PDA

Arată versiune întreagă : Are angajatorul dreptul sa....?

dav0s
06.09.2006, 08:02
ziua buna,

are angajatorul sau oricine altcineva dreptul de a retine pasaportul "ca sa nu il pierzi"...asa zic ei, adevarul fiind ca nu mai au incredere in romani, deoarece multi au fugit in anii precedenti si acum vor sa ne tina in lesa. din cate stiu eu, in romania este ilegal ca cineva sa iti opreasca buletinul drept garantie. va raman recunoscatori celor care imi pot da un raspuns , bazat p o cunoastere a legii. oricum o sa le rand in fata cand o sa mi-l ceara si cel mult o sa le dau o copie color a pasaportului, eventual o pun si in rama. tupeul lor nu ma uimeste niciodata.

multumesc anticipat

Anais
06.09.2006, 08:06
Logic vorbind peste tot e ilegal sa dai pasaportul, cartea de identitate din mana, la pastrare! Chit ca-i vorba de angajator!

Bafta!

nkog
06.09.2006, 09:03
davOs,

Legal, numai autoritatile pot sa-ti retina pasaportul. Cel putin in USA. Angajatorul tau, asa cum bine ai remarcat, probabil s-a friptsmileys/smiley18.gif cu altii, inainte de venirea ta, si acum,incearca si el ceva...ilegal se pare.

Cit despre "tupeul lor nu ma uimeste niciodata" te referi la angajatorii care incearca sa-si faca treaba cu angajatii, sau la cei angajati care dau tzeapa si nu respecta contractul ?

Numai bine !

dav0s
06.09.2006, 09:22
este adevarat ca s-au fript cu multi romani, dar asta a fost numai un rezultat al modului in care i-au tratat p angajati. nimeni nu fugit pur si simplu, toti si-au dat demisia si au dat o explicatie pt decizia lor. in fine, deviez de la topic.

multumesc < =""><!--

window.open = SymRealWinOpen;

//--></> anais</span> si nkog</span> !