PDA

Arată versiune întreagă : schimbare nume in pasaport

alina
20.01.2005, 12:18
okay...poate cineva sa imi zica cum pot sa imi schimb numele in pasaport dupa casatoria cu cetatean american aici in usa?

tot incerc sa sun ambasada romaniei aici in Washington Dc si nu imi raspunde decat un robot...cineva stie?mersi

sorin
20.01.2005, 12:46
Alina, pe siteul ambasadei gasesti o gramada de numere de telefon si de emailuri. Incearca sa suni la mai multe si trebuie sa-ti raspunda cineva pana la urma. Deasemeni gasesti multe adrese de email acolo.

In cel mai rau caz trage o fuga pana acolo. smileys/smiley1.gif

Bine ai venit pe acest forum!

alina
20.01.2005, 14:47
hm,am tot trimis emailuri si incerc sa sun de 2 saptamani ...las mesaje la disperare..cred ca cea mai buna solutie e sa trag o fuga smileys/smiley1.gif...as fi vrut sa stiu de ce anume am nevoie ,sa fi vorbit cu ei dinainte.

multumesc smileys/smiley1.gif

sorin
20.01.2005, 14:53
Pai suna si tu la un alt consulat unde poate iti raspunde cineva si spui ca apartii de ei si intreaba ce iti trebuie smileys/smiley2.gif

danielle
20.01.2005, 17:17
Parerea mea este ca tie iti trebuie toate actele care sunt cerute pentru schimbarea pasaportului ca evident iti vor elibera un nou pasaport ca nu cred ca au cum sa modifice doar numele. Acte care cred ca sunt indicate undeva pe site-ul ambasadei romane. Cauta aici: http://www.roembus.org/ la consular section.

Un lucru e sigur, ti se va cere certificatul de casatorie.

alina
21.01.2005, 14:41
multumesc de raspunsuri smileys/smiley1.gif.Cred ca imi voi lua toate actele si dau o fuga la consulat...desi as fi vrut sa vb mai intai cu ei smileys/smiley17.gif( astia din DC )...

numai bine