PDA

Arată versiune întreagă : Help from Chicago ... somebody

zerocool
24.09.2006, 00:44
Buna

Sunt de 3 luni jumate in USA, am plecat de la contract am SSN ... stau in Arizona acuma lucrez... si am zis sa incerc sa vad daca ma ajuta cineva sa imi iau driver licence in Chicago acolo stiu ca se poate pe 4 - 5 ani cu actele pe care le am ... alta posibilitate ar fi Portland dar trebuie sa platesc( la o romanca bineinteles )si ies cam scump ... deci cine e mai vechi trebuie sa stie ... imi trebuie o adresa .... si o masina cu care sa dau testul ... nu cunosc pe nimeni pe acolo ... acuma apelez la bunatatea romanilor ... care se mai considera romani ... si buni smileys/smiley2.gif

Va multumesc anticipat

zerocool
25.09.2006, 21:09
Well m-am lamuritsmileys/smiley36.gif ... totzi va batetzi cu mana in piept dar cand e sa ajutatzi unu de-al vostru taceti ca melci .... nu face nimic ... am so rezolv fara ajutorul vostru pana la urma ....
Multumesc ....

Topic Closed smileys/smiley32.gif

celalb
27.09.2006, 03:37
Well m-am lamuritsmileys/smiley36.gif ... totzi va batetzi cu mana in piept dar cand e sa ajutatzi unu de-al vostru taceti ca melci .... nu face nimic ... am so rezolv fara ajutorul vostru pana la urma ....
Multumesc ....

Topic Closed smileys/smiley32.gif

Domnule zerocool,ce te opreste sa aplici pentru un carnet de sofer?Spui ca ai acte,SSN,etc...Ce fel de ajutor doresti?Inainte de a arata cu degetul,te rog fi mai concret in problema d-tale si mai putin arogant. smileys/smiley21.gif

zerocool
01.10.2006, 22:55
celalb asha pt informatia ta :ca sa imi fac carnet in states pe mai mult timp ex: pe 5 ani ... se poate face numai in Chicago si Portland ... avand viza de lucru care expira in cateva luni ... in alte state cum sunt eu :Arizona itzi face numai pana la expirarea vizei ... si ca sa dau examenul in Chicago ... trebuie sa dovedesc ca stau acolo .... si trebuie sa am o masina cu care trebuie sa dau examenu .
Sper ca e destul de klar pt tine ... ca majoritatea stiu deja cum merg treburile astea .... oricum probabil ca am gasit pe cineva care sa ma ajute de aici din Phoenix .

Have a nice day

nergal
02.10.2006, 07:51
te ajut eu in MO, dar si aici , ca si in arizona, iti da permisul pana la expirarea vizei, esti sigur ca in chicago iti da pe 4-5 ani ?

02.10.2006, 11:59
Hai aici ca te ajut eu.Iti dau si casa si o nevasta.Masina poti sa o tii dupa examen.

Pai tu asa ceri ajutor?De unde esti din Ro?

american_prayer
02.10.2006, 17:46
zerocool , daca vrei sa-ti faci o parere despre cat se ajuta romani din State , citeste , te rog mesajele mele intitulate " Strigat " si " good intentions " si vezi cate raspunsuri am primit , ca sa nu mai vorbesc de inbox ... a fost supra-saturat de cateva mii de ori , ca nici nu vreau sa ma gandesc la celelalte mii de mesaje pierdute ...

vrei sfatul meu ?! stai departe de romani mai bine ... ahh , dar esti doar de 3 luni ... o sa te prinzi turepede,ca estibaiat destept !
nici eu nu sunt pe-aici de mult - de vreo7 luni ...dar daca vrei sa mai "povestim" ... hai , s-o facem pe pm ... ca poate ne trezim" spintecati virtual " smileys/smiley36.gif
crede-ma , you`re on yourown !

sorin
02.10.2006, 18:34
american_prayer, m-am uitat de curiozitate pe cele 2 topice pe care le pomenesti aici si am constatatde exemplu ca la "strigat" ti-au raspuns trei forumisti, dar tu ai lasat-o moarta. La fel si pe "good intentions", a fost lasat in "coada de peste", pentru ca nu ai continuat discutia.smileys/smiley92.gif

Am observat ca in afara de unele mici "scantei", pe ambele topice unii au incercat daca nu sa te ajute, macar sa te incurajeze. De ce in loc sa apreciezi partea pozitiva de pe topicele tale, preferi ipostaza de victima? Eu am o expresie care-mi place foarte mult si care mi se pare izvorata din intamplari concrete si care suna aproximativ asa:
"in cazul in care cuiva ii este foame, nu-i da pestele, ci invata-l sa pescuiasca". Americaeste pentru cei carevor sa invete sa "prinda pestele"si nu pentru cei care prefera sa-l primeasca. Incearca sa culegi numai ce este bun din orice discutie la care participi, vezi intotdeauna jumatatea plina a paharului si nu cea goala, fii mult mai optimista si mai increzatoare in fortele proprii, gandeste-te tot timpul ca nu exista cuvantul imposibil si exista iesire din orice situatie si
mai mult ca sigur vei reusi in ceea ce-ti propui.

