramai in state si sa si lucrezi , incearca sa gasesti un sponsor pt extinderea vizei h2b.

-WLF-
27.04.2007, 09:14
Pentru cei care deja au o viza H2B, toate firmele din Romania sunt pline de petitii. Binenteles, trebuie sa platesti iarcostul programului, dar e cea mai rapida solutie.

fccetatea13
28.04.2007, 06:03
zi-mi si mie ce firme au petiile ... si dak petitiile sunt valabile si ptr extensie...

-WLF-
28.04.2007, 13:51
Pai sunt valabile numai pentru extensie, pentru cei care deja au oviza H2B. Orice firma vrei tu, ca majoritatea lucreaza cu aceasi parteneri in State. Scrie-le la fiecare si intreba-i de petitie de returnees si o sa vezi ca mai toata lumea are. Daca esti in State, e mai simplu, te duci la un oficiu de imigrari si iti rezolvi problema, daca te-ai intors deja, atunci mergi din nou la ambasada pentru o noua viza.

obliografic
30.04.2007, 08:33
pentru visa H2B
http://www.h2bworkusa.eu/

fccetatea13
30.04.2007, 10:32
zi-mi si mie dak stii o companie din state ptr extensie pe orlando