PDA

Arată versiune întreagă : Nou veniti din Elvetia...

rox2004
23.08.2006, 00:08
O intrebare: in cazul in care vom ajunge in US - cu viza - nu stiu exact tipul - dar transferat in interesul serviciului (sotul) si vom avea un copil acolo (conceput, nascut acolo).. ce se intampla cu cetatetia copilului?? va fi americana sau nu???

rox2004
23.08.2006, 00:18
Cum as putea sti cam cat ramane net din salariul brut??Ce anume se scade si cat (%)??

rox2004
23.08.2006, 00:25
O intrebare (inca una ..) Am inteles ca pretul unei chirii estesimilar cu pretul unei rate - daca ai cumpara casa - si in final casa ramane a ta. Este chiar asa? In elvetia de ex nu poti cumpara casa daca nu ai 20% avans - din 600.000-700.000sfr un apartamentincepnad cu 1.000.000sfr casa .. De aceea sunt multi elvetieni care stau cu chirie pt ca nu au banii de avans. In us am vazut ca se poate cumpara casa in rate si fara avans.. este chiar atat de usor???

Ce se intampla daca nu stau in US cei 20 ani pt care fac rata la casa.. pot sa vand acasa si sa imi iau banii care i-am dat inapoi sau pierd totul ??

luckylord
23.08.2006, 02:05
...ce se intampla cu cetatetia copilului?? va fi americana sau nu???

Daca se naste acolo,primeste cetatenia.Insa pe voi nu va ajuta nu stiu cat de mult acest fapt.ma refer sa obtii ceva drepturi dupa el.dar cetatenia o primeste automat

23.08.2006, 04:58
- daca ai cumpara casa - si in final casa ramane a ta. Este chiar asa?

Cu cat pui mai putin ''down payment'' cu atat ratele vor fi mai mari. Trebuie sa ai si un credit bun sa poti obtine un astfel de imprumut. Sunt avantaje si dezavantaje..Cand cumperi o casa trebuie sa iei in calcul nu numai ratele la banca, ci si taxele pe proprietate la sf. de an (de obicei 2.5% din pretul casei), asigurarile, intretinerea. De obicei astea fac impreuna cat rata la casa.

Partea buna este ca daca decizi sa o vinzi, vei lua inapoi o parte din ratele pe care le-ai platit intre timp..''Equity''

nkog
23.08.2006, 05:18
cam cat ramane net din salariul brut??

Depinde.smileys/smiley1.gifAdica, depinde de Statul in care vei locui/munci. Depinde de citi dependenti ai, care traiesc cu tine( copii, parinti, etc.,), daca esti casatorita sau nu, si multe altele. Dar ca sa iti faci o idee, mergi pe un site care ofera "payroll calculators", si "joaca-te" cu niste numere. Vezi diferenta intre State, si asa mai departe. Uite un asemenea site, dar sint mai multe.

http://www.paycheckcity.com/

Bafta !

Pisoi
23.08.2006, 07:16
rox2004, nu este necesar sa deschizi mereu un nou topic pentru fiecare intrebaresmileys/smiley18.gif...unul singur este de ajunssmileys/smiley2.gif

celalb
23.08.2006, 07:27
...ce se intampla cu cetatetia copilului?? va fi americana sau nu???

Va fi cetatean american insa d-voastra,parintii,nu beneficiati de absolut nimic in privinta actelor pana ce copilul este major.Daca cumva,doamne fereste,primiti ordin de deportare,nu se aplica si copilului insa daca nu gasiti un gardian legal,copilul minor ori pleaca cu parintii ori va fi crescut de statul american(foster parents).

rox2004
30.08.2006, 10:24
Cand cumperi o casa trebuie sa iei in calcul nu numai ratele la banca, ci si taxele pe proprietate la sf. de an (de obicei 2.5% din pretul casei), asigurarile, intretinerea. De obicei astea fac impreuna cat rata la casa.

Georgiana,

Acum am citit mai bine mesajul tau: vrei sa spui ca la o rata de $1800 mai platesti luna de luna inca pe atat? Sau platesc odata la sfarsit de an - inca $1800???

Multumesc,

Pisoi
30.08.2006, 10:45
rox2004, nu confunda rata la imprumut cu taxele de proprietate. rata o platesti lunar, iar taxele de obicei se platesc in 2 rate pe an, sau pentru convenienta pot fi incluse in rata lunara.