Pari o persoana inteligenta, asa ca nu-ti irosi energia si neuronii criticand pe altii si facand "bisericute", ci culege tot ce e mai bun din orice discutie, fa-ti un plan si urmeaza-l. Succesul nu e prea departe, doar trebuie sa mergi in directia buna.

si pt. zerocool: se spune ca "vorba dulce mult aduce"!!Desi aveai nevoie de ajutor, ai abordat problema de pe o pozitie de parca cei de aici ar fi fost obligati sa te ajute si asta deranjeaza. Mai oameni buni, fiti un pic mai diplomati cand postati astfel de mesaje, altfel n-o sa primiti ajutor de la nimeni. Au fost (si inca mai sunt) forumisti care datorita unui comportament prietenos si dezinteresat, au pimit propuneri de a fi ajutati fara chiar caei sa ceara asa ceva. Faceti-va prieteni si problemele se rezolva de la sine. smileys/smiley2.gif

zerocool
05.10.2006, 15:14
Da e si cum zici tu Sorine ... partea cu optimismu e bine daca esti tot timpul ... dar mai itzi trece cateodata ... mai ales cand nu ai la cine sa apelezi ... esti frustat cand vezi ca totzi se ajuta inafara de noi romanii ... asta pot sa spun si din experienta din italia ... unde daca vrei de lucru platesti primu salar la un roman si te baga undeva , apoi e treaba ta daca patronu te tine numai 2 luni. Sau de invidie si daca stie de lucru nu itzi spune ca nu cumva sa castigi mai bine ca el. "Daca eu m-am chinuit la inceput de ce sa nu se chinuiasca si el " si alte proverbe tipic romanesti.

In fine oricum acasa nu plec numai daca ma duc astia legat ... sper sa fie mai bine ... romanu spera tot timpul.

Sper sa imi schimb parerea da ... nu cred ca o sa fie in viitorul apropiat, sau poate ca asha suntem noi , cu mici exceptii.

sorin
05.10.2006, 15:37
E o idee preconceputa ca romanii nu se ajuta intre ei, dezmintita chiar si de acest forum, in care multi romani au gasit ajutor de la alti romani. Multi insa nu inteleg ca la urma urmei nimeni nu e obligat sa ajute, ci e la latitudinea fiecaruia daca se ofera sau nu sa ajute, iar de aici incolo intervin plusurile si minusurile care se pun pe balanta care le va influienta decizia finala. smileys/smiley2.gif

myhayk
06.10.2006, 17:43
hey zero, locuiesc in texas si aici mi-au dat permis pe 6 ani doar cu ssn + viza j1 in pasaport valida pe 3 luni. le-am dictat adresa unde sa il trimita, nici nu a fost nevoie de dovada ca locuiesc acolo. desi aia e de obicei simplu de facut rost. in fine, sper ca ai rezolvat-o pe acolo, daca nu, in cazul in care nu s-au schimbat legile pe aici poate consideri si "the greatest state in the world"... according to texans...

gabix
13.10.2006, 07:18
o intrebare va rog: permisul din ro are vreo legatura cu permisul de acolo.de ex eu in romania nu am permis, dar daca merg in US cu H2B imi pot lua acolo??? multumesc!

andreiul
13.10.2006, 20:00
In chicago ai nevoie de Pasaport, Visa, O scrisoare pe o adresa din IL (adresa la care vrei sa-ti faci permisul) , permisul vechi ca sa nu mai dai testul practic si iti vor da permis pe 5 ani, indiferent de cand iti expira viza.

Celibec
14.10.2006, 10:31
[QUOTE=gabix] permisul din ro are vreo legatura cu permisul de acolo.de ex eu in romania nu am permis, dar daca merg in US cu H2B imi pot lua acolo??? [QUOTE]

Nu are legatura. Aici trebuie sa dai testul teoretic (cam 30 intrebari) si apoi practic (deci trebuie sa stii sa conduci si sa ai masina---aici nu este ca in Rom - dai testul cu masina scolii de soferi), trebuie sa ai pasaportul cu viza valabila, SSN cardul si poate dovada de adresa (depinde de stat). Mie mi-au cerut contractul de inchiriere a apart.

Celibec
14.10.2006, 10:35
Inca ceva....masina nu trebuie sa fie a ta personala

Dar pt ca tu nu ai carnet in ROM, nu ai voie sa conduci masina decit dupa ce primesti carnet de US/ si normnal in timpul testului cind vei avea un politist in dreapta. Cel care iti imprumuta masina trebuie sa vina cu tine la test (el trebuie sa conduca pina acolo) si sa intre cu tine in sala sa spuna ca masina este a lui.