PDA

Arată versiune întreagă : Bun venit!

sorin
21.09.2006, 14:46
La sugestia unei forumiste, am infiintat acest sub-forum dedicat comunitatilor romanesti de pe coasta de nord-est.

Sper sa fie de folos la cat mai multi romani din aceasta zona, asa ca va invit sa postati tot ce credeti ca este de interes pentru zona in care locuiti. In timp, voi muta aici unele topice care voi considera ca-si gasesc locul aici.

Rebela
21.09.2006, 17:52
Grozav!! Multumiri gazdei! :)

Sper ca sint destui romani in New England care intra pe Romanian Portal. Astept cu nerabdare sa-i intilnesc pe aici pe co-nationalii mei din imprejurimi. Am cam pierdut legatura cu evenimentele comunitatii romanesti din zona.

PS Insist sa postati aici, altfel dau de bucluc cu nenea admin:)

ardeleanca
22.09.2006, 01:37
Buna Sonia,

eu sint o ardeleanca ratacita prin New England -MA, actualemente...

Rebela
22.09.2006, 08:17
eu sint o ardeleanca ratacita prin New England -MA, actualemente...

Buna:)

Eu sint o olteanca ratacita prin New England. Tot in MA!! Uraaaa!

pady
27.09.2006, 23:10
Cineva prin Dorchester, MA?

Rebela
28.09.2006, 16:26
Natick, MA

Buna pady si bine ai venit pe forum!

Fethoden
30.09.2006, 13:42
..iar eu-- moldoveanca....smileys/smiley36.gif

Plymouth.

Rebela
30.09.2006, 13:55
Buna, Fethoden! smileys/smiley1.gif

Frumos in Plymouth. Acum citiva ani am vizitat Plymouth Plantation/Plymouth Rock...Pacat ca fondurile nu le permite sa realizezemai multe acolo (la o scara mai larga, de anvergura Sturbridge Village).Oraselul insa e un punct turisticfoarte aglomerat, mai ales vara!!

PS Excelenti homarii in zona voastra :)

Iuliana_s
05.10.2006, 08:31
Buna

Si eu sunt pe aici ratacita prin Vermont. Mai este cineva pe aici? Ca sunt tot singura smileys/smiley19.gif

Rebela
05.10.2006, 09:28
Buna Iuliana si bine ai venit pe forum!

Nu locuiesc in VT, dar am fost de nenumarate ori laMagic Mountain (Londonderry, Southern VT).E fantastic iarna....favoritul meu, cu siguranta!!!

gammalgubbe
10.10.2006, 17:28
Toata lumea spune doar Hello, dar ce-ar fi daca ne-am intalni undeva?. Mi-e dor de o comunitate de romani, ma simtatat de singura fara cineva care sa vorbeasca in romaneste de mamaliga sisarmale...smileys/smiley17.gifFiecare poate suntem veniti in Sate prin diverse situatii dar ar fi interesanta o reuniune.

Eu stau in MA.

pancujunior
11.12.2006, 04:33
Salut. Eu tot in MA, invat la UMASS Amherst, dar mai vin prin weekenduri si in Boston. Ma puteti contacta pe mess ID Pancujunior.

Ideea cu intilnirea cred ca e buna. Dar cam greu realizabila, din ce vad fiecare sta in zone diferite. Oricum va invit sa ma contactati, si poate reusim ceva.

liviumica
12.02.2007, 05:04
Dar asa pe insulitza nu e nimeni? Chatham, Hyanis? nimeni pe aici?

sorin
12.02.2007, 06:03
Celor care au scris aici, le sugerez sa deschida si topice noi, cu titluri mai sugestive, pentru a fi mai usor de observat de cei/cele care cauta alti romani/romance prin zona unde locuiesc. smileys/smiley2.gif

carmengall
02.04.2007, 14:20
hei...careva in weston ma???? eu sunt de 3 luni ca si au pair....asa am ajuns..mai am pana fac anul...smileys/smiley17.gif....momentan
ma framanta o problema pe care am mai scris-o dar nu stiu dak m-am
incadrat la topicul potrivit...cu riscul de a ma repeta: VREAU SA
IL ADUC SI PE PRIETENUL MEU, A TREMINAT INFORMATICA, SE DESCURCA LA DE
TOATE :) ARE CINEVA IDEE CUM SA AJUNGA AICI...UNDE SA LUCREZE...care
sunteti mai vechi ...dati un sfat ceva ....ce e asa greu printre
starini si nu stiu pe cine sa intreb...atat stiu ce vreau.....dar cum
sa fac...habar nu am..HELP PLS.....mersi mult d rabdare..;)

matza28
10.04.2007, 20:13
Salutare! cine ratacit prin CT?

ralux
11.04.2007, 16:36
i am in CT :)...

matza28
12.04.2007, 06:48
Buna Ralux. Imi pare bine sa aud ca totusi mai sunt si romani prin CT. Eu sunt aici de 2 ani si nu am intanlit nici un roman. de cat timp esti in CT?