30.08.2006, 20:16
Depinde in ce conditii ai luat imprumutul. Daca platesti avans sub 20%, banca ( sau cel care iti imprumuta banii) te va obliga sa platesti in avans,lunar, pt asigurare si taxele de proprietate. Banii ii pune intr-un cont si se plateste de acolo cand vine vremea. Se asigura pt situatii neprevazute, dar pt tine asta e un inconvenient pt ca, o data, iti micsoreaza suma pe care o poti imprumuta (tot ce platesti intr-o luna nu poate depasi un anumit procent din venituri) si apoi banii stau mai bine in "buzunarele" tale, poti sa-i investesti pe termen scurt (acum CD-urile pe 6 luni sunt 6% APR) si pe total sa castigi ceva. Pe de alta parte depasirea pragului de 80% din valoarea casei (ca imprumut) este considerat risc sporit pt banca si atunci dobanda la imprumut va fi mai mare. Ca sa inlaturi aceasta neplacere, poti lua doua imprumuturi: un imprumut pe termen scurt, pt 10% (sau diferenta de la cat pui avans pana la 20% din valoarea casei) si cel pe termen lung pt 80%, dar cu o dobanda acceptabila de data asta. Evident ca trebuie sa ai venituri lunare suficient de mari ca sa poti plati toate chestiile astea. De aceea spunea Georgiana ca-ti creste plata lunara. Partea buna ar fi ca la plata taxelor ( pe venituri, de data aceasta, nu pe proprietate), care se face anual,vei putea sa scazi dobanda platita bancii, daca ai imprumutat sub 1 milion smileys/smiley17.gif( sau casa e sub un milion) - de asta e, in principal, avantajos sa-ti cumperi casa si sa nu stai cu chirie ( dobanda nu se plateste in parti egale, ci mai mult la inceput si scade procentul spre sfarsit: adica din $3,000 rata lunara, in prima luna platesti $2,000 la dobanda si numai $1,000 la imprumut, luna viitore 1998 si 1002, etc)

Cumpararea unei case este in general o investitie buna, daca stai un numarminim de ani in ea si daca valoarea zonei creste.Depinde de multi factori - zona,pret, de dobanda care o platiti, de cat ati plati la un apartament in aceeasi zona, de scolile din zona, de proiectele de urbanism,etc. Pt noii veniti in USA problemele majore ar fi lipsa unui istoric al creditului si o stabilitate (statistica) mai scazuta. Fara credit, si cu opiatain pierdere vertiginoasa de..viteza, ofertele de imprumut vor fi putine si ..piparate. Locul de muncapare nemaipomenit la inceput, dar dupa ce te obisnuiesti si vezi ce ofera altii, poate iti vei dori sa te muti in alta parte - si nu in aceeasi zona. Plus ca ai nevoie de un timp sa intelegi ce e bun sau mai putin bun pe aici, sa intelegi cum functioneaza sistemul - sau cum functioneaza mai ales pt altii!. Eu unul nu recomand nimanui sa-si cumpere casa in primul an aici - lapretul unei case,orice "neatentie" sau neintelegere, se plateste ..scump. Am sa revin ( sper) cu cateva adrese de site-uri care sa te ajute sa intelegi procesul

Succes!

http://www.fool.com/homecenter/finance/finance.htm

http://www.zillow.com/search/Search.htm

rox2004
03.09.2006, 11:31
Multumesc Luca. Raspunsul tau l-a facut pe sotul meu sa revina cu picioarele pe pamant - el visand ca intr-o luna de zile cumpara casa!!! (eventual din Elvetia, pe internet !!! - daca vede ce am scris se si suparape mine!!!)

Serios vorbind, ne-ai deschis ochii - venind sa intaresti parerea mea neluata in seama de entuziasmul sotului care vede america tara tuturor posibilitatilor !!

03.09.2006, 21:37
N-am avut nici o intentie in sensul acesta! Visati in continuare ca asa este normal si frumos-partea "tehnica" alucrurilor nu trebuie sa va reteze aripile ci doar sa va ajute saintelegi mai bine cum functioneaza si sa va fereasca de greseli. Nu stiu daca America este tara tuturor posibilitatilor - ramane sa va lamuriti voi la fatza loculuismileys/smiley2.gif - ce potva spun in schimb este ca si noi am fost intr-o situatie asemanatoare cu a voastra, am avut multe dubii daca o noua schimbare ar fi oportuna si benefica,dar acum nu regretam pasul facut.Mai mult,vizitand locurilepe care le-am parasitatunci si discutand cu prietenii pe care-i mai avem acolo, ne-am lamurit ca am facut o alegere buna. Asa ca, dupa cum vedeti, fiind in aceeasi situatie ca voi,nu aveam nici un motiv "sa va aduc cu picioarele pe pamant" smileys/smiley36.gif

Ar mai fi multe de spus, dars-a facutmult preatarziu - ma duc sa .. visez frumos.

Noapte buna

sau

Buna dimineata!

05.09.2006, 03:11
Cand cumperi o casa trebuie sa iei in calcul nu numai ratele la banca, ci si taxele pe proprietate la sf. de an (de obicei 2.5% din pretul casei), asigurarile, intretinerea. De obicei astea fac impreuna cat rata la casa.

Georgiana,

Acum am citit mai bine mesajul tau: vrei sa spui ca la o rata de $1800 mai platesti luna de luna inca pe atat? Sau platesc odata la sfarsit de an - inca $1800???

Multumesc,

De exemplu..daca ratele vor fi $1,800 pe luna, inseamna ca imprumutul va fi undeva in jur de $280,000. (imprumut conventional, 7% dobanda, pe 30 de ani)...Daca pretul casei este, sa zicem $300,000..atunci taxele anuale vor fi aprox. $7500-$8500 (depinde in ca stat esti)...Este decizia ta daca vrei sa ai taxele incluse in ratelelunare sau daca vrei sa le platesti la sfarsit de an (eu iti sugerez prima varianta). Cat despre asigurari, depinde de banca la care faci imprumutul...de multe ori iti vor cere sa ai tot felul de asigurari...acum depinde iar unde este situata casa...zona sensibila la inundatii (aproape de plaja), zona de uragane,etc. ..