PDA

Arată versiune întreagă : Exista comunitate romana in Chicago?

Pagliuca
02.09.2006, 18:35
Stau sa ma intreb, exista cu adevarat o comunitate romana in Chicago?
Si cand ma refer la comunitate, ma refer la adevarate evenimente organizete, in care romanii de aici sa se cunoasca mai bine.
Stiu ca se organizeaza in diverse baruri seri romanesti, dar oare isi ating scopul?
Am participat si eu la o seara romaneasca la Valentino Club, insa era cam gol baru.
Oare romanii, nu stiu sa se distreze sau nu vor sa-si intalneasca semenii !?
Ne ferim sa ne cunoastem intre noi !?
Poate cel mai important loc unde ne intalnim noi romanii este biserica, unde chiar te simti ca acasa. Eu am fost la Biserica Ortodoxa Sf. Maria aici in Chicago si
mi-a placut pentru ca,la sfarsitul slujbei se strange lumea la sala de mese tocmai pentru a socializa.
Am deschis acest subiect tocmai pentru a gasi raspunsurile acestor intrebari si a vedea ce putem face pentru a imbunatati lucrurile.
Va rog sa scrieti in acest topic locurile unde ne putem intalni noi romanii, sa venim cu idei si discutii constructive.
Multumes anticipat tuturor.

Gogule
02.09.2006, 19:15
ok .. de vinerea trecuta la club euro se organizeaza seara romaneasca .. am fost in ambele vineri .. si era full clubul .. majoritatea romani

am fost azi la nellys ca sa vad meciul cu romania .. e un restaurant/bar pe langa belmont cu elstron .. era plin .. mi-a fost greu sa gasesc loc jos pe un scaun

concluzii:
- romanii se intalnesc/se aduna
- nu exista comunitate romaneasca in chicago .. adica nu sunt uniti intre ei .. mai mult pe interese

liush
12.09.2006, 13:28
Eu am locuit aproape 5 ani in Chicago, dar singura comunitate romaneasca pe care am intalnit-o a fost cand am avut nevoie sa ne prelungim pasapoartele. A venit o dna consul la sediul unei firme romanesti a unui individ la vreo 50 si ceva de ani numit Cojan parca. El si cu nevasta-sa ne-au impiedicat sistematic sa ne depunem pasapoartele. Dupa vreo 3 ore de asteptare si de draci, ne-am prins in sfarsit ca ne aflam din nou in Romanica si ca nu avem nicio sansa sa ne rezolvam problema fara spaga, asa ca in momentul in care au venit si ne-au cerut 60$ pt protocol cica... le-am dat si cam in jumatate de ora le-am avut semnate. Cat am stat pe acolo, si-a tot strans mainile calduros cu diversi. Mi-am dat seama ca nu mai vreau sa il vad in viata mea nici pe individul ala nici pe amicii lui, chit ca vorbeau romaneste, asa ca n-am mai calcat prin zona. Decat asa romani, mai bine lipsa.

Am mai intalnit vreo doi-trei romani la universitate si la firma unde am lucrat, unii de treaba, altii mai putin. Dar fiecare si-a vazut de viata lui, nu se putea vorbi de o comunitate.

Pe vremea aia nu prea frecventam forumul (care era oricum pe la inceputuri), poate asa ar fi avut ocazia sa cunosc si oameni mai de treaba...

Chicago insa ramane un oras superb!