14.04.2007, 08:44
si eu sunt prin ct de ceva vreme si nu am intalnit nici un roman

14.04.2007, 08:46
E cineva prin Stamford, ct?

matza28
15.04.2007, 05:31
Buna Anca, Eu sunt in Middletown CT. Cum iti place CT? cu ce ganduri pe aici?smileys/smiley4.gifstudy? eu sunt casatorita, am 28 ani deocamdata nu lucrez.. am inceput sa fac practica la condus cu sotul,smileys/smiley1.gifsi pe urma poate imi gasesc ceva de lucru. what about you?

ralux
15.04.2007, 14:05
eu sunt numai de 1 luna aici (naugatuck)...nici eu nu lucrez inca...still looking...desi e mai greu sa gasesc ceva...

JulianaP
05.06.2007, 09:07
Hei..Hei....si noi pe aici..suntem din Rhode Island - Woonsocket....de mai mult de 2 ani..aproape 3....lucram amandoi si eu si sotul ..... avem 30 ani....mai nou,am fost binecuvantati cuo ingerica dulce dulcede 8 luni si jumatate Aris Stefania.....

Nu suntem apropiati de nimeni pe aici..chiar daca stim cateva familii(2/3) aproape de noi....nu suntem apropiatii de comunitatea de romanii de aici pentru ca am realizat din primul an ca sunt foarte rai si invidiosi.....ei sunt de foarte mult timp aici si pe cei noi nu ii primesc foarte bine...apoi la venirea noastra aici nu am fost ajutati deloc aproape...nici macar cu un servici sau ceva...ne-am descurcat singuri de la inceput....si ne-a fost foarte greu..mai ales ca am venit aici cu mainimic in buzunar...iar servici se gaseste foarte greu mai ales la inceput....dar am reusit...si acum suntem destul de bine....

Urmarim acest site de pana sa venim aici..si ideea acestui Sub Topic este buna....poate asa reusim sa ne refacem conceptia despre romanii din strainatate....

Multumim....si suntem cu ochii pe voi....

ancutzika
10.06.2007, 11:02
Hei salutari!!!
Si eu pe aici...in 2 sapt ma voi muta in ME, in Portland ca se zice ca am intrat la colegiu. De altfel is de 9 luni aici, dar am locuit in Florida si am lucrat in cadrul unul hotel de lux de pe aici. IS venita cu H2B dar mi-am schimbat statusul in F1.!!!
Deci salutari tuturor!!!
E cineva prin Portland, ME???????????

ipso
11.06.2007, 13:31
Buna!

Eu-s in West Massachusetts, Springfield. Nu stiu nici un roman pe aici. Sa fiu chiar singurul?

Uluitu'
12.06.2007, 05:56
Hi,

Sintem citiva romani in zona portsmouth,nh si ar fi super sa mai gasim citiva ( baieti si ...fete ! ) sa ne intilnim duminicile in Durham,nh pe baza sportiva Wild Cats ptr. a face sport ! Fotbal (adica ...soccer ),tennis,basket.etc !

Cei interesati pot raspunde acestui mesaj !

Cine merge weekend-ul urmator in Laconia,NH la inchiderea Bike week 2008-Laconia,NH ?

Uluitu'

juve
27.06.2007, 17:36
salutari la toti!!! Juliana,se pare ca toti trecem prin aceleasi experiente cu fratii nostrii romini,interesant,toti rominii cu care m-am intilnit au aceleasi idei,dar la rindul nostru ne comportam la fel,fugim de romini...eu locuiesc momentan la citiva pasi de Boston,in Cambridge...nu prea am intilnit romini prin zona asta,sunt curioasa daca se mai ivesc romini din zona sa intre si sa ne impartaseasca din experientele lorsmileys/smiley1.gif

cucuvaia
18.07.2007, 08:24
Salut!
Sunt nou venit in zona Boston din California, si nu stiu mai nimic despre zona. poate cineva sa ma indrume spre o chirie mai accesibila intr-o zona unde nu trebuie sa dorm cu pusca sub perna?

