PDA

Arată versiune întreagă : munca la negru

hatyhay
20.09.2006, 07:19
lucreaza cineva la negru ?
daca da, cum e ? cat se castiga ?
am auzit ca in sunt peste 50.000 romani care lucreaza la negru
va rog dati cu parerea cei care lucreaza asa a stim si noi care e faza.

hatyhay
20.09.2006, 15:31
hai ma chiar vie lene sa scriti 2 randuri si pt noi

22.09.2006, 01:45

de ce ai de gand sa lucrezi pe negru?poti sa uiti....

hatyhay
22.09.2006, 07:58
sa uiti de ce ?
ce vrei sa zici ?

celalb
23.09.2006, 01:26

Depinde de zona in care locuiesti ex.Florida,New York etc... si bineinteles de meseria pe care o ai.Daca esti bun meserias sa zicem la faianta,parchet,marmura,poti sa faci cel putin $150 pe zi la negru.Daca esti priceput la mai multe dar nu esti de meserie,poti sa lucrezi ca ajutor pentru un meserias si tot castigi undeva la $80-100 pe zi.

mihai77
27.09.2006, 04:15
In New york exista un loc anume unde se poate cauta unjoblanegru sau doar din auzite??? Daca aveti mai multe informatii,sunt foarte interesat deoarece pe la mijlocul lui octombrie vin in ny si am de gand sa-mi caut o slujba la negru.

Pisoi
27.09.2006, 08:09
...nu vreau sa va dezamagesc si nici sa va descurajezsmileys/smiley2.gif...ci doar sa va reamintesc ca "munca la negru" a scazut drastic in ultimi ani in urma reformelor de emigraresmileys/smiley18.gif...astfel de practici, chiar daca mai exista, implica riscuri mari de ambele parti, dar mai ales din partea angajatorului.

...puteti pune ori ce fel de intrebari,iar pt ca acest site nu incurajeaza procedurile ilegale va sfatuiesc sa dati raspunsurile in privatesmileys/smiley2.gif

succes

carbacorp
27.09.2006, 13:59
Pisoi, nu vreau sa fiu rauracios, si nici nu fac apologia muncii la negru, dar spune-ne si noua daca " "munca la negru" a scazut drastic in ultimi ani in urma reformelor de emigrarehttp://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley18.gif...astfel de practici, chiar daca mai exista" dupa cum afirmi, cum de se face ca sunt aproape 15 miliane de imigranti ilegali, si cifra creste anual cu peste 1 milion.

Apropos numai in NYsunt peste 100.000 de irlandezi ilegali (asta ca sa nu restrangem problema la mexicani), astia din ce crezi ca traiesc ?

Pisoi
28.09.2006, 06:36
carbacorp, remarca ta nu m-i se pare rautacioasa ci chiar bine punctatasmileys/smiley32.gif

...o explicatie ar fi ca majoritatea obtin un job cu acte falsesmileys/smiley18.gif...in acest caz cei in cauza isi asuma responsabilitatea repercursiunilor in caz ca sunt prinsi, iar angajatorul poate fi tras la raspundere pt neglijenta in controlarea validitatii actelor.

...pe de alta parte o alta majoritate sunt "zilieri" care pot lucra mai mult in agricultura. ...INS nu "vaneaza" prea mult terenurile cu capsuni sau alte legumesmileys/smiley2.gif

...sa mai amintesc si pe cei care "muncesc pe langa casa omului" pe care ii poti racola de la colt de strada in special pe langa Home Depot sau Paint Shopssmileys/smiley2.gif

...nu contest ca nu ar mai fi si alte explicatii, ideea este ca cine "munceste la negru" isi asuma riscurile si accepta consecintele. ...pt mexicani nu este big deal sa fie deportati, pt ceilalti eu cred ca dasmileys/smiley18.gif

28.09.2006, 14:30
...o explicatie ar fi ca majoritatea obtin un job cu acte false

La ora actuala fiecare angajator in parte are responsabilitatea verificarii actelor care il fac pe un candidat eligibil ptr. munca in SUA. Astfel, un sef sau un reprezentant de la HR parcurge impreuna cu candidatul (strain) in prima zi de lucru formularul numit I-9, bifeaza ce conditii sunt indeplinite ca sa fie totul ok, face fotocopii dupa pasaport, SSN card, approval notice de la USCIS,.. si le indeasa intr-un dosar care se tine in caz de "inspectie din afara". Cel putin asa li-se cere tuturor, de la multinationala la "mom & pap operation".
S-a propus de nenumarate ori ca acest lucru sa se faca electronic, prin inregistrarea la/consultarea unei baze de date electronice la nivel guvernamental. Deocamdata nu s-a schimbat nimic in afara de lansarea f. recenta (pe 7/26/06) a unei forme experimentale a acestui procedeu - numita programul IMAGE - cu participare voluntara a angajatorilor:
http://www.ice.gov/partners/opaimage/index.htm
La ora actuala Congresul pare preocupat de carpirea gardului cu Mexicul (vezi cele mai recente bill-uri) si cu alegerile din 7 Noiembrie. Expertii zic ca deabia la anul reincepe tranta cu reforma imigrarii, lucru care va influenta probabil si destinul acestui nou sistem de verificare.

