PDA

Arată versiune întreagă : Sedere legala

virgilica
03.09.2006, 12:58
Va salut pe toti cei care scrieti si vizualiza-ti acest forum.Eu am mai fost in USA de 2 ori printr-un program studentesc "Work and travel" si acum am venit pt 6 luni cu un program de training.Va rog mult sa-mi da-ti un sfat in legatura cu o prelungire a sederii mele in USA in legalitate.Sun subiect al sectiunii 212E,pt cei care stiu ce inseamna acest lucru...VA multumesc din suflet anticipat

VicolA
04.09.2006, 03:21
Putetzi incerca prelungirea vizei J1 cu care atzi venit luind legatura cu agentzia coordonatoare, putetzi aplica pentru o viza de turist sau de student dar e important sa aplicatzi si pentru Waiverul conditziei "212E" pentru a putea eventualincerca o viza de munca temporara H-2B sau chiar H-1B.

Bafta in tot ceea ce doritzi sa intreprindetzi!

virgilica
05.09.2006, 03:01
Va multumesc frumos de informatii.Am auzit ca o varianta buna ar fi viza de student,pt ca ti se da si drept de munca...este adevarat???si pe cit este aceasta viza???Multumesc frumos

Gogule
05.09.2006, 05:07
nu ti se da drept de munca .. dupa 9 luni poti sa aplici daca ai probleme financiare .. si permisul de munca iti va permite oricum sa lucrezi doar 20h/week

05.09.2006, 12:54
virgilica:

In schimb, dupa absolvire (cu
diploma) poti obtine un permis de lucru de un an de zile, in
specialitatea ta (citeste despre O.P.T. post-graduare la vizele F-1).
Simplu nu este sa gasesti ceva pentru ca majoritatea angajatorilor vor
"relatie pe termen lung" si nu vor sa se bage in labirintul avocatesc
al sponsorizarii de GC-uri la final (sau au restrictii impuse de
normele exportului de tehnologie -I.T.A.R.). Insa fiecare cu norocul
(si capacitatea) lui/ei - cine nu joaca nu castiga.</span>

</span>

virgilica
06.09.2006, 16:53
Va multumesc frumos pt amabilitatea si promptitudinea cu care mi-ati raspuns.Inseamna ca tot calea casatoriei este cea mai plauzibila si mai sigura....pt a putea ramine aici si a munci...fara sa cheltui foarte multi bani pe avocati si diferite vize...NU?sau ma insel?ca sincer am capul calendarsmileys/smiley11.gif.Take Care