JulianaP
31.07.2007, 08:24
Inca imi pastrez opinia..si da fug de romani pentru ca numai belele ne aduc.......nu imi rusine ca-s romanca..ptr ca stiu ce pot..stiu ce fac..si-s mandra.....suntem vazuti bine aici ptr ca muncim mult si bine si bani destul de putini fata de altii....dar mai rar vezi roman cu roman la un loc...combinatia nu e buna....invidie.....invidie....barfa...etc...stiii iii, e ca si legatura nora-soacra...se iubesc cand nu se intalnesc...si e sanatos asa...

pitpalacul
31.07.2007, 12:18
Salutare!

Duminica ajung si eu in Boston, pentru prima oara, si sunt pe cat de nerabdator, pe atat de... pierdut. Stie cineva un loc unde pot inchiria o camera? Sau un hotel/motel/pension mai ieftin?

Si care ar fi zonele de ocolit?

Lucian

gianina33
14.08.2007, 11:12
Se pare ca sunt destul de multi romini silocurile de munca cele mai bune platitesunt in conneticut. Se vorbeste despre asta pe forum dar nu numai. Am cunoscut pe cine personal care lucreza in conneticut cu 20 dolari pe ora ca housekeeper care e platadubla comparativ cu plata aceeasi meserii in massachusetts unde locuiesc.

ddr_1999
15.08.2007, 06:20
Buna tuturor,

Sa inteleg ca eu sunt o exceptie?Chiar asa de rai suntem noi romanii?Eu cunosc peste 50 de familii de romani, jumatate din ei pot sa-i numesc prieteni, ne intalnimdestul de des, la petrecerea de Revelion au fost peste 100 de familii de romani, de Craciun si Pasti suntemtot atat de multi, deci...Intr-adevar nu ne "socializam" asa cum o faceam in Romania, pentru ca asta-i America, parca timpul trece mai repede, dar totusi daca vrem o putem face...Daca venim de la inceput cu ideea "romanii sunt rai, invidiosi, nu ne ajuta..." nu vom ajunge la nici un rezultat, nu va exista nici o comunitate romaneasca.Si de faptcine sunt acesti rai, invidiosi, etc.?Eu, tu, altul, toti ce-i care am plecat din Romania...Nu suntem perfecti, trebuie sa ne acceptam asa cum suntem si sa nu uitam ca totusi suntem romani!

Locuiesc in Ma, la cateva mile departatre de Boston.

c_ralu
16.08.2007, 06:00
Buna tuturor,

Sa inteleg ca eu sunt o exceptie?Chiar asa de rai suntem noi romanii?Eu cunosc peste 50 de familii de romani, jumatate din ei pot sa-i numesc prieteni, ne intalnimdestul de des, la petrecerea de Revelion au fost peste 100 de familii de romani, de Craciun si Pasti suntemtot atat de multi, deci...Intr-adevar nu ne "socializam" asa cum o faceam in Romania, pentru ca asta-i America, parca timpul trece mai repede, dar totusi daca vrem o putem face...Daca venim de la inceput cu ideea "romanii sunt rai, invidiosi, nu ne ajuta..." nu vom ajunge la nici un rezultat, nu va exista nici o comunitate romaneasca.Si de faptcine sunt acesti rai, invidiosi, etc.?Eu, tu, altul, toti ce-i care am plecat din Romania...Nu suntem perfecti, trebuie sa ne acceptam asa cum suntem si sa nu uitam ca totusi suntem romani!

Locuiesc in Ma, la cateva mile departatre de Boston.

Eram in pauza de masa la servici si am auzit un tip romaneste,i-am zis salut,ma numesc cutare ,la ce comapnie lucrezi?S-a uitat la mine parca i-am dat cu ceva in cap si dupa aia a disparut. M-am gamdit ca poate a cerzut ca ma dau la el.

Dupa vreo saptamana eram la plaja cu sotul meu, avand si am auzit un cuplu vorbing romaneste. Sotul meu american a insistat sa mergem sa vrobim cu ei.Eu stiind din experientele anterioare n-am vrut. Dupa 20 de minuteam zis,hai sa emrgem.ne-am dus la ei,ne-am prezentat i-am intrebat ce fac aici,cand au venti si chestii din genul asta. Conversatia a mers foarte greu ,sotul meu a incercat sa faca niste glume. Le-am dat adresa mea de email .Dupa 5 minute si-au strans lucrurile de pe plaja si au plecat.Dar acnd eram la mall si un cuplu s-a asezat la aceeasi masa cu noi,ca nu erau locrui.Si i-am zis,sunt si eu romanca.Si dupa 2 propozitii s-a terminat conversatia.

