PDA

Arată versiune întreagă : Din Germania in Canada

mihaela999
21.09.2006, 13:30
Sunt in Germania de 6 ani (mai am viza inca un an, cu posobilitati de prelungire) si am depus saptamana trecuta cererea simplificata pt. Canada (partea federala). Din cate stiu dureaza doar 18 luni la Berlin (spre deosebire de alte ambasade canadiene in lume).

Intrebarea 1: are cineva experienta cu Berlinul? Cat dureaza pana mi se cer acte suplimentare? Si apoi cat dureza pana la interviu?

Intrebarea 2: sunt certificatele de limba obligatorii? (nu am IELTS sau altceva, dar stiu bine engleza si moderat franceza, din scoala; am talent la limbi...)

Multumeste,

Mihaela

Coralia
21.09.2006, 13:42
De ce nu incerci prin Viena pe partea franceza? dureaza mai putin iar limba franceza o inveti pana la interviu.

ovex
21.09.2006, 19:20
De ce nu incerci prin Viena pe partea franceza? dureaza mai putin iar limba franceza o inveti pana la interviu.

De acord.Viza este federala,deci chiar daca ai aplicat ptr. Quebec,cand ai viza,aterizezi in Canadain ceprovincievrei.

mihaela999
22.09.2006, 02:30
Am aplicat deja pe partea federala. Daca voi fi refuzata, voi aplica la Viena.

Fac un PhD in Germania si nu-l termin inainte de martie 2008. Asa ca am 1,5 ani timp. Apoi, as vrea sa dau interviul in engleza. Si Berlinul mi-e mai aproape decat Viena (am si unde inopta acolo, la nevoie). Si cu Viena dureaza 1 an, nu? 6 luni diferenta e OK.

Sa inteleg ca la Viena n-am nevoie de certificate de limba si interviul e mai usor decat la Berlin? Va rog mult sa-mi raspundeti direct la cele 2 intrebari puse la inceput.

Multumeste,

Mihaela

Coralia
22.09.2006, 03:02
... esti sigura ca dureaza doar 18 luni pe partea engleza? Din Ro dureaza de la 3 ani din cate am aflat de la niste prieteni. Pe partea engleza dureaza mult mai mult, asta daca in Germania nu e altfel.
Nu poti sa te interesezi chiar acolo la ei la ambasada?
Despre ce acte suplimentare e vb? Toate documentele le trimiti in primul dosar dar detalii mai exacte obtii de pe www.montreal.ro smileys/smiley2.gif certificate de limba nu iti cer initial, doar daca nu te descurci la interviu te mai trimit sa mai inveti si pe urma sa le dovedesti ca ai facut asta si prin ceva ... certificat

mihaela999
23.09.2006, 08:11
Deci nu am nevoie neaparata de certificate de limba. Asta e bine. Stiti cuma daca mai tarziu, dupa ce ajung, imi vor cere certificate de limba pentru angajare? Care sunt cele mai indicate examene de dat (atat la engleza cat si la franceza)?

Am aplicat prin Simplified Application Process (vezi mai jos), deci nu am trimis nici un fel de acte suplimentare.

Deci, ati putea sa-mi spuneti exact ce acte se vor cere, ca sa le am pregatite?!

Sunt sigura ca dureaza 18 luni in Berlin. Scrie atat pe website-ul german (nemtii sunt seriosi), cat si pe site-ul canadian:
http://www.cic.gc.ca/english/department/times-int/02a-skille d-fed.html

Multumeste,

Mihaela
-------------------------
http://www.cic.gc.ca/english/press/notice/notice-simple.html

Citizenship and Immigration Canada has introduced a new simplified application process for federal skilled workers and business immigrants.

Beginning September 1, 2006, most Federal Economic Class applicants are only required to provide the modified application form (IMM 0008SW or IMM 0008BU) and processing fees at the time of application. Supporting documents will need to be provided only when the visa office is ready to assess the application.