PDA

Arată versiune întreagă : DILEMA

Albastreala
19.09.2006, 16:31
Locuim in Canada, suntem cetateni canadieni iar sotul meu tocmai a primit o oferta de lucru in Holmdel, NJde vreo 20 USD/ora + nu stiu exact ce benefit-uri. Dilema este daca se merita sa accepte sau nu? Mai concret, nu stim mare lucru despre:zona, posibilitatea de a lucra si eu,rent, auto-insurance,scoli (pt ca avem un copil la liceu),..In concluzie: daca exista cineva ce ne poate ajuta cu informatii de la fata locului ne-ar fi mai usor sa luam o hotarare.

Numai bine,

Albastrealasmileys/smiley5.gif

CEFACI?
20.09.2006, 12:07
http://www.holmdeltownship-nj.com/

noreason
21.09.2006, 10:50
Albastreala,am stat 7 ani in SUA din care 2 ani in New Jersey, in Fort Lee. Acum sunt in Canada.Am urat New Jersey, abia asteptam sa merg de acolo.Acum plang in fiecare zi dupa New Jersey, as vrea sa dau timpul inapoi si sa merg inapoi acolo.Eu care am stat 7 ani in America si acum mutandu-ma in Canada, am considerat ca sunt ceea mai in masura sa-ti scriu, caci pot sa fac comparatie.Dute linistita, o sa ramai surprinsa sa vezi ca mancarea este mai ieftina(acolo ma plangeam ca este scumpa, dar cand am venit aici in Canada imi vene sa-mi dau plame!!!),chiria ieftina,licee foarte bune.New jersey este pe primul loc din America la invatamant, dupa sondajele lor.
Bye si bafta.

CameliaXX
22.09.2006, 11:44
Eu stau in New York si merg destul de des in New Jersey ( de 3 ori pe saptamina_ si de 3 ori pe saptamina vine prietenul meu aici-). EU cistig mai mult ca sotul tau pe ora ($46/hr) -si vreau sa spun ca New Jersey, ca New York de altfel e foarte scump.

Poate stiti si voi cei de aiai- pentru mincare, haine si lucruri de nimic, New York e destul de ieftin ( la romani, rusi, polonezi, etc- depinde in ce zona stai). New Jersey mi s-a parut extrem de scump mai ales la food Market.

Eu m-as gindi mai bine sa fiu in locul tau. Casele si rentele sint exagerat de scumpe. Nu faci fata cu $20/hr sub nici o forma. DOar daca te chinui hard.

Eu ma tot gindesc de o perioada sa plec din New York. Am familie in Ohio si mi s-a parut mult maiieftine casele. O casa frumoasa e in jur la $250K- 300K si as avea alte posibilitati. Salarul e mai mic hai sa zic 10K/yr, ceea ce e 20%? iar casele sint mai ieftine cit 300%??

E doar parerea mea

noreason
22.09.2006, 19:17
Hi,
ai dreptate Camelia xx, dupa ce am scris pe forum mesajul la Albastreala mi-am dat seama ca ea trebuie sa ia in considerare mult mai multe lucruri.Din cate am inteles este vorba despre o famile, sot sotie si copil la liceeu.Daca vrea sa-si faca o asigurare medcala , stim cu totii cat costa la trei persoane, un sfert din salar se duce pe asigurare, daca nu isi face Doamne fereste sa se imbolneveasca!!!In schimb in Canada asigurarea medicala este free iar daca vrei extra coverage este ptr. 3 persoane 108$ CAN.
In ceea ce priveste chiria nu este extrem de scum precum este de exemplu unde am stat eu in Fort Lee, stateam chiar langa GWB.Holmdel este la dracu in prasnic inspre Pensilvenia unde chiriile sunt mult mai resonabile.Holmdel este la o ora de New York inspre Pensilvenia.
Iar in ce priveste mancarea Cameliaxx , trust me , chiar daca cumperi de la Food Emporium tot este mai ieftin ca aici in Canada.cel putin aici in Vancouver unde stau este extrem de scum, doar legumele si fructele sunt ieftine.
Deci Albastraela trebuie sa se gandeasca bine ce face.
Bye .

noreason
22.09.2006, 19:22
Tot eu sunt.
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit.Imi este dor de America la nebunie, dar am doi copii si Canada in acest moment este mai bine ca si in America. Se castiga bine,asigurare free, scoala free, inca iti mai dau ei bani pentru copii ca pe vreme lui Ceasca!!!
Sunt avantaje si dezavantaje si in Canada si in America.Trebuie doar sa sa pui in balanta lucrurile si sa vezi ce estr mai bine pentru tine.
Pa.

Albastreala
23.09.2006, 05:02
...smileys/smiley5.gif...sunt si mai in ceata decat la inceput, ceao!

Albastreala
03.10.2006, 15:51
Nici o alta opinie!?smileys/smiley19.gif