Asta cu abordatul romanilor in locrui publice.

oricum,daca esti unul dintre romanii care nu le e frica de alti romani,sau nu esti invidios, si vrei sa iesim in oras cu mine si sotul meu,trimite-mi un mesaj. Eu locuiesc la 5 minute de Boston.

ddr_1999
16.08.2007, 12:38
Buna Raluca,

Amtrimis PM .

pitpalacul
22.08.2007, 20:34
INSFARSIT !!!!!!

Abia am ajuns in MA, Revere mai exact, nu cunosc pe nimeni in zona, si mi-e dor sa vorbesc romaneste, sa merg la un chef de romani!Am citit mai sus ca romanii sunt asa si pe dincolo. De unde vin eu (California), romanii sunt... romani. Unora nu le ajungi cu prajina la nas, altii inca mai alearga dupa capra vecinului, iar majoritatea chefuiesc in fiecare weekend si nu le pasa de barfele - inevitabile -ale altora.

Nici mie. Nu mi-e nici frica nici rusine ca sunt roman, cu toate defectele si inperfectiunile mele. Pentru ca sunt ALE MELE!

In plus, sunt atat de increzator in romanismul meu, incat am sa afisez telefonul si e-mailul meu, pentru cine are chef de o bere si o "barfa" in limba romana.

916-276-4268

pitpalacul@yahoo.com

Lucian

ddr_1999
24.08.2007, 05:13
Salut Lucian,

Esti Reverean de-al meu.

O sa te contactam ...eu am vreo 7 ani vechime in Revere

Vic2105
28.09.2007, 12:16
[QUOTE=ddr_1999]

Buna Ralu.

Ti-am trimis pm .doresc sa te cunosc.locuiesc f.aproape de Boston.]

Vic2105
28.09.2007, 12:30
Buna tuturor,

Eu locuiesc in Quincy MA....la cateva mile distanta de Boston

rosioara
19.10.2007, 06:30
<TABLE id=HB_Mail_C&#111;ntainer height="100%" cellSpacing=0 cellPadding=0 width="100%" border=0 UNABLE="&#111;n">
<T>
<TR height="100%" width="100%" UNABLE="&#111;n">
<TD id=HB_Focus_Element vAlign=top width="100%" background="" height=250 UNABLE="off">
Salutari multe tuturor romanilor......eu lociuesc momentan in CT. frumos, liniste, e placut dar nu se compara cu viata din Romania. Imi e dor de :"acasa" dar e bine si aici. E cineva din CT pe aici? undeva pe langa Fairfield?smileys/smiley1.gif</TD></TR>
<TR UNABLE="&#111;n" hb_tag="1">
<TD style="FONT-SIZE: 1pt" height=1 UNABLE="&#111;n">
<DIV id=hotbar_promo></DIV></TD></TR></T></TABLE>

20.10.2007, 16:57
hi, rosioara, eu locuiesc in Hartford, daca vrei vino la "biserica" romaneasca. Poti sa-mi lasi un mesaj pe pm., daca vrei. smileys/smiley1.gif

mariacipri
14.12.2007, 15:24
Buna

Noi (eu si sotul) locuim in Stamford, CT de 2 ani. Intradevar, sunt cam rai romanii de aici; foarte neprietenosi. Ce pacat ca nu am intalnit romaniprecum c_ralu. Si eu sunt foarte prietenoasa si vorbareata. Mi-e foarte dor de tara, asa ca de cate ori auzeam romaneste saream la povesti. Asta pana am patit-o de cateva ori. Serios, la unii parca le este rusine ca sunt romani.

Multi salutari la cei cu sufletul deschis.

c_ralu
17.12.2007, 07:13
Cine e dispusa la o intalnire in Boston in una din saptamanile urmatoare.

Cine e dispus/dispusa sa se intalneasca,sa zicem,dupa revelion, dati-mi un PM si fac o lista:)

21.12.2007, 10:21
rosioara, in ultimul tau mesaj nu este scris nimic
Poti gasi comunitatea romaneasca la http://geocities.com/HartfordRom/

cipry30
27.12.2007, 03:42
ma numesc Cipriana,am 30ani,locuiesc in LONDONDERRY,E CINEVA IN ZONA MEA?

simonafenn
04.01.2008, 13:24
ma numesc Simona si locuiesc in Southington CT, e cineva prin zona?

06.01.2008, 08:34
sant multi prin zona, doar trebuie sa intri pe adresa pe care am pus-o in mesajul anterior

JulianaP
18.03.2008, 06:05
Eeee...uite ca ne-am mutat mai la nord in Bellingham MA.....mai aproape de Boston....si Romanii tot nu sunt.....dar, nu-i bai.....ne descurcam....

