PDA

Arată versiune întreagă : Dependent de internet ?

Frankenstein
24.01.2005, 02:32
Citi dintre voi nu atia ajuns dependenti de internet...ca un drog fara de care nu mai poti traii ?! In ce masura consideratica poate sau nu daunasi cite ore credeti ca ar fi normal sa stam zilnic pe internet ?!

"
<H3>Webaholics Anonymous</H3>

Along with the announcement last week at the annual meeting of the American Psychological Association in Boston that Internet Addiction is now a real problem effecting an estimated six percent of the online population, news immediately broke that a 12-step program had been formed for those who suffer from this dangerous affliction.

Dr. Kimberly S. Young, founder and CEO of the Center for Online Addiction in Bradford, Pennsylvania, told the APA that Addiction to the Internet is a true addiction that can lead to broken marriages, job loss and law suits.

She presented results of studies conducted in the past few years that show that "the addictive use of the Internet directly leads to social isolation, increased depression, familial discord, divorce, academic failure, financial failure, and job loss."

sorin
24.01.2005, 02:50
Cred ca eu ma numar printre cei 6% care au devenit dependenti. Pana si in vacanta imi verific emailul macar o data pe zi smileys/smiley36.gif

In rest, totul e OK smileys/smiley1.gif

24.01.2005, 03:18
Cine nu este dependent de cite ceva ? si eu ma numar printre dependenti ,imi amintesc inainte cind citeam o carte nu puteam sa olas din mina pina nu o terminam .Dupa a venit perioada jocurilor , cind a aparut Nintendo jucam zi si noapte si acum internetul care este o sursa nelimitata de oricesmileys/smiley2.gif.

angela
24.01.2005, 04:45
Din pacate trebuie sa ma inscriu si eu pe aceasta listasmileys/smiley9.gif, cum ma trezesc imi fac cafeau si hop top pe net. Asta e , nu am ce face si nici nu vreau sa ma lassmileys/smiley36.gif, am renuntat la fumat asa ca mi-am gasit alta dependentasmileys/smiley36.gif

sauzimdebine
24.01.2005, 08:21
Nu as putea califica internetul ca fiind un "drog". Este vorba mai mult de necesitatea de internet, decat dependenta de el.

Vlad
24.01.2005, 08:42
Asa zic si alcolicii si fumatorii......

sauzimdebine
24.01.2005, 09:03
smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif smileys/smiley36.gif tu in care categorie esti, Vlad?

Billy
24.01.2005, 09:10
...

tonita
24.01.2005, 11:23
Nu,domnu Franky eu nu sunt dependent dar fara internet nu pot smileys/smiley36.gif.

Cred ca e un drog pentru multi. Iar sorin care ne da stelutze daca postam mult si frumos e dealeru' !smileys/smiley36.gif

Eu imi "scuz" prezenta pe net prin cautarea de informatie. De fapt este si nevoia de comunicare in joc care are o multime de aspecte. As aminti doar dorinta validarii propriei personalitati (autentica si sub nick)

Nu chiaron topic dar inlegatura cu personalitatea virtuala,

[quote="Andrei Plesu in Jurnalul National"] Internetul are un spectaculos avantaj: poate camufla identitatea reala a celui care scrie. Anonimitatea e garantata, prin urmare libertatea de expresie nu are a-si asuma nici o precautie, nici o limita. Poti scrie orice, despre orice si despre oricine. Te poti rafui cu regi si ministri, cu scriitori celebri si fotomodele, cu mari colectivitati, institutii si prestigii. Esti cineva! Esti egalul tuturor, fara sa trebuiasca sa faci dovada vreunei competente speciale sau a vreunei ispravi justificatoare. Nu numai ca poti da replica oricui, dar o poti face fara nici o cenzura. Poti fi obscen, isteric, ofensator, didactic, bascalios, arogant, insidios, dement, meschin, mincinos, idiot. Te poti dezlantui fara frica. Iti poti da poalele peste cap, poti sa-ti bati joc de toti si de toate. Atletul Internetului n-are constrangeri morale, gramaticale, politice. E scutit de orice forma de responsabilitate. Psihologia lui e psihologia travestitului, a celui care loveste pe intuneric, a spargatorului mascat. Nu poate fi identificat, nu poate fi provocat la o disputa fatisa. Ricaneaza pervers in spatele cortinei. In plus, e luat in seama, e prezent

sorin
24.01.2005, 16:03
Cred ca e un drog pentru multi. Iar sorin care ne da stelutze daca postam mult si frumos e dealeru' !smileys/smiley36.gif

Toni42, frumos articolul pe care ni l-ai prezentat. In legatura cu stelutzele, acestea nu le dau eu ci programul pe baza caruia functioneaza forumul. Eu doar....il reglez sa dea stelutzele la un anumit numar de mesaje postate smileys/smiley36.gif

Billy
25.01.2005, 02:47
Am putea invita peronalitati sa scrie pe acest site si atunci stam cuminti si citim ...desi ... exista deja site-ul cu ziare ...

foryoutupac
25.01.2005, 04:18
Pai sa facut si aici un studiu in Romania si s-a la un numar destul de ridicat de dependenti de internet.Si spunea ca cei care devin dependenti de internet si de calculator sunt: deprimati,nu au pofta de mancare si nu sunt atenti.

Deci vedeti ca poate iara trebuie sa fac mama voastra faza cu "Deschide gura ca vine avionul"smileys/smiley36.gif

Frankenstein
25.01.2005, 07:30
http://img.photobucket.com/albums/v642/Frankenstein_/untitled.bmp

Brasov34
27.01.2005, 12:58
Cred intr-adevar ca INTERNETUL ESTE O NECESITATE!

Mai ales pentru noi cei cu fara prea multe activitati in afara serviciului- sau a casei...smileys/smiley2.gif

In plus cred ca si lipsa unor prieteni adevarati ( si aici cu totii ducem lipsa) te face sa cauti comunicare cu oameni pe net. Si nu in ultimul rand stiri de tot felul! Si e cea mai rapida informatie cred !

PAna nu demult sotul ma "acuza" ca pierd prea mult timp pe internet.(desi exagera)Acum , de cateva zile ne certam care sa treaca la "aparat" smileys/smiley2.gif, deci si mai mult, acum cred ca INTERNETUL E O BOALA A SECOLULUI si inca "CONTAGIOASA"smileys/smiley36.gif

...Insa trebuie sa recunosc ca imi face bine "BOALA" asta , si chiar nu vreau sa scap de ea!

As transmite-o la cati mai multi romani ca sa intre si ei pe net si sa ne auzim cu totii parerile despre diferite subiecte! smileys/smiley17.gif

27.01.2005, 17:53
Sunt de acord cu Brasov - iar despre Internet, numai de bine! Mie mi-a skimbat radical viata si nu stiu unde as fi fost sau ce as fi facut daca nu exista Internetul! Altfel cum as mai fi putut indrazni/ visa/ trai atatea lucruri minunate?

Traiasca Netul!

J Lo