PDA

Arată versiune întreagă : Intrebari: neangajat, raspuns, astm

TaviS
23.09.2006, 22:21
Eu si sotia (ea imigrantul principal), am trimis DCS-ul la Wiena de 5 luni. Am primit doar confirmarea de primire (de la posta). Nu trebuia sa primim o instintare (sau cum i zice) ca dosarul nostru e in lucru si are nr. ...?
A doua problema: eu (imigrantul sec.)tocmai am demisionat, si vreau sa ma apuc de impresariat artistic, doar ca deocamdata nu cred ca imi permit sa deschid o firma. Va "cadea rau" la interviu o perioada goala in cartea de munca? (poate chiar una lunga).
A treia: am o forma usoara de astm bronsic; pina acum nici nu am facut un tratament, dar vreau sa incep unul. Banuiesc ca asta o sa fie scris in fisa medicului meu de familie. Ce va zice Dr. Zimmerman(sigur o sa mergem la Budapesta la analize) despre astmul meu?

fifi
24.09.2006, 02:01
TaviS eu cred ca, mai ales tu fiind aplicantul secundar, nu are nimic daca ai o pauza in cartea de munca, si mai cred ca se tine seama de ce s-a "intamplat" in cartea de munca pana in momentul cand ati depus dosarul dar am zis "cred", sa mai vedem si alte pareri...

In legatura cu astmul tau bronsic, imi pare rau, sa-l tratezi neaparat pentru binele tau dar asta nu va fi o piedica, ei cauta la analizele medicale sa nu ai boli venerice sau contagioase( Tbc activ) ca si la o angajare in Romania.

Bafta!

ovex
25.09.2006, 17:37
1.In mod normal ar trebui sa primiti invitatia la interviu....Daca nu o primiti in cel mult 1 saptamana,trimite-ti un mail la Viena si intrebati despre starea dosarului vostru.

2.Nu va cadea chiar rau,e important sa stii cat mai bine franceza si engleza si implicit punctajul sa fie unul "de trecere".Atat.Dar de ce te referi la o perioada chiar chiar lunga,daca ai demisionat de curand?

3.In privinta astmului ce sa zic....pana la medicale ai mai avea teoretic destul de mult timp in care sa incerci sa faci ceva in privinta asta.Cosulta un medic si fi cat mai pregatit din toate punctele de vedere daca vrei sa faci pasul asta cu adevarat.Cat despre astmul tau,daca el nu este pronuntat,dr.Zimmermann poate nici sa nu afle,dar oricum si daca isi da seama(e o profesionista si o spun ca unul care a fost consultat de ea),important este ce spun radiografiile.Deci....munca,rabdare si grija la sanatate!

TaviS
26.09.2006, 02:52
Multumesc pentru raspusuri, si pt cele de pe privat!
Nu inteleg cum sa primim invitatia la interviu intr-o saptamina, vrei sa zici ca ar cam fi timpul sa o primim?
Inca un mic detaliu: eu (imigrantul secundar) in dcs am pus ca nu prea stiu franceza (A1, sau asa ceva aveam de ghind sa mai invat); avem puncte si asa, dar poate sa ne intirzie raspunsul, sau pur si simplu dosarele sint luate la rind, nu stau sa le intorca, zic eu, dau un verdict si gata.
Stiu, stiu, trebuie sa invatz franceza, saptamina asta merg la intensiv si ne ghindim sa aminam interviul o luna. Este o problema in ochii ofiterului ca aminam? Eu in locul lui as avea senzatia ca nu sint oameni seriosi aia ce asteapta un an sa fie chemati si apoi amina; bine ca nu sint ofiter de imigrari :-)

ovex
29.09.2006, 17:54
Deci parerea mea este,ca,daca nu vine invitatia la interviu in cateva zile,sa trimiteti mailul la Viena.Ceea ce ma face sa cred ca veti primi o invitatie la interviu si nu un refuz,este faptul ca daca punctajul DCS-ului vostru nu era "de trecere",ati fi primit o instiintare de la Viena cum ca punctajul nu e suficient si sa mai trimiteti alte dovezi care pot creste acest punctaj.Dar voi nu ati primit asa ceva inteleg,deci,cred ca e "de bine".

Ca sa amani interviul iti trebuie un motiv foarte bine intemeiat(spitalizare,deces,etc),dar decizia e a voastra si numai a voastra.Nimeni nu o sa-ti spuna ca e o problema ,darei considera ca voi ar fi trebuit sa fiti pregatiti pana la aceasta data deci....Dar repet:decizia va apartine.