Despre abordarea romanilor la auzul vorbelor romanesti...mare greseala.....si noi confirmam ca am patit acelasi lucru de fiecare data...nu imi amintesc macar o singura data cand dupa o abordare de genul acesta a iesit ceva....asta...e....de atunci....nici noi nu mai cautam vorba romaneasca oriunde....asta e...ptr ca dupa un asa gest, iti mai strica si ziua, eventual....smileys/smiley5.gifsmileys/smiley9.gif

c_ralu
19.03.2008, 09:01
Nu-i abordam de fiecare data sa ne imprietenim.

Eram la mall si erau doua mese alaturate si au inceput sa vorbeasca romaneste si era normal sa spun ca sunt romanca sa nu creada ca le ascult conversatia. Nu stiu de ce i-a deranjat. Cred ca mai ciudat ar fi daca nu spun si ascult ce vorbesc.

Majoritatea romanilor traiesc in Quincy. Chiar nu stiu de ce.

cecilia_carr_ro
18.07.2008, 09:41
Buna!

Noi lucuim in Peabody, MA...e cineva prinNorth Shore?

candy eye
19.10.2008, 20:00
Cipriana, eu locuiesc aproape de tine, in Salem... mai esti in zona???

Cruzer
26.10.2008, 14:02
Chiar imi pare foarte rau ce am citit pe Forum ,ne respingem noi romini ieu imi doresc foarte mult sa cunosc romini ieu locuiesc in Ocala Florida . Chiar am citit pe Forum o persoana face o lista ,cine vrea sa se intilneasca dupa revelion asi dori sa fiu scris pe lista ,cine vrea poate sa ma sune la telefon 708-275-0187 Radu

roby_theo
30.12.2008, 09:55
Pentru cei interesati....
Revelion organizat de biserica romaneasca din Chelsea MA.

http://revelionboston.com/

Numai bine,
Dana

averagealien
21.01.2009, 22:25
Salve,

E cineva prin zona Framingham MA, sau prin apropiere?
Tocmai m-am mutat in state, si mi-ar face placere sa cunosc si alti romani. Iesire la o bere, la o terasa, la un meci de-a Celtics-ului, sau pur si simplu la chit-chat.

Sa fiti iubiti.

OanaF
28.01.2009, 03:40
Hei salutari!!!
Si eu pe aici...in 2 sapt ma voi muta in ME, in Portland ca se zice ca am intrat la colegiu. De altfel is de 9 luni aici, dar am locuit in Florida si am lucrat in cadrul unul hotel de lux de pe aici. IS venita cu H2B dar mi-am schimbat statusul in F1.!!!
Deci salutari tuturor!!!
E cineva prin Portland, ME???????????

Buna Ancutzika

Eu inca astept plicul cu formulare ..dar cand voi ajunge o sa stau in Old Orchard Beach - Me ... destul de aproape..poate da Dumnezeu sa ne vedem pe plaja la vara :)

bubulik
14.02.2009, 13:59
asa sunt romanii mai ce sa facem? Am fost peste tot pe coasta de Est so toti sunt distanti. Daca nu sunt distanti sunt curiosi: da ce faci?....cat castigi, etc.....nu sunt malitios dara asa suntem noi, nu ne ajutam unii pe altii

Rebela
27.02.2009, 11:22
Salve,

E cineva prin zona Framingham MA, sau prin apropiere?
Tocmai m-am mutat in state, si mi-ar face placere sa cunosc si alti romani. Iesire la o bere, la o terasa, la un meci de-a Celtics-ului, sau pur si simplu la chit-chat.

Sa fiti iubiti.

Nu sint chiar in zona respectiva, dar pe aproape. As fi raspuns mai de mult insa nu beau bere si nici la Celtics nu duc decit daca primesc bilete gratis. De chit-chat nu stiu ce sa zic? M-ar tenta...

Bubulikul are el dreptate dar numai partial. Mai sint si romani cumsecade. Multi au venit aici imediat dupa revolutie si si-au adus si grupa de la facultate eventual rudele. Sint tentati sa isi pastreze grupul dar nu e imposibil sa ii cunosti si sa te impirtenesti cu ei daca aveti activitati comune (ski, drumetii, picnicuri, seri culturale romanesti). Harvard si MIT au asociatii studentesti romanesti destul de puternice in zona. Clark University la fel.

PM me si te pot pune in legatura cu citiva romani de pe aici, in caz ca mai esti interesat.