PDA

Arată versiune întreagă : Cum sa gasesti mai repede o slujba

sorin
21.01.2005, 13:02
Pentru a veni in ajutorul celor care au venit mai de putin timp in State sauCanada, sau mai bine zis pentru oricine, oriunde s-ar afla, va ofer unele informatii care v-ar putea ajuta in intocmirea unui resume (CV) si la care sunt sigur ca vor mai adauga informatii si alti forumisti.

Pentru modele de resume pentru majoritatea meseriilor posibile:
http://resume.monster.com/archives/samples/

Siteuri unde puteti posta resumeuri si cauta slujbe:
USA
http://www.monster.com (http://www.monster.com/)
http://www.careerbuilder.com (http://www.careerbuilder.com/)

georgya
02.01.2006, 14:02
Salut Sorin!

Am o intrebare: Cum ar putea cineva cu viza de turist sa se angajeze in USA?

Mersi si La Multi Ani!

sorin
02.01.2006, 14:49
Nu se poate cu viza de turist din pacate.

geani_23
07.01.2006, 14:26
Eu am folosit majoritatea acestor website-uri si sincer va spun ca TOTI care m-au contactat, mi-au gasit resumatul pe Careerbuilder.com
Bafta!

GNChicago
07.01.2006, 15:18
de obicei ziarele de Duminica publica majoritatea job-urilor.

De exemplu in Chicago este arhicunoscut ca ziarul "CHICAGO TRIBUNE"de Duminica are o sectie speciala in care se publica mai toate joburile.

Si daca tot aplicati fiti pe subiect, vedeti ce fel de job este, ce trebuie sa stii ptr acel job si asta trebuie sa spuneti ca stiti, nu altceva, dar sa si stiti, sa nu exagerati.....

Mult succes!

monica06
18.03.2006, 10:34
Fara green card e valabil? emma_lisa25@yahoo.com

sorin
18.03.2006, 12:50
Fara green card nu prea e nimic valabil, in afara de munca la negru.

GNChicago
18.03.2006, 13:47
Pot fi oameni fara green card, dar legali aici si dupa un timp de asteptare primesc green cardul, aceasta categorie poate obtine un loc de munca corespunzator cu pregatirea lor si aptitudinile lor. Cred ca totusi daca imi amintesc bine nu pot obtine joburi la guvernul federal, dar in rest se pot angaja oriunde.

Cei care nu au green card si nici nu asteapta sa-l primeasca, sunt in vizita sau cu o viza fara drept de lucru nu pot fi angajati legal. Fiecare intreprindere cind angajeaza e obligata sa completeze formularul I-9 care merge la emigratie. Totusi si aici mai sunt ceva scapari cind cineva e angajat doar temporar sa zicem citeva zile, de ex. printr-o employment agency, atunci formularul I-9 nu are timp sa ajunga unde trebuie si nu mai trebuie completat......stiu doar ca exista aceasta posibilitate dar nu sunt prea sigur deaceea va trebui sa consultati pe altcineva care stie mai bine.

Daca ai green cardul atunci poti lua si un job federal cu toate beneficiile legate de el.

Mult succes!

aura2005
24.03.2006, 17:29
Cu viza de turist SE POATE munci in sua,doar la negru,dar cu ceva noroc gasesti ,,e drept ,munca la cel mai jos nivel,,baby sitter ,,constructii,,curatenie sau in restaurante...deci,,cu ajutorul unora care sunt de mai multi ani in sua,,a internetului sau a ziarelor,,cei care au viza de turist ,,AU sanse de a-si gasi un job,,doar sa aiba vointa de a munci,,in rest......oase de fier si........rabdare multa!!!

smileys/smiley1.gif

GNChicago
24.03.2006, 17:55
Adaug aici sursa #1 si anume: employment agency care te verifica si pe urma te recomanda si va trebui sa platesti de obicei salariul pe prima luna.....deci si ei vor lua mai mult daca salariul tau e mai mare....

alecsro
27.03.2006, 06:12
Salut Sorine si tuturor cititorilor,

gasim ceva site-uri pentru munca in Australia? Multumesc anticipat.

Alexandru/alexandria/ro

sorin
27.03.2006, 06:21
Google este la indemana oricui si toti avem aceleasi posibilitati de a gasi astfel de informatii.
Eventual, poti studia sub-forumul de Australia. Eu unul, nu ma pricep la Australia.

Andali
20.08.2006, 09:37
buna tocmai am obtinut o viza H2B dar nu sunt multunmita de conditiile contractului. Daca plec de la firma care mi a facilitat obtinerea vizei pot lucra legal in usasau pierd visa?

paparuc
24.09.2006, 10:32
in cazul in care ai deja viza H2B, poti pleca de la actualul post daca te angajezi in acelasi domeniu, pe o pozitie similara, iar tu trebuie doar sa instiintezi INS de schimbare, fara sa trimiti un dosar nou ( ca pentru o viza noua).

Daca pleci de la actualul post fara sa te angajezi precum am zis mai sus iti pierzi viza.

adinavictorian
26.10.2006, 06:08
stie cineva unde pot gasi in Houston o agentie pt angajari(employment agency)?

catuta
02.12.2006, 06:15
salut: ma numes catalin am 31 de ani as dori sa muncesc orice in sua , am avut un accident la un ochi vreau sa strang bani pentru operatie(numai bani munciti de mine ) daca ma poti ajuta i-ti raman indatorat nu prea stiu bine engleza , in romania posed carnet conducere im romania munces la o firma de dezinsectie si deratizare ( adica omorarea gandacilor si a sobolanilor )oprea_catalin1975@yahoo.com

ghinet
18.07.2007, 01:02
Sau puteti gasi firme romanesti care se ocupa cu plasarea fortei de munca in alte tari ex: http://www....

editat de sorin: conform noului regulament de postare, reclama comerciala nu este admisa pe forum. se poate face schimb de linkuri, sau exista reclama platita.

tarancuta
19.07.2007, 01:31
sorin, am si eu o intrebare nu numai la tine la tine ptr ca esti mai veteran pe aici, ci tuturor care au cunostiinte despre subiect..

diploma de asistenta medicala RN de la o facultate din Suedia este recunoscuta in State?

merci anticipat

sorin
19.07.2007, 02:11
stiu doar ca asistentele medicale sunt foarte cautate in State, dar nu stiu daca o diploma din Suedia este recunoscuta. ar fi bine sa-ti deschizi un topic pe chestia asta, pentru ca aici deja suntem off topic.

p.s. voi face "curatenie" pe acest topic...intr-o buna zi

light
19.07.2007, 06:32
Tarancuta: raspunsul e NU. Dar nu-i dificil de echivalat dupa citeva examene.

floriVL
23.08.2007, 09:44
cum pot sa vin din Ro in state, respectiv NY sa muncesc dak nu particip la loterie? am fost 3 luni si am ssn dar prietenul meu nu are

thnx

sorin
25.08.2007, 06:07
citeste tot ce gasesti pe forum referitor la vizele h1b si h2b

CamaraBeniamin8
19.10.2007, 03:37
As vrea sa stiu si eu de ceva locuri de munca in state.

CamaraBeniamin8
19.10.2007, 03:40
As putea sa stiu cum sa fac rost de un h2b la varsta mea ,am doar19 ani

mult noroc