PDA

Arată versiune întreagă : PUNCTE TURISTICE CALIFORNIA

Brasov34
22.01.2005, 11:58
Buna ziua dragi romani!

Ma gandeam ca ar fi interesant un subiect ca acesta mai ales pentru cei nou veniti sau mai putini "umblati" prin imprejurimi.CE SPUNETI?

Cred ca este interesant de citit ce au placut altora si mai ales de a incerca si noi experiente frumoase pe care romanii le-au avut:vizitarea unui oras, a unui punct turistic, chiar si a unui muzeu...ORICE care v-a facut sa nu uitati o zi sau o vacanta petrecuta cu cei dragi, in State.

Traim in Ca, dar nu cunoastem multe zone. De ce? Din lipsa de informatie si poate si de timp.Sau din comoditate. Dar cine stie, poate ca citind experientele voastre ne putem incarca cu mai mult "interes" catre a atinge o zona sau alta.

Mie mi-ar place sa vad chiar pozedesi ma multumesc si cu un "itinerar" frumos facut de voi.

Si de ce nu, si romanii din alte state o pot face asta pentru "consatenii"smileys/smiley2.giflor...romani.

ASTEPTAM RECLAMA locurilor frumoase pe care le vizitati .smileys/smiley1.gif

Sa aveti parte de cat mai multe "minivacante" pe perioada anului!

Brasov34
28.01.2005, 16:33
Nimeni nu calatoreste in tara asta? Nici macar in weekenduri?smileys/smiley19.gif

.....................................smileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gifsmileys/smiley19.gif...................................... ......

CHIAR NUMAI MUNCA?

danielle
31.01.2005, 14:43
Hai ca ma lansez eu in descrierea unui loc frumos: San Francisco. Este un oras superb, asemanator ca stil cu un oras european, care se remarca prin foarte multe lucruri frumoase: podurile(Golden Gate Bridge si Bay Bridge), strazile care sunt in panta(cea mai minunata e Lombardi care nu numai ca e in panta dar e si cea mai curba strada din lume), tramvaiul pe cablu(cable car), casele cu arhitectura minunata, Fisherman's Wharf - Pier 30, Inchisoarea Alcatraz, plimbarile cu vaporul, etc.

La toate astea mai e si clima care e minunata. Si multe altele care nu pot fi descrise in cuvinte dar care merita vazute.

garfield
31.01.2005, 22:10
Depinde ce atzi place sa vizitezi. California are multe locuri frumoase. In apropiere de San Francisco zona de Monterey si Santa Cruz sunt foarte frumoase. Pacific Coast Highway este foarte frumos, si daca te departezi de coasta, merita de vizitat Yosemite National Park, Kings Canyon National Park si Sequoia National Park. Toate trei parcurile sunt deosebit de frumoase, si daca ai timp sa stai si sa mergi hiking, nu vei fi dezamagit. Am pus eu cateva poze pe furumul Poze din USA (http://www.romanian-portal.com/forum/forum_posts.asp?TID=1003&PN=1)si pot sa mai pun ca am multe. Daca in loc de natura preferi orase mari cu muzee si alte atractii asemanatoare, inafara de San Francisco (undepe lingalocurilepe care le-a mentionat danielle nu uitati sa mergeti si prin China Town), Los Angeles are multe locuri de vizitat dar specific nu pot sa spun, ca desi am fost in LA, eu prefer mai mult natura, si parcurile nationale, etc.

danielle
01.02.2005, 19:56
Ar mai fi superb si minunat de vizitat, Lake Tahoe care e minunat, atat pe timp de iarna, pentru schi, cat si pe timp de vara, pentru drumetii, plimbari, istoria locurilor sau pur si simplu plaja. Oricum ar fi e minunat si natura are un mare rol acolo in frumusetea care a creat-o. Eu m-am indragostit de acel loc.

Garfield, mi-am propus sa le vizitez pe toate cele enumerate de tine dar inca n-am ajuns dar sunt sigura ca anul asta mai bifez cateva. Si mie imi plac mai ales iesirile in natura.

In ceea ce priveste LA-ul, pe mine nu m-a impresionat cu nimic. Poate muntii din jur care sunt draguti si Parcurile Nationale dar in rest...nu prea m-a impresionat. Poate si studiourile...putin ...

