PDA

Arată versiune întreagă : zone safe in NY

darcy
23.01.2005, 11:45
Stie cineva cat de "safe" este cartierul Washington Heights? Noi ne-am mutat doar de cateva luni in zona New York-ului si nu cunoastem inca toate cartierele...

sorin
23.01.2005, 12:25
Darcy, cred ca Sauzimdebine sau Garfield sunt cei mai in masura sa-ti dea un raspuns, ei fiind new-yorkezi cu experienta si sunt sigur ca-ti vor raspunde in curand smileys/smiley1.gif

garfield
23.01.2005, 19:32
Nu am fost niciodata acolo, dar cartierul e vecin cu Harlem si dupa cate am auzit eu nu e prea grozav, dar se imbunatateste. Am gasit niste informatii care poate te ajuta sa-ti faci o idee despre cartier:

The racial/ethnic breakdown is as follows: 74.1% Hispanic, 13.6% white (non-Hispanic), 8.4% black (non-Hispanic), and 2.1% Asian/Pacific Islander. The median household income was $28,865 in 1999but 29.8% of community residents were living below the poverty level in 1999. Of the 73,230 housing units in Community District 12 in 2000, 94.5% were rental units and only 5.5% were owner-occupied.

Poate este altcineva care cunoaste mai bine zona si mai adauga informatii sau impresii personale.

darcy
24.01.2005, 07:29
Merci, Garfield... am mai aflat si eu intre timp cum ca ar locui multi rusi prin zona. Sper ca nu sunt prea periculosi, desi cu mafia rusa nu-i bine sa te pui smileys/smiley2.gif

sauzimdebine
24.01.2005, 08:37
Din pacate nici eu nu-ti pot spune prea multe. Cam aceeasi idee ca cea exprimata de Garfield. Cam prea multi dominicani, stiam eu. Vorbesc eu care locuiesc in zona de columbieni. smileys/smiley36.gif Ce pot spune este ca, daca in zona restransa din jurul tau, facand referire la cateva strazi, vezi zi si noapte persoane stand fara nici o treaba aparenta la coltul strazii, atunci este bine sa cauti a te muta. Asta nu implica ca zona ar fi in mod obligatoriu periculoasa, dar, probabilitatea este mult mai mare. Cat despre mafia ruseasca ... salasul ei este in cu totul alta parte, as putea spune ca exact in cealalta parte a orasului.
Ca idee generala, in siguranta nu esti nicaieri, oricand si oriunde putand avea loc evenimente neplacute. La fel de bine poti trai o viata in orice parte a orasului fara sa vezi ceva cu adevarat periculos/neplacut, altfel decat la jurnalele de stiri.
Asa ca ... Bun venit la New York!

darcy
24.01.2005, 12:15
Vom face o vizita si noi sa vedem cam cum arata. Merci de sfaturi si ... s-auzim de bine smileys/smiley4.gif!

13.03.2005, 03:42
Stie cineva o zona sigura de inchiriat in jurul zonei Secaucus si cam cit sint chiriile. Multumesc