Nu vreau sa deschid un "can of worms" dar dupa parerea mea in anii de dinaintea lui 9/11 (chiar si dupa) in SUA autoritatile au inchis mai mult sau mai putin ochii relativ la imigrarea ilegala. Toata lumea castiga atunci: pentru angajatori se acopereau joburi pe care americanii normali nu le-au fi luat (pentru ca sunt cele de jos), omul de rand avea costuri scazute la anumite servicii ptr. ca adesea nu se platesc "benefits"-uri iar Congresul nu era blamat de alegatori ca schimba balanta etnica prin imigrare (ne anglo-saxona). Acum, dupa ce fenomenul a crescut exploziv, cu totii s-au trezit cu acest "hot potato" in mana iar dezbaterea solutiei este deabia la inceput. Nu e clar daca cei din umbra vor fi scosi la lumina oferindu-li-se morcovul (varianta Camerei) sau bata (var. Senatului).

nergal
02.10.2006, 07:55
cauta in ziare unde scrie cu plata cash, de multe ori sunt angajatori care te angajeaza "la negru" ; sau mai bine zis "la gri". Stiu destui americani care cauta job-uri din astea ca sa nu plateasca taxe.

nergal
02.10.2006, 08:04
P.S. - off-topic -

@ tamara - poate ar fi bine ca cei care nu stiu despre ce vb sa nu se bage in seama, si vb de cei, sau mai bine zis cele care si-au obtinut green-cardul prin casatorie. Asa cum a zis si Pisoi marea majoritate care vor sa lucreze la negru stiu riscurile, si le asuma si actioneaza in consecinta, nu fac acest lucru din placere.

nergal
02.10.2006, 08:29
Revin cu mai multe amanunte :

Exista 4 moduri de a munci la negru din cate am auzit/vazut:

...........................
Editat de <B style="mso-bidi-font-weight: normal">sorin[/B]: respectam libertatea de exprimare a fiecarui forumist, dar nu incurajam si nu admitem postarea de smecherii si trucuri ilegale pentru fentarea autoritatilor. Ce discutati pe PM sau pe emailurile proprii este problema voastra.

unicorn
17.11.2006, 03:22
deci, care sunt acelea?

,.....smileys/smiley2.gif

18.11.2006, 16:27
Sa muncesti la negru e foarte greu si se cistiga putin.Nu poti lucra decit la romani si toti cauta sa profite de tine.Nu as sfatui pe nimeni sa incerce asa ceva dar daca nu ai alta alternativa asta e.

Iti doresc mult succes.

horja'71
02.12.2006, 18:54
CIAOLA TOATA LUMEASUNTEM O COPIE DE TINERI CASATARITI ORIGINARI DIN TIMISOARA ACTUALMENTE REZIDENTI IN ITALIA,NOI VENITI IN (MIAMI) DE CATEVA ZILE MOMENTAN OASPETI LAUN PRIETEN.EU AM LUCRAT IN ITALIA ULTIMI 5 ANILA UN HOTELDE 5 STELE, SOTIA MEA ESTE ASISTENTA MEDICALASI A LUCRAT IN MAI MULTE SPITALE IN ITALIA DAR CUM VISUL NOSTRU A FOST INTOTDEAUNA "AMERICA"PLECAND DIN ITALIA CU DORINZASA PROBAM ACEASTA EXPERIENZA DE VIATAAM DORICATEVA SFATURI UTILE PENTRU INCEPUT SIAM DORI DACA EXISTA CINEVA CARE NEVA PUTEA AJUTA SA GASIM UN"'JOB"LA UN HOTEL SAURESTAURANT,RESPECTIV INGRIJIRE MEDICALA A PERSOANELOR VARSTNICE,VORBIM AMANDOI BINISOR ENGLEZA,SUNTEM SIIN CAUTARE DE UN MINI APARTAMENT DE INCHIRIAT CHIAR SI PENTRU O PERIOADA SCURA.ASTEPTAM RASPUNSUL VOASTRE SI VA MUTUMESC ANTICIPAT! PE CURAND VALENTIN.

moldoveanudelac
04.12.2006, 08:45
horja'71

bine ai venit la miami .... ai grija ca la miami INS raids are very popular , ferestete de areas unde ai hispanics ... numa bine si success

Incearca pe la biserici romanesti , cu toate ca ma insel ... zici ca stai la prietenii .. mai bine intreabai pe ei ce sa faci

CameliaXX
06.12.2006, 12:29
munca la negru- sint cazuri unde muncesti pe cash si nu e illegal- for instance the best example is taxi driver (yellow cab) - ma refer in New York City. trebuie desigur sa fii legal - adica daca nu ai green card, ar fi ok drept de munca.

si atunci daca esti pe yellow cab, asta nu e illegal, ci doar ca platesti tu taxele periodic- quartely- ceea ce e ok