Mult mai impresionata am fost deSanta Monica sau San Diego darmai ales de San Franciscoca orase.

angela
02.02.2005, 07:46
Coronado in San Diego e superb dar cel mai tare pe mine m-a impresionat La Jolla, asa ceva nu mai vazusem niciodata si ma uitam ca....... la poarta nouasmileys/smiley9.gif. deh totul era absolut nou pentru mine. Sa nu uitam ca si Imperial Beach din San D e frumos si merita vizitat

Cali
22.02.2005, 11:52
Spuneati de Montery....ce v-a impresionat acolo? Peisaj dragut dar nu spectaculos, Fisherman's Wharf dezastruos in comparatie cu cel din San Francisco, acvariu (trei pesti si o meduza...hi,hi,hi) nu se copara cu cel din Long Beach.....si atunci ..ce? Nu de alta dar noi am fost asa de socati...ne dusesem la pomul laudat...

Carmel-ul este la fel? Merita sa conduc 1 ora si jumatate pina acolo?

garfield
22.02.2005, 18:17
Cali, "Beauty is in the eye of the beholder" ce tie ti sa parut doar 'dragut' la altii le poate parea frumos. Nu poti compara Fisherman's Wharf din San Francisco cu cel din Monterey, cum nu compari nici orasul San Francisco cu Monterey.

Faptul ca tie ti se pare ceva dragut, frumos sau superb, depinde mult ce ati place tie. Am cunoscut pe cineva care a spus ca Grand Canyon e odoar gaura in pamant!!! Majoritatea celor careau fost la Grand Canyon si au vazut cu ochii lor, au alta opinie.

Daca ai fost la Monterey si nu ti-a placut nu are nici un rost sa-ti spuna cineva ce era frumos acolo, dar eu cred ca te-ai dus in loc gresh*t. In special daca tu la acvariu care a fost construit in 1984 cu 55 milioane de dolari, are 420 angajati si 900 voluntari, un tank te 1 milion de galoane de apa, si care "Zagat Survey ratedas the nation's top aquarium (and No. 3 among all family attractions in the U.S.)" tu ai vazut doar "trei pesti si o meduza" smileys/smiley92.gif

Poti gasi informatii si mai multe detalii despre Monterey la http://www.monterey.org (http://www.monterey.org)si despre Monterey Bay Aquarium la http://www.mbayaq.org/

Nu stiu ce sfaturi sa-ti dau despre Carmel. Esteun orascarea fostdescris "A Quaint little village by thesea thatenchants all that visit."Parerea mea este ca merita sa conducipana acolo nu numai sa vezi orasul, dar simplu pentruplacerea drumului pana acolo. Daca te daijos de pe autostradasi conduci pe coasta, vei vedea si sper, aprecia frumusetea coastei si zona numita Big Sur. Poti gasiinformatii si multe poze pe websiteul asta http://www.monterey-carmel.com (http://www.monterey-carmel.com)

Eu am fost in SF de multe ori, si totdeauna incerc sa petrec o zi sau cel putin oseara placuta in Monterey. Acolo potisagasesti unele dintre cele mai bune restaurante de seafood. Anul trecutam condusdinSan Francisco pana in San Diego pe Pacific Coast Highway, si a fost exceptional de frumos.

Dar.....mie ami place natura, de la ocean, la munte si pana in desert. Pentru cei la care le plac orasele mari, cu aglomeratia, murdaria si galagia, haideti repede in New York. Eu prefer o excursie la munte.

http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Garfield/hiking.jpg

Cali
23.02.2005, 09:23
Mey Garfield, pe mine nu ma convingi....faptul ca costat cit a costat ca are 420 angajati si 900 voluntari ,nu-mi spune nimic...Iar faptul ca este cotat ca nr 3....iar nu inseamna nimic....cineva trebuie sa fie pe lista ,nu?

Si link-urile cu acvariul si cu Monterey ,le-am studiat eu inainte...nu am specificat ca m-am dus la pomul laudat?

Viziteaza acvariul din Long Beach si mai vorbim dupa...

Iar pentru mine restaurantele seafood....nu-s un motiv sa-mi placa mai mult orasul.....eu nu triesc pentru a minca ci invers....si asta nu se vrea atac la persoana, asa ca zau nu te supara!

garfield
23.02.2005, 10:18
Eu nu m-am suparat deloc. Am mentionat pretul de constructie si numarul de lucratori ca sa dau un pic in perspectiva ca nu poate fi un acvariula carepentru fiecare peste sunt 400 de oameni sa aiba grija de el. smileys/smiley5.gif

Mi sa parut doar ca tu ai dat coltul gresit daca din asa acvariu mare nu ai vazut decat 3 pesti. Daca ai fost totusi la locul corect, ti-asi recomanda ochelari de vedere, dar sincer nu vreau sa te simti insultata si sa te superi. smileys/smiley2.gif

All kidding aside, in afara de San Francisco si Fisherma's Wharf care sunt de acord ca e frumos cu multe magazine, ce ai vizitat in California (sau ori unde) care ti-a placut si recomanzi si la altii?

Despre chestia ca "eu nu triesc pentru a minca ci invers" asta ce inseamna? mananci numai strictul necesar sa supravietuesti? Nu merita o deplasare sa mananci la un restaurant bun? Uitete pe alte topics ca sunt unii romani care se duc pana in romania pentru ca este mancarea mai 'sanatoasa' si altii consiera un motiv sa se mute inapoi pentru motivul asta. Si atunci tu nu consideri worthwhile sa te deplasezi o ora pentru o masa deosebita? Anyway, to each his own!

Cali
23.02.2005, 10:37
Tu chiar ai luat-o de buna asta cu 3 pesti? Evident ca au fost mai multi ,dar nu asa cum era de asteptat, dupa ce citesti pe internet despe acest acvariu....

Mi-a placut la Getty Museum, Museul de arta contemporana din LA,apoi Laguna Beach,Newport Beach, Balboa Island,Santa Monica, Santa Barbara, San Diego (Old Town, Downtown, Natural History Museum, Balboa Park)

Regret ca nu am apucat sa vizitez Ostervatorul din LA, este in renovare...

Interesant a fost si in Buena Park la Medieval Times...

Nu mi-a placut: Rippley's belive it or not, o mare porcarie.

Dar hai ca m-am cam intins...si nu am mentionat Universal Studio, Disney land.....de astea stie toata lumea...si macar o data in viata si tot merita sa le vezi.

garfield
23.02.2005, 16:59
Mi-a placut la Getty Museum, Museul de arta contemporana din LA,apoi Laguna Beach,Newport Beach, Balboa Island,Santa Monica, Santa Barbara, San Diego (Old Town, Downtown, Natural History Museum, Balboa Park)

Multumesc pentru lista de lucuri care le recomandezi. Sunt unele din ele pe care nu le-am vazut inca, dar o sa incerc sa le vizitez cand sunt in zona.

La Medieval Times am fost de multe ori si in special la copii le place foarte mult. Despre Rippley's Believe It Or Not sunt de acord ca e doar o colectie de strange sheet.

Tu chiar ai luat-o de buna asta cu 3 pesti?

Pai eu am crezut ce ai scris. Daca ziceai ca era numai un delfin si o vaca credeam si pe aia smileys/smiley36.gif

http://www.sorrin.com/dalbum/pictures/Forum_Pictures/Animals/amazing.jpg

danielle
23.02.2005, 17:49
Ce haiosi sunteti...smileys/smiley2.gif.

Dar pentru ca ati pomenit de Medieval Times, poate descrieti putin cum e acolo pentru ca si pe mine ma tenteaza de multa vreme sa merg sa mananc acolo.(sper ca e vorba de restaurant si n-am facut o gafa).

garfield
23.02.2005, 18:15
Medieval Times este un restaurant/show. Este un spectacol pe o scena de nisip (inconjurat de randuri de mese care defapt sunt banci lungi) unde caii si calaretii fac concursuri stil medieval (jousting). Este rege si regina, knights care selupta cu sabie si buzdugane, cu good guys si cu evil guys. Audienta este separata in sectii, si fiecare sectie are un knight. Pana la sfirsit este numai unul castigator. Bineinteles audienta al ancurajeaza pe knightul lor.

Mancarea este destul de simpla si 'medieval' servita. Nu primiti tacamuri, trebuie mancat cu mana totul. Nu este nici meniu, toata lumea primeste acelasi lucru. Nu cred ca se duce nimeni pentru mancare acolo, ci cel mai mult pentru show.

La intrare se face poze cu regele/regina (care pot fi cumparate la iesire) si dupa show este un gift shop si un mic muzeu de obiecte de tortura medievala. La iesire poti sa te opresti sa mai faci poze cu participantii din show sau sa mergi la dance floor sa dai un pic de dans.

E un show frumos si inspecial la copii le place mult. Merita de mers macar odata. Poti gasi mai multe informatii si locatiile pe websiteul lor http://www.medievaltimes.com/

kiki
24.02.2005, 04:12
Medieval Times suna foarte incitant. Vreau si eu! Nu de alta dar mi-e tare dor sa pap cu degetele smileys/smiley2.gif

danielle
24.02.2005, 10:36
Mersic de lamuriri Garfield. Trebuie mers si acolo o data sa vedem care-i treaba. Kiki organizam ceva si acolo? Dar hai sa ne mutam pe topicul special pentru asta...si sa-l lasam pe asta curat